Менюто в детската градина

  • 8 818
  • 99
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 196
Малък е грамажът- така е. Но това са разпоредбите. Което не пречи да се намира начин да се дава допълнително на децата, които искат.  Wink
В моя град ,,допълнителното,, са го забранили вече от 3 месеца.../много майки се оплакват от това/храната се докарва от кухня,,майка,, под точна бройка....
 Това е кофтито...,е ние имаме още 2 години до градина, ама не знам и с храната как ще се справим...,най-вероятно ще закусва в къщи и тогава ще го водя...

Как така забранили,ами по ящните деца гладуват ли?Моята не е от ящните и знам ,че това което не го е бутнала го дават на деца,които искат допълнително.Случва се и на нея да и се услади нещо и дават от друго детенце.Винаги има деца,които не харесват нещо,а други искат допълнително.А за обяд десерта,когато е банан е яла 3-4 броя,да се чудя къде ги събира.А при нас дават и плодове за вкъщи на децата в предучилищната група (5-6 год.).Това е на принципа "закуска за всяко дете в училище".Разбрах ,че в съседна на нас община не дават такива плодове за вкъщи,а нали това е нац. кампания.
Да гладуват,който ял - ял останали ястия се хвърлят задължително в боклука - защото всички може да искат допълнително ,а са останали 2-3 само /на децата които липсват примерно/. И аз бях изумена,това ми е инфо от първа ръка  - ,,учителка,,,даже директора идвал да види дали се хвърлят - да не се дават... Също и тортите са забранили за р.д.,както и добавянето на сол към манджите,ако на някое дете му е безсолно...

# 46
  • Мнения: 4 708
Това че се хвърля не е вярно, поне не навсякъде. Днес случайно видях госпожата от яслата, и тя ми похвали детето, което доскоро нищо не ядеше там, че в петък имало сандвич с кашкавал по половинка на дете/което според мен е прекалено малко/, едно от децата не искало, но пък моята изяла и неговото. Още се чудя, защо същият сандвич в нас даже не го опитва, но там е почнала да яде  Thinking С манджите е същата история.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Менюто от нашата ясла (а и на всички ясли в града) е публикувано онлайн и всеки ден виждам какво са яли (отделно го и питам, за справка). Има го и на таблото в съблекалнята, подписано и подпечатано от две инженерки (явно по храненето). Разпечатаното меню за седмицата се поставя в петък вечерта на предната седмица. Разнообразно е, някои неща откровено не ги разбирам като рецепти, но очакванията ми са надминати (понеже тя и представата ми е била абсолютно нереалистична, когато съм нямала деца и не съм се интересувала). Плодът в 10ч е 100г. А приятелката ми изрично помоли да спрат да дават допълнително на сина й, защото и без това е пухкавичък, та чак видимо се беше нашошал по едно време. Във всяка група има по няколко злояди деца и каквото не пипат те, се дава на желаещите за още. Поне аз така знам.
Цеца, сега погледнах, в яслата наистина са 2 пъти седмично бобовите култури. Според мен това във вашата градина не е коректно. Сподели после, как е минало при директорката. Да чукам на дърво, нашата е много сговорчива, прекрасен човек.

# 48
  • Мнения: 6 001
Какво да е менюто в детската градина е различно уредено в различните общини. В Бургас например, менюто е еднакво за всички детски градини, и то се определя от Община Бургас и го има достъпно и на сайта на Общината http://www.burgas.bg/bg/info/index/188  Директори, административен, педагогически и медицински персонал нямат отношение към това какво ще е менюто през седмицата. Риба се предлага два пъти в седмицата, веднъж под формата на основно ястие, веднъж като супа. Като от Общината имат амбицията да бъде въведена три пъти седмично, което е чудесно.
Рибата, която се предлага на децата е филе скумрия, черноморска /който е наясно с рибите, знае че е малко филе,абсолютно подходящо е за деца/. Така, че нека всеки си провери нещата по Общини преди да тръгне да щурмува директорския или медицинския кабинет. София не е България /клише, но факт/
ПП. Освен това има заповед на Кмета, с която е абсолютно забранено да се използва Пангасисус в храненето на децата, заради съмнителното ѝ качество.
Тъкмо щях да пиша колко съм доволна от менюто в детската градина и ти го написа вместо мен. Grinning
Аз, ако трябва да бъда честна към себе си никога не съм можела да направя толкова разнообразно меню вкъщи (включително и като количество) и то за такава цена. Точно и поради тази причина не се притеснявам, че на вечеря не хапва обилно.  Mr. Green

И аз подкрепям написаното .Определено менюто в детските градини в община Бургас е разнообразно .Сега прегледах менюто за следващата седмица , само в понеделник са на леща( моя момък отказва да яде каквито и да било варива) , но ще яде супа от пуешко месо.

# 49
  • София
  • Мнения: 709
На практика, на практика. Нима мислиш, че човек със средно образование може да съобрази меню за 280 деца, предвиди тези с алергии- трайни, временно изискване да не се храни с определени храни и пр., и пр.

Може би най-интелигентните хора, които познавам са със средно образование. Такова изказване намирам меко казано за тесногръдо.
В нашия район готвят много вкусно и разнообразно. Различно месо или риба всеки ден. Ако можеше в целия град да готвят по нашето меню нямаше да могат да им разделят допълнителното за всички  Joy

# 50
  • Мнения: 10 547
Аз пък познавам не един и двама, които не умеят да четат с разбиране.
Или, за да стане по-просто: познавам не един и двама фаянсаджии, които могат да направят цялостен идеен проект за една баня, но човекът с техническо образование чертае проектите. Сега дали е широкогръдо вече?

# 51
  • Мнения: 2 488
 В ДГ менюто не се прави от човек със средно образование, а се изготвя от медицинската сестра. Да уточня,че нямам нищо против хората със средно образование,просто в конретния случай си има компетенно лице и това е мед. сестра. Има си строги изисквания (и това се проверява редовно) колко калории трябва да е,колко да са млечните храни,плодовете и т.н И всичко това се спазва не само в София. Ако някъде не се спазва,това е по-скоро изключение. И ако имате някакви притеснения говорете с директорката.Тя най-добре може да обясни.

# 52
  • Мнения: 529
Не зная от кого се изготвя менюто, но определено рецептурните им книги са доста овехтели. Има съвременни рецепти, както и много информация за здравословното хранене, но на никой не му пука. На кого е полезно например кисело мляко поръсено със захар? Защо е нужно това, не мога да разбера?

# 53
  • Мнения: 10 547
Рецептурникът се обнови преди около четири години.

# 54
  • Мнения: 529
Рецептурникът се обнови преди около четири години.
Чудесно! Но пак не разбирам захарта в киселото мляко за десерт с каква хранителна стойност е.
Също така, когато взимах храна от детската кухня /която готви и за яслата/, основно се готвеше с ориз и картофи. Като под "ориз със зеленчуци" се имаше предвид една голяма шепа ориз и една чаена лъжичка зеленчуци.Зеленчуците бяха най-често замразени грах, царевица и зел. боб, дотолкова стигаше фантазията. Разбира се, не на всякъде е така! Аз казвам в нашия град как е, тук частна кухня няма. Peace

# 55
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Кисело мляко със захар не съм виждала вече 3-та година, даже и кисело мляко като закуска/десерт не съм виждала. Повечето десерти на обяд в градината са плодове.
Даже в яслата говорихме със едната сестра, че тази елда на закуска никой не я яде, но нали трябва закуската да е модерно-здравословна. Mr. Green
Сега в градината им дават мюсли, нещо което вкъщи няма как да се яде, но детето ми там го яде, а у дома не иска. /не че ще страдам от това. Mr. Green/

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Да, това с елдата и аз забелязах, че го има. Моят обича елда, но тъй като не закусва там и не знам как я приготвят. Друго, което ме впечатли беше наличието на нахут и броколи.

# 57
  • Мнения: 529
Да, това с елдата и аз забелязах, че го има. Моят обича елда, но тъй като не закусва там и не знам как я приготвят. Друго, което ме впечатли беше наличието на нахут и броколи.
#Crazy Тук не зная дали са чували за тези храни, но браво. Както се казва, всичко зависи от парите. От общината, а нашата пари за децата няма. #Cussing out

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Е нали поне сега приеха някакъв закон, че трябва да ползват храни по БДС в детските заведения...все файда...

# 59
  • Мнения: 4 593
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та

Общи условия

Активация на акаунт