Менюто в детската градина

  • 8 816
  • 99
  •   1
Отговори
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В нашето ОДЗ забелязах, че децата ядат доста често боб и леща, да не кажа почти всеки ден.
Позарових се в наредбата и видях, че
Цитат
Чл. 15. Бобови храни (боб, леща) се включват в менюто един до два пъти седмично.

Някой би ли ми казал къде мога да подам оплакване? Има ли и форма за жалби он-лайн?

Последна редакция: сб, 14 ное 2015, 09:42 от Редактор*

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В Комисията за защита на потребителите можеш да подадеш он-лайн, но не съм сигурна, че това е точното място. По-скоро в съответната община, ако градината е общинска. Теб какво всъщност те притеснява? Бобът и лещата са едни доста полезни храни.  newsm78

# 2
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В Комисията за защита на потребителите можеш да подадеш он-лайн, но не съм сигурна, че това е точното място. По-скоро в съответната община, ако градината е общинска. Теб какво всъщност те притеснява? Бобът и лещата са едни доста полезни храни.  newsm78
Ядат почти всеки ден боб и леща. Единият ден имат леща чорба, другият ден боб яхния, на сливащия боб чорба и така. Нямам против да ядат боб и леща, но не и 4 от 5 дена.  Crazy
За това и се зарових в наредбата и видях, че и там е описано - варива 2 пъти в седмицата.
Да не говорим, че лятото от 5 дена, 4 им дават таратор.
Има и други полезни храни, които не са толкова натоварващи корема като боб и леща.

# 3
  • Мнения: 5 037
Снимай менюто(трябва да е изложено на видно място).Според мен (като подала  доста оплаквания)първо говори с домакинката.Първо тя определя менюто и отпуска продукти.После поговори с директорката и чак тогава,ако не срещнеш разбиране до отдел "Просвета"в общината.Не знам коя група ти е детето,но ако пропуснеш някой по редицата,се приготви детето да е пренебрегвано .
Аз писах направо в нашата община(вярно,по друг въпрос),но добре че на детето не му пукаше много.

# 4
  • Мнения: 10 547
Комисия за защита на потребителите ли?  Rolling Eyes
Обърни се като начало към директора на ДГ- менюто се съставя там, след това към районната община, към Дирекция  Образование на СО, МЗ, което състави новия рецептурник, осъвремениха го по време на първия кабинет на Борисов, и което МЗ отговаря за храненето на децата в училищата и ДГ.

Домакинката да определя менюто? Глупости на търкалета! Без извинение. Менюто се съставя от старшата сестра на ДГ и директора, като е различно за яслени, градински и вариантни групи.

# 5
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Благодаря за отговорите.
Явно първо през директорката трябва да мина, макар че тя не е от най-сговорчивите.  newsm78

# 6
  • Мнения: 10 547
Задължително се обърни първо към директора. В общи линии това е пътят, ако щете и до ББ да пишете, той пак ще върне топката при директорката.

# 7
  • Мнения: 5 037
Комисия за защита на потребителите ли?  Rolling Eyes
Обърни се като начало към директора на ДГ- менюто се съставя там, след това към районната община, към Дирекция  Образование на СО, МЗ, което състави новия рецептурник, осъвремениха го по време на първия кабинет на Борисов, и което МЗ отговаря за храненето на децата в училищата и ДГ.

Домакинката да определя менюто? Глупости на търкалета! Без извинение. Менюто се съставя от старшата сестра на ДГ и директора, като е различно за яслени, градински и вариантни групи.

Така е на теория,а на практика newsm78?Е,все пак имам поглед от първо лице,но за провинцията,в Сф може и да е друго.

# 8
  • Мнения: 10 547
На практика, на практика. Нима мислиш, че човек със средно образование може да съобрази меню за 280 деца, предвиди тези с алергии- трайни, временно изискване да не се храни с определени храни и пр., и пр.

# 9
  • Мнения: 5 037
Е,при нас тези деца  с алергии, родителите си носят храна,нищо че се плаща цяла такса.

# 10
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Е,при нас тези деца  с алергии, родителите си носят храна,нищо че се плаща цяла такса.
Не би трябвало да е така, виж какво пише в наредбата за вашата Община.

# 11
  • Мнения: 5 037
Е,при нас тези деца  с алергии, родителите си носят храна,нищо че се плаща цяла такса.
Не би трябвало да е така, виж какво пише в наредбата за вашата Община.
То пише,че и пари допълнително не се събират(или са пожелание на родителите),но събират на килограм.Ако не дадеш,действат чрез детето.Писала съм (и за меню и за допълните пари до общината),отговора е ,че не са намерили нередности.
В менюто пишеше,че в 10ч се полага 300гр плод(без кора/обелка)-е 1/2 банан или 1/4 ябълка не са 300гр.Също по меню е 50гр хляб(веднъж в седмицата е черен)1/2 филия хляб не е 50 гр.

# 12
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В наредбата за София пише, че се предлага за деня 300 грама плод и зеленчук, т.е. общото количество. Не виждам как дете ще яде 300 грама обелени ябълки в 10 сутринта. Crazy
Пари при нас се събират от родителите, учителите ни казват само какво им трябва.
Явно в малък град нещата са по-различни...
Как точно действат чрез детето?

# 13
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Стига бе хора за 50 лв  гледат децата цял месец и ги хранят с топла храна всеки ден.

Поговори с директорката , разпитай имат ли седмично меню и прочие.

Боба който си спомням от градината  беше най вкусният !

# 14
  • Мнения: 4 708
Стига бе хора за 50 лв  гледат децата цял месец и ги хранят с топла храна всеки ден.


Това само от родителите, отделно има субсидии от общината. А колкото и да ви е бил вкусен този боб, я се опитайте всеки ден от понеделник до петък да ядете боб или леща на обяд, дали ще ви е вкусен след месец примерно, ако устискате толкова? Аз пък не обичам тези храни, тежко ми става от тях, и не ми обяснявайте как е полезно през ден да яде боб малко дете.

# 15
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Стига бе хора за 50 лв  гледат децата цял месец и ги хранят с топла храна всеки ден.
Така, но това е положението, социална услига е. Но това не значи, че трябва да ги пос..рат, нали?
Имат седмично меню, там чета за тези боб и леща.
Вече си направих план на действие. Twisted Evil
Мерси на всички.

# 16
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
Стига бе хора за 50 лв  гледат децата цял месец и ги хранят с топла храна всеки ден.


Това само от родителите, отделно има субсидии от общината. А колкото и да ви е бил вкусен този боб, я се опитайте всеки ден от понеделник до петък да ядете боб или леща на обяд, дали ще ви е вкусен след месец примерно, ако устискате толкова? Аз пък не обичам тези храни, тежко ми става от тях, и не ми обяснявайте как е полезно през ден да яде боб малко дете.

Разбира се че не съм съгласна с това да се яде всеки ден , но може би е правилно първо да  се поговори с директорката на градината , а не да се звъни по общини и потребителски защити.

# 17
  • София
  • Мнения: 28 571
Може ли да помоля за линк към наредбата?  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 2 352
На първо време със спокоен тон би трябвало да се говори със сестрата и/или директорката. Едва ли ще се стигне до разговори на по-високите нива.

# 19
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Може ли да помоля за линк към наредбата?  Simple Smile
ей от тук първият линк.
https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&am … D1%84%D0%B8%D1%8F

# 20
  • София
  • Мнения: 28 571
Мерси  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 512
Да се запиша и аз.Не поднасят често боб и леща,супите са ежедневие.Но аз много не съм съгласна с рибената чорба,чорба зелен боб,славянски гювеч(бъркоч от всички зеленчуци без месо),жито с мляко и за други не се сещам.Но се сещам как един следобед взех дъщеря си много рано,не беше закусила следобед и дадоха намазаната филия с "лютеница".В  кавички защото едва ли беше лютеница, а по скоро някакъв евтин кетчуп ,който едва се забелязваше на филията-половината беше суха.Иначе за Плевен таксата е 25лв. месечно(задължително) + 1лв за всеки присъствен ден.

# 22
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
В София храната е добра като цяло. Също не харесвам жито, макарони на фурна, някакви кремчета и т.н. но децата си ги хапват. Те и лещата и боба си ги хапват.
Против съм честото предлагане на варива, защото лесно дразнят стомаха.


daria_30, супите са задължителни в градината. А рибената чорба е една много полезна супа. Wink

# 23
  • Мнения: 512
В София храната е добра като цяло. Също не харесвам жито, макарони на фурна, някакви кремчета и т.н. но децата си ги хапват. Те и лещата и боба си ги хапват.
Против съм честото предлагане на варива, защото лесно дразнят стомаха.


daria_30, супите са задължителни в градината. А рибената чорба е една много полезна супа. Wink

аз нямам против супите ,а само изброените чорби,като цяло повечето хора не ядат рибена чорба ,та какво остава дечицата да я обичат.А чорба зелен боб Sick

# 24
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
В София храната е добра като цяло. Също не харесвам жито, макарони на фурна, някакви кремчета и т.н. но децата си ги хапват. Те и лещата и боба си ги хапват.
Против съм честото предлагане на варива, защото лесно дразнят стомаха.


daria_30, супите са задължителни в градината. А рибената чорба е една много полезна супа. Wink

аз нямам против супите ,а само изброените чорби,като цяло повечето хора не ядат рибена чорба ,та какво остава дечицата да я обичат.А чорба зелен боб Sick

Това , че ние не обичаме рибена чорба , не значи че и децата ни трябва да не ядат. Рибената чорба е наистина много полезна и доставя омега 3 на дечурлигата .  Mr. Green

# 25
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Всичките ми познати обичат рибена чорба, даже и аз, която не ям риба, много я обичам.
Харесването на някаква храна е субективно.
Темата е за съвсем друго.

# 26
  • Мнения: 119
Рибата задължително трябва да присъства в менюто,защото е полезна.Проблема е,че в тази,която се предлага в ДЯ и ДГ не е останало нищо полезно! За да няма кости трябва да е филе. За да е филе трябва да е евтино,защото трябва да се побере в оклада. И кое е това филе, естествено пангасиус, за който се въздържам да коментирам!  В менюто на децата трябва да присъстват всички хранителни групи- млечни, месни, зърнени, плодове, зеленчуци, разпределени в дневното и седмичното меню. Това е доста трудно да се постигне,защото нормите на ХЕИ са завишени, а оклада ,който отпуска съответната община е нисък. От там се получават противоречията. И когато общината не субсидира достатъчно, децата ще ядат боб и леща,което не трябва да е така!
 А и Ceca, първо разговаряй с този, който изготвя менюто, за да разбереш причината и след това продължаваш по стълбичката нагоре- директор, инспектор в ХЕИ ит.н.

Последна редакция: пт, 13 ное 2015, 14:49 от Stediq

# 27
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
А със сигурност ли рибата е пангасиус?

# 28
  • Мнения: 4 708
Като знам какъв грамаж им дават, една тенджера със рибена супа за цялата група/по 100гр на дете/ и в тази рибена супа не присъства само рибата, може и да си позволят нещо различно от пангасиус  Thinking все пак в тази супа, надали има цял килограм риба.
Иначе да, първо трябва да се проучи кой прави менюто. А в яслата вчера установих, че сменят менюто когато се сетят и виси това от миналата седмица. Да не би да е такъв случаят newsm78

# 29
  • Мнения: 119
Грамажа на супата е 100гр,но за рибата и месото  в супата е 20гр в сурово състояние. За основно ядене грамажа е 130,като на месото и рибата е 50 гр в сурово състояние. А това каква риба се доставя зависи от доставчика,който определя цените и общината,която му плаща. Градината няма глас за асортимента на продуктите. Персонала се съобразява с това което му доставят. Следи се само за грамаж ,количество и качество на сготвената храна!  Hug

# 30
  • Мнения: 2 222
Аз нямах уж нищо против боба и лещата - и при нас са редовно, но един ден след обяд с боб, синът ми получи ужасни болки в корема и от ДГ му бяха викнали линейка, толкова ги е изплашил. Като го заведох на ехограф, се оказа, че коремчето му е в мехурчета, целият се беше подул и газирал  Confused Оттогава персонала знае, че не му понася и не му дават да яде боб.

Относно рибените изделия, страх ме е да си помисля какви са, но май при нас не е пангасиус, защото според детето е с много кости...

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Грамажа на супата е 100гр,но за рибата и месото  в супата е 20гр в сурово състояние. За основно ядене грамажа е 130,като на месото и рибата е 50 гр в сурово състояние. А това каква риба се доставя зависи от доставчика,който определя цените и общината,която му плаща. Градината няма глас за асортимента на продуктите. Персонала се съобразява с това което му доставят. Следи се само за грамаж ,количество и качество на сготвената храна!  Hug
Последно знаеш ли вида на рибата или не?

# 32
  • Мнения: 2 222
Не, не съм я разследвала.

# 33
  • Мнения: 119
Ами в нашата ДГ е пангасиус със сигурност! За другите незнам.

# 34
  • Мнения: 512
При нас в риб.чорба незнам,но пържена им дават хек,у дома я харесваме.

# 35
  • Мнения: 10 547
Напротив! Децата харесват рибена чорба. Това че, вие, възрастните не обичате да консумирате такава, защото не е традиционно предлагана в дома ви, не прави вкуса й, когато е приготвена добре, лош.
Единствено до този момент само един гювеч с карфиол не се хареса. Почти няма ястие, което да не се яде с кеф от децата. У дома много неща не харесват, но при нас си искат и допълнително.

Последна редакция: пт, 13 ное 2015, 22:06 от Касита

# 36
  • Мнения: 2 222
Така е, но моето по принцип си е ящно. То затова беше имало проблеми след боба - ял две порции и така...

Аз лично търпях критики, че не готвя вкъщи кюфтета с бял или червен сос като в ДГ и сега си взимам поука  Mr. Green Според малкия кюфтетата в ДГ са най-вкусни.

# 37
  • Мнения: 817
 Какво да е менюто в детската градина е различно уредено в различните общини. В Бургас например, менюто е еднакво за всички детски градини, и то се определя от Община Бургас и го има достъпно и на сайта на Общината http://www.burgas.bg/bg/info/index/188  Директори, административен, педагогически и медицински персонал нямат отношение към това какво ще е менюто през седмицата. Риба се предлага два пъти в седмицата, веднъж под формата на основно ястие, веднъж като супа. Като от Общината имат амбицията да бъде въведена три пъти седмично, което е чудесно.
Рибата, която се предлага на децата е филе скумрия, черноморска /който е наясно с рибите, знае че е малко филе,абсолютно подходящо е за деца/. Така, че нека всеки си провери нещата по Общини преди да тръгне да щурмува директорския или медицинския кабинет. София не е България /клише, но факт/
ПП. Освен това има заповед на Кмета, с която е абсолютно забранено да се използва Пангасисус в храненето на децата, заради съмнителното ѝ качество.

# 38
  • Мнения: 1 196
Не знам за менюто, но грамажа ми се струва прекалено малък  - 150гр на закуска.... и то в детска градина... Синът ми на годинка яде по 300 в момента....

# 39
  • Мнения: 10 547
Малък е грамажът- така е. Но това са разпоредбите. Което не пречи да се намира начин да се дава допълнително на децата, които искат.  Wink

# 40
  • Мнения: 1 196
Малък е грамажът- така е. Но това са разпоредбите. Което не пречи да се намира начин да се дава допълнително на децата, които искат.  Wink
В моя град ,,допълнителното,, са го забранили вече от 3 месеца.../много майки се оплакват от това/храната се докарва от кухня,,майка,, под точна бройка....
 Това е кофтито...,е ние имаме още 2 години до градина, ама не знам и с храната как ще се справим...,най-вероятно ще закусва в къщи и тогава ще го водя...

# 41
  • Мнения: 10 547
Ти да не мислиш, че в моя град допълнителното е разрешено?  Wink
Аз си познавам децата, зная, че Пепи не яде супа пиле, но Гого я обожава и ще иска допълнително. За сметка на супата обаче, Пепи ще изяде два ориза, които ориза Гого няма и да помирише.

# 42
  • Мнения: 512
Малък е грамажът- така е. Но това са разпоредбите. Което не пречи да се намира начин да се дава допълнително на децата, които искат.  Wink
В моя град ,,допълнителното,, са го забранили вече от 3 месеца.../много майки се оплакват от това/храната се докарва от кухня,,майка,, под точна бройка....
 Това е кофтито...,е ние имаме още 2 години до градина, ама не знам и с храната как ще се справим...,най-вероятно ще закусва в къщи и тогава ще го водя...

Как така забранили,ами по ящните деца гладуват ли?Моята не е от ящните и знам ,че това което не го е бутнала го дават на деца,които искат допълнително.Случва се и на нея да и се услади нещо и дават от друго детенце.Винаги има деца,които не харесват нещо,а други искат допълнително.А за обяд десерта,когато е банан е яла 3-4 броя,да се чудя къде ги събира.А при нас дават и плодове за вкъщи на децата в предучилищната група (5-6 год.).Това е на принципа "закуска за всяко дете в училище".Разбрах ,че в съседна на нас община не дават такива плодове за вкъщи,а нали това е нац. кампания.

# 43
  • Мнения: 2 156
И в нашето училище го има това със закуските (предучилищна). Дават им разни тестени неща - тутманик, кифли и пр. Синчето не ги близва, никога не съм купувала такива; яде си сандвича, който си носи от къщи. Полагат им се и плодове.

# 44
  • Мнения: 375
Какво да е менюто в детската градина е различно уредено в различните общини. В Бургас например, менюто е еднакво за всички детски градини, и то се определя от Община Бургас и го има достъпно и на сайта на Общината http://www.burgas.bg/bg/info/index/188  Директори, административен, педагогически и медицински персонал нямат отношение към това какво ще е менюто през седмицата. Риба се предлага два пъти в седмицата, веднъж под формата на основно ястие, веднъж като супа. Като от Общината имат амбицията да бъде въведена три пъти седмично, което е чудесно.
Рибата, която се предлага на децата е филе скумрия, черноморска /който е наясно с рибите, знае че е малко филе,абсолютно подходящо е за деца/. Така, че нека всеки си провери нещата по Общини преди да тръгне да щурмува директорския или медицинския кабинет. София не е България /клише, но факт/
ПП. Освен това има заповед на Кмета, с която е абсолютно забранено да се използва Пангасисус в храненето на децата, заради съмнителното ѝ качество.
Тъкмо щях да пиша колко съм доволна от менюто в детската градина и ти го написа вместо мен. Grinning
Аз, ако трябва да бъда честна към себе си никога не съм можела да направя толкова разнообразно меню вкъщи (включително и като количество) и то за такава цена. Точно и поради тази причина не се притеснявам, че на вечеря не хапва обилно.  Mr. Green

# 45
  • Мнения: 1 196
Малък е грамажът- така е. Но това са разпоредбите. Което не пречи да се намира начин да се дава допълнително на децата, които искат.  Wink
В моя град ,,допълнителното,, са го забранили вече от 3 месеца.../много майки се оплакват от това/храната се докарва от кухня,,майка,, под точна бройка....
 Това е кофтито...,е ние имаме още 2 години до градина, ама не знам и с храната как ще се справим...,най-вероятно ще закусва в къщи и тогава ще го водя...

Как така забранили,ами по ящните деца гладуват ли?Моята не е от ящните и знам ,че това което не го е бутнала го дават на деца,които искат допълнително.Случва се и на нея да и се услади нещо и дават от друго детенце.Винаги има деца,които не харесват нещо,а други искат допълнително.А за обяд десерта,когато е банан е яла 3-4 броя,да се чудя къде ги събира.А при нас дават и плодове за вкъщи на децата в предучилищната група (5-6 год.).Това е на принципа "закуска за всяко дете в училище".Разбрах ,че в съседна на нас община не дават такива плодове за вкъщи,а нали това е нац. кампания.
Да гладуват,който ял - ял останали ястия се хвърлят задължително в боклука - защото всички може да искат допълнително ,а са останали 2-3 само /на децата които липсват примерно/. И аз бях изумена,това ми е инфо от първа ръка  - ,,учителка,,,даже директора идвал да види дали се хвърлят - да не се дават... Също и тортите са забранили за р.д.,както и добавянето на сол към манджите,ако на някое дете му е безсолно...

# 46
  • Мнения: 4 708
Това че се хвърля не е вярно, поне не навсякъде. Днес случайно видях госпожата от яслата, и тя ми похвали детето, което доскоро нищо не ядеше там, че в петък имало сандвич с кашкавал по половинка на дете/което според мен е прекалено малко/, едно от децата не искало, но пък моята изяла и неговото. Още се чудя, защо същият сандвич в нас даже не го опитва, но там е почнала да яде  Thinking С манджите е същата история.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Менюто от нашата ясла (а и на всички ясли в града) е публикувано онлайн и всеки ден виждам какво са яли (отделно го и питам, за справка). Има го и на таблото в съблекалнята, подписано и подпечатано от две инженерки (явно по храненето). Разпечатаното меню за седмицата се поставя в петък вечерта на предната седмица. Разнообразно е, някои неща откровено не ги разбирам като рецепти, но очакванията ми са надминати (понеже тя и представата ми е била абсолютно нереалистична, когато съм нямала деца и не съм се интересувала). Плодът в 10ч е 100г. А приятелката ми изрично помоли да спрат да дават допълнително на сина й, защото и без това е пухкавичък, та чак видимо се беше нашошал по едно време. Във всяка група има по няколко злояди деца и каквото не пипат те, се дава на желаещите за още. Поне аз така знам.
Цеца, сега погледнах, в яслата наистина са 2 пъти седмично бобовите култури. Според мен това във вашата градина не е коректно. Сподели после, как е минало при директорката. Да чукам на дърво, нашата е много сговорчива, прекрасен човек.

# 48
  • Мнения: 6 001
Какво да е менюто в детската градина е различно уредено в различните общини. В Бургас например, менюто е еднакво за всички детски градини, и то се определя от Община Бургас и го има достъпно и на сайта на Общината http://www.burgas.bg/bg/info/index/188  Директори, административен, педагогически и медицински персонал нямат отношение към това какво ще е менюто през седмицата. Риба се предлага два пъти в седмицата, веднъж под формата на основно ястие, веднъж като супа. Като от Общината имат амбицията да бъде въведена три пъти седмично, което е чудесно.
Рибата, която се предлага на децата е филе скумрия, черноморска /който е наясно с рибите, знае че е малко филе,абсолютно подходящо е за деца/. Така, че нека всеки си провери нещата по Общини преди да тръгне да щурмува директорския или медицинския кабинет. София не е България /клише, но факт/
ПП. Освен това има заповед на Кмета, с която е абсолютно забранено да се използва Пангасисус в храненето на децата, заради съмнителното ѝ качество.
Тъкмо щях да пиша колко съм доволна от менюто в детската градина и ти го написа вместо мен. Grinning
Аз, ако трябва да бъда честна към себе си никога не съм можела да направя толкова разнообразно меню вкъщи (включително и като количество) и то за такава цена. Точно и поради тази причина не се притеснявам, че на вечеря не хапва обилно.  Mr. Green

И аз подкрепям написаното .Определено менюто в детските градини в община Бургас е разнообразно .Сега прегледах менюто за следващата седмица , само в понеделник са на леща( моя момък отказва да яде каквито и да било варива) , но ще яде супа от пуешко месо.

# 49
  • София
  • Мнения: 709
На практика, на практика. Нима мислиш, че човек със средно образование може да съобрази меню за 280 деца, предвиди тези с алергии- трайни, временно изискване да не се храни с определени храни и пр., и пр.

Може би най-интелигентните хора, които познавам са със средно образование. Такова изказване намирам меко казано за тесногръдо.
В нашия район готвят много вкусно и разнообразно. Различно месо или риба всеки ден. Ако можеше в целия град да готвят по нашето меню нямаше да могат да им разделят допълнителното за всички  Joy

# 50
  • Мнения: 10 547
Аз пък познавам не един и двама, които не умеят да четат с разбиране.
Или, за да стане по-просто: познавам не един и двама фаянсаджии, които могат да направят цялостен идеен проект за една баня, но човекът с техническо образование чертае проектите. Сега дали е широкогръдо вече?

# 51
  • Мнения: 2 488
 В ДГ менюто не се прави от човек със средно образование, а се изготвя от медицинската сестра. Да уточня,че нямам нищо против хората със средно образование,просто в конретния случай си има компетенно лице и това е мед. сестра. Има си строги изисквания (и това се проверява редовно) колко калории трябва да е,колко да са млечните храни,плодовете и т.н И всичко това се спазва не само в София. Ако някъде не се спазва,това е по-скоро изключение. И ако имате някакви притеснения говорете с директорката.Тя най-добре може да обясни.

# 52
  • Мнения: 529
Не зная от кого се изготвя менюто, но определено рецептурните им книги са доста овехтели. Има съвременни рецепти, както и много информация за здравословното хранене, но на никой не му пука. На кого е полезно например кисело мляко поръсено със захар? Защо е нужно това, не мога да разбера?

# 53
  • Мнения: 10 547
Рецептурникът се обнови преди около четири години.

# 54
  • Мнения: 529
Рецептурникът се обнови преди около четири години.
Чудесно! Но пак не разбирам захарта в киселото мляко за десерт с каква хранителна стойност е.
Също така, когато взимах храна от детската кухня /която готви и за яслата/, основно се готвеше с ориз и картофи. Като под "ориз със зеленчуци" се имаше предвид една голяма шепа ориз и една чаена лъжичка зеленчуци.Зеленчуците бяха най-често замразени грах, царевица и зел. боб, дотолкова стигаше фантазията. Разбира се, не на всякъде е така! Аз казвам в нашия град как е, тук частна кухня няма. Peace

# 55
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Кисело мляко със захар не съм виждала вече 3-та година, даже и кисело мляко като закуска/десерт не съм виждала. Повечето десерти на обяд в градината са плодове.
Даже в яслата говорихме със едната сестра, че тази елда на закуска никой не я яде, но нали трябва закуската да е модерно-здравословна. Mr. Green
Сега в градината им дават мюсли, нещо което вкъщи няма как да се яде, но детето ми там го яде, а у дома не иска. /не че ще страдам от това. Mr. Green/

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Да, това с елдата и аз забелязах, че го има. Моят обича елда, но тъй като не закусва там и не знам как я приготвят. Друго, което ме впечатли беше наличието на нахут и броколи.

# 57
  • Мнения: 529
Да, това с елдата и аз забелязах, че го има. Моят обича елда, но тъй като не закусва там и не знам как я приготвят. Друго, което ме впечатли беше наличието на нахут и броколи.
#Crazy Тук не зная дали са чували за тези храни, но браво. Както се казва, всичко зависи от парите. От общината, а нашата пари за децата няма. #Cussing out

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Е нали поне сега приеха някакъв закон, че трябва да ползват храни по БДС в детските заведения...все файда...

# 59
  • Мнения: 4 593
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та

# 60
  • Мнения: 6 001
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та
Аз продължавам да не разбирам какво значи малко, та в случая говорим за 3-5 г деца, закуска 150 г +100 течност
обяд -първо второ и трето +хляб 370 г кое му е малкото, и после защо имало  затлъстяване при децата, и как да се преборим.

# 61
  • Мнения: 1 196
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та
Аз продължавам да не разбирам какво значи малко, та в случая говорим за 3-5 г деца, закуска 150 г +100 течност
обяд -първо второ и трето +хляб 370 г кое му е малкото, и после защо имало  затлъстяване при децата, и как да се преборим.
150гр си е малко от всякъде..,а 100 течност какво ще го засити - чиста водичка.... Прочети на всякъде пише,че количеството трябва да е двойно на това..Трябва да е минимум 300 храната и отделно течност Синът ми е на годинка и яде по 300 -350 на закуска и отделно течност и не е тлъст...

# 62
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не се наяждат децата, защото не ядат всичко на 100%. Имат 4 хранения + плод в 10 часа. При нас проблема е, че не винаги децата харесват следобедната закуска и в 18:00 часа са озверели от глад. Но и у дома вече в 18:00 часа детето ми иска да вечеря, нищо че е яло нещо след сън.
Вкъщи яде повече, защото готвя по негов вкус, а в градината не е така.
Не се притеснявайте, ако детето не е супер злоядо, то храната в градината ще му е достатъчна и няма да страда от недохранване.

Грамажът се увеличава от 5 до 7 години, както е и по-малък от 1 до 3 години.

# 63
  • Мнения: 4 708
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та
Аз продължавам да не разбирам какво значи малко, та в случая говорим за 3-5 г деца, закуска 150 г +100 течност
обяд -първо второ и трето +хляб 370 г кое му е малкото, и после защо имало  затлъстяване при децата, и как да се преборим.
Е как пък да не е малко. Закуска половин сандвич, обяд 1/2 бурканче от пюре супа+още толкова основно, което не винаги се харесва и яде, и една мини филийка хляб, СЗ 150гр кремче, течностите не ги броя защото те не наяждат, няма какво да се лъжем. И това е малко на моето дете, което изобщо не е с наднормено тегло, ами е на долната граница. Какво да говорим за по-едрите деца. А прословутият плод е 1/2 банан примерно. И като се върне от ясла, се почва едно велико ядене, и както моето беше злоядо дете, вечер не мога да й смогна, което пък е супер вредно да се тъпче основно вечер.

# 64
  • Мнения: 874
Това дали е много или малко храната за мен е твърде относително. Аз не съм питала в нашата ясла какво правят с неизядената храна, но моят като цяло е доста злояд и е способен да стои гладен цял ден (на скоро ми се оплакаха, че е труден откъм ядене, но им казах да не го тормозят излишно, защото си е такъв от малък и вкъщи също не яде) ... та за него и 100-150г ядене може да е "много"; има дни, в които изяжда (за обяд) филия с лютеница, а има и дни, в които си изяжда цяла порция (каквото съм му сложила).  chef

# 65
  • Мнения: 1 196
,,Половин сандвич,,  Shocked Shocked Shocked Това си е жива подигравка.... Shocked Shocked Съжалявам само ,че в моя град няма частна ДГ...,струва си да дадеш повече пари,но поне да знаеш,че детето ти няма да седи гладно и няма да е една учителка на 30 деца...

# 66
  • Мнения: 10 547
Неизядената храна я връщаме в специални кутии, които след това се извозват от специална фирма, която обработва биологични отпадъци. Съответно е предварително пресметнато от Х брой деца колко У кг. отпадък, трябва да се предаде.

Супата е 50-100 мл.- зависи ясла или 5-7 годишни се хранят.
Второто е 100 гр.
Хлябът е около 80 гр, отново зависи от възрастта
Общото количество плодове и зеленчуци трябва да е минимум 300гр., но в това число влизат и тези, които се влагат в супите и второ. Реалният плод, който се консумира сутрин в 10 е около 70 гр. за ясла и тези до петгодишна възраст и по 100-на макс за 5-7-годишните.

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
НАРЕДБА № 6 от 10 август 2011 г.

# 67
  • Мнения: 4 708
Касита, че то при тези количества има ли неизядено? Някъде нали по-горе пишеше Х яде супата, Y яде само второто, и нещо им ги събират за да не останат гладни. Иначе от нашата ясла съм чувала, че като има жито за СЗ никой не го яде, та сигурно в такива извънредни случаи го хвърлят, но това си мисля, че са изключения.

# 68
  • Мнения: 10 547
Има неизядено, разбира се, най-малкото, защото никой не мери в баките, в които храната идва от кухнята с точност до грам.

# 69
  • Мнения: 1 196
Има неизядено, разбира се, най-малкото, защото никой не мери в баките, в които храната идва от кухнята с точност до грам.
Дори и за по-голямо очевадно разминаване на грамажа става дума, в момента взимам от кухня храна, на някой пълен буркан,на друг половин, на трети по-малко от половин...  Shocked Shocked Shocked И ако не им кажеш,че искаш пълен ти дават -каквото хванат....

# 70
  • Мнения: 4 708
При нас разминаване няма. И в млечната кухня си беше същото количество 100гр супа и 130-150 основно и в началото ни даваха храната от яслата и пак си беше същото количество, използвах едни и същи купички пластмасови.

# 71
  • Мнения: 4 593
Ще ви кажа от моите наблюдения как стоят нещата, за да може когато децата са в къщи да им давате нужните за растежа им храни. Плод - да дава се , но по резан т.е. всяко дете си взима по 1 макс 2 парченца, хапки. Обяда - супата в купичка тип крем карамел - вода, основното в едни метални плата разделени на три в едното крило половин филийка хляб , в другото 2с.л. салата примерно зале, в средното 1с.л. основно примерно ако е мусака детето гони картофките докато ги оцели. Бюджета за храна е малко, знаете колко са таксите. Извод- да се хранят по обилно в къщи. Ще кажете - на частно по добре. Ами с очите си видях в една занималня обаче, не градина с такса 18лв. на ден, как купуват 200г. основно от Българска кухня и го делят на две, за две деца.

# 72
  • Мнения: 4 708
Бюджета за храна е малко, знаете колко са таксите.
Това го чета за не знам кой път, таксите не са чак толкова малки, защото и общината допълнително отпуска пари на детските заведения. Количеството за обяд и СЗ е като от млечната кухня само за обяд, без хляба разбира се. Как в млечната кухня се справят с 1лв на ден, в детските заведения не могат с 2.

# 73
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето у дома яде горе-долу същите количества. Рядко да яде повече. Дозата, която му сипва, не се е променила от както беше на година и половина, тогава сякаш повече ядеше. Да не говорим, че у дома понякога пропуска и хранения.
Най-добре у дома да се наваксва с плодовете и рибата. Peace

# 74
  • Мнения: 534
Моето у дома яде горе-долу същите количества. Рядко да яде повече. Дозата, която му сипва, не се е променила от както беше на година и половина, тогава сякаш повече ядеше. Да не говорим, че у дома понякога пропуска и хранения.
Най-добре у дома да се наваксва с плодовете и рибата. Peace
И моето е така, сега е на 3,3 яде си колкото и преди две години, с разликата, че тогава и сучеше. Сега редовно пропуска сз, а на закуска повече от половин сандвич, рядко изяжда. 200 гр макарони примерно, никога не е можел да изяде на закуска. Не е хич слаб 15,5 кг. Като е на ДГ му стига, рядко търси храна след това, вечеряме в 7,30-8.

# 75
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето у дома яде горе-долу същите количества. Рядко да яде повече. Дозата, която му сипва, не се е променила от както беше на година и половина, тогава сякаш повече ядеше. Да не говорим, че у дома понякога пропуска и хранения.
Най-добре у дома да се наваксва с плодовете и рибата. Peace
И моето е така, сега е на 3,3 яде си колкото и преди две години, с разликата, че тогава и сучеше. Сега редовно пропуска сз, а на закуска повече от половин сандвич, рядко изяжда. 200 гр макарони примерно, никога не е можел да изяде на закуска. Не е хич слаб 15,5 кг. Като е на ДГ му стига, рядко търси храна след това, вечеряме в 7,30-8.
Моето мнение е, че ако детето от 4-те пъти, в които му се предлага храна, яде 2-3 пъти, то няма никакъв проблем. Това обяснявам и на бабите, че дори и да пропусне някоя закуска или обяд, то на следващото ядене ще яде.

# 76
  • Варна
  • Мнения: 1 805
На моето също винаги му е стигала храната в яслата, никога не ми е търсил ядене след като го взема. Нито пък вода (а пие по литър и половина лятото). Всичко си им дават.

# 77
  • Мнения: X
При нас разминаване няма. И в млечната кухня си беше същото количество 100гр супа и 130-150 основно и в началото ни даваха храната от яслата и пак си беше същото количество, използвах едни и същи купички пластмасови.
Да ,но не малко майки даваха храната от кухнята разпределена з целия ден , не за едно ядене ,както е предвидена по принцип.  Peace

# 78
  • Мнения: 2 156
Моят 5-годишен яде доста повече от този порцион. Щеше да му е малко.

# 79
  • Мнения: 4 708
При нас разминаване няма. И в млечната кухня си беше същото количество 100гр супа и 130-150 основно и в началото ни даваха храната от яслата и пак си беше същото количество, използвах едни и същи купички пластмасови.
Да ,но не малко майки даваха храната от кухнята разпределена з целия ден , не за едно ядене ,както е предвидена по принцип.  Peace
На това винаги съм се чудила как успяват да си нахранят децата със 130гр основно на обяд. Но хора всякакви. Имаше един дълъг период в който моето дете не ядеше почти нищо, тогава ми оставаше и даже хвърлях храна, но надали всички деца са такива  newsm78

# 80
  • Мнения: 874
моето е точно от тези, което ядеше храната от детската кухня за цял ден и пак оставаше и хвърлях...  ooooh!

# 81
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Зависи колко яде детето. Ако изяжда всичко от ДК на обяд, то няма да му се дели храната на 2.
Моето не изяждаше 2-те порции на едно ядене. Като вече ядеше повече, то спрях да вземам от ДК, минахме на домашна храна.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 995
В началото снимах менютата, за всеки случай. Но дъщеря ми се оказа от некапризните и затова престанах.
Намерих една снимка от миналия месец, нищо нередно не виждам. Бобови има само в петък

Скрит текст:
(Съжалявам за качеството, менюто е за яслена група, набор 2013)

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 241

Рибата, която се предлага на децата е филе скумрия, черноморска /който е наясно с рибите, знае че е малко филе,абсолютно подходящо е за деца/.

Абсурд да е черноморска скумрия, провери в гугъл защо. Няма доставчик, който да се хване да доставя риба, която излиза на единични бройки и е в Червената книга.

Аз съм говорила с директорката на Общинската детска кухня в Бургас- рибата, която предлагат там, е пангасиус и акула. Не знам дали за детските градини се минава различен ЗОП или доставчикът е същия, но  надали за по-големите положението е по-добро.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Акула?!?!?!?!  Shocked Shocked Shocked Тези дълбокоокеанските са супер противопоказни за малки деца...
А в Черно море не знаех, че има скумрия...или поне от 15-20 години няма, питайте който искате рибар в моя град.

# 85
  • Мнения: 2 156
Разбира се, че купуват замразена, или някакъв вид бяла риба, или скумрия.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 241
Акула?!?!?!?!  Shocked Shocked Shocked Тези дълбокоокеанските са супер противопоказни за малки деца...
А в Черно море не знаех, че има скумрия...или поне от 15-20 години няма, питайте който искате рибар в моя град.

Няма, някой ги е излъгал. Скумрията на пазара е норвежка.


# 87
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Акула?!?!?!?!  Shocked Shocked Shocked Тези дълбокоокеанските са супер противопоказни за малки деца...
А в Черно море не знаех, че има скумрия...или поне от 15-20 години няма, питайте който искате рибар в моя град.

Няма, някой ги е излъгал. Скумрията на пазара е норвежка.




И е толкова пъти замразявана и размразявана, че вътре вече е на каша...

# 88
  • Мнения: 817

Рибата, която се предлага на децата е филе скумрия, черноморска /който е наясно с рибите, знае че е малко филе,абсолютно подходящо е за деца/.

Абсурд да е черноморска скумрия, провери в гугъл защо. Няма доставчик, който да се хване да доставя риба, която излиза на единични бройки и е в Червената книга.

Аз съм говорила с директорката на Общинската детска кухня в Бургас- рибата, която предлагат там, е пангасиус и акула. Не знам дали за детските градини се минава различен ЗОП или доставчикът е същия, но  надали за по-големите положението е по-добро.

Нямам право, иначе бих ти сложила тук заповедта на Кмета за забрана на използване на пангасиус в менюто на децата. Но категорично  заявявам, че не се използва в храненето на децата в детските градини и затова се уверявам от първа ръка, без да ми е нужен Гугъл. Единственото, което приемам от това, което си написала е , че може би има някаква измама с твърдението, че скумрията е черноморска. НО да се пишат подобни .....как да се изразя по-меко.....неверни неща, че се използва акула и пангасиус е меко казано далеч от истината. Да, до преди време някои по-слаби в ръководството си детски градини си  позволяваха да ползват пангасиус, но от тази учебна година това е променено с изрична заповед. И ако някой си позволяват да продължават да го правят, то това е в абсолютно нарушение на предписанията.
Нека обаче не се хвърлят думи напразно в пространството и с това да се заражда притеснение в душите на родителите, които и без това са притеснени за всички, което се случва с децата им в детската градина, защото рисуват някакви картини от филми на ужасите в главите си..../но това е друга тема/

Последна редакция: нд, 20 дек 2015, 09:52 от Шушу-мушу

# 89
  • Мнения: 529
От няколко дни ровя в нета да намеря интересно, разнообразно меню от ДГ и доста еднообразни са.
Не виждам пресни зеленчуци, с малки изключения, разбира се.
Не виждам сезонни плодове и зеленчуци.
Една толкова "проста" тиква например, може освен като десерт, да се ползва и като крем супа, в гювече и какво ли не още.
Не виждам алабаш, цвекло, гулия, всички те са сезонни зеленчуци, или по-скоро вече отмина зимата, но.....
Не виждам нахут, елда, овесени ядки, а бе общо взето хляб и тестени продукти.
Какво здравословно има примерно в едно тъпкано с хормони и АБ пиле фрикасе, пиле + брашно и хляб?
 newsm78

# 90
  • Мнения: 2 156
Нищо му няма на пилето фрикасе, ако е приготвено както трябва и е сервирано със салата.
Вкъщи, например, винаги махаме кожата.
Съгласна съм с теб за тестените закуски.
Гювече не си представям на сготвят, по-скоро ще пльоснат по един миш-маш.

# 91
  • Мнения: 6 001
Кожа и кости няма и в училищните столове в храната.Да не говорим за детска градина.

# 92
  • Мнения: 529
Няма салати, по- скоро вчера имаше в менюто, но в действителност е нямало. Прави ми впечатление малкото количество зеленчуци като цяло. Иначе госпожата от друга група, която ми е позната, каза, че са имали есента тиква печена, но масово децата са я хвърляли. Също някой е дарил пиперки червени пресни, готвили са ги пълнени и отново децата не искат да ядат. Същото се случва и на спаначена супа и зеленчуците от другите супи. Та ясно, че и в къщи е еднообразно в повечето случаи. Щото на никой не му е направило впечатление менюто. И остава да се опитвам да компенсирам в къщи.

# 93
  • София
  • Мнения: 2 995
Ето че здравословното се оказва много индивидуално. Аз не считам, че на толкова малки деца трябва да се дават алабаш, цвекло и гулия.
По отношение на елдата, нахута и овесените ядки съм по-скоро неутрална.
А какво ѝ е на пилешката кожа, всъщност?

# 94
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Те децата трудно ще ядат алабаш, цвекло и гулия. Може би цвеклото ще го ядат на крем супа.
Елда трудно хапват, в яслата имаше ден със закуска елда и сестрата ми беше казала, че почти никой не я яде.
Овесени ядки чат-пат дават в градината за закуска. Иначе сега гледам, че основно менюто им се състои от боб, леща, зеле и картофи. Към тях добават и месце.

Асос, пилешката кожа децата не я ядат, защото им е лигава.

# 95
  • Мнения: 529
Ето че здравословното се оказва много индивидуално. Аз не считам, че на толкова малки деца трябва да се дават алабаш, цвекло и гулия.
По отношение на елдата, нахута и овесените ядки съм по-скоро неутрална.
А какво ѝ е на пилешката кожа, всъщност?
А на каква възраст е подходящо да се включат тези кореноплодни? Освен това те могат да бъдат сготвени, не се ядат само сурови.
Сега като се замисля, тези зеленчуци може всъщност да не са подходящи колкото един десерт със подсладители и нишесте примерно едно кремче.  Crossing Arms
И трите зеленчука са включени още при захранването на бебетата.  Peace

Последна редакция: вт, 22 мар 2016, 13:42 от grosdanat

# 96
  • София
  • Мнения: 2 995
Асос, пилешката кожа децата не я ядат, защото им е лигава.
А, това е различно. Дъщеря ми си я яде, не виждам нищо нередно. Обича си цели бутчета детето.

grosdanat, не знам. Аз тези зеленчуци ги свързвам единствено с болки в корема, не виждам защо трябва да ги яде едно дете.
Нишестените кремчета  са пълна гадост, спор няма.

# 97
  • Мнения: 529
Няма значение всъщност алабаш  или друго, просто ми се иска да е малко по- разнообразно менюто им.
А бутчетата са любими и у нас. Laughing

# 98
  • Мнения: 2 285
Няма салати, по- скоро вчера имаше в менюто, но в действителност е нямало. Прави ми впечатление малкото количество зеленчуци като цяло. Иначе госпожата от друга група, която ми е позната, каза, че са имали есента тиква печена, но масово децата са я хвърляли. Също някой е дарил пиперки червени пресни, готвили са ги пълнени и отново децата не искат да ядат. Същото се случва и на спаначена супа и зеленчуците от другите супи. Та ясно, че и в къщи е еднообразно в повечето случаи. Щото на никой не му е направило впечатление менюто. И остава да се опитвам да компенсирам в къщи.

Съвсем не е задължително. Моето не е особено капризно, яде почти всякакъв зеленчук, включително спанак, цвекло и земна ябълка - сготвени и пресни, проблем с тях няма. Но в градината спаначената супа я отказва. Явно се влияе от общите настроения в групата. Така че, да ... Гледам да компенсирам с повече салати вкъщи или аз му осигурявам храната за деня (при нас го има този вариант).
Относно пилешката кожа - при положение, че всички токсини се натрупват в мастните клетки, а пилешката кожа съдържа 40 % мазнини, предпочитам да не тровя децата си с подобни неща.  Peace

# 99
  • Мнения: 2 352
За споменатата тиква.
Прекрасна храна е, но е и силно разхлабваща.
За другите вече коментирани храни. Малките често имат проблеми с коремчетата. Силно газообразуващите храни са и силно непрепоръчителни.  Peace
Липсата на предлагането им в градините от друга страна е добре, тъй като се приемат по-добре у дома и децата не са им втръснали. Салата от цвекло, моркови, ябълки и стафиди е любима салата за моето дете. Обикновено иска и малко тиквени семки в нея. 

Общи условия

Активация на акаунт