Менюто в детската градина

  • 8 812
  • 99
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 001
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та
Аз продължавам да не разбирам какво значи малко, та в случая говорим за 3-5 г деца, закуска 150 г +100 течност
обяд -първо второ и трето +хляб 370 г кое му е малкото, и после защо имало  затлъстяване при децата, и как да се преборим.

# 61
  • Мнения: 1 196
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та
Аз продължавам да не разбирам какво значи малко, та в случая говорим за 3-5 г деца, закуска 150 г +100 течност
обяд -първо второ и трето +хляб 370 г кое му е малкото, и после защо имало  затлъстяване при децата, и как да се преборим.
150гр си е малко от всякъде..,а 100 течност какво ще го засити - чиста водичка.... Прочети на всякъде пише,че количеството трябва да е двойно на това..Трябва да е минимум 300 храната и отделно течност Синът ми е на годинка и яде по 300 -350 на закуска и отделно течност и не е тлъст...

# 62
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не се наяждат децата, защото не ядат всичко на 100%. Имат 4 хранения + плод в 10 часа. При нас проблема е, че не винаги децата харесват следобедната закуска и в 18:00 часа са озверели от глад. Но и у дома вече в 18:00 часа детето ми иска да вечеря, нищо че е яло нещо след сън.
Вкъщи яде повече, защото готвя по негов вкус, а в градината не е така.
Не се притеснявайте, ако детето не е супер злоядо, то храната в градината ще му е достатъчна и няма да страда от недохранване.

Грамажът се увеличава от 5 до 7 години, както е и по-малък от 1 до 3 години.

# 63
  • Мнения: 4 708
Менюто е разнообразно, но храната е малко. Какъвто е грамажа на 1гр. такъв и на 4-та
Аз продължавам да не разбирам какво значи малко, та в случая говорим за 3-5 г деца, закуска 150 г +100 течност
обяд -първо второ и трето +хляб 370 г кое му е малкото, и после защо имало  затлъстяване при децата, и как да се преборим.
Е как пък да не е малко. Закуска половин сандвич, обяд 1/2 бурканче от пюре супа+още толкова основно, което не винаги се харесва и яде, и една мини филийка хляб, СЗ 150гр кремче, течностите не ги броя защото те не наяждат, няма какво да се лъжем. И това е малко на моето дете, което изобщо не е с наднормено тегло, ами е на долната граница. Какво да говорим за по-едрите деца. А прословутият плод е 1/2 банан примерно. И като се върне от ясла, се почва едно велико ядене, и както моето беше злоядо дете, вечер не мога да й смогна, което пък е супер вредно да се тъпче основно вечер.

# 64
  • Мнения: 874
Това дали е много или малко храната за мен е твърде относително. Аз не съм питала в нашата ясла какво правят с неизядената храна, но моят като цяло е доста злояд и е способен да стои гладен цял ден (на скоро ми се оплакаха, че е труден откъм ядене, но им казах да не го тормозят излишно, защото си е такъв от малък и вкъщи също не яде) ... та за него и 100-150г ядене може да е "много"; има дни, в които изяжда (за обяд) филия с лютеница, а има и дни, в които си изяжда цяла порция (каквото съм му сложила).  chef

# 65
  • Мнения: 1 196
,,Половин сандвич,,  Shocked Shocked Shocked Това си е жива подигравка.... Shocked Shocked Съжалявам само ,че в моя град няма частна ДГ...,струва си да дадеш повече пари,но поне да знаеш,че детето ти няма да седи гладно и няма да е една учителка на 30 деца...

# 66
  • Мнения: 10 547
Неизядената храна я връщаме в специални кутии, които след това се извозват от специална фирма, която обработва биологични отпадъци. Съответно е предварително пресметнато от Х брой деца колко У кг. отпадък, трябва да се предаде.

Супата е 50-100 мл.- зависи ясла или 5-7 годишни се хранят.
Второто е 100 гр.
Хлябът е около 80 гр, отново зависи от възрастта
Общото количество плодове и зеленчуци трябва да е минимум 300гр., но в това число влизат и тези, които се влагат в супите и второ. Реалният плод, който се консумира сутрин в 10 е около 70 гр. за ясла и тези до петгодишна възраст и по 100-на макс за 5-7-годишните.

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
НАРЕДБА № 6 от 10 август 2011 г.

# 67
  • Мнения: 4 708
Касита, че то при тези количества има ли неизядено? Някъде нали по-горе пишеше Х яде супата, Y яде само второто, и нещо им ги събират за да не останат гладни. Иначе от нашата ясла съм чувала, че като има жито за СЗ никой не го яде, та сигурно в такива извънредни случаи го хвърлят, но това си мисля, че са изключения.

# 68
  • Мнения: 10 547
Има неизядено, разбира се, най-малкото, защото никой не мери в баките, в които храната идва от кухнята с точност до грам.

# 69
  • Мнения: 1 196
Има неизядено, разбира се, най-малкото, защото никой не мери в баките, в които храната идва от кухнята с точност до грам.
Дори и за по-голямо очевадно разминаване на грамажа става дума, в момента взимам от кухня храна, на някой пълен буркан,на друг половин, на трети по-малко от половин...  Shocked Shocked Shocked И ако не им кажеш,че искаш пълен ти дават -каквото хванат....

# 70
  • Мнения: 4 708
При нас разминаване няма. И в млечната кухня си беше същото количество 100гр супа и 130-150 основно и в началото ни даваха храната от яслата и пак си беше същото количество, използвах едни и същи купички пластмасови.

# 71
  • Мнения: 4 593
Ще ви кажа от моите наблюдения как стоят нещата, за да може когато децата са в къщи да им давате нужните за растежа им храни. Плод - да дава се , но по резан т.е. всяко дете си взима по 1 макс 2 парченца, хапки. Обяда - супата в купичка тип крем карамел - вода, основното в едни метални плата разделени на три в едното крило половин филийка хляб , в другото 2с.л. салата примерно зале, в средното 1с.л. основно примерно ако е мусака детето гони картофките докато ги оцели. Бюджета за храна е малко, знаете колко са таксите. Извод- да се хранят по обилно в къщи. Ще кажете - на частно по добре. Ами с очите си видях в една занималня обаче, не градина с такса 18лв. на ден, как купуват 200г. основно от Българска кухня и го делят на две, за две деца.

# 72
  • Мнения: 4 708
Бюджета за храна е малко, знаете колко са таксите.
Това го чета за не знам кой път, таксите не са чак толкова малки, защото и общината допълнително отпуска пари на детските заведения. Количеството за обяд и СЗ е като от млечната кухня само за обяд, без хляба разбира се. Как в млечната кухня се справят с 1лв на ден, в детските заведения не могат с 2.

# 73
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето у дома яде горе-долу същите количества. Рядко да яде повече. Дозата, която му сипва, не се е променила от както беше на година и половина, тогава сякаш повече ядеше. Да не говорим, че у дома понякога пропуска и хранения.
Най-добре у дома да се наваксва с плодовете и рибата. Peace

# 74
  • Мнения: 534
Моето у дома яде горе-долу същите количества. Рядко да яде повече. Дозата, която му сипва, не се е променила от както беше на година и половина, тогава сякаш повече ядеше. Да не говорим, че у дома понякога пропуска и хранения.
Най-добре у дома да се наваксва с плодовете и рибата. Peace
И моето е така, сега е на 3,3 яде си колкото и преди две години, с разликата, че тогава и сучеше. Сега редовно пропуска сз, а на закуска повече от половин сандвич, рядко изяжда. 200 гр макарони примерно, никога не е можел да изяде на закуска. Не е хич слаб 15,5 кг. Като е на ДГ му стига, рядко търси храна след това, вечеряме в 7,30-8.

Общи условия

Активация на акаунт