Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 27

  • 123 391
  • 800
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 92
Милата Констанца.....
Дано почива в мир!
Много сме си писали с нея когато поставиха диагнозата на сина ми, а аз отказвах да я приема и разбера...Толкова много ми помогна.

Какво и се е случило? Толкова млада жена... Моля ви, нека ми пише някой лични.

Миличката тя...

# 46
  • Мнения: 2 860
При нас имаше доста признаци още от малка, но едно от първите неща беше точно тази липса на очен контакт, като я погледнех в очите, очите й шареха, все едно не можеш да й уловиш погледа. Също така беше много апатични и отпусната, но тя тогава пиеше лекарства за епилепсия, това може и да я е от тях. Имаше също и двигателни проблеми. При вас какви са другите проблеми, за които споменаваш?

# 47
  • Мнения: 1 498
Ами при нас са проблеми с хранането и забавяне в моториката плюс това, че е прекалено зает да следи какво става наоколо, за да гледа и съзерцава очи в очи. Допитах се и до една детска психоложка, която каза, че очи в очи може да е много интензивно усещане за много деца (а моето е и недоносено) и че на този етап не би трябвало да се притеснявам. Тя го наблюдаваше известно време и каза, че е много активен, че се държи много ''нормално'' в ситуациите, в които го наблюдаваше, че очевидно е много любопитен и следи с интерес това, което му привлича вниманието. Но ме предупреди да следя дали ще прояви повече интерес към човешки лица и контакт очи в очи след време, дали ще внимава повече, когато му говоря, и т.н. Според нея е твърде рано на неговата възраст да се слага диагноза аутизъм, но аз се попритесних след коментарите на физиотерапевтката. Затова исках да събера малко мнения и от тук на каква възраст започва да се говори за това, а не просто за особеност на характера или прекалено голямо любопитство за това, какво става наоколо.

# 48
  • Мнения: 2 860
Забавянето в моториката наваксана ли е вече? Наистина е много трудно да се каже от толкова рано. Но когато се насъберат няколко неща като проблеми с моториката, храненето и лошш очен контакт, трябва да се обърне внимание. Възможно е всичко да е от това, че е недоносено детето и ще навакса на по-късен етап. Иначе за толкова ранна диагностика на аутизъм не знам дали се прави, но ако не сте правили един консулт с невролог няма да е излишен. Нека и другите майки да се включат.

# 49
  • Мнения: 1 498
Да, говорили сме с невролог, но аутизъм изобщо не беше споменат. Когато детето беше на 4-5 месеца имаше продължителен очен контакт, имитираше доколкото можеше, проявяваше повече интерес към лицето ми тогава. Сега само блее настрани и ''изучава'' стаята, лампите на тавана, чат-пат и мен поглежда (колкото да провери дали съм там и дали го гледам) и пак се извръща по посока звуци, светлина, интересни неща. Моториката сме в процес на наваксване, тоест има развитие, но не е наваксал напълно. Почти всички проблеми досега са били отдавани на факта, че е недоносен. А и щом е имал очен контакт в началото, това е добър знак или?

# 50
  • Мнения: 2 860
Сега, явно на тоя етап няма да може да определите специално за аутизма. Обаче истината е, че е и да има аутизъм то лечение няма. Единствено е работа със специалисти и даване на добавки най-вече на воя глава. Един невролог би ти изписал ноотропил за подпомагане на мозъка ако види, че има нужда. Работете по преодоляване на дифицитите, ние започнахме работа с логопед и психолог когато беше на 1г и 6м., не че се оправи, но и при нас проблемите са сериозни. Обследване за аутизъм правят в Св.Никола в офия и Св.Марина във Варна. Би могла да се свържеш и да поговориш с тях кога консуултация би била уместна. Успех!!!

# 51
  • Мнения: 1 498
Благодаря за отговора, но живеем в чужбина и се допитваме до местните лекари. Вече работят физиотерапевт, диетолог и специален педагог с него, може и логопед да се включи в скоро време, изпратено е направление, а добавки не знам какви да давам. В детската градина не са особено притеснени, казват, че не забелязват особени отклонения, държал се съвсем нормално.

# 52
  • Мнения: 5
Здравейте,мами  Hug отдавна ви чета.Искам да ви попитам за барокамерата,как процедират с дечица който не търпят маски?И за колко време поставиха диагноза аутизъм,на дечицата ви?

# 53
  • Варна
  • Мнения: 678
MaxiTan4e ,
За добрите специалисти няма никакъв проблем да направят диагностика на състоянието след 1 годинка, че даже и по-рано. В това ''изучаване''  (фиксиране) както го описваш, има известна тревожност. Много родители съобщават за "нормално" развитие до 5-6 месеца, годинка и после регрес. Все пак психиатър ще си каже мнението. Все пак при вас има и други фактори. Peace

# 54
  • Мнения: 1 498
Благодаря, karie. Явно трябва да следим развитието, защото засега никой от специалистите (а ние сме се допитвали до много във връзка с другите проблеми) не е и споменал аутизъм. Само физиотерапевтката, защото той не искаше да я гледа в очите и да й съзерцава лицето.

Един мой приятел има 5-годишна дъщеря с Аспергер и ми прати ето това видео на едно момиче с аутизъм. Много силно ми подейства! https://youtu.be/vNZVV4Ciccg

# 55
  • Мнения: 1
Здравейте,
Пише ви един баща, който е много отчаян от случилото се. Преди три години ни се роди дъщеричка, която бе желано дете. Роди се в седмия месец и тежеше около кило, но лекатите я сложиха в кувьоз. След около 40 дни я махнаха от кувьоза и ние си я взехме. До две години детето се развиваше нормално, та дори произнасяше думи, ядеше кашички, произнасяше думи и на английски, но след това нещо се случи. На 2,5 ни казаха, че има аутизъм и то без да я прегледа екип от спесиалисти и то от една психоложка по разказ на нашата лична лекарка. Ние решихме да я заведем в един център за диагностика. Там ни казаха, че е прекалено малка. Сега е на 3 г. и ще трябва пак да го посетим. Забелязах, че обича да играе с люлеещи предмети, да отваря и затваря врати, още сме на биберон, а преди си ядеше кашички без проблеми. Иначе на градината ми казаха, че се е занимавала там с играчки, повече се е движила, играела с децата и т.н. Моля ви да ме посъветвате нещо, защото много съм объркан! Благодаря предварително!

# 56
  • Мнения: 5 259
Много съжалявам за това, което ви се е случило.
В центъра за диагностика не са постъпили в най-добрия интерес на детето, щом са ви казали, че е малка. Колкото по-рано се започне работа с детето, толкова по-бързи и солидни резултати ще бъдат постигнати.

Някои състояния от аутистичния спектър са много трудно доловими в ранна възраст, но при други от самото начало се разбира, че нещо не е наред.
Казваш, че вашето момиче е на 3г. Как общувате с нея? Говори ли, обръща ли се, когато я викате по име, гледа ли ви в очите, докато ѝ говорите, протяга ли ръце към вас да я гушнете?
Как понася храненето с твърда храна? Дъвче ли? Има ли желание да опитва нови храни?

Съветът ми може да бъде само отново да я заведете в центра за дигностика и да се надяваме, че този път ще могат да ви дадат становище и насока какво да правите.
Специалисти за съжаление не мога да препоръчам.

# 57
  • Мнения: 1 498
Ние вчера имахме консултация със специален педагог, който наблюдаваше детето около половин час и каза, че според нея на този етап няма явни признаци на аутизъм. Изброи ми нещата, които е видяла, че прави, но аз бях толкова изморена, че не помня нищо. Но ми каза да видя как ще е развитието като наближи втория му рожден ден. Питаше ме дали прави различни неща, повечето от тях ги правеше, но някои не още. Малко по-обнадеждена съм след реакцията на физиотерапевтката. В крайна сметка един специален педагог по-квалифициран ли е да засече аутизъм от един физиотерапевт?

# 58
  • Мнения: 128
Здравейте. Чета ви редовно, защото вече 2 години го мисля този аутизъм - е или не е аутист детето ми. Побърках всички близки с подозрения, подкрепени с примери, като съм наблюдавала детето си и съм чела в интернет основно.
Проблемът идва от там, че детето не говори. На 3 г.  и 4 мес. ще стане след 3 дни и до скоро не говореше НИЩО (пиша в темата за труднопроговарящите дечица). От скоро започна да отговаря с ДА и НЕ, като няма много истина, че ДА е положителен отговор.
От преди повече от година съм тръгнала по специалисти (чудих се дали да не сложа думата в кавички, не защото оспорвам качествата им, а доколко съм уцелила на какъв лекар да го заведа). Първоначално казвах към края на прегледа какви са ми подозренията. Вече едва ли не нахълтвам и казвам директно какво мисля аз. Никой  лекар не си позволи да ми каже, че вижда нещо притеснително в поведението на момчето ми. Дори фактите, които им изреждам, не ги отчитат за регрес. Даже ми казват, че не може да се каже категорично дали проблемът му, че не говори все още, е от недоносеността.
Обаче се е случвало лекар УНГ да ми каже за аутизъм.
Така че - според мен колкото повече човек разбира от нещата, толкова повече не може да е категоричен в преценката си и много внимава какво говори.
Скрит текст:
Искам свят без аутизъм.

# 59
  • Мнения: 1 934
В крайна сметка един специален педагог по-квалифициран ли е да засече аутизъм от един физиотерапевт?

Интересен ми е отговорът ви на този въпрос. Ако аз трябва да отговоря-да, според мен педагогът би могъл да улови повече неща от терапевта  Peace

Общи условия

Активация на акаунт