Страх от провал?

  • 7 574
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 851
Добре, де, а какво е пък това, дето толкова спешно трябва да постигне сега веднага, та чак трябвало да е смела? На мен ми идва наум само, че би могла да отиде на бригада през лятото, а не ѝ се ходи.
Колкото до родителските амбиции, те невинаги се припокриват с личните ти желание за собствения живот...Важно е да се намери границата, да не се окаже в един момент "аз исках друго нещо, но постъпих както трябваше". Подкрепата е много ценна, но когато си млад и неопитен, няма как да не се съмняваш в себе си. Истинското признание и самочувствие с покритие идва, чак когато на практика си добър в това, с което се занимаваш професионално. Така че, на този етап, не виждам какво повече може да се иска.

# 16
  • Мнения: 1 789
Успехът не се гради само на хубава визия, оценки и висШу  Mr. Green Mr. Green А ти пак повтаряш, че това си имаш  ooooh! ooooh! ooooh!
Е, кажете тогава на момичето как се гради успех и самоувереност. Тя има нужда от това.
Аз междувременно ще обясня, че страхът от провал е нещо нормално, всеки го има. Някои по-лесно свикват да го владеят, други по-трудно изграждат механизми. Той се поражда от общочовешката потребност от признание - тя е нужна на индивида, за да води пълноценен живот. Нормално е да има страх, че можем да не успеем да задоволим своята потребност. Тревожността не е причина за страха, тя е резултат от него Simple Smile Прави са тези, които са ти казали да не търсиш причини, а да действаш и да се опознаваш. Ако започнеш да подхождаш към нещата с очакване да научиш нещо за себе си, а не с мисъл за резултата, това може драстично да промени чувството за страх.
"Светкавично обмислила целта си, тя незабавно я изхвърли от главата си..."

Последна редакция: вт, 28 юни 2016, 14:14 от amonqk

# 17
  • Мнения: 66
Заживей самостоятелно и страхът ти набързо ще изчезне, като се наложи да плащаш квартира и сметки.
Другото ми предложение е да отидеш на психолог, но според мен това е лигавият вариант, защото е сравнително очевидно къде е проблемът. Майка ти очаква нещо велико от теб и не смята, че трябва да се страхуваш, а ти изпитваш страх, който "не трябва" да изпитваш и сега... как може да изпитваш неща, които не трябва да изпитваш, неодобрението на майка ти ще се включи и изобщо става манджа с грозде, за която само човек с много свободно време има... време. Заживей самостоятелно и ще ти се избистри всичко. Докато си под нечия опека, си като спънат, вързан. Излезеш ли сама да се справяш с живота, изведнъж всичко страшно става желано.

# 18
  • Мнения: 21
Въпросът е, че аз искам да правя нещо сериозно с живота си вече. Имам нужда да бъда активна и да се усъвършенствам, като тази нужда не е водена само от желанието ми да живея хубав живот и да съм добре финансово, а и да развивам своите лични качества, като стимулирам и ума си.  Но някак не ми стиска да рискувам, да предприема нещо, а имам възможност. Просто има някаква стена, която ме спира и не мога да си го обясня.

Пак казвам, че никога не ми е набивано в главата с какво да се занимавам, колко пари трябва да изкарвам и т.н. Майка ми, като всеки родител иска най-доброто за мен и се надява да намеря своето призвание, което ще ме прави щастлива и удовлетворена от себе си.

# 19
  • Мнения: 57
Ами виж amonqk как хубаво ти е написала! Помисли си върху съвета й, после си намери Стайнбек и си почети малко... Много добре стимулира ума, а и смелост не се иска кой знае каква, нито риск има...

Шегувам се, не се сърди. Звучиш като свястно момиче, не си от тези, дето няма да си намерят призванието. Спокойно. И ти, и майка ти спокойно. Засега си учи, за работа се поослушвай... Щом не ти се рискува, от какъв зор да рискуваш? В тоя живот за съжаление само една пътечка може да следва човек, не всичките възможни. Но пък може да сменяш пътечките и това не е риск или провал, а опит. Ти малко бързаш, защото опитът само с практика се трупа, а за практиката трябва технологично време. Не може отначало още всичко да знаеш. Пусни се малко по течението и то ще си покаже.

# 20
  • Мнения: 30 802
Въпросът е, че аз искам да правя нещо сериозно с живота си вече. Имам нужда да бъда активна и да се усъвършенствам, като тази нужда не е водена само от желанието ми да живея хубав живот и да съм добре финансово, а и да развивам своите лични качества, като стимулирам и ума си.  Но някак не ми стиска да рискувам, да предприема нещо, а имам възможност. Просто има някаква стена, която ме спира и не мога да си го обясня.

Пак казвам, че никога не ми е набивано в главата с какво да се занимавам, колко пари трябва да изкарвам и т.н. Майка ми, като всеки родител иска най-доброто за мен и се надява да намеря своето призвание, което ще ме прави щастлива и удовлетворена от себе си.
Спокойно де, на 21 никой няма да ти даде голяма и отговорна работа. Просто почвай отнякъде да бачкаш и не се натискай прекалено за повишения- освен на заплащането. В никакъв случай не допускай да се стигне дотам да се "изкачиш до нивото си на некомпетентност". Всеки следва да спре развитието си поне 1-2 стъпки под максимума си, именно за да се защити от грешки.

Просто почвай да правиш неща и наблюдавай кои неща правиш с лекота и ти е приятно и кои- не. И даже да ти плащат, не прави от вторите, защото ще прегориш и провал ще има. Иначе ако не си в някоя супер гореща индустрия, при нормални обстоятелства "успех" може въобще да няма, или да дойде след десетилетие.

Каквото учиш, почвай да го работиш отсега, като стажант, асистент, или се хвани в някоя медиа, там е именно за млади момичета.

# 21
  • София
  • Мнения: 19 249
Та ти си на 21, не на 40. Единици завършват Харвард на 17  Joy
Аз бях и понякога още съм прекалено притеснителна, независимо от годините си. Може би си просто по-интровертна по характер или трудно правиш първа стъпка.
Но в днешно време се котират нахаканите хора, които си умират да изтъкват дори и несъществуващи активи. Така че наистина трябва да преодолееш лека-полека тази стена.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 626
Въпросът е, че аз искам да правя нещо сериозно с живота си вече. Имам нужда да бъда активна и да се усъвършенствам, като тази нужда не е водена само от желанието ми да живея хубав живот и да съм добре финансово, а и да развивам своите лични качества, като стимулирам и ума си.  Но някак не ми стиска да рискувам, да предприема нещо, а имам възможност. Просто има някаква стена, която ме спира и не мога да си го обясня.

Защо е толкова задължително от раз да направиш нещо сериозно в живота си?  newsm78
Започни от нещо по-простичко и когато то се превърне (дай боже) в по-сериозен служебен ангажимент тогава мисли за сериозните неща с цел развиване на лични и професионални качества.
Всяка професия дава нещо и те научава на нещо ново. Ще се развиваш така или иначе, ще се срещаш с нови хора и нови ситуации от които ще натрупаш опит и ще закрепне самоувереността ти.
Представи си, че живота е като да строиш къща - първо се полагат основите, после се започва строежа, който се вижда и полека лека се вдигат етаж по етаж за да се стигне до покрива. Основата я имаш - майка ти те е отгледала, изучила, имаш образование и сега полека лека трябва да започне строежа на къщата, но не можеш да почнеш от втория етаж преди да си построила първия. Кариерата и сериозните ангажименти идват след като се докажеш като добра и усърдна в работата, която започнеш.
Потърси нещо, което ти харесва, което ти е приятно и ще изпиташ удовлетвореност от него. Не се хвърляй на нещо само защото си убедена, че там можеш да се изкачиш в някаква йерархия и се предполага, че дава възможност за развитие. Търси нещо , в което си добра и се чувстваш уверена - така ще ти е по-лесно да се престрашиш и да вземаш първоначалното решение по-лесно.
Аз например започнах първата си работа в една верига за сувенири навремето - първо като продавач-консултант в един магазин, после ме преместиха в по-централен и голям и най-накрая бях отговорник доставки в офиса. Началото беше полезно като опит, но ми беше и приятно, защото обичам много да декорирам разни аксесоари в дома и да ги аранжирам по различни поводи. Научих се да работя с пари, да имам материална отговорност и да бъда точна. Не беше кой знае какво, но ми помогна много в бъдеще.
Бъди смела и не си създавай сама проблемите в главата си ! Всяко начало е трудно, но не и непосилно.
Никой няма да те линчува ако не се справиш според очакванията. Важното е да вървиш напред и да се учиш от грешките си, а няма чивек, който да не е грешил. Грешат само тези, които не се опитват и не се борят със страховете си.
Успех от сърце ти пожелавам във всичко  Hug

# 23
  • Мнения: 6 563
съвсем добронамерено го казвам, мисля, че ти липсва правилната мотивация. нямаш уменията да се мотивираш сама. от няколокото изчетени твои поста оставам с впечатление, че имаш нужда непрекъснато да чуваш колко си способна и ще успееш, т.е. чакаш да те мотивират. досега това е правила основно майка ти, сега го прави и приятелят ти. подкрепата, която търсиш, според мен е точно това - липсва ти вътрешния тласък и имаш нужда някой друг да те побутне, да ти го даде. всъщност ако се вгледаш, това търсиш и с тази тема.
а ти си достатъчно умно и способно момиче, за да се справиш с това да успееш да се надъхваш сама. а страха от провал - то какво имаш толкова да се страхуваш, няма нищо непоправимо. представи си най-лошия сценарий и помисли с какво той ще е фатален (имаш двойка на колоквиума. е и? можеш да се явиш на поправителен. омазала си си доклада в работата. е и? ще помолиш за насоки и ще го прераработиш...)  Peace

# 24
  • Мнения: 21
Много благодаря, че се опитвате да ми помогнете! Приемам всякаква критика и съвети, като се старая да си взимам поука  Hug

Наскоро ми предложиха отговорен пост - управител. Това и провокира написването на тази тема. Както и да е, започнах да се вайкам - дали ще се справя, дали няма да разочаровам някого. Някои хора ще се избият за такова предложение, а аз от страх си провалям възможностите. На пръв поглед, човек никога не може да предположи, че имам някакви притеснения.

Предложението е още в сила и в момента се чудя да го приема ли...

# 25
  • Мнения: 6 563
решението трябва да си е само твое, все пак ти ще я работиш тази работа.  Peace
отговаряла съм за малки и по-големи екипи, понякога съм координирала по няколко екипа в различни държави. по мои наблюдения, колебливите и чувствителните към провала хора имат гадната склонност да истерясват в най-неподходящия момент. по тази причина сме отстранявали способни хора за сметка на хора с по-посредствени възможности, които обаче не се страхуват от провал, само за да можем да приключим проект навреме.
хубаво е да се притесняваш от провал, това ще те направи по-внимателна към работата и детайлите. но в разумната доза. страхът до степен на паника и отказ от рационално мислене е много вреден.  Peace

# 26
  • Мнения: 30 802
Имам подозрение, че "управител" е някакво лъскаво име за "продавач" или "секретарка".

Повечето позиции имат едно основно изискване: писане на мейли. Може и Ексел. Нищо не би трябвало да е проблем за човек от интернет поколението, ако си шматка, има софтуер да мисли вместо теб, ако нещо не знаеш- има Гугъл. И Бг-Мама.

# 27
  • Мнения: 21
Имам подозрение, че "управител" е някакво лъскаво име за "продавач" или "секретарка".

Повечето позиции имат едно основно изискване: писане на мейли. Може и Ексел. Нищо не би трябвало да е проблем за човек от интернет поколението, ако си шматка, има софтуер да мисли вместо теб, ако нещо не знаеш- има Гугъл. И Бг-Мама.

Е мисля, че мога да правя разлика между продавачка, секретарка и управител.   Laughing

Въпросното предложение е за управител, освен ако ръководенето на екип от 20 души, случайно вече се изпълнява от хора заемащи постовете на секретарка и продавач ( в които няма нищо лошо).  Simple Smile

ПС: Не искам по никакъв начин да звуча арогантно, защото оценявам какво предложение е отправено към мен и напълно осъзнавам, че не всеки ден на 21-годишна ''пикла'' или ''шматка'', а и изобщо на хора без опит се предлага работа като управител. Но аз наблягам на това, че имам проблем, който осъзнах още повече след въпросното предложение.

Последна редакция: вт, 28 юни 2016, 15:55 от BeautifulDisaster_

# 28
  • Мнения: 30 802
Зависи за какъв екип става въпрос.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 349
Имам подозрение, че "управител" е някакво лъскаво име за "продавач" или "секретарка".




Но пък звучи престижно  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт