Зимата омръзна ни вече и мамите от ИБ чакаме пролетта, макар че е още далече

  • 33 197
  • 734
  •   1
Отговори
# 720
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 981
За всеобща изненада, да ви кажа, че в лимеца има глутен!
някой е твърдял, че няма ли?? ужас! .. понякога да ви кажа се чувствам като извънземно, понеже някакви неща, които за мен са очевидни или в реда на нещата за другите хора се струват като някакво чудо неземно и като ми кажат: малее колко си умна, се червя и се чудя как да благодаря за подобен незаслужен комплимент, като аз не се чувствам умна .. особено сега с колегите в университета, някои от които са доооста по-малки от мен, ме гледат все едно мога да ходя по вода и се депресират, че са незнаещи и неспособни .. ако знаеха, аз колко много не знам Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 721
  • Sydney
  • Мнения: 5 921
Фея абсолютно, ама моя мъж меси мнооого рядко (по Коледа и по Великден) пък аз не мога, нямам и сила да меся. Тук няма прясна мая, като търсихме, само суха, но пак става...

# 722
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 981
Бени малко вероятно, ноо ако намериш арабски магазин някъде, там би следвало да продават прясна мая Peace

# 723
  • София
  • Мнения: 4 122
Ние нашия хляб го правим със суха мая. Трябва някой път да опитам с прясна мая. Ние си купуваме бяло брашно, тук в София не знам от къде бих намерила по хубаво освен в "БИО" магазините. А понякога от Лидл взимам брашно - готово за пълнозърнест или чабата.

# 724
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Единствената култура от семейство житни, която няма глутен е царевицата. Другите(пшеница, овес, ечемик, просо, спелта, лимец и т.н) имат в различен %. Лимеца е вид дива пшеница. От него и мисля от още един вид със селекция произлиза сегашната.Професионално да се изкажа Mr. Green
Добре де в една друга тема ми размахват някакви таблици с гликемичен индекс на храните. Та според тях дали ядеш пълнозърнесто или бяло брашно почти няма разлика. Къде е истината. Да не говорим че се размятат едни теории, че като хора с инсулинова резистентност ТРЯБВА задължително да спрем да консумираме въглехидрати-дори картофи и ориз. Онзи ден се изказаха и против мляко на закуска,щото имало лактоза и пак дигало инсулина. Обаче са твърдо за махането яко на сланина hahaha
За биото не знам какво да ви кажа. Пак професионално. Единствената култура, за която вярвам на голям % че се спазва Биото е розата. Клиентите(на торовете, които продава фирмата) ни са може би на 80% производители на розов цвят. Е има периодично по някой с овощни или зеленчуци и билки но са много по-малко. Освен това преди 2-3 години на един семинар една доцентка разправяше как в био киноа внесена в БГ през зап. Европа са открити в-ва, които в Европа за забранени преди повече от 40-50 години и там просто вече не проверяват за тях и са ги пропуснали. Писали са я био,а  в действителност се оказва,че тя съдържа много по-вредни в-ва, отколкото би трябвало. Та те така.

# 725
  • Варна
  • Мнения: 25 249
Единствената култура от семейство житни, която няма глутен е царевицата. Другите(пшеница, овес, ечемик, просо, спелта, лимец и т.н) имат в различен %.
В просото няма Grinning

# 726
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Много се радвам, че вече сме достатъчно близо до село, че да ядем нещо почти "био". Е, ще трябва да се метнем и на мотиките, ама пък вкусът е много по-добър.  

# 727
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Ооо Месечинкатааа  Laughing За просото не мога да твърдя на 100% има или не. Общо взето в нашите учебници не пише такива неща. За съжаление. Laughing
Мравче спор в това няма. Аз мноого искам да живея на село. И да си заровя ръчичките в пръстта след работа. Еле пък като готвя да ида да си скубна моркова от градината и да си набера магданоз, амааа засега поне няма как. Но ми действа много разтоварващо определено. А храната е с прекрасен вкус.

# 728
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 981
Добре де в една друга тема ми размахват някакви таблици с гликемичен индекс на храните. Та според тях дали ядеш пълнозърнесто или бяло брашно почти няма разлика.
някой не си е прочел урока за гликемичния индекс .. на прост език тва значи каква част от храната се разбива до глюкоза .. ай ся ми кажете един картоф дето е майката на въглехидратите и разбиването му до глюкоза започва още в устата със слюнката, че е с нисък гликемичен индекс .. ще пукна вече .. спрях да чета и пиша в тоя форум - в общи линии само тук и в темата за любовните романи - ей заради такива много знаещи, можещи, пишещи, ръсещи акъл .. не ми понасят просто ..

# 729
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Ми, какво съм чела не знам, ама с такова впечатление останах, та реших да се изкажа 😁 Явно снощи виното ми е дошло малко повече, ама така се натанцувах ... Теглих им една на всичките си болежки и се забавлявах като 18 годишна, даже повече 😊 С едното око спя, другото е много ангажирано.

# 730
  • Мнения: 4 087
аз казах, че няма споко  Wink не , че няма , но на фона на бялото е сравнително ниско количество и за това има и разлика във въда хляб.

Не съм задълбавала за гликемични индекси, но мъжът го водеха преддиабет. Значи от как се съобразява с някои препоръки на диетолога/да махне сладките напитки вкл фрешове, да спре бялата зах и брашно и да намали значително количеството на купешките сладки, може да си позволява домашни , но пак умерено, както и му препоръча да вдигне количеството на фибрите и зелените зеленчуци. Еми , има ефект, сега е ок. Имаме домашен глюкомер, мери си я, но и гликирания е в норма, значи има нещо вярно в това да се внимава какво да се яде и да не се прекалява с въглехидратите  Peace

# 731
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Мравче спор в това няма. Аз мноого искам да живея на село. И да си заровя ръчичките в пръстта след работа. Еле пък като готвя да ида да си скубна моркова от градината и да си набера магданоз, амааа засега поне няма как. Но ми действа много разтоварващо определено. А храната е с прекрасен вкус.
Мен, въпреки че съм израснала на село, хич ме няма по селскостопанските дейности. Не обичам да се цапам, даже цветята си пресаждам с лъжица, за да не пипам пръстта, сигурно ще ми излязат мазоли на втората копка. Но е време вече да отменя баба, ако искам домашни зеленчуци.

# 732
  • В къщурката на хълма на феите
  • Мнения: 10 981
Пуфе не ви ли препоръчаха да яде поне 5 пъти в седмицата месо?! защото на Мецан това най-добре му регулира кръвната захар .. в общи линии, ако спре да яде сладко и ще е бетон, ама познай дали спира Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 733
  • Мнения: 11 479
Леле, докато ви изчета и тук, и във фейса, и децата се събудиха  Mr. Green Така де - забравих какво щях да пиша, но важното е, че явно съм жива  Laughing Децата са с остатъчни сополи и кашлица, но поне гърдите и гърлата са им чисти. Баткото ще го оставя и др. седмица вкъщи и се надявам някоя баба да го вземе за 2 дни на гости при нея, да си поемем малко въздух. Брат ми беше онзи ден за няколко часа на гости - след първите 5 минути възкликна - "леле, какъв дивак", а след половин час вече беше сигурен, че не е готов за деца  hahaha

# 734
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Гледам сме на предпоследна страница и реших да пусна нова тема,че утре не се знае кога и дали.
НОВАТА ТЕМА
Дерзайте  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт