Спане на страни по време на бременност

  • 54 794
  • 140
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте!
Когато отидох на ЖК в 5-я месец, док ми каза : "Забранявам спането по гръб!". Старая се да спазвам забраната, въпреки че ми много трудно, защото винаги съм обичала да спя по гръб. Понякога се събуждам през нощта и се усещам,че съм по гръб и ми става много гузно.
Вие спазвате ли това правило? И знаете ли, защо не трябва да се спи, дори и да се лежи за почивка по гръб? С какво увреждаме на бебето?
Хубав ден от мен!  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 013
На мен също доки ми каза да не спя по гръб,а само на ляво и дясно,но аз си полягам и на гръбче.Все пак така си гледкам ТВ  tv Аз също много не съм на ясно защо не трябва да се лежи по гръб и ми е интересно да видя какво ще отговорят по-компетентните  smile3529
А аз какво да кажа като винаги съм спала само по корем,и само така заспивах.Малииии какъв зор видях докато свикна да не правя така!!! newsm61

Последна редакция: пн, 03 ное 2008, 15:06 от Rbaby1

# 2
  • Мнения: 6 713
На мен доки нищо не ми беше казал, просто аз не можех да спя по гръб! Simple Smile Спях основно наляво, че ми беше по-лесно да ставам, а пък много рядко си местех корема от ляво надясно, че ми беше много трудно! Shocked

# 3
  • Мнения: 1 309
На мен лично ми ставаше тежко като лежа дълго време по гръб. В по-напреднала бременност особено. Просто се задъхвах. Не знам да е задължително спането настрани.  newsm78

# 4
  • Мнения: 764
На мен доки също ми каза, че трябва да спя настрани и то на лявата страна - не знам какви са съображенията. на мен обаче ми беше по-лесно да спя настрани, защото с напредването на бременността (към 6-7 месец) адски започна да ме боли гърба.

# 5
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Винаги спях на страни, по корем ми тежеше Tired

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Аз въобще не можех да спя по гръб.Както и сега де - заспивам само по корем или на една страна, така че при мен този проблем не съществуваше.Но с напредването на бременността корема става все по голям, тежи и ако спиш по гръб те притиска, което не е добре за теб.А за бебето не знам какво би навредило.

# 7
  • Мнения: 4 784
Доколкото си спомням е свързано със сърцето, както и с една от вените. Да не се притиска, нещо такова беше.
На мен като ми натежа корема, особено към края и да исках не можех по гръб да лежа.
Ето това открих в нета:
"Намиране на удобна поза за сън

В началото на бременността се опитайте да си създадете навик да спите на една страна. Лежейки на една страна със свити колена, това е вероятно най-комфортната поза с напредване на бременността. Освен това тази поза облекчава работата на сърцето, защото предотвратява допълнителното налягане, причинено от теглото на бебето върху по-голямата вена (vena cava), по която кръвта се връща към сърцето.

Някои лекари препоръчват бременната да спи на лявата си страна, тъй като черния дроб е от дясната страна на корема, лежането на лявата страна предпазва този голям орган от допълнителното налягане на матката. Попитайте лекаря си за препоръки - в повечето случаи лежането на едната или другата страна ще Ви помогне да намалите налягането върху гърба.

Не се притеснявайте излишно, ако през нощта се обърнете по гръб. Промяната на позата е естествена част от съня, която не може да контролирате. Вероятно по време на третия триместър от бременността тялото Ви няма да иска да заеме тази поза, защото тя ще бъде твърде неудобна. Ако все пак се обърнете по гръб и теглото на бебето притисне т.нар. vena cava, дискомфортът вероятно ще Ви събуди. Потърсете препоръки от Вашия лекар, той или тя може да Ви посъветва да използвате възглавница, която да Ви помогне да се задържите на една страна през цялата нощ.

Може да експериментирате с възглавници за да откриете подходяща поза а сън. Някои жени намират, че поставянето на възглавница под корема или между бедрата помага. "

http://www.biberonbg.com/info/san_i_bremennost.htm



# 8
  • Мнения: 110
На мен док ми каза да спя на лявата страна по възможност, разбира се. Била най-правилната поза, защото имала най-голяма връзка със сърцето. Аз се улавям, че доста често спя по гръб.

# 9
  • Мнения: 6 713
Може да експериментирате с възглавници за да откриете подходяща поза а сън. Някои жени намират, че поставянето на възглавница под корема или между бедрата помага. "[/color]
http://www.biberonbg.com/info/san_i_bremennost.htm

А, да, забравих да напиша , че спях с възглавница между краката, много удобно ми беше! Crazy

# 10
  • Мнения: 1 986
Не трябва да се спи по гръб, защото бебето натежава и притиска кръвоносни съдове, с което се затруднява притока на кръв към плацентата и матката!
Ето още една подобна тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=304816.0
Лека бременност!

 

# 11
  • Мнения: 3 268
Спях само на страни,когато бях бременна.И да исках,не можех по гръб,защото ми ставаше лошо,задушавах се.По корем да спя и през ум не ми е минало.

# 12
  • Мнения: 8 999
Изобщо не съм знаела дори, че не е хубаво да се лежи по гръб. Моята любима поза за сън е по корем и, тъй като това ми беше невъзможно, спях настрани. Не ми беше удобно да лежа на гръб, заболяваше ме.

# 13
  • Мнения: 1 554
в последния месец от бременността ми само по гръб можех да спя и с 2 възглавници Peace

# 14
  • Мнения: 2 960
На мен док ми каза да спя на лявата страна по възможност, разбира се. Била най-правилната поза, защото имала най-голяма връзка със сърцето.

и на мен така ми каза.В интерес на истината на мен по гръб изобщо не ми пречеше да спя,но избягвах Peace

# 15
  • Мнения: 4 038
Беше ми станало навик да спя на лявата страница поради вече посочени от другите момичета причини.
Но наистина ли лекарите , водещи ЖК, се вълнуват от това на коя страна спите newsm78

# 16
  • Мнения: 826
Доколкото знам се забранява спането по гръб заради това, че в тази поза се намалява снабдяването с кръв т.е. кръвооросяването към бебенцето. Също така поради притискане на някои органи в тази поза може и състоянието на майката да е малко неприятно, получават се задух и болки. Препоръчва се да се спи настрани с възглавница между краката за по-добро кръвоснабдяване където трябва. Разбира се това не е задължително,според мен ако не ви тежи спането погръб не е полезно, но не е и ВРЕДНО.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 613
Ако легна по гръб и започва да не ми стига въздух и зато ва лягам настрани и се въртя или на едната, или на другата страна.

# 18
  • Мнения: 3 268
Ако легна по гръб и започва да не ми стига въздух и зато ва лягам настрани и се въртя или на едната, или на другата страна.

Точно такова усещане имах и аз.

# 19
  • Мнения: 9 814
На мен доки нищо не ми беше казал, просто аз не можех да спя по гръб! Simple Smile Спях основно наляво, че ми беше по-лесно да ставам, а пък много рядко си местех корема от ляво надясно, че ми беше много трудно! Shocked

По принцип това е правилната поза за спане при напреднала бременност- обърната на ляво.
Друг е въпросът дали така ни е удобно.
При лежането/спането по гръб нарасналата матка и бебето  притискат т.нар. "празна вена" или "вена кава" и това може да доведе до рязко спадане на кръвното.

# 20
  • Мнения: 4 294
На мен ми беше най-удобно по гръб.  Rolling Eyes

# 21
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877
В късните месеци на бременността ми прилошаваше на прегледите - като лежах по гръб. Спях само настрани - по-често на дясно, защото ми беше по-удобно.
Лекарката обаче откри в осмия месец, че има някакви проблеми с храненето на бебето - не достига достатъчно кръв и ми каза не само да спя на ляво, а и през деня да лежа максимално много на лявата страна. Явно това е най - добрата поза за бебето.
Слава Богу, всичко с бебка е наред!

# 22
  • Мнения: 104
На мен лично винаги ми е било удобно да спя по гръб и корем, но... това сега малко ме затруднява. Чувала съм че не е хубаво да се спи по гръб защото се притиска вена кава и не е хубаво за майтака и детето. Спя на ляво или дясно с възглавница между краката и ми е адски удобно. Не че много , много спя. Ставам през два часа да правя визити на тоалетната ама какво да се прави.  Hug

# 23
  • Мнения: 2 172
Аз пък си спях по корем до 9-тия месец  Thinking Незнам как ставаше номера,но винаги така съм спяла.Някакси се сбутваше беба  Crazy А може би от значение е и мекия матрак,който обгръща корема и се получава някаква вдлъбнатина за корема  Thinking
 Но така или иначе никога док не ми е казвал как да спя.Питах може ли по корем-отговорът-"Абе може бе,стига да ти е удобно,на бебето нищо му няма..."

# 24
  • Мнения: 2 013
Аз пък си спях по корем до 9-тия месец  Thinking Незнам как ставаше номера,но винаги така съм спяла.Някакси се сбутваше беба  Crazy А може би от значение е и мекия матрак,който обгръща корема и се получава някаква вдлъбнатина за корема  Thinking
 Но така или иначе никога док не ми е казвал как да спя.Питах може ли по корем-отговорът-"Абе може бе,стига да ти е удобно,на бебето нищо му няма..."

По корем?! newsm09 Леле каква смелост!На мен и през ум не ми минава!!!

# 25
  • Мнения: 2 090
На мен с напредването на първата бременност ми ставаше лошо като лежа по гръб Rolling Eyes.
По-горе са обяснили мамите защо не е хбаво.На мен също горе-долу това ми обясни гинеколога-че с притискането на някои органи се затруднява притока на кислород към бебето,и затова не е препоръчително.

# 26
  • Мнения: 209
В късните месеци на бременността ми прилошаваше на прегледите - като лежах по гръб. Спях само настрани - по-често на дясно, защото ми беше по-удобно.
Лекарката обаче откри в осмия месец, че има някакви проблеми с храненето на бебето - не достига достатъчно кръв и ми каза не само да спя на ляво, а и през деня да лежа максимално много на лявата страна. Явно това е най - добрата поза за бебето.
Слава Богу, всичко с бебка е наред!

при мен още в самото начало на бременността ми казаха да спя настрани - дали наляво или надясно нямало чак такова голямо значение, но ми препоръчаха да спя с възглавница между краката, за да има по-добър кръвопоток и храна към плода. чувствах се много добре и бебчо се развиваше чудесно - ама ми остана като проблем. ето синът ми е на 1,7 а аз още спя с възглавницата между краката - не мога да я махна Sad.

# 27
  • Мнения: 4 335
Спях настрани,просто така ми беше удобно,доки не ми е забранявала никаква поза Wink

# 28
  • Мнения: 922
Аз спя на една страна, така че нямах този проблем  Laughing
Както вече казаха мамите по гръб се затруднява притока на кислород към бебето и затова не е добре.
Дори като ходех на запис на тоновете постоянно ме питаха дали ми става лошо като лежа по гръб.
При мен проблем беше след раждането когато задължително трябва да се лежи по гръб  Mr. Green

# 29
  • София
  • Мнения: 3 757
Две бременности съм имала , никой не ми е казвал подобно нещо.

# 30
  • Мнения: 325
И на мен никой не ми е казвал такова нещо, но наистина не става по гръб. То вече на мен и никак не ми е удобно,чак не ми се ляга.

# 31
  • Мнения: 961
В късните месеци на бременността ми прилошаваше на прегледите - като лежах по гръб. Спях само настрани.
Ако засега не ти пречи, спи си по гръб. Но сама ще видиш, че към края на бременността ще предпочиташ настрани.

# 32
  • София
  • Мнения: 17 592
Спях както ми беше удобно. То по едно време никак не ми беше вече удобно - ни на гръб, ни на страни, но това си е др. тема.

# 33
  • Мнения: 645
По гръб не мога и да спя само настани вече и така ми неудобно и се будя някой път от изтръпване ,но ще се търпи Laughingдо края

# 34
  • Мнения: 1 021
Аз спя на страни, защото така ми е по-удобно.

# 35
  • Мнения: 1 629
Не увреждаш бебето ами себе си! Когато станеш към 8-9 месец няма да можеш да спиш по гръб- ще ти става лошо от тежината. Бебето ще ти натиска някакви нерви и може да припаднеш. Аз така една нощ за малко да загубя съзнание. Без да искам съм се обърнала по гръб и по едно време се събудих и ми беше страшно лошо..За това не е хубаво :тежко: притиска нерви. Аз спях на ляво, така ми бяха казали!

# 36
  • Мнения: 2 270
Аз въобще не можех да спя по гръб.Както и сега де - заспивам само по корем или на една страна, така че при мен този проблем не съществуваше.Но с напредването на бременността корема става все по голям, тежи и ако спиш по гръб те притиска, което не е добре за теб.А за бебето не знам какво би навредило.
Peace

# 37
  • Мнения: 2 013
На страни е най-удобно,за спане.По гръб дишането се затруднява,аз например имам чувството че няква торба ми е на корема и ме души!Но пък на скоро открих идеално приложение на един мой плюшен заек-слагам си го между коленете и....о кеф!!!Болките в хълбоците и срамната кост изчезват!!!  Grinning

# 38
  • София
  • Мнения: 1 139
Спях си и по гръб,и на страни.Никой не ми е забранявал,а и не съм имала проблеми Peace

# 39
  • Мнения: 688
На мен лекар не ми е казал как да е по-добре да се спи. Мама ми каза, че като била бременна с мен са я карали да лежи на страни и по-скоро на ляво, тъй като била с контракции и цялата бременност на легло/ в подобно положение съм и аз сега/ Та тя ми даде този съвет. А на мен ми е най-добре да спя и да лежа по гръб, като се мъча да лежа повече на страни. А и бебка най-добре я чувствам когато съм по гръб  newsm32

# 40
  • Мнения: 1 029
Никога не съм обичала да спя по гръб, по време на бременността съвсем. Просто ми тежи и ми е неудобно, така че си спя на страни.

# 41
  • Мнения: 1 629
Мда и аз имах контракции през цялата бременност Thinking дали затова са ми казали да спя на ляво Thinking хмм ... на мен по гръб ми ставаше лошо, не можех да дишам #Cussing out

# 42
  • Мнения: 4 434
Само настрани съм спала.

# 43
  • Мнения: 1 309
... на мен по гръб ми ставаше лошо, не можех да дишам #Cussing out

Ми то това си е съвсем в реда на нещата. Що се ядосваш?  Simple Smile
На мен като ми наближи термина и започнах да ходя всеки ден за запис на тоновете, като ме слагаха да легна специално ме питаха мога ли да лежа по гръб.  Wink

# 44
  • Мнения: 2 013
... на мен по гръб ми ставаше лошо, не можех да дишам #Cussing out

Ми то това си е съвсем в реда на нещата. Що се ядосваш?  Simple Smile
На мен като ми наближи термина и започнах да ходя всеки ден за запис на тоновете, като ме слагаха да легна специално ме питаха мога ли да лежа по гръб.  Wink

И ман винаги са ме питали! Peace

# 45
  • Мнения: 1 428
Аз и сега не спя по гръб,не ми е удобно.А докато бях бременна се задушавах.

# 46
  • Мнения: 923
Аз винаги съм спала по корем и докато бях бременна ми беще много трудно да свикна да не спя така. И аз се задушавах като спях на гръб. Препоръчва се да се спи настрани докато си бременна, за да не се появат контракции.

# 47
  • Мнения: 388
Не съм знаела, че не трябва да се спи по гръб... Винаги съм обичала да спя по корем и дори и в последните месеци се опитвах така да си легна  Embarassed

# 48
  • София
  • Мнения: 5 079
Аз нямам проблем със спането настрани, но обичам и по гръб и все се улавям, че се обръщам през нощта... Embarassed

# 49
  • Мнения: 780
Докторът ми каза да спя на лявата си страна, след като матката ми контрактира в 5 месец.Не знаех защо, но така ми беше по-удобно.

# 50
  • Мнения: 367
Никога не съм спазвала това неписано правило!Причината да се казва така на бъдещетите майки,е че като се спи по гръб се предполага,че бременната матка  притиска аортата и венозни съдове,така намалява и се забавя кръвотока към долната част на тялото,включае и матката и т.н..Но в повечето случаи стената им е достатъчно здрава да понесе подобен натиск.Друг проблем е ,че при лягане по гръб на някои жени им прилошава(пада им рязко кръвното налягане),следствие на  споменатия натиск върху кръвоносните съдове Peace
Лично аз никага не съм се лишавала от спане по гръб,не съм имала и проблеми с горе споменатите усложнения,но при  една приятелка риска да загуби съзнание ,ако легне така беше 100% ,тя си знаеше и не лягаше така!

# 51
  • Мнения: 354
Нормално е спането по гръб да е неудобно и дори опасно, тъй като от тежестта на бебето дишането на майката е затруднено. Аз трябваше да спя на страни - и то наляво- именно защото кръвния поток до бебо беше намалял  и той изоставапе в развитието си, но слава Богу всичко се нареди.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 139
Спала съм и по гръб,и на страни.Не ми е било некомфортно,даже обратното Peace

# 53
  • Мнения: 552
Аз си спах настрани,просто така си спя и иначе-свите на кравайче.Но ми се случвало да се обърна и по гръб,намиране на удобна поза по време на бременост не е лека задача Peace
Иначе не е особено хубаво по гръб,защото се притискало нещо си,което спомагало за достигане на кръв до бебето.

# 54
  • Мнения: 2 013
От време на време няма как трябва и малко по гръб да се поспи.От това непрестанно лежане на страни адски се схващам,но съм длъжна да отбележа,че като легна по гръб усещам бодежи в коремчето,леки са но все пак Thinking Whistling

# 55
  • София
  • Мнения: 23 103
Споко, в един момент на теб самата няма да ти е комфортно да спиш по гръб! Всъщност в даден момент всякак ще ти е неудобно  Mr. Green

# 56
  • Мнения: 2 013
Споко, в един момент на теб самата няма да ти е комфортно да спиш по гръб! Всъщност в даден момент всякак ще ти е неудобно  Mr. Green

Най-точно казано!!! newsm10

# 57
  • Мнения: 3
за втори път съм бременна,но сега чувам че не било полезно.аз и да искам не мога да спя по гръб,защото почвам веднага да хъркам и се събуждам(или пък мъжа ми ме сбутва лекичко и аз се обръщам на една страна)

# 58
  • Мнения: 28
Аз винаги съм спяла само по корем, обаче сега не става естествено и си измислих доста странна поза- хем съм по корем, хем корема ми осава на една страна newsm62..... абе странна работа. Моя много ми се чуди как го правя този номер ама на мен само така ми е удобно smile3524 , пък ще видим по натам дали ще се получават нещата така smile3507

# 59
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз нямах проблем със спането на страни,въпреки,че любимата ми поза за сън е по корем

# 60
  • Мнения: 297
Аз и да искам не мога да спя по гръб,защото бебето притиска кръвоносни съдове и затова не е хубаво да се спи по гръб.Аи ти натиска някой органи-не при всяка мама е така.Спя си само на страни ,омръзва но няма как,ще мине и този период   bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 2 430
Ох добре,че винаги съм си спала на една страна.Така,че да нямам проблеми после

# 62
  • Мнения: 2 013
 smile3524 smile3524  sleepuuНапоследък никак не ми е удобно,сякак БОЛИ.Трябва да пробвам на челна стойка  newsm78

# 63
  • Мнения: 518
Аз повече по гръб спях, но не ми беше лесно. Не беше лесно и на страни, но когато лягах така слагах възглавница м/у краката - малко по-лесно се спеше с нея. Когато лежах на една страна се задушавах, колкото и станно да изглежда и мн ми тежеше. По гръб ми беше с една идея по-удобно. Но сега мн ме боли гърба - самите прешлени ме болят, сякаш някой ме е ударил през гръбначния стълб. Та си мисля, че може и от това спане по гръб да е, от тежестта!? newsm78 Не знам.

# 64
  • Мнения: 117
Аз и да исках,не можех да спя по гръб,защото ми ставаше лошо,не ми стигаше въздух.

# 65
  • Мнения: 559
На мен също доки ми каза да не спя по гръб,а само на ляво и дясно,но аз си полягам и на гръбче.Все пак така си гледкам ТВ  tv Аз също много не съм на ясно защо не трябва да се лежи по гръб и ми е интересно да видя какво ще отговорят по-компетентните  smile3529
А аз какво да кажа като винаги съм спала само по корем,и само така заспивах.Малииии какъв зор видях докато свикна да не правя така!!! newsm61
И при мен е същото, до колкото разбрах нещо се притискало при сапнето по гръб, но не се сещам точно какво.  newsm78

# 66
  • Мнения: 2 013
На мен също доки ми каза да не спя по гръб,а само на ляво и дясно,но аз си полягам и на гръбче.Все пак така си гледкам ТВ  tv Аз също много не съм на ясно защо не трябва да се лежи по гръб и ми е интересно да видя какво ще отговорят по-компетентните  smile3529
А аз какво да кажа като винаги съм спала само по корем,и само така заспивах.Малииии какъв зор видях докато свикна да не правя така!!! newsm61
И при мен е същото, до колкото разбрах нещо се притискало при сапнето по гръб, но не се сещам точно какво.  newsm78

 Hug

# 67
  • Временно
  • Мнения: 788
Аз спях и по гръб,и на ляво,и на дясно.Задължително с възглавница между краката. Peace

# 68
  • Варна
  • Мнения: 567
Спях само на страни, по гръб по принцип немога да спя!

# 69
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 760
Спях настрани,защото така ми беше по удобно.

# 70
  • Мнения: 1 432
Спях предимно настрани / на дясната страна/ , макар да ми казваха да е наляво просто не можех. По гръб ми беше невъзможно , защото се задушавах. Спах по корем до около 5 месец оабче  Crazy

# 71
  • Мнения: 1
Здравейте,
относно спането настрани една приятелка, която живее в САЩ си беше купила някаква специална дълга и тясна за между коленете и под корема, казвали им 'maternity pillows'. Питах тук в няколко магазина, но не бяха чували. Някой знае ли някъде в БГ да ги има? и колко струват евентуално..много ви благодаря  Simple Smile

# 72
  • Варна
  • Мнения: 1 023
На мен доки също ми каза, че трябва да спя настрани и то на лявата страна - не знам какви са съображенията. на мен обаче ми беше по-лесно да спя настрани, защото с напредването на бременността (към 6-7 месец) адски започна да ме боли гърба.
Peace

# 73
  • Мнения: 250
"Забранявам спането по гръб!".
За пръв път чувам, че не трябва да се спи по гръб, когато си бременна. Аз си спях най - редовно, еееее вече към осмия месец не ми беше удобно, та спях на лявата страна.
Успех и леко раждане  Peace

# 74
  • Мнения: 1 372
Още от преди бременността, по време на нея и след това си спя на страни, защото така ми харесва. Не са ми отправяли такава "забрана", но съм чувала че за бебето е най-добре да спиш настрани и то на лявата страна

# 75
  • Мнения: 120
спя само на страни , но ми е много трудно обръщането на другата страна а и ставането от тази позиция  ooooh!

# 76
  • Мнения: 641
спя само на страни , но ми е много трудно обръщането на другата страна а и ставането от тази позиция  ooooh!
И аз

# 77
  • Мнения: 207
Единствената поза, в която можех да спя последните три месеца беше обърната надясно. Не само, че не можех да спя в друга поза, ами и не можех изобщо да легна по гръб или наляво. Задушавах се за секунди ....  ooooh! Позата, която ти е удобна много зависи от позата на плода  Peace

# 78
  • Мнения: 1 219
така е.И на мен ми забраниха да спя по гръб,защото плода е достатъчно нарастнал и притиска някакви основни артерии на майката при които се получава недостиг на кръв и тнт......Но все пак няма проблем да се лежи по така 15 20 мин. PeaceНяма да навреди

# 79
  • Мнения: 2 013
Така е!То от време на време се налага и по гръб да легнеш за малко!Няма страшно ако си будна и е за 15-20 мин!!!!!!!!! Peace Peace

# 80
  • Мнения: 98
Здравейте,аз съм нова бъдеща мама тук,в 8 месец съм и едва вчера разбрах защо не се спи по гръб/и не се лежи продължително време/. Бях на запис на тонове и след 5-10 мин. лежане по гръб започна да ми става странно горещо. Както си лежах имах чувството,че ще припадна и ми ставаше все по-зле, и по-зле,плувнах в ледена пот. Едва извиках лекарката си,която наплиска лицето ми със студена вода и ми каза,че всичко това се дължи на притискането на някаква куха вена и до сърцето ми не достигала кръв.Обясни ми,че е нормално при легнало по гръб положение и първото нещо,което трябва да правя в такива случаи е да се обърна на една страна. Е,вече внимавам как спя,но и преди да ми се случи това усещах,че ми е по-добре и лесно да спя на една страна.Общо взето това,което е лошо за мен е лошо и за бебето-вярвам,че спането по гръб наистина му пречи на развитието.

# 81
  • Мнения: 203
Не съм спазвала такива съвети...спах както ми е удобно даже до края на 8 месец спах и по корем!

# 82
  • Мнения: 223
 Здравейте, без да чета темата, отговарям - снощи четох точно това. Когато майката лежи по гръб, бебето притиска големите кръвоносни съдове, които кръвоснабдяват малкия таз и долните крайници, нарушава се кръвопотока и на двамата (майката и бебето) и т.н.

# 83
  • Мнения: 41
Чесно да ви кажа спя както ми е удобно,а това не се случва често,всякак не ми е удобно и с това често ставане направо се побърквам

# 84
  • Мнения: 169
Уфа тово с позите е много сложно - по принцип още в 4-тия месец ми казаха да започна да спя на лява че бебо притиско в дясно нещо. Както и да е известна време  можех , но сега от известно време нещо предпочитам на дясно вместо на ляво.

# 85
  • Мнения: 187
За сега не ми е казвано как да спя, но щом разбрах за малката точица започнах да се информирам за всичко и това за позата на спане беше едно от първите неща който прочетах! Та ситуацията е следната: ако спиш по гръб, найстина претискаш артерия, която е отговорна за преноса на кръв(респективно хранителни вещества до плода),а и е много вероятно и майката да се почувства зле! Също не трябвало да се спи надясно, защото се притискал черния дроб, който бил един от най-големите ограни! Единственото, което се препоръчва е спането на ляво (въпреки, че на други места преди време бях чела, че ако не ти се спи и сърцето ти е заподскачало е достатъчно да се легне наляво и след минута - две трябва да се обърнеш на другата страна и скоро ще заспиш. Идеята е, че притискайки сърцето, то ще се успокой и ще забави ритъма си). Та в началото ми беше странно това със спането наляво. Мъчих се дълго време, сънят ми стана много неспокоен и един ден просто реших, че спирам с това постоянно следене как спя! Ако не ми е комфортно в някоя поза докато спя, то със сигурност ще се завъртя нанякъде и ще заема по-удобна поза! След още малко четене по-темата прочетах точно това и от тогава насам не се притеснявам! В крайна сметка да се разчита на тялото според мен е най-правилно, още повече докато спим ние не контролираме тялото си и то се ръководи само и единственно от личния си комфорт! А проблема при мен и сигурно и при много други е, че до сега спях само и единственно по корем! Та и това не е абсолютно забранено, в смисъл, че все още при мен е възможно да заспя по корем. Е леко се извъртам, но става. и в този случай се ръководя от това, че тялото само ще се коригира ако е необходимо! Май прекалих с този пост, но се надявам да е полезна информацията!

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Само настрани мога да спя  Crazy

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Не трябва да се спи по гръб, защото бебето натежава и притиска кръвоносни съдове, с което се затруднява притока на кръв към плацентата и матката!
Peace Абсолютно точно.

# 88
  • Мнения: 115
Здравейте,
относно спането настрани една приятелка, която живее в САЩ си беше купила някаква специална дълга и тясна за между коленете и под корема, казвали им 'maternity pillows'. Питах тук в няколко магазина, но не бяха чували. Някой знае ли някъде в БГ да ги има? и колко струват евентуално..много ви благодаря  Simple Smile


Здравей,

аз си купих такава възглавница от Premaman...предлагат се на няколко фирми, цената е малко солена,но после ще можеш да я ползваш и за кърмене

Аз лично съм много доволна (не правя реклама, а споделям)

# 89
  • Мнения: 379
На мен лекарят ми препоръча следобяд да лежа поне по 2 часа наляво, защото така се спомагало отводняването. А от друга страна на моменти аз самата изпитвам болка лежейки по гръб и надясно, но тъй като е невъзможно да лежа само на ляво , като ме заболи левия хълбок си подлагам една възглавница под корема и се обръщам на дясно. Така не боли.

# 90
  • Мнения: 641
А на мен и на страни ми е трудно да заспивам.
Бебето така силно ме рита,че чак ми повдига корема когато лежа на страни.
А като е вредно да се спи по гръб не знам какво да правя.
Освен да спя седнала.
Преди когато бебето беше по мъничко и риткаше по леко не усещах това повдигане,но сега в края на 8 месец е направо невъзможно да се спи по никакъв начин.

# 91
  • София
  • Мнения: 1 476
и на мен не ми бяха казали нищо, но бях чела, че се препоръчва спане на една страна, при това на дясно  Peace Аз лично спах и на двете страни, изтръпва ми всичко да спя само в една поза, дори и по гръб съм спала, докато можех  Laughing
Иначе любима поза ми е по корем, но доста бързо стана невъзможна  Laughing Сега още не мога да си спя така, защото се кърмим и млечния бар се притиска болезнено, а предполагам и непрепоръчително  Simple Smile

# 92
  • Мнения: 253
На мен доки досега нищо не ми е казвал,но кано лежа по гръб и нещо ме дърпа,затова настрани,но на лявата страна е по-хубаво заради кръвообръщението на бебо

# 93
  • Мнения: 9 973
На мен доки досега нищо не ми е казвал,но кано лежа по гръб и нещо ме дърпа,затова настрани,но на лявата страна е по-хубаво заради кръвообръщението на бебо
стара тема бе,отдавна вече е родила Hug
спя както си искам

# 94
  • Мнения: 121
аз и да исках не можех да спя по гръб ,защото ми тежеше  Mr. Green Peace

# 95
  • Мнения: 1 354
На мен нищо не са ми казвали как да спя,но така или иначе на лявата страна ми е най удобно Peace

# 96
  • Мнения: 1 322
Аз като легнех по гръб се задушавах и затова спях само на страни.

# 97
  • Мнения: 2 334
Не са ми казвали да не спя по гъб но така или иначе аз не спя по гръб ,но когато и да съм лягала так амакар и за малко не ми е ставало лошо  Peace

# 98
  • Мнения: 69
Спя, колкото и да ми е трудно, по гръб . Като легна на лява страна се чувствам добре, но легна ли на дясната - се започва едно подритване  Crazy ...

# 99
  • Мнения: 2 110
Лекаря ми каза , а и аз не можех да спя по друг начин освен настрани. На ляво наистина е по-добре да се спи заради връзката със сърцето.

# 100
  • Мнения: 168
Аз като легнех по гръб се задушавах и затова спях само на страни.
Peace и при мен беше така бях чувала че по препоръчително да се спи на лявата страна но при мен на дясно ми беше по удобно и така повече бях

# 101
  • Мнения: 306
На мен лично ми ставаше тежко като лежа дълго време по гръб. В по-напреднала бременност особено. Просто се задъхвах. Не знам да е задължително спането настрани.  newsm78


мдааа. и още по- често ми се прихождаше до тоалетната, нямам идея защо. ама на мен никой не ми е казвал как да спя. лежах така, както ми е най- лесно после да стана, че през цялата бременност пишках през 1 час.

# 102
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 031
Аз бях чела,че било добре да се спи на лявата страна и се научих да спя на нея, но до последно преди да родя ми беше най-добре по-гръб.Понеже влязох 18 дни по-рано в боницата там все ми се караха защо спя по гръб.Иди им обяснявй, че така ми е най-удобно.

# 103
  • Мнения: 409
За първи път чувам за това,на мен никой нищо не ми беше казвал.Аз  не съм спала по гръб просто, защото по принцип не мога да спа по гръб.Спях с възглавница под корема,че ми тежеше иначе по гръб никога и сега и преди не мога.Не знаех ,че вреди даже.

# 104
  • плевен
  • Мнения: 644
Аз дори не знам за такава забрана-никой не ми е казвал но може и да има щом казвате.Аз спях на една страна защото само така ми беше удобно и иначе сякаш имах 1 тон върху мен Laughing

# 105
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Чак пък забрана ThinkingС първата бременност доктора ми каза да спя или да си почивам по гръб,докато ми е удобно.Но ме предупреди,че ще дойде момент,когато няма да ми е добре така и може и да ми стане зле.Причината е,че тежестта на корема притиса разни кръвоносно съдове и пречи на кръвообръщението и оросяването на някои органи. Peace
Сега съм в 16г.с. и все още спя по гръб.Ще видим до кога ще ми е удобно.

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И аз за пръв път го чувам. Спях на страни, но накрая по гръб.

# 107
  • Мнения: 1 558
Никой не ми е забранявал да спя по гръб,но не мен ми беше адски неудобно,имах чувството,че се задушавам ooooh!

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
На мен ми казаха , че е желателно да не спя , защото и на мен няма да ми е удобно , но на мен ми беше и съм си лягала понякога.Тъй като по време на бременност при спане по гръб се притискат важни кръвоносни съдове,като се намаля притока на кръв, тази поза за сън не е препоръчителна. ...

# 109
  • Мнения: 1 586
Да по гръб не спях.Доки ми го каза но аз предварително го бях чела в една от книгите за бремеността... Crazy

# 110
  • Мнения: 68
Аз нямах проблем на коя страна да спя,докторката не ми е казвала нищо.Единствено по корем не можех да спя  Joy
Когато спях на ляво и беше напреднала бременността ми изтръпваха ребрата заради бебето и много, много не стоях на ляво.Друго обаче се случи,понеже спях предимно на дясно сега от дясната страна ме боли един кокал на таза.Гадно е, като все едно те боли кръста.

# 111
  • София
  • Мнения: 136
Аз знам, че може да се лежи, но не с опънати крака.
Всъщностаз никога не съм обичала да лежа така.
Липсваше ми единствено спането по корем  Crossing Arms

# 112
  • Мнения: 260
Аз дори не знам за такава забрана-никой не ми е казвал но може и да има щом казвате.Аз спях на една страна защото само така ми беше удобно и иначе сякаш имах 1 тон върху мен Laughing

и аз така Peace
изобщо никаква забрана нямах-но просто си ми беше удобно да спя на дясно Peace

# 113
  • Мнения: 93
За пръв път чувам подобно нещо!
Спала съм както си искам - до петия месец дори по корем /по принцип така си спя/!
Никой не ми е казвал нищо, а пък и бебо се роди жив и здрав!
Мисля, че инстинкта си върши работата - няма как да легнеш така, че да навредиш на бебето!

# 114
  • софия
  • Мнения: 2 140
Спях си по гръб докато можех.С напредването на месеците(вече съм в седми месец) спя само на страни,защото
се задушавам.

# 115
  • Варна
  • Мнения: 24
Изобщо не ми е възможно да спя по гръб, защото много ми тежи коремчето. Знам, че е хубаво да се лежи на лявата страна!

# 116
  • Мнения: 745
Аз също знам, че е хубаво на страни да се спи и така си спя. Peace

# 117
  • Мнения: 1
искам да ви споделя ,какво  ми се случи само преди два дни, защото е много важно според мен. Отидох спешно при гинеколога си на преглед , защото бях се разболяла нещо и бях с висока температура. В седмия месец съм бременна и това ми е второ детенце. Още от четвъртия месец забелязах , че като легна по гръб , нещо се чувствам зле и с напредване на месеците ми става още по , ако легна за малко. Естествено , че веднага след като го забелязах изобщо умишлено спрях да си спя по гръб...малко се разточих...в обясненията. И така изобщо недоумявах каква е причината , защото искам да знаете че с първата си бременност нямах никакви проблеми с спането. Та като легнах за прегледа на видеозона  веднага на 2-3 минута взе да ми става лошо, а до края на прегледа който беше около 10-15 минути направо едвам издържах , но нищо не казах защото исках добре да видят бебето и отдадох това на високата температура с която отидох. В момента в който доктора ми подаде ръка да се изправя ми се зави ужасно свят , стаята се завъртя и помолих доктора да изчака малко да ми мине , преди да мога да го слушам какво ще каже. В крайна сметка изписа човека антибиотик защото бях лепнала някакъв вирус от щерката , но вината си е моя , защото пък не попитах защо ми става зле като легна по гръб , и трябваше по интернет да получа информацията , ама не мога всичко да знам нали , аз не съм доктор , а той пък не трябваше ли да попита друг път дали ми е ставало така и да даде медицинското обяснение , което после научих....дано не съм досадила на някой , но сега вече зная бременноста напредва с всеки ден а аз така или иначе повече от няколко секунди не мога да стоя по гръб , при повече.........си правете сами изводите. Simple Smile

# 118
  • Мнения: 817
Аз достаот рано започнах да спя на лявата си страна, защото ми беше най-удобно. Впоследствие се оказа и най-подходящата поза за сън. И по гръб съм полежавала по малко, въпреки че знаех, че не е много хубаво. Мисля, че когато майката лежи по гръб не достига достатъчно кръв до бебето, нещо от сорта беше.

# 119
  • Мнения: 793
И на мен една лекарка ми каза да спя главно на лявата страна,обаче то не може постоянно само на ляво. Понякога заспивам по гръб,друг път на дясно (понякога бебето застава много неудобно за мен и се въртя цяла нощ и корема не спира да ме убива),заспивам както ми е удобно ,най често на страни като гушна някоя възглавница. Peace

# 120
  • Мнения: 1 464
От преди да забременея знам,че не трябва да се спи на лявата страна,понеже се притиска сърцето.Забременях и разбрах,че не трябва да се спи на дясната,препоръчително било на лявата.По гръб и дума не може да става.От утре започвам да спя права(може и с главата надолу) 1countingsheep

# 121
  • Мнения: 1 131
От преди да забременея знам,че не трябва да се спи на лявата страна,понеже се притиска сърцето.Забременях и разбрах,че не трябва да се спи на дясната,препоръчително било на лявата.По гръб и дума не може да става.От утре започвам да спя права(може и с главата надолу) 1countingsheep

 Laughing Мила,става въпрос за напреднала бременност,а ти си едва в 13 седмица.

# 122
  • Мнения: 1 464


 Laughing Мила,става въпрос за напреднала бременност,а ти си едва в 13 седмица.

Дали моята 27 седмица е достатъчно напреднала?Вече приличам на малко кюфтенце и да искам,ми е малко трудно по гръб Laughing Обърни внимание на линийката ми Hug

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
До последно съм си спяла и по гръб и на страни и лява и дясна страна не е имало проблем.По гръб беше по-рядко обаче , защото и преди да забременея не съм спала така.

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 19:33 от rrhh-Ани

# 124
  • Мнения: 9 451
По гръб до 6-я месец.След това доста ми тежеше корема и ми прилошаваше.

# 125
  • софия
  • Мнения: 2 140
Към седмия месец спрях да спя по гръб,но страните ги сменям.
Просто не мога да си представя,че някой може да спи само на
една страна цяла нощ.Без поне веднъж да се завърти.

# 126
  • Мнения: 370
Като легна по гръб направо не мога да си поема въздух и ми е доста некомфортно.Спя и на двете страни,но на ляво ми е най-добре ,така нямам киселини,а и за бебчето е по-добре .

# 127
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
От преди да забременея знам,че не трябва да се спи на лявата страна,понеже се притиска сърцето.Забременях и разбрах,че не трябва да се спи на дясната,препоръчително било на лявата.По гръб и дума не може да става.От утре започвам да спя права(може и с главата надолу) 1countingsheep

Не сърцето, а черния дроб е проблема. Сърцето е малко по-нагоре. И не че не трябва, просто тежестта на бебето затормозява дейността му. Спи както ти е удобно. По гръб на много малко жени им е удобно.

В деветия месец се чувствах най-добре като стоях права. По тази и много други причини почти не спях  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 33
Аз винаги съм спала по гръб и сега ми е мн терсене.Просто не мога да си представя спане по корем в това положение.Горе долу свикнах и сега ми е най-добре на лявата страна.
Май ще е добре да пробвам със възглавница между краката. Simple Smile

# 129
  • Мнения: 33
исках да кава че винаги съм спала по корем но сега не мога Crazy

# 130
  • Мнения: 1 796
Повечето от вас поне са си намерили удобна поза,аз нямам такава-по гръб дишам трудно,на лявата страна мога само за 1-2 часа,след това започва да рита,на дясно изобщо не дава.Така че много ще се радвам ако някой ми препоръча нещо-може би на закачалката..... Cry

# 131
  • Мнения: 108
Доколкото аз знам най-често плацентата се образува на задната стена на матката и това е най-правилно. Лежейки по гръб с вече голям и натежал корем я притискаме и пречим да функционира нормално, още повече, че към края на бременността тя започва и да "остарява". Чела съм също, че бебето се обръща и позиционира в замивисомст от позата, в която бременната жена спи и лежи. Ако спи и лежи по гръб, то гръбчето на бебето се разполага към гръба на майката. В зависимост от позата, в която се спи се оформя и предлежанието на бебето, а най-правилното предлежание, гарантиращо нормално раждане се получава при спане на лявата страна.

# 132
  • Мнения: 27
И аз имам същия проблем още от началото на бременността. Винаги съм заспивала по гръб , но в началото на бремеността ми попаднах на една статия , в която пише, че трябва да се спи на лявата страна, защото така се увеличава притока на кислород към бебето и от тогава не мога да спя нормално. Постоянно се въртя като пумпал по цели нощи. Някой път се събуждам и се оказва, че съм задрямала по гръб и направо ми става доста гузно.

# 133
  • Мнения: 3 372
Аз спя на всички страни и понякога и по гръб. Просто като спя не мога да се контролирам

# 134
  • Мнения: 567
На мен ми беше много неудобно да спя ко гръб.Предимно спях на лявата страна- най удобно за мен. А така ми се изкаше да се пльосна по корем Mr. Green

# 135
  • Мнения: 126
Аз мога само по корем и ми беше трудно да свикна в друго положение за сън,но лекаря ми каза на лявата страна да спя,и беше голям кошмар докато свикна.Колко безсънни нощи изкарах ,но свикнах де и сега така си спя

# 136
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Свиква се. Peace
Препоръчва се да се спи на лявата страна.

# 137
  • Мнения: 282
Аз и без друго спя само настрани,така че по време на бременностите ми за мен не беше проблем спането.

# 138
  • Мнения: 189
                         Доки нищо не ми е казвал за спането по гръб,но и без това ми беше много неконфортно.Спях винаги на една страна.
                         А по принцип оби4ам много да спя по корем.

# 139
  • Мнения: 2 015
Никога не съм обичала да спя по корем или гръб, за това не съм и имала проблем с това, ама и док не ми е казвал нищо де newsm78.Абе, като се налага и така както не обичам ще спя Rolling Eyes!

# 140
  • Мнения: 33
Абе,мамита,спането ни е най-малкия проблем.Все ще изкараме 9 месеца,нали най-важното е бебоците да са добре...ние някак ще изкараме нощите.И на мен ми е малко мъчно,че не мога да се пльосна по корем ама нищо.
Лека бременност на всички.  bouquet

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт