Парфюмни размисли и страсти - 182

  • 55 617
  • 756
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 658


А Л Д Е Х И Д И

Алдехидите са органични съединения - летливи течности с характерна миризма, които се използват в производството на изкуствена смола и пластмаса.
Парфюмите, в които са използвани алдехиди, могат да бъдат с преобладаващи цветни, плодови или цитрусови нотки. Мастните алдехиди съдържат дълги вериги от въглеродни атоми, свързани с алдехидна група. Тяхната молекулна формула съдържа 8-13 въглеродни атома. Мастните алдехиди имат много приятен мирис - плодов или цветен аромат и могат да бъдат открити дори и в много ниски концентрации. Те допълват усещането за прохладен бриз и цветя като жасмин, роза, ирис и момина сълза. Поради тези характеристики, мастните алдехиди се използват в състава на много парфюми. Също се добавят към сапуни и миещи препарати, за да им придадат "свеж лимонов аромат."

Зелените флорални алдехиди придават на парфюмите отчетливи природни нотки и аромати. Резултатът е композиция с аромат на зелена трева и растения. Дървесно-флоралните алдехиди пък добавят аромат на кедър, пачули, дъб и други дървесни нотки, които придават топлота.

Ароматните алдехиди имат бензенов или фенилов пръстен, свързан към алдехидната група. Ароматните алдехидни молекули имат много сложни структури, но най-лесно се идентифицират. Бензалдехид например е най-простият ароматен алдехид, състоящ се от бензенов пръстен с формил заместител и има приятен бадемов мирис. Цинамалдехид / 3-фенил-2-пропенал е сложна структура, която дава канелен аромат. Ванилин /4- хидрокси-3-метокси-бензалдехид се използва като ванилов компонент, прилаган масово в почти всички аромати. Анизалдехид или анасонов алдехид се използва широко поради добрата си трайност. Това е основният компонент за много флорални акорди като люляк, глог, анасон, орлови нокти и т.н.

Най-широко използваните в парфюмерията алдехиди са:
C7 (притежаващ тревисто-зелен аромат),
C8 (octanal, наподобява портокал),
C9 (миризма на рози),
C10 (деканал, напомнящ на портокалова кора), както и комплексен 10-въглероден алдехид (аромат на лимони),
C11 (undecanal, "чисти" алдехиди, които природно се срещат в маслото от листа на кориандър),
C12 (аромат на люляк или теменужки),
C13 (восъчен аромат, напомнящ грейпфрут) и
С14 (с аромат на кожица от праскова).

Как алдехидите навлизат в света на парфюмерията?
Apres L'Ondee – Guerlain (1906) е първият парфюм, в който е използван анасонов алдехид. След него и други парфюмни къщи като LT Piver и Houbigant също пускат на пазара успешни аромати с алдехиди.
Голямото навлизане на алдехидите на парфюмния пазар е през 1921 г., когато парфюмеристът Ернест Бо създава Шанел № 5. В него, а по-късно и в №22 е използван букет от алифатни (мастни) алдехиди (C10, C11, C12), които се комбинират, за да се получат свежи цитрусови и цветни нотки, с ясно изразен сапунен нюанс.
Това е истинска революция в парфюмерията, защото до този момент се приемала тенденцията, когато един аромат е от жасмин например, да няма никакви други компоненти освен него. Дистанцията на времето превръща Шанел 5 в истинска класика... и се раждат истински легенди.
Според първата, Ернест Бо разработил аромата за друг известен парфюмерист (спряга се името на Франсоа Коти). Забавянето на проекта съвпада с желанието на Мадмоазел да създаде аромат за нейната модна къща и това щастливо стечение на обстоятелствата днес радва сетивата на милиони жени.
Бивш придворен парфюмерист на руския цар Николай Втори, Бо представил на Коко Шанел няколко мостри. Тя се спряла на петата поред и пожелала да бъде прибавен жасмин от Грас, най-луксозната и скъпа суровина за парфюми в света. Така се ражда втората легенда, към която се добавя версия, че зодиакалния знак на Габриел, Лъв, пети поред в зодиака също е свързан с петицата сякаш съдбовно.
Хармоничното комбиниране на естествените съставки със синтетични субстанции, кара злите езици да твърдят, че зад това съвършенство стои лабораторна грешка от случайно прекаляване с алдехиди. Ако има и капка истина - това определено е най-добрата грешка в историята на ароматите.

Ето някои класически и емблематични алдехидни парфюми:



Въпроси за мнения и пазаруване от сайтове, моля, тук: Изпитани сайтове за парфюми

Лекциите на Натали Никол за начинаещи и не толкова начинаещи парфюмани:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.270 пост №278

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.msg20742366#msg20742366 пост №554

Данни за теглото на пълни и празни флакони.

Формула на Бижу за съотношението мл - грам: 1мл. парфюм = 0,73 гр.

"Номинации на Мадам Оче - 2012 г."

"Номинации на Мадам Оче - 2011 г."

Предишната тема.

# 1
  • Мнения: 17 546
Излиза, че харесвам алдехиди като чета информацията за тях! Grinning За някои съм сигурна, че ги харесвам, за други... в зависимост от комбинацията, в която са вложени.

Не знам какво още да кажа още за тях, защото сме говорили много пъти за алдехиди, но ще чета любимата си тема с интерес. И благодаря за темата!  bouquet

Тези дни се сдобих с един прелестен аромат Zara, много подходящ за този сезон и толкова се омагьосах от него, че си купих и втори. Същия. Crazy Бих отишла да взема от още един вид(половината ги няма във Фрагрантика и нямат имена даже!), но просто е очевидно, че това е форма на лудост.  ooooh! Затова пък с купеното преди три дни парфюмче, съм всеки ден от тогава насам, впечатли колегите ми, мъжа ми, за мен е ясно... Crazy Толкова е ефирен, женствен и все пак осезаем и траен, че не мога да повярвам! Струва по-малко от капачката на последната ми придобивка - Жур Абсолю, но за мен е важно, че ме направи щастлива!  Heart Eyes

# 2
  • Франция
  • Мнения: 898
Композициите с алдехиди са били винаги много харесвани от мен, главно поради способността им да правят аромата абстрактен, или както се казва - "парфюмен" парфюм. Абсолютният ми фаворит е Шанел 5 в концентрация чист парфюм, който за мен олицетворява идеята за парфюм изобщо, не заради цялата митология и шумотевица около него, ами защото е чисто и просто разкошен. Другото забележително в този аромат е, че според мен в различните си концентрации става за абсолютно всякакви ситуации - като тоалетна вода съм го носила като всекидневен и спортен, мисля, че донякъде и на алдехидите се дължи това свойство да застават като аура, която в различни ситуации може да се възприеме и като миризма на "чисто и свежо", и като миризма на "лукс".
Друг мой любимец алдехиден е Шамад, който обаче нося особено рядко, защото там пък алдехидите играят друг номер - първоначалното усещане е за взрив от ухания, които след това започват да се преливат и да се показва ту едно, ту друго цвете - зюмбюли, рози, нарциси. Като цяло е много взискателен парфюм.
Да си спомена и трети алдехиден любимец - Bois des Iles, където пък комбинацията с дървесни нотки оставя едно особено гладко, уютно, хармонично впечатление. Като цяло алдехидите като че ли придават дълбочина на композицията и я правят триизмерна.

Атти, благодаря за темата   bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 849
Атти, благодаря  Hug Hug Hug

Аз явно според зависи - обожавам класическия Мис Диор, но меко казано недолюбвам Шанел 5..

Последно в Serge Lutens Laine de verre спрягаха да има алдехиди - дали или, но това ми е едно от откритията за това лято  Heart Eyes

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 5 946
Благодаря за новата тема  Simple Smile
Аз нищо не разбирам от съставки на парфюми, нито от химически съединения, важното е аромата да ми хареса, но ви чета с голямо удоволствие  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 2 512
Регистрирам се и аз тук Simple Smile Обожавам парфюми и с удоволствие ще ви чета и ще споделям моите харесвания и не толкова Wink

# 6
  • Мнения: 2 050
Първият ми по-челен сблъсък с алдехиди беше Arpege на Lanvin. Купих го на сляпо от fragrancedirect за подарък на майка ми, но тя никак не го хареса - лелински бил. Е на мен точно както казва Йоан Владимир ми допада, че този аромат е толкова парфюмен  Mr. Green Рядко го слагам, но се чувствам като руска аристократка направо, с перлите и готова за опера.

На класическия Шанел 5 не съм фен, но получих от размяна Elixir Sensuel - за мен много "носим", пак някак изискан, но по един съвсем не-нахален и ненатрапчив начин.

Ще ми е интересно да видя предпочитанията на видните парфюманки Wink по тази линия и благодаря за образователната тема   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 1 500
Благодаря за новата тема, чудесна е!   bouquet
Не разбирам от съставки, хич не мога да ги определям, но чета темата с интерес и пробвам парфюмите, които се препоръчват.
Шанел № 5 харесвам, но във версията Шанел № 5 О Премиер. Нося го и на топло време и за мен е прекрасен.  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 7 105
С алдехидите се недолюбваме, но съм много любопитна да тествам тая версия на любимият ми Ноа.

http://www.fragrantica.com/perfume/Cacharel/Noa-Summer-Edition-12221.html

# 9
  • Мнения: 133
Бижу, кой е аромата на Зара? Тези дни съм вкъщи и си ползвам само
http://static.zara.net/photos//2014/V/2/1/p/0047/617/999/2/w/192 … amp=1398093868712,
много свеж Hug

# 10
  • Мнения: 31 277
Обожавам алдехиди. Heart Eyes
Благодаря за новата тема.  bouquet

# 11
  • Мнения: 8 826
Кой е последният парфюм на първия ред показани алдехиди? Ако е това, което си мисля, днес се обзаведох с алдехид. Иначе не знам кой парфюм към коя група принадлежи, съвсем съм боса. Blush Май ги харесвам, като чета.... newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 2 512
Това е най-трайния парфюм, който съм имала в живота си /а те никак не са малко  Laughing/ http://www.fragrantica.com/perfume/Est-e-Lauder/Estee-544.html
Не знаех, че принадлежи към емблематични алдехиди.

# 13
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Благодаря за темата   bouquet

Като гледам така, явно не харесвам особено алдехидите, въпреки че не съм си правила труда да гледам в кои парфюми ги има.

Днес се сдобих с отливка от любимото Лале на Байредо от съфорумка и съм в парфюмна нирвана, въпреки ужасната буря от преди малко.

Дано успея да изведа Лаленцето на разходка довечера  Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 17 546
Бижу, кой е аромата на Зара?
Ами няма го във Фрагрантика, нито пък някъде в нета го намерих... Rolling Eyes
http://store.picbg.net/pubpic/5E/2E/718ff696b3585e2e.jpg
http://store.picbg.net/pubpic/7B/B8/206a223ef9ae7bb8.jpg

Приятелка ми каза, че е имитация на Emporio Armani White, ако не греша и който бил спрян. Доколкото знам, всички парфюми на Zara са имитация на някой известен парфюм. На мен ми заприлича в един момент на Essence Narciso Rodriguez, но всъщност е по-различен и по-хубав от него!

Общи условия

Активация на акаунт