Родители в заетост

  • 98 646
  • 793
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 6 746
Благодаря! Четох информацията в сайта, но пак не ми е ясно. Ще се обадя да питам по подробно.
Бабата няма проблем да напусне сегашната работа, но няма как да се регистрира на БТ като безработна, тъй като е пенсионер. Има ли някой друг с баба пенсионер или трябва да е в активна възраст и няма да ни огрее?

# 556
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Благодаря! Четох информацията в сайта, но пак не ми е ясно. Ще се обадя да питам по подробно.
Бабата няма проблем да напусне сегашната работа, но няма как да се регистрира на БТ като безработна, тъй като е пенсионер. Има ли някой друг с баба пенсионер или трябва да е в активна възраст и няма да ни огрее?
Благодаря! Четох информацията в сайта, но пак не ми е ясно. Ще се обадя да питам по подробно.
Бабата няма проблем да напусне сегашната работа, но няма как да се регистрира на БТ като безработна, тъй като е пенсионер. Има ли някой друг с баба пенсионер или трябва да е в активна възраст и няма да ни огрее?
Здравейте, детегледачка на детето ми е майка ми, т.е. бабата, която е пенсионер. Не работи и я регистрирахме в бюрото по труда - няма ограничения за регистрация на пенсионери, стига да не работят. Но за да я регистрирате, трябва да напусне работата, но кога, не мога да Ви кажа. Всички въпроси, които съм имала ги задавах на този мейл roditeli-v-zaetost-vaprosi@az.government.bg Отговарят доста бързо. Ако решите да ги питате с ел. поща, съветвам Ви да не давате тел. номер, защото държ. администрация много обича да дава отговори по телефона, на за Вас е по-добре да имате писмен отговор.

# 557
  • Мнения: 64
Здравейте Hug Планирам да използвам тази програма, когато синът ми стане на 2г. Това ще е юни 2021. Кога трябва да се кандидатства, за да започнем от юни? След майчинството ще си ползвам платения отпуск (юли и август), това брои ли се, че съм се върнала на работа или ще трябва да чакам до септември, зада ми свърши отпуската и тогава да се включим в програмата?
Другото питане ми е за детегледачката. Това ще е майка ми, която е пенсионерка, но си работи. Тя трябва ли да напусне предварително сегашната си работа или може да чака, докато я назначат по програмата?
Май много въпроси станаха. Дали има някакъв телефон за информация по проекта. В нета нищо не ми излиза, само статии. Или направо в Бюрото на труда да звъня....
Отпуска не е вариант, защото за да Ви пуснат в отпуск Ви значи, че сте се върнала на работа, а идеята е да сте към момента на кандидатстване и одобрение все още по майчинство или безработна. Т.е. по-добре е да кандидатствате преди да Ви изтече майчинството. След като Ви ОДОБРЯТ, може да си пуснете опуската.

Бабата може да кандидатства за детегледач след като Вас Ви одобрят т.е. може да си работи до последно и след като Ви одобрят да напусне, да се регистрира като безработна (няма проблем, че е пенсионер) , да си направи здравна книжка и да си изчака нейното одобрение. След това като имате и двете одобрение се пристъпва към подписване на договор. Това ще удължи още малко цялата процедура. Така, че трябва да си сметнете кое как и кога да направите.

И е хубаво да проверите първо дали 2021 ще е активна тази програма.

# 558
  • Мнения: 6 746
Благодаря. Четох, че програмата е до 2023 г.

# 559
  • В долината на голямата река
  • Мнения: 72
Има ли родители, които са били съкратени по време на програмата?

# 560
  • Мнения: 56
Здравейте отново!
Отново съм в шах.От ноември трябваше да се върна на работа,но поради Ковид-ситуацията,ме помолиха да отложа поне до янури.В чуденка съм какво да правя.Приемам всякакви съвети и мнения.

# 561
  • Мнения: X
Здравейте! Някой може ли да ми изпрати отчетните форми в електронен вариант по мейл? А Ако ги има и попълнени още по-добре Simple Smile Благодаря!

# 562
  • Мнения: 416
Здравейте, не знам дали е обсъждано, но да попитам. Правят ли се проверки и ако ни одобрят, но реша заплатата да я давам за частна ясла (разбира се без да казваме) дали ще се разбере? Има ли някой от вас, който е правил това? Благодаря на отзовалите се.

# 563
  • Мнения: 1 147
Аз съм изумена, нищо повече няма да казвам...

И да, правят се проверки.

# 564
  • Мнения: 416
Благодаря за отговора ви. А това, че сте изумена си е ваше право. Все пак това е помощ насочена за отглеждане на дете. Нали и в яслата  се извършва същата дейност, или бъркам?

# 565
  • Мнения: 2 202
Програмата просто не върши работа докрай. В полза е на хора, които наемат най-вече баби, които така или иначе биха гледали внуците си. Другата част от родителите, които наемат непознати, добавят още поне 500 лв. към заплатата на детегледачката, което е сума, близка до таксата в частна ясла.
Разбирам, че това са целеви средства ,но щеше да е по-мъдро тези пари да се насочат към детски ясли и градини или друг тип занимални, където една детегледачка би могла да гледа няколко дечица, както и децата да се социализират.
Освен това няма никаква гъвкавост - бях одобрена, намерих си детегледачка, платих й изследванията и документите (трицифрена сума), за да стане ясно, че няма как да я ползвам по време на нощните ми смени, защото се очаква тя да работи през деня и че проверките са само денем.

# 566
  • Мнения: 6
Здравейте! Някой може ли да ми изпрати отчетните форми в електронен вариант по мейл? А Ако ги има и попълнени още по-добре Simple Smile Благодаря!
Ако, все още нямаш документите пиши мейл за да ти ги пратя

# 567
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Здравейте, все още на детегледачката ни не е преведена заплатата за месец октомври. Има ли и други, на които не са преведени към момента?

# 568
  • Мнения: 421
Кога превеждат обикновено? Ние сме от скоро (края на октомври) и още не е видяла превод моята...

# 569
  • Пловдив
  • Мнения: 461
Кога превеждат обикновено? Ние сме от скоро (края на октомври) и още не е видяла превод моята...
След 20то число. На 25ти ги преведоха, до сега не бяха закъснявали толкова.

Общи условия

Активация на акаунт