Рецепти за православните пости - 2018 година

  • 81 548
  • 381
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 7 938
Е тази година не ми се получават постите Disappointed Relieved
Първо не мога да постигна смирението. Все се намира нещо, което да ме провокира и да наруши душевният ми мир  и накрая да измрънкам нещо или да се изнервя ...
А и съм се заблудила, че само сряда и петък е без мазнина и през останалото време си похапвах зехтин...А постя не дна и две години. Така е трябвало да стане .
Днес вечерята е ясна, риба без мазнина Laughing

Няма дни в Рождественския пост без мазнина. Има дни без риба. Днес по изключение защото е голям Богородичен празник е позволено риба.

# 316
  • София
  • Мнения: 4 332
Честит Ден на християнското семейство!
(аз няма с какво да се включа, даже и риба май няма да ям днес)

# 317
  • Мнения: 6 059
Честит празник !
Днес сме на сафрид и картофена салата.

# 318
  • Мнения: 679
Честит празник!
Поради липса време да приготвя нещо рибно, днес съм на салата с риба тон...хич не е традиционно за нашите ширини, но само това успях да скалъпят за 15 Мин.

# 319
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Честит празник!

Аз метнах на фурната едни замразени рибни филета (някаква треска май се води), сварих ориз басмати, сварих зелен тънък боб, метнах вътре половин консерва белен нахут и воала. Беше много вкусно.

През деня в работата ям предимно постни супи. Следобяд - ядки, плод или някое сурово барче.

Имам за утре леща, салата макарони с риба тон и царевица, хумус, грозде, мандарини.

Снощи ядохме нещо като бутер банички с пикантен карфиол вътре (готово от магазина), салата настъргани моркови и краставици и черни маслини. За десерт халва.

# 320
  • Димитровград
  • Мнения: 13
Момичета, понеже постя за пръв път съм объркана-ползвам календара на първа страница и там е отбелязано, че риба се яде днес, за вчера не знаех. Става ми все по трудно с измисляне и приготвяне на храна, още повече в къщи постното се яде само от мен (което означава два пъти повече готвене).
Закуска: бисквити от овесени ядки, мед, стафиди; фреш-портокал, грейпфрут и лимон.
Обяд: варени картофи с гъби; салата зеле с моркови; десерт-постен щрудел.
Снощната вечеря: хляб ръжен, намазан с маслинова паста, зелева салата, мандарини.
Миа -супите, които ядеш на работа-не са ли със застройка?

Последна редакция: чт, 22 ное 2018, 11:47 от biersdorf

# 321
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Biersdorf, не не са със застройка. В непостен период застройвам единствено пилешка супа и то не винаги. Супите за работа са зеленчукови, пасирани или леща, бобена, минестроне с паста.

Вчера по изключение се ядеше риба, защото беше празник Въведение Богородично.

# 322
  • Мнения: 4 859
И днес се яде риба,не съм фен и фен  ,но  ще спретнем вечеря,от която и аз да хапна-филе сьомга със спанак в бутер тесто,печени картофи с чесън и розмарин,люти скариди на тиган и зелена салата.
За обяд правих любимата постна содена питка+орехово-чеснов пастет.
Предните дни бях на филии с лютеница или хумус или фъстъчено масло с банан,картофена салата с праз,постно картофено пюре(с олио,чесън и чубрица),паста с доматен сос и маслини,прясно зеле на фурна с домати,салати-пресни и туршиени,плодови с мед и ядки .
Имаше тофу на промоция в Лидл,и купихме пушено,мариновано и с босилек. Слагам към филийки,спагети и салати.

Леко неудобно с храненето ми е само по поводи и гости-предпоследния път ядох хляб и зелена салата,от която избутах яйцата,добре че мъжа ми яде повечко,та изяде и моята порция и торта.От нашето обкръжение никой не спазва поста,у дома също,но те поне са ми свикнали.

Последна редакция: чт, 22 ное 2018, 18:22 от lady_gothic

# 323
  • София
  • Мнения: 1 642
Аз постя от години, затова давам някои идеи, знам колко е трудно като зацикли човек. От салатите наблягам на туршии, зеле с моркови, ряпа с моркови, цвекло - печено и само с чесън и мазнина, картофена салата, бобена салата, боб с лютеница, праз с лютеница, печени чушки с чеснов дресинг; айсберг ям ако се сетя, зелени разни не ям зимата в пост, не ми понасят на стомаха. Супи пасирани от всякакви зеленчуци, леща. Често за вечеря набързо си правя някаква сварена паста само с доматено пюре, чесън и босилек. Наскоро открих идеята за печен карфиол. Правя си яхнии - картофена, с нахут и зеленчуци, праз с моркови, грах и т.н. Ориз със зеленчуци и гъби (в пост ям доста гъби, иначе ги избягвам). Баници - само с праз, само със спанак, микс праз и спанак, тиквеник, щрудел, мисля да си напряв със зеле. Десерт - основно си правя грис халва до побъркване, пека си тиква, ям филии със сладко и мед, но има и доста рецепти за постни сладкиши, та понякога правя и такива.

Когато нямам време да си направя обяд си купувам от топлите витрини постни пълнени чушки и сарми, някоя готова салата и ако е разрешено - филе маринована риба. Снощи с пристъргващ стомах си взех една багетка и докато се прибера я изядох. Наблягам доста на ядките, когато съм навън. Дано да съм била от помощ.

 

# 324
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Зелен боб с елда. Бамя с ориз. Праз с маслини.
Пълнени чушки с ориз; с киноа/просо; с булгур.
Сарми с кисело зеле и ориз, стафиди, гъби. Лозови сарми. Сарми от кейл; цвекло...
Ризото с гъби;  с тиква и грах; с праз; с каквото ви хрумне...
Паста с тиквички и домати (или само тиквички с домати); с патладжани и домати; с домати и маслини; с броколи; с тиквички; със зелен боб и грах; само с грах; с праз;...
Постен гювеч, постно зеле; яхния спанак;
Брускети/ кростини със зеленчуци; гъби; авокадо и репичка
Крем супи от един зеленчук или комбинация от такива; от тиква
Зеленчукова супа; гъбена; спаначена...
Салати с киноа/просо/лимец/булгур и зеленчуци, ядки, семена и разнообразни дресинги
Тип китайски ястия - зеленчуци на уок с ориз, чесън, джинджифил, соев сос, сусам, други китайски подправки...
В арабска питка картофи с разни зеленчуци. Бургери, такоси...
Палачинки с разни зленчуци или плодове в тестото.

# 325
  • Мнения: 679
Еха, раздвижи се темата с идеи Hug
Бях забравила за пастата, та сега се сещам да си спретна едни макарони с броколи. Една позната, която живее в Италия ми го направи веднъж и много ми харесаха.
Броколите се задушават до омекване на тиган. Отделно се запържва малко чесън в зехтин, добавят се броколите и се разбърква добре. След толкова термична обработка буквално се разкашкват. Когато и пастата се свари, се добавя към сместа броколи и чесън. Това е:blush:

# 326
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Пробвай да добавиш хрупкава поръска, към която и да е паста и... съвсем друга работа. Simple Smile
Особенно ако е запържена поръска - в олио запържам съвсем за кратко пресован чесън (друг път само смачквам една необелена скилидка и япускам да овкуси и после махам) и веднага слагам хлебни трохи. За минута-две е готово. Понякога добавям и ядки на ситно или семена.
Иначе дори само запържена салвия и паста е страхотно.
О, и пици. Simple Smile

# 327
  • Мнения: 1 076
Здравейте,
не спазвам пост в духовния смисъл, но тъй като се храня растително и надничам в темата, ще се включа с няколко идеи. Може пък да си харесате нещо 🙂

Червена леща с къри и тиква/сладък картоф

Хумус

Веган супа топчета - топчетата се приготвят от фини овесени ядки и брашно от нахут/леща/боб. Аз просто си меля в кафе мелачката каквото от изброените имам. Овкусяваме като класически топчета, както и самата супа като оставащи съставки е класическа.

Печена морковена супа с кокосово мляко: 10-12 моркова се измиват и нарязват на колелца, нареждат се на хартия за печене, добавят се 3-5 скилидки чесън. Добавят се сол, черен пипер и щедро къри и малко олио. Пече се докато морковите хванат лека коричка на места. Изсипват се в тенджера и докато са още топли, към тях се добавка 1 кен кокосово мляко. Пасира се до хомогенност с пасатор. Обикновено е нужна поне още 400мл вода, но добавяйте по малко до желаната консистенция. Може да се поръси с малко джинджифил или пресен кориандър.

Сварени киноа/просо/елда/ориз отгоре с червен боб, авокадо, домати, пресен лук и подправки.

Баница с праз или с тофу и варен ориз

Фалафели с готова смес от арабските магазини или с домашна

Печени “пържени” картофи на хартия

Сарми и пълнени чушки във всевъзможни вариации - с всякакви зърнени, с картофи, с добавка смлени ядки, гъби, тофу, боб

Палачинки, бухти, гофрети - всички те имат супер постни версии

Всякакъв ориз на фурна или тип ризото с праз, спанак, гъби, домати и маслини. Може и да не е чист ориз ами сме с друго вариво - просо, елда, киноа.

Ако се сетя още, ще пиша пак. Дано се намира някоя идея за някого 🙂

# 328
  • София
  • Мнения: 5 835
Дайте, моля рецепта за постна баница със спанак, лапад, праз и т.н. Как се прави без яйца?

# 329
  • Мнения: 1 076
Дайте, моля рецепта за постна баница със спанак, лапад, праз и т.н. Как се прави без яйца?
Ето примерна рецептаhttp://www.supichka.com/рецепта/249/баница-с-праз

Общи условия

Активация на акаунт