Яли ли сте бой като деца

  • 51 019
  • 782
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 62 595
за сметка на това човек има цял живот да отхвърля възпитателните методи на родителите си и на свой ред дабъде подложен на безпощадна критика от своите деца, когато  те започнат да отхвърлят методите на вече порасналите сеца в ролята на родители.

# 346
  • Мнения: 30 802
Маниерите са едно, мисловните модели - друго. Маниери се менят, макар че е хубаво човек да е свикнал да внимава. Мисловни модели - по-трудно. Това с подаръците и храненето общо взето не са някакви чак толкова огромни пречки в екзистенциален план.

# 347
  • Мнения: X
Маниерите обуславят мисловните процеси в бъдещото развитие на личността.
Лоши маниери - посредствени мисловни процеси.
 Екзестенциалният план не може да се съпоставя и противопоставя на маниерите и обноските.

# 348
  • Мнения: 12 110
Стил "Макаренко" не е шамари, а гласуване на доверие и отговорност. Например - дава пари и праща осъдено за кражби момче да напазарува храната за колонията. Ако момчето избяга с парите или ги похарчи за себе си, всички остават гладни. Макаренко е революция за времето си. До тогава престъпниците са се наказвали, той се заема да ги превъзпита, прави ги хора и излезлите от колонията успяват да се реализират после като пълноценни хора в обществото, а него си го спомнят с благодарност и добро, като първият човек, който се е отнесъл с тях като с хора, а не като с плестъпници.

# 349
  • Мнения: 964
 smile3555 дЕ го чукаш , де се пука  Mr. Green
темата съвсем се измести .
и все пак искам кажа че всичко си е до дете
на зълва ми децата са едни кротошанки никакви проблеми не и създават НО тя им дава телефоните и таблетите  и "всичко е точно "  Laughing

# 350
  • София
  • Мнения: 9 562
Точно щях да се включа и аз по темата Макаренко и видях, че Мама Ру е написала това, което аз щях да напиша. Един път е ударил свой възпитаник  и се е измъчвал от вина след това. Не е залагал на боя. Прави ми неприятно впечатление, че масово хората използват изтърканото клише "Макаренковска педагогика", за да онагледяват физическото наказание на децата без да са се запознали поне от части с истината за Макаренко.

# 351
  • София
  • Мнения: 5 960
Сега модата е, възпитание с личен пример ! Май това са последните течения. И има смисъл де.

А това с телефоните и таблетите, мерси, не е за мен. Имаме си един такъв "синковец", сред приятелските семейства, много симпатичен, много умен, гений на игрите , перфектен английски, 20 сет годишен. Но "Добър ден" не може да каже, гледа през теб, не знаеш ни какво мисли, ни къде витае. Асоциален , апатичен, изгониха го от работа, изгониха го от университета.

И разговорите не са извън темата, Темата си е пак тая. Възпитание и как ?????- шамари, или друго . Ако друго - какво друго????

# 352
  • Мнения: 30 802
Ами аз не мога да съм добър личен пример, защото аз съм възрастен, а те са деца. Съответно критериите за добро поведение на възрастен и дете в някои случаи са напълно различни. Например за детето може да е правилно да се подчинява на авторитети, но за мен да не е. Еми няма как като възрастен да се превърна пак в ученичка и да демонстрирам безпрекословно подчинение на авторитети.

Има и други детски изисквания, които не са за възрастни. И обратно - неща, които аз правя, които ако се изкопират от децата ми, ще е доста погрешно.

Оня 20-годишния не го гледай, има такива, цялото им семейство ги смята за лузъри, а те примерно са полубогове на програмирането и супер известни в социалните мрежи.

# 353
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ами аз не мога да съм добър личен пример, защото аз съм възрастен, а те са деца. Съответно критериите за добро поведение на възрастен и дете в някои случаи са напълно различни. Например за детето може да е правилно да се подчинява на авторитети, но за мен да не е. Еми няма как като възрастен да се превърна пак в ученичка и да демонстрирам безпрекословно подчинение на авторитети.

Така ли според теб се възпитава това?  Joy Joy Joy Joy

# 354
  • Мнения: 30 802
Ами нали говорим за възпитание чрез личен пример? Аз няма как да дам личен пример в момента за някои поведения, защото самата аз нямам такова поведение. Мога да дам личен пример за обноски, за други неща, но точно за това не мога. А за децата е понякога нужно.

И няма да стане с истории "аз като бях на твоята възраст".

# 355
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ами нали говорим за възпитание чрез личен пример? Аз няма как да дам личен пример в момента за някои поведения, защото самата аз нямам такова поведение. Мога да дам личен пример за обноски, за други неща, но точно за това не мога. А за децата е понякога нужно.

И няма да стане с истории "аз като бях на твоята възраст".
Можеш да му дадеш пример за авторитетите, ама сега ме мързи да ти обяснявам. Ти сигурно го правиш, ама не го осъзнаваш.

# 356
  • Мнения: 30 802
Аз разбирам под личен пример само едно - моето собствено поведение. Другото не е личен пример, а е анекдот или илюстрация.

# 357
  • София
  • Мнения: 5 960
Друго имам предвид, личен пример може да има. Обяснявам един ден на мъжа ми, че няма как да се кара на детето че не си е оправило стаята, като само като надникнеш в нашата спалня, неговата част на леглото винаги е "неоправена", Така съм я нагласила, че само една кувертюра има да метне отгоре, най - лесно да е. И пак не го прави.   Grinning Нощното му шкафче от неговата страна - разбутана, зарядни, телефони, чаши, капачки от бира, трохи... ужас. Оправях до едно време, сега му "оставям" кочинката да си разтреби. Imp
Друго- таткото е скаран със ски, спорт , излет сред природата и т.н. Та, няма как да очакваш децата да станат спортисти, ако таткото да речем е геймър , програмист , АйТи, увлечен по технологии и джаджи и т.н.
Особено докато са малки.
Моите от малки растат меломани. Слушат музика с баща си на най - силно възможното. Аз напускам стаята винаги. Flushed Там са само 3мата, в това. Забавляват се истински.
Израснала съм в кино, баща ми беше художник в киното. Майка ми и тя художник, Имам афинитет и към изкуство и се увличам много, имам афинитет и към кино, театър, Мъжа ми не ги разбира тея неща и се чуди.

Това е личен пример. Поне общо няма как да не се повлияе от родителя си едно дете, от неговите интереси и неговия пример.
Та може би, дъщеря на работеща жена с кариера и отношение към работата си ( не продавачка на билети от 8 до 5ч.) има шанс също да има кариера и да има личен пример. Това имам предвид ! Ще се изненадате колко това влияе на децата, дори дребни ваши навици !

# 358
  • София
  • Мнения: 62 595
Макаренко, като го спомена някой по-назад, се е занимавал с безпризорни деца и младежи, малолетни престъпници в едни смутни времена. Един от основните му подходи не е грижата за колектива, а нитискът на колективе. Имал си е 4отговорници" - момчета, които са уж от колектива, обаче са били овластени да гледат какво правят другите, да вземат и някакви решения от дисциплинарно естество. Това си е жива йерархия, в която някои са по-равни от другите. Макаренко може да не е бил никого, но е използвал с пълна сила манипулацията от страна на групата, заащото уж за общото благо, обаче това не е защото на младежа отвътре да му дойде общото благо, а защото ще последва санкция, най-често нещо като другарски съд. Навремето ние като бяхме чавдарчета и пионерчета, че и комсомолчета, на пионерско събрание под вещото ръководство на дружинния ръководител на училището имаше подобни психологически разправи, просто го играеха по-тънко.

Личният пример е с действия и бездействия, но детето като съвсем отделен индивид се ръководи от свои някакви мисли и интереси и отбира само това, което му върши работа, а не защото е по-морално или не.

# 359
  • Мнения: X
Да, Андариел обясни доста добре някои механизми по повод Макаренко, сигурно  не й липсва житейски опит.
 Детето трябва да се подчинява на авторитети, докато се научи с кои авторитети да се съобразява и с кои - не.
  Не знам на публично място как ще изглежда дете, което не се подчинява на авторитети..
Имаше инцидент с починало дете в магазин за строителни материали, защото се накатерило върху нещо непдохдящо, а е било забранено, самите родители не са се съобразявали с авторитети.
Гледам по заведенията, майки изоставили децата си да крещят и да се забавляват, не дават забележка да им се направи, а нито му е мястото,  нито му е начинът на това шумно забавление.

Последна редакция: вт, 16 яну 2018, 14:14 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт