Боледуване на децата ни - тема 58

  • 44 523
  • 738
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 3 841
То и грипът си е вирус...
Зест,  давам му Ентерол( това имам вкъщи) , че множо се оплаква от корема. Тази вечер цялата я изкарсхме редейки пъзели от едната кълка на другата- доста го боля корем. Темперстурата му е по-добре за сега- към 38- дано не качва повече...
Аз молове не обичам въобще- ни лято,  ни зима... Под тези светлини и бляскави витрини и реклами ми идва в повече- сигурно е в мен проблемът:)
Аз пъкполудявам да съм в непроветрени помещения.Не разбирам как цялден не се отварят тези прозорци по тези офиси имагазини!
 Обичам да съм на открито- не излизаме само когато духа много силен вятър,  има мъгла или порой:))) Но си го обличам де.

# 601
  • shumen
  • Мнения: 18 063
Лино,Зест ужас.Моето зимата по къс ръкав не мога да го пусна.Пусна ли го значи да е болен на другия ден.

# 602
  • Мнения: 1 874
За вирусите и заразяването...Има вируси със висока контагиозност ( заразност )- тоест по- заразни от другите- като пример  това са точно стомашните вируси, варицелата , грипа...и други .Това са вируси, при които при контакт има много голяма вероятност да се заразиш.Има вируси и с по- малка контагиозност- слабо заразни и с по- малка вероятност да се заразиш при контакт. Моят Варицелата я хвана  без да ходи на градина- тя се води силно контагиозна, до 70 процента от контактните се разболяват.
Освен това има и вирулентност на вирусите- това е тяхната патологичност, тоест сила- някой вируси са по вирулентни, причиняват по тежки  симптоми и боледувания- като грипа например  е многооо силно вирулентен вирус.Някой вируси са по- слабо вирулентни и причиняват по- леки симптоми.

И друго- зависи на каква порция от вируси е изложен човек- то с едно кихане се освобождават хиляди вирусни частици.Организма  не се заразява от една вирусна частица от съответния вирус.Затова и като децата са по цял ден заедно в детските градини и училища- здравите са изложени на голяма порция вирусни единици и затова по- лесно се зарязяват отколкото примерно да минеш за 20 мин в магазина- пак може да се заразиш, ноо вероятността е по- малка ( и пак зависи от контагиозността и вирулентността на вируса).


Не знам Дани, миналата седмица  почти една трета от децата са били болни- 7 деца  отсъстващи от 23 .Класната каза  много болни има и в другите класове.Свекърва ми каза същото за тяхното училище.А вчера подочух, в поликниниката  от хората през два кабинета от нашият, нещо- учениците ще ги пускат. И понеже викам нали може да не съм чула добре и викам на майката  до мен , понеже и тя гледаше натам и  чу - викам ааа учениците ще ги пускат ли ? Тя ми каза, че като се е обадила на учителката да каже че са болни, са й казали, че малко не достигат за грипна ваканция.Тоест явно има   доста болни- не баш за ваканция, нооо на моят нему трябва да има 300 на 10 000 , за да се разболее .
Дани,сега гледах информацията за епидемиологичната обстановка в Шумен в РЗИ- там информацията още не е обновена и още за периода 8.01-14 01 - тоест за по миналата седмица и са 182-3 ли колко точно не знам на 10 000. Още не са качили новото преброяване за миналата седмица 15.01-21.01... като най вероятно ще са повече а и Майката ми каза, че вчера и днес ( или тази седмица )  като ги преброят ще се решавало.Трябва да са 300 на 10 000 мисля.Та статията , която си чела, дали не може да е на базата на старата информация.

Последна редакция: вт, 23 яну 2018, 08:47 от Lightning

# 603
  • Мнения: X
Аз наскоро разбрах за една възможна причина за честото боледуване на някои деца - тимуса. Пред няколко години при рентгенова снимка бяха отбелязали че при моя син е увеличен, тогава педиатрката каза че не е притеснително, ще се прибере, даже рентгеновата снимка помагала за намаляването. Наскоро учителката на сина ми ме успокои че децата докъм 1ви-2ри клас боледували като бебета, после тимуса намалявал по размери и всичко си идвало на мястото. Поразрових се по темата и действително при децата при които тимусът е увеличен (нормално се свива след 1 г.), понеже той участва в имунната система, се наблюдава по-висока чувствителност и често разболяване и алергии.  Такива деца трябвало да бъдат пазени. Често това са едри бебета и по-късно деца, моето е такова ... Значи оказва се добре е че съм го спирала толкова от градина ...

# 604
  • Мнения: 1 961
Днес е последна доза АБ и стават 7 дни. Въобще не съм ок с тези 7 дни АБ за скарлатина. Притеснено ми е и вчера четох за тия стрептококи, човек да не повярва как само за тях не бях чела досега. Навсякъде пише 10 дни...снощи сънувах кошмари цяла вечер и сега обмислям да се моля за нова рецепта за АБ, защо не ми изписа направо голямо шише за 10 дни, сега от това ми липсват 5 дози.
От друга страна се доверявам на лекаря. Обаче пък като имаше скарлатина преди 3 год и след това се чувстваше все отпаднал и краката го боляха пусна някви кръвни, но повече нищо май не направи. Неговото становище е, че имало проучвания, че дори 5 дни АБ били достатъчни за стрептококите. На другия ден бях на УНГ и питах и него, каза че 7 дни са напълно достатъчни. Едно време са се изписвали АБ-та в много по-големи дози и продължителност. А аз четох вчера, че тия препоръки за 10 дена били още от едно време когато са открили антибиотиците понеже по време на войните много хора са измирали и е имало усложнения и всъщност тези препоръки не са още преработени в учебниците и тепърва трябва да се актуализират.
После четох, че вече имало проучвания как антибиотиците вредели на тялото още години след това и увреждали органи.
Та от една страна хем се притеснявам от друга си викам къде се бутам не съм лекар, макар да съм видяла и изживяла и те как се лутат и са само хора, и защо насила да го тъпча още 3 дена с АБ. Ще лудна ей...не знам как да постъпя...някоя друга майка може би даже няма да се замисли колко дена и тнт..ще слуша лекаря си.
Аз като го попитах не воже ли 10 дни да го давам той ми вика можеш и 20...иронизира ме...не знам не е някъв несериозен, има опит дългогодишен, гледам актуализира си информацията..когато малкия беше нон стоп болен не ми е отказъл нито едно изследване или направление, то не бяха пулмолози, болници, кардиолози, що изследвания пускаха..
Аз в мола ходя понеже ми е на 300 метра и най-близкото място за пазаруване. Естествено взимам и детето ако е вкъщи.
Иначе и аз без въздух не мога и проветрявам нон стоп вкъщи.

# 605
  • Мнения: 2 532
Здравейте, момичета! Аз пак съм изтървала дискусиите в темата.
Сега вкъщи се завъртя някакъв нов вирус пак. Тамън на баткото му спряхме АБ капките за стафилокока и аз се разкашлях с някаква гадна суха кашлица. Тук-там вадя някакъв секрет, но при изкашлянето му чувствам парене в областта на трахеята. Малката и тя кашля от 2седмици и не й минава, таткото се влачи от декември. Само аз не се бях включила в симфонията, ама беше чак странно да се деля от колектива. Баткото в неделя цъфна със сополи отново и съответно кашлицата му, както беше намаляла, отново се засили. Нещо старо си въртим вкъщи ли...ново ли е... Следобед запазихме час при ЛЛ семейно да минат и тримата с таткото. Пък аз нали и тук се деля от колектива и съм при друг ЛЛ, та се глася за утре, защото макар да взех да пооткашлям по-лесно, това леко парене ме притеснява. Но и вирусът явно е такъв, защото едновременно с мен се разболя и свекървата и по нейни думи също със започването е усетила парене в гърдите Astonished

# 606
  • shumen
  • Мнения: 18 063
Лайт,не знам къде четеш,но аз четох статия в Шум.бг,в която пише,че града ни е далече още от грипна епидемия.
Лино,ооф,не знам какво да те посъветвам.Аз бих се вслушала в съветите на лекаря,но пък ми се виждат малко 7 дни АБ за скарлатина.
Палитре,дано не е нещо сериозно и да се оправяте скоро.
Аз май се разболявам също, уж ходих с маска в поликлиниката.Снощи отидох на работа,нямаше ми нищо,но изведнъж ме отсече.За сега Т нямам,но ми е отмаляло,тръгна хрема и кихам.Надявам се да не заразя и детето само.

# 607
  • София
  • Мнения: 11 494
Излезнаха кръвните на детето. Следните показатели са извън норма:

Ly% (лимфоцити)                   - 61.8%,  11 - 58
Neu%(неутрофили)                - 29,45,   32 - 77
Neu (неутрофили)                  - 1.55,     2.5 - 6.4
RBC (еритроцити - бр.)          -  5,36,     3,9 - 5,1
Mcv (ср. обем на еритр.)       - 72,9,     75 - 86
Mch (ср. Hgb конц. в еритр) - 25,6,     26,5 - 30,5
Plt (тромбоцити)                     - 381,     180 - 370

СУЕ е 15, реф - 1 - 17

Не са чак толкова драстични отклоненията, но мислите ли, че има нещо притеснително?
Разбира се, утре ще ги обсъдим с ЛЛ.
В момента е на АБ, с ангина, ако има значение.
Ако има някаква по-подходяща тема, където мога да питам за горните неща, моля насочете ме.

# 608
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Тет,
как сте днес?

# 609
  • Мнения: 19 309
Тет и Уми, как сте?

Аз направо в чудо се видях с този грип. Кашлицата ми не мърда от суха и непродуктивна, въпреки че пия муколитик. Гърлото много ме боли. Мерих си т и е 37.2. Предните дни не съм мерила. Пети ден съм така без подобрение. Не знам дали си въобразявам, но и болки в гърдите усещам.

# 610
  • Мнения: 68 703
Миамим....къде са ви левкоцитите? Как без тях....допълвам се, те са в норма всъщност.

Момичета, уж е добре. Не смея нищо да кажа. Не съм мерила Т днес. Сега спи. Жизнен е, ходи до вц вече нормално, ядосва ме 😆 Пуснах си БЛ 7 дена да го наблюдавам, па и да почина малко от маските и аз Joy

Дъждец, изпращай се на лекар. Дано поне твоят ЛЛ не е като моят, дето ме пита какъв АБ съм искала Joy

# 611
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Дъждец,
ами спри го тоя муколитик... Явно само те разкашля, а няма секрет за втечняване. Винаги съм се чудила на суха кашлица защо пиете и давате втечняващи сиропи. Иначе и аз бях така 5 или 6 дни, постоянна Т 37,2-37,5, кашлица, болки в гърлото, в ребрата, корема и къде ли не от кашляне, духане на носа и т.н. После още 3-4 дни ми беше супер отпаднало и все гледах да полегна някъде. Още си подкашлям, но вече не го броя.

# 612
  • Мнения: 3 795
Тази сутрин имаше 37,5.Почна да кашля повече.Хрема има задна.Утре ще скочим до педи ако не ми хареса кашлицата.За сега карам на сребърна вода,чай и мед с джинджифил.Не знам какъв сироп да давам.

# 613
  • София
  • Мнения: 11 494
Левкоцитите са в норма, затова не ги написах - 5.26, реф. 4.50 - 15.50.

И аз съм със суха кашлица, чат пат изкарвам някой секрет. Взех си Димекс и видимо се подобрявам.

# 614
  • Мнения: 19 309
Тет, това да се чува, пупу.
Уми, това, че е с ниска, е много добре.
Миамим, според мен от болестта са раздвижени кръвните. Тромбоцитите се качват след инфекция.

Месечинке, почнах го, щото вадих 1-2 храчки преди няколко дни. Ще ходя май да ме чуят утре.

Последна редакция: ср, 24 яну 2018, 10:43 от Пролетен дъждец

Общи условия

Активация на акаунт