През 2019: Въвеждат ваксина за варицела

  • 45 833
  • 431
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 312
Здравейте! Края на юли месец сложихме първа доза на дъщеря ми, тогава на 2 години. Малко бях позабравила,че откакто се почна с яслата нон стоп е болна. Сега се чудя дали има смисъл и е възможно да се сложи втора доза на пролет или лятото, тоест една година след поставянето на първата доза? Понеже четох в листовката,че минималният срок е 8 седмици, но при нас вече минаха 7 месеца от поставянето. Ще питам и педиатъра разбира се, но ме гложди този въпрос в момента. Благодаря!

# 361
  • София
  • Мнения: 2 411
Това е минималният срок, за максимален не знам дали има писано. Питайте педиатъра, предполагам, че ще е ок да се сложи Simple Smile

# 362
  • Мнения: 117
Здравейте! Края на юли месец сложихме първа доза на дъщеря ми, тогава на 2 години. Малко бях позабравила,че откакто се почна с яслата нон стоп е болна. Сега се чудя дали има смисъл и е възможно да се сложи втора доза на пролет или лятото, тоест една година след поставянето на първата доза? Понеже четох в листовката,че минималният срок е 8 седмици, но при нас вече минаха 7 месеца от поставянето. Ще питам и педиатъра разбира се, но ме гложди този въпрос в момента. Благодаря!

Трябва да завършите курса, не е проблем изминалото време. По т.нар. американска схема, втората доза я слагат след 4-5 год. Така че поставете си спокойно втората доза. Simple Smile

# 363
  • Мнения: 312
Благодаря ви за отговорите! Днеска питах и педиатърката. Каза ми,че е желателно втората доза да се сложи до една година. Може би различните лекари различно преценяват. Ще съм спокойна,че ще може да я сложим навреме. Благодаря!

# 364
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 283
Някой знае ли какъв е хоризонтът на действие на ваксината? Имунитетът пожизнен ли е, или избледнява с годините?

# 365
  • Мнения: 10 629
Ето какво казва производителят по въпроса:

https://www.merckvaccines.com/varivax/efficacy/

И CDC какво казват: https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/varicella/hcp/about-vaccine.htm … ter%20vaccination.

# 366
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 283
Ок, мерси. Значи наблюденията са им за срок от +- 10г.
Аз не съм карала варицела и си запазих час да се имунизирам. Ама се притеснявам да не стане така, че на стари години имунитетът да изсвиряса и внуците да ми лепнат тая гадост 😂

# 367
  • Мнения: 10 629
Ами след 9 години пускаш тест за антитела и ако се окаже, че вече нямаш, слагаш бустерна доза. До тогава, пък, се надяваме манталитета на обществото да се промени и да има по-голямо покритие, за да няма никакви болни от варицела. Ако се изкорени варицелата от България, както е по други държави, няма да му мислиш за бустери. Smile
Ама, понеже говорим за България... по-добре да се тестваш на всеки 9-10 години. Wink

# 368
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 283
Да, така е.
Моите са ваксинирани и тук до сега не съм чула за огнище на варицела наоколо.
За жалост в България още битува схващането, че е по- добре да я изкараш 🤐

# 369
  • Където морето целува небето...
  • Мнения: 2 654
Мен ме гледаха като динозавър, когато споменах, че ще ваксинирам детето. В интерес на истината за ваксината ми казаха в една клиника в Турция. Тук никой от лекарите, които посещаваме (а те са много за съжаление) не ми я беше препоръчал, а за детето може би няма да е добре "просто да я изкара".

# 370
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 283
Аз изобщо не съм мераклийка да я карам.

# 371
  • Мнения: 615
Моя позната, която не е карала варицела ще се имунизира скоро. Може ли да ми кажете, дали трябва да се изолира известно време след поставянето на ваксината и има ли вероятност да се появят симптоми на варицелата?

# 372
  • Мнения: 2 735
И на двата въпроса: Не

# 373
  • Мнения: 10 629
Ако пипне варицела преди да се ваксинира, винаги има шанс да преболедува варицелата, преди да изгради антителата. Simple Smile Но това не значи, че от ваксината е пипнала варицелата.

# 374
  • Мнения: 2 432
Понеже прочетох за Херпес Зостер искам да ви кажа, че и ваксината може да причини херпес зостер - има го и написано на листовката, както и изследвания. Това е така, защото ваксината се прави с отслабен, но все пак жив вирус. Но е в пъти по-рядко и по-леко уж преминава въпросното нещо.

Общи условия

Активация на акаунт