Пубертетът при момчетата

  • 116 703
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 3 647
То докато учиш най ти се спи.  Laughing

# 706
  • Мнения: 178
има по книжарниците четива за съответните възрасти и полове.

Като навърши 12г. Му взех на младежа такова четиво от библиотеката наред с поредната на Рик  Риърдън.
Еми, така я върнах непрочетена, незнам дори дали я е прелистил. Аз обаче я прочетах с голям интерес Simple Smileнаред с космите, полюции, гаджетата имаше и за алкохола, наркотиците и цигарите...... Абе мислех си, че поне малко ще го заинтригува , ама не. Та сега пак мисля да взема една на тази тематика, все пак една година е по-голям.
Момичетата все още са кифли/тези от класа/, но гимназистките били мноооого яки Crazy, а плейстейшъна е единственото гадже на което иска да обръща внимание.

# 707
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Happy day сигурна ли си, че не я е прочел? Моичкият си я чете тайно, аз само я захвърлям на бюрото му небрежно.

# 708
  • София
  • Мнения: 6 356
Jam, това цялата книжка ли е (първия линк)? Купува ли се от някъде?

това е цялата книжка, безплатна е.

това са брошурки, разработени конкретно за запознаване на тийновете с т.н. "репродуктивно здраве" и за раздаване след специални беседи. но все пак, в тях се съдържа най-важната информация за сексуална и репродуктивна хигиена и опазване на фертилните способности, защото много младежи правят неща, които увреждат тия способности.

иначе за цялостна пуберска информация аз съм закупила следните книжки (не съм без забележки към тях, но вършат работа, а тийновете, знаете, повече поемат от странични източници - не от родителите):

https://hermesbooks.com/kniga-za-vsjako-momche.html
https://www.ozone.bg/product/moeto-seksualno-obrazovanie-ot-6-do-9-godini/
https://www.ozone.bg/knijarnica/knigi/zdrave-semeystvo-blagopolu … t-9-do-11-godini/

преди една година последната книга беше отхвърлена с възмущение като "гнусна и гадна" от детето и приятелчето му, сега гледам, че чат-пат се прелиства. а от първата книга на Виолета Бабич даже ми се привеждат цитати - "еди какво си е невъзпитано, в книгата на Виолета Бабич го пише..."  Laughing

# 709
  • Мнения: 178
Глухарче, и аз я подхвърлих на бюрото, уж с надеждата "тайничко " да я чете , ама тая книга и инч не се премести от мястото където я поставих, и прах дори хвана........та я върнах накрая Laughing

# 710
  • Мнения: 15 223
На моя синковец му отмина любовния период. От 1-ви до 3-ти клас вкл. постоянно харесваше разни момичета и имаше по 1 гадже от училище, от английския, от каратето и от съседния блок. Накрая се раздели с всички и остана само една. Тя, обаче беше доста серт - постоянно му звънеше и му държеше сметка къде е, с кого е, кога ще се прибере, кога ще се видят - даже и му се караше, ако се прибираме от някъде и не карам достатъчно бързо, за да го закарам навреме, за да се видят. Накрая каза, че се е разделил с нея и скоро нямало да си хваща ново гадже, защото му е писнало някой постоянно да му дудне на главата Joy

# 711
  • Мнения: 178
Ауууу, Лейди тя много властна тая девойка:)

# 712
  • Мнения: 15 223
Ауууу, Лейди тя много властна тая девойка:)

Идея дори си нямаш. Аз карам, тя звъни, той я пуска на високоговорител и аз я чувам как му се кара, че много се бавим и не може ли да карам по-бързо Joy Още от сега ми е жал за бъдещата й свекърва Laughing

# 713
  • Мнения: 178
Пфууу, те от малки се опитват да ги командерят
К'во ще ги правим нашите юнаци? Ха-ха-ха

# 714
  • Мнения: X
Изненадана съм, че толкова много явно грамотни, интелигентни, образовани родители действат пасивно, гледайки отстрани и са оставили децата им да се информират по тези толкова важни теми от улицата, съучениците или интернет.

# 715
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Не помня майка ми и баща ми да са ни ограмотявали сексуално като сме били деца. А мога да твърдя, че и аз, и сестра ми не сме имали безразборни сексуални контакти, не сме имали венерически болести, и мъжете ни се броят на пръстите на едната ръка.
Вчера като погледнах книжките от линковете на Jam и понеже на едната  пише, че е за възраст от 6 до 9 год. попитах мъжа ми дали е ок да обясняваш на 7-8годишно какво е секс, забременяване, методи за предпазване и подобни.
И това ще му обясним. Няма да остане ненаучен. Пък и на 11 надали ще тръгне да води сексуален живот.

# 716
  • Русе
  • Мнения: 11 913
  Не си спомням във втори или в трети клас целят клас си накупуваха някаква книжка - синя за момчетата и розова за момичетата,където се обясняваха обсъжданите въпроси. Всички по желание си я набавиха и казваше ,че всеки си я носи и си я препрочитат и в междучасието. Беше хит тази книжка. Прочете е я още докато се прибирахме от книжарницата, в движение.Той е ококорен по тези въпроси от малък и всичко свързано с анатомия се гледаше, четеше, рисуваше. Нямаше излязло списание или книжка не закупена и не прочетена.
    Беше много влюбчив откак се помним. Не се притесняваше да декларира чувствата си до към 11-12 годишна възраст. Рисуваше картички, целувки раздаваше. На едно състезание в Германия се влюби в една 15 годишна германка, а той май беше на 11 или на 12. Писаха си месеци.  Мислех си, че с пубертета ще стане страшно, но обратно на очакванията ми стана доста сдържан и игнориращ. Все има някоя любима, с която си пише, но не прекрачва границата на писмената любов. Много сме говорили за отговорности, и май му се вижда голям ангажимент и гледа да пасува от по-активни и сериозни връзки. Иначе добре се разбира с момичетата. Има три приятелки на близки семейства, с които е като брат . И от класа бързо се сближи с момиче, с което сяда. Пишат си и доста лични неща и се подкрепят. Но като цяло напоследък си търси и предпочита компанията на момчетата от отбора. Отказа поканата за рожден ден на момиче от класа, което определено му обръща внимание за да не си изпусне от тренировката.

# 717
  • София
  • Мнения: 6 356
Вчера като погледнах книжките от линковете на Jam и понеже на едната  пише, че е за възраст от 6 до 9 год. попитах мъжа ми дали е ок да обясняваш на 7-8годишно какво е секс, забременяване, методи за предпазване и подобни.

аз също не мисля, че тия книжки са реалистично определени като възрастова група. те са канадски, преводни, може в Канада да е ОК, за моите разбирания не е ок.
книжката за 6-9 години аз я дадох като беше на 10 години и пак детето се чувстваше зле на моменти, като я четеше.

затова трябва да сме много селективни в подбора на четивата.

но пък и не можем да ги оставим ей така, на произвола на интернета и съучениците. възприемат нещата превратно, едностранчиво и са тотално невежи за важните неща. да не ви казвам какви имейлчета с отчаяни въпроси получаваме в Зачатие от тийнове, които се страхуват и срамуват ужасно, не знаят към кой да се обърнат, а май са вече сгазили лука...

# 718
  • Мнения: 15 223
Аз разбрах, че въпроса е дали сме уведомили децата за физическите промени, които им предстоят в пубертета. За тях не съм го уведомявала. Но, относно секса, предпазните средства, венерическите болести, забременяването на момичетата и т.н. говорихме преди няколко месеца. Само веднъж му обясних нещата и се разбрахме, че следващия му по-сериозен разговор ще бъде с ММ, когато порасне още малко. Книжки не съм му давала да чете

# 719
  • Canada
  • Мнения: 3 358
И аз не помня да сме водили разговори за секса или половото съзряване с който и да било от родителите ни. Помня само, че една книжка се появи ей така един ден в библиотеката ни, на тази тема. И аз я прочетох разбира се. Сестра ми предполагам също. Нашият син от ранна възраст си задаваше въпроси и ние сме отговаряли по подходящ начин за възрастта. В училище си имат секс-ед(юкейшън), тъй че ако нещо се е срамувал да пита нас, там е било застъпено. Казвано ни е в разговор, тъй като е вече на възраст, когато доста тийнове са сексуално активни и сме повдигали въпроса или сме коментирали нещо.
Аз не мога да повярвам, че все още има хора, които смятат, че всеки, освен тях, е безхаберен.

Общи условия

Активация на акаунт