Пубертетът при момчетата

  • 117 097
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: X
Джобните са 10 евро на месец на дете.
Яде се и у нас. За вечеря има пилешка супа и салата домати с моцарела.  Супата е пълна 10-литрова тенджера, ще я свършат на 3 хранения. Салатата е от килограм домати с 3 моцарели, няма да им стигне.

# 856
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз наскоро по повод такъв въпрос, прочетен тук във форума, се замислих, че всъщност от поне година насам не давам джобни. Просто някак си, не знам защо и как, дори не бях забелязала, отпадна това седмично даване на някакви пари, които въобще не им трябват и за нищо не харчат. Аз забравям да им давам, те забравят да си искат и така - отпадна. Който има нужда от пари, си казва и получава - не питам за какво и давам, колкото дребни имам в момента - по пет, по десет. Не злоупотребяват децата, определено. Само за кино давам по повечко, че то там си стана вече бизнес страшен - билет, пуканки и нещо за пиене, те ти 25 кинта, ако щеш Rolling Eyes

# 857
  • Мнения: 8 228
Засега не давам някакви регулярни джобни. На големия не му трябват, храни се в нас. За кино или нещо друго казва и тогава му давам.
Малкият тази година ходи на тренировки с такси, че са уж временно запокитени в другия край на града. Та на него му слагам в понеделник една шепа пари по 1 и 2лв, да има цяла седмица да си плаща таксито без да чака за ресто, че понякога го забравя.
Иначе и двамата си имат скътани събрани пари. Ако им трябват толкова за нещо спешно, могат да си вземат от тях, а после аз да им ги възстановя. По екскурзии и лагери им давам да имат по 5лв на ден като джобни. Малкият се разсипа тази година да ходи по спортни лагери. В повечето случаи половината пари ги връщаше. Наясно е, че му давам повече отколкото реално му трябват, но трябва да си има за всеки случай.

# 858
  • Мнения: 2 418
За кино и екскурзии ,не го броя за джобни,то там е различно(според мен).За седмицата му давам 10лв.,има закуска,обяд(аз го приготвям,че не харесва храната в стола),плод .От тях всеки петък му остават 5-6лв. И остатъка си го събира(най-често купува химикалки или моливи).

# 859
  • Мнения: 15 521
3 пъти седмично давам по 3 лв джобни и 2 пъти седмично /когато е на английски преди училище/ по 5 лв джобни. Ако е донесъл хубави оценки през седмицата по важните предмети, в петък вместо 3 му давам 5 лв, за да отиде за 1 час до гейм студиото след часовете

# 860
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Пазаруваме заедно, но той си избира дрехите. Пазаруваме от Н&М предимно.
Джобни давахме началото на уч. година - харчи за глупости и ги спряхме и той не си иска, слага храна от вкъщи в раницата - предимно ядки, а те засищат.


# 861
  • София
  • Мнения: 18 679
Моите няма кога да ядат на училище. Втора смяна са, отиват току що обядвали и се връщат в 7 без 20, носят си по един плод и това е.

# 862
  • Мнения: 9 152
Дрехите, обувките и аксесоарите избираме с баща му. Не винаги е доволен, но предвид, че мрази да ходи по магазини, се съгласява. А и не е суетен, слава на Бога. Рядко купуваме заедно.
Хранителните му навици са общо взето такива, на които сме го научили. Не обича шоколад и всичко, което има шоколад. Интересното е, че когато бях бременна дори само от миризмата на шоколад, ми се повдигаше. Обича баница, джи джи папа, салати, фалафел, пици, крем супи... Само дето не се храни възпитано. И трудно се учи на обноски и култура на храненето. (Ама то по аспекти си е показано.)

# 863
  • Мнения: 4 036
Добре сте вие...аз почвам да се чувствам като финансово експлоатирана. Всеки ден минимум 5 лв джобни. И мрънка че са му малко какво можел да си купи, ядял боклуци. Вкъщи не ще да яде освен ако сам не си сготви нещо. Всичко което готвя аз - бойкот. Пържи си картофи, чат пат си готви нещо друго. И най-лошото е - все иска. Все са му малко.

# 864
  • София
  • Мнения: 2 849
Давам по 5 лв.джобни на ден като обикновено харчи половината от тях. За мен трябва да си има пари, за всеки случай. Злояд е колкото искаш, уж и ние чакаме въпросния пуберитет, че да ядем от всички манджи най-после. Така да обичам да готвя, а само с мъжа ми си ядем нещата.

# 865
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами, Пандорина, как да ти кажа...то е, както си го научиш. С 5 лева наистина може да яде само боклуци, но кое точно налага едно 10-12 или 14 годишно дете да се храни всеки ден по цял ден навън?! Ако имате някакви специални допълнителни занятия, да, 5 лв. са нищо за храна. Стигат за пици и баници. Но ако ходи само на училище - това са преко сили 6-7 часа извън къщи. Дето се казва, на плодове и ядки ще ги изкара и хем ще е сит, хем няма да е ял боклуци, а кило бадеми е 20 лева и се яде дни наред. Хубави сандвичи от вкъщи също са вариант. Та, ако не те устройват нещата, промени ги. Ти си родителят, ти определяш, не обратното ☺

# 866
  • Мнения: 11 908
Как за 5 лв боклуци, аз вчера обядвах пилешко и салата от цвекло за 5 лв
Има вече толкова много заведения за хранене на самообслужване, супи, салати, готвено

Моето дете яде у дома, майка ми готви обикновено.След 7 час се прибира към 14 часа, не е чак толкова гладен.Сутрин закусва у дома, отделно му слагам банан или допълн.закуска и вода.Джобни не давам всеки ден, защото наистина купува боклуци, а за междучасие от 5 мин няма близко място с хубави неща

Понякога давам 1-2 лв, да не е без хич


Моят син беше много злояд, дребен и слаб В пети клас рязко напълня, започна много да яде и го ограничавам.Яде здравословна храна, обича неща, които повечето деца не са опитвали- супа от коприва, например., телешко варено, грах, бамя.Но има един ужасен навик, като изяде салатата да топи хляб, затова- хляб само на закуска.
И от здравословна храна се дебелее, ако е голямо количество.

# 867
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз давам 2 лв. на ден, при условие, че закусва и обядва в къщи и няма пътни. Ако иска ги харчи, ако иска ги събира за нещо. На този етап не виждам смисъл да са повече, като така или иначе ще заминават за боклуци, не дай си боже и за цигари един ден  Rolling Eyes

# 868
  • Мнения: 4 036
При нас нещата с контрола при сина са провал. Не знам защо, имам и по-голяма дъщеря там подобно нещо нямаше. Дали си има особености на характера...при него има бясна съпротива срещу правила. |До степен да прави точно обратното - зимата да излиза по къс ръкав а лятото да излиза с ботуши. И това се е случвало като по-малък. Като по-голям сме разговаряли. Ама не можеш му затвори устата. Например при мой опит да му кажа, че се е облякъл неподходящо той ми заявява "Нали АЗ съм се облякъл, нали това са МОИТЕ дрехи - ти защо се вълнуваш? Защото си мислиш какво ще кажат хората нали? От къде накъде ще спазвам някакви си правила? Кой ги е измислил? И защо трябва аз да ги следвам?". Тогава...му посочих улицата и му казах "Виж - всички тези коли. Знаеш ли какво би станало ако всеки от водачите си мисли като теб?". Тогава той просто се подсмихна. Разбра, че за момента е надвит откъм аргументи. Но аз нямам енергия да се боря с него непрекъснато. Просто нямам и затова реших да го оставя да осъзнае, че носи отговорност за постъпките си . Каквото си надроби това ще сърба в буквален и преносен смисъл. Животът така учи. Опитвам се да го оставям да си понесе последствията. Ето например днес има матура. Снощи каза че трябва да става в 6 и 30. До 2 ч от стаята му се чуваше че си е пуснал някакъв филм. веднъж влязох и само казах "като утре ще ставаш рано защо си пуснал филм?", Той :" ООО, ще престанеш лии?". сутринта се събуждам в 7 и 30 той спи. Много се чудех дали да го събудя или да го оставя да си понесе последствията, да си пропусне матурата и после...каквото ще става да става....но не издържах, събудих го. Почна се контене пред огледалото.....пак не знам дали ще стигне навреме......Много е трудно това - да оставиш детето да сгреши за да си получи урока. Особено когато може и здравето му да пострада. Но след като не мога да го науча аз по-добре да не преча на живота да го учи докато уроците са все пак ....не чак толкова сериозни отколкото биха били на по-късен етап.
Едва ли ще ме разберете защото при вас нещата са нормални и има контрол. Разпитвам тук за джобни и пр. защото някак ми се иска да видя, че не сме пък чак толкова....извън нормите, ама...като гледам май сме.

# 869
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Моя синковец, понякога се опитва да отговаря и да ми се прави на интересен, но знае, че ядоса ли ме, ще има големи последствия. Аз 2 пъти казвам тихо и на 3-тия избухвам. Казала съм - в моята къща, щом го храня и издържам - моите правила. Като стане самостоятелен и живее отделно да си троши тиквата. За сега го осъзнава.

Общи условия

Активация на акаунт