Пубертетът при момчетата

  • 117 172
  • 1 293
  •   1
Отговори
# 1 200
  • Мнения: X
С репелент сме постоянно, защото живеем  активно и сме винаги навън, заради тъпите кърлежи няма да си ограничавам движението и свободата, нито ще живея в перманентен страх. Аутан е доста ефективен, но няма гаранция, и след репелент са ни полазвали кърлежи и хапали комари.

Карта на мен не ми е удобна, предпочитам класическа пинсета или едни кукички, много удобни. Тези-
https://www.amazon.de/Gardigo-Zeckenentferner-Zeckenhaken-Kunsts … p;keywords=zecken
https://www.amazon.de/dp/B0089BOK12/ref=twister_B01H75OOTS?_enco … ng=UTF8&psc=1
Имаме по няколко комплекта, за всяка раница.

Тези също са много удобни https://www.amazon.de/Hochwertige-Zeckenzange-Edelstahl-Vettler- … p;keywords=zecken

# 1 201
  • Мнения: 2 502
Съвсеееем леко извън темата - за мен ваденето на кърлеж самосиндикално е една от най-големите олигофрении.

# 1 202
  • Мнения: 11 910
Съвсеееем леко извън темата - за мен ваденето на кърлеж самосиндикално е една от най-големите олигофрении.

Олигофрения не знам да е, но крие изключителни опасности.

Преди години бяхме на почивка и мъжът ми пострада от кърлеж.Установи го след следобеден сън едва.
Отиде на рецепцията на хотела да пита за лекар в населеното място, но нямаше и се наложи да пътува на 15 км.Обработиха мястото, всичко мина благополучно, но не е шега работа и не е желателно да се проявява самодейност.

# 1 203
  • Мнения: 4 059
Няма никакъв проблем ваденето на кърлеж самосиндикално ако имаш нужното оборудване - специална пинсета или пък знаеш другите техники - с конец, завъртане ...Но е добре кърлежът след като се извади да се запази и даде за изследване в института по паразитология. Ако това не може да стане по някакви причини трябва добре да се огледа мястото за зачервяване във вид на концентрични червени кръгове около ухапаното място и при най-малкото съмнение да се вземе антибиотик.  дори и профилактично хак е по-добре отколкото да се рискува.

# 1 204
  • Мнения: X
Съвсеееем леко извън темата - за мен ваденето на кърлеж самосиндикално е една от най-големите олигофрении.
Ха-ха, благодаря за определението.

Тук (Германия) ваденето на кърлеж е рутинно действие. Ходене на лекар по този повод е някаква екзотика. Не, че ще върнат пациента, но ще му покажат и разкажат подробно как следващия път да извади сам кърлежа и ще очакват следващо посещение заради кърлеж да няма. Тук също така никой не изследва изваден кърлеж, нито го праща в местния еквивалент на ХЕИ.
В интерес на истината до момента съм вадила само малки и незабили се добре кърлежи, тоест е било лесно и безпроблемно. Единствения път, когато ходих на лекар за кърлеж, беше за котката - за първи път виждах надул се до пръсване екземпляр и то на такова място, че ме беше страх сама да го извадя.
По ученически излети и екскурзии се е случвало учители да вадят кърлежи, родителите са уведомявани и толкоз.

# 1 205
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз пък изобщо не знаех, че имате чак толкова много кърлежи в Германия...

# 1 206
  • Мнения: X
Намират се, да. Много гори, влажен климат и не пръскат против гадинки, за да си пазят природата. Заради това тъй.

# 1 207
  • Русе
  • Мнения: 11 918
И аз съм вадила кърлежи. Просто наблюдавам мястото и мажа с дезинфектанти или антибиотичен крем. Що за нелепо изказване.  Обичаме гори и диви места и няма а как да не се случи, а не винаги можеш да намериш веднага квалифицирана служба, която прави това, което и аз. Освен че имам приятели лекари, които не мислят, че съм олигофрен.

# 1 208
  • Мнения: 8 229
Тази пролет три пъти си вадих кърлежи от крака, един път на малкия син. Нямам никакво намерение за кърлеж да ходя на доктор. Предпочитам, като го видя, да го извадя веднага, отколкото да чакам и да мисля кога ще успея да отида при личния. Това означава, в повечето случаи, кърлежът да стои още поне 12 часа забит. Обикновено се забелязват вечер като се съблечеш. Не е проблем махането.
И мен ме е страх от болестите, които може да пренасят, но няма как да се затворим вкъщи. Да не говорим, че и в града ме е намирала гадината, по улиците.
И след пръскане с Аутан са ни хапали.

# 1 209
  • Мнения: 9 152
ston,сподели моля те опит как вадиш кърлежите. Ползваш ли някакъв инструмент, как си се научила, някой показвал ли ти е?  Гледах няколко различни обучителни филмчета в you tube, сториха ми се много сериозни и сложни.
Вчера говорих с една биоложка, позната, тя ми каза, че многократно са я хапали кърлежи и като ги извадела, ги пращала на изследване.

# 1 210
  • Варна
  • Мнения: 10 493
 Вчера ни се наложи да отиден до неотложна полощ поради кърлеж(пробвах сама, но много яко се беше забил).Тъй като често сме из горите поразпитах докторката.Процедурата беше такава. Напръскаха го със спрей лидокаин и го извадиха с пенсети. От лидокаина кърлежа пускал и се вади безпроблемно.
Неприятно е да се сблъскаш с кърлеж, но не е края на света. Всяка болест е неприятна.

# 1 211
  • Мнения: 8 229
Вадя ги с ръка. Лесно излизат.Просто дръпвам. Не ми се е случвало да се скъса някой, но и винаги съм си имала работа с мини екземпляри, които скоро са се забили. Не съм случвала на някой вече охранен, тогава може и да е по-сложно. Преди години ползвах пинсети и сега все се каня да си купя.
Как се научих. Преди години имах овчарка, която за известен период от време остана без противопаразитна каишка. Тогава нямаше магазини за домашни любимци на всяка крачка. Та това куче здраво обираше кърлежите. И се забиваха все около очите му, като броеница. Всяка вечер имаше процедура по почистване. По двайсетина съм вадила. Дотолкова се бях специализира, че свършах за нула време и с двете му очи. Все пак всички си отдъхнахме като успях да купя каишка.
Притеснително си е с тези кърлежи, спор няма. Ваденето нищо не е, но ако е бил заразен, белята ще стане преди да се извади. Обаче няма какво да се направи. Не мога да пращам всеки кърлеж в някой институт в другия край на страната. Наблюдавам мястото след това, но доколкото четох този характерен обрив при заразяване с лаймска болест, не се проявявал на 100%, може и да го няма.
Пръскаме с репеленти и се надяваме, че няма да пипнем нещо.

# 1 212
  • Мнения: 9 052
хаха нямаме кърлежи. След уикенд сред гората в бунгало, правене на грил, снимане на птици и пр. с напръскани с препарати крака и ръце и вратове и пр. Равносметката е малкия 2 забити, баща му 3 забити, ние с големия сме се оттървали, защото ги забелязвахме още докато пълзят ... другите двама явно са по-разсеяни или са ги имали по дрехите и са пропълзяли под тях.

В съседната къщичка тъкмо си беше извадил човека 2 кърлежа. Каза че като идва там всеки път има по 2 .

Няма какво да се прави.

Нищо в никакъв институт не пращаме. Следим за всеизвестните симптоми и дали всички сме ок.
Вадене с обикн. пинсетка. Хващаме ги бързо, след къпане и още в началото. т.е. къпане и оглеждане след разходка. Дрехите се изтупват. хубаво навън.

# 1 213
  • Мнения: 9 152
ston, благодаря. Имаш действително голям опит с кърлежи,  аз домашен любимец с кърлежи не съм имала. С ръка да вадя едва ли ще се справя, не си вярвам. Поръчах от пинсетите, които Сбъдваща мечти беше посочила в линк.

# 1 214
  • Мнения: 4 059
Никога забит кърлеж не се дърпа! Има едни пинсети с които се хваща здраво, те са като химикалка отгоре и като натиснеш горе се разтварят върховете им, като пуснеш за затварят, после само въртиш.... без значение в коя посока и той се откача. Ива едно друго приспособление, представлява нещо като малка вилица- един улей по средата, като кърлежа се "обкрачва" и после се върти.
Никакво дърпане, никакво насилие...защото освен че може да се скъса, може и да повърне и тогава става заразяване....

Общи условия

Активация на акаунт