Работа, CV-та, HR-и, съвети - 61 -ва тема

  • 88 922
  • 747
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: X
За сезонна работа ли? Стана ми любопитно.
Наистина не го вярвам това със стотиците кандидатури точно сега. Когато jobs спряха да пращат уведомлението след кандидатстване кой подред си ти, съм била около 200-250та макс. В момента гледам същия тип обяви и 250 е общият брой преглеждания за седмица.
При обявите за продавачка знам на какво се дължи липсата на кандидати - фирмата присъства почти всеки ден с нова обява, уникално текучество е там, колеги са обяснявяли подробно в бгработодател, в нета има негативни коментари.
За секретарските места обаче нямам обяснение - няма текучество, фирмите не присъстват в никакви черни списъци, никой не се е оплаквал, изискванията са нормални към ниски... Няма кандидати и това е.

# 496
  • Мнения: 9 050
Не, постоянна позиция. Нито е сезонна, нито нищо. За 8 години два пъти съм търсила рецепционист. И двата пъти е море от CV- та.

# 497
  • София
  • Мнения: 6 219
Тук пак не се прави разлика между позиции. Съвсем нормално е за някои да има по 800 в София, както и съвсем нормално е в София за други позиции да има по 2-3, особено ако са специфични, на непривлекателно място, при непривлекателен работодател (по най-различни критерии).

# 498
  • Мнения: 278
Тук бях питал за каргил - докато провеждахме телефонните интервюта, обявата беше качена два пъти. След интервюто на място - още три пъти. Правете си сметка наемат ли някой или си губят времето

# 499
  • София
  • Мнения: 3 444
Наемат постоянно и много хора.
Явно са ви преценили като неподходящ.

# 500
  • Мнения: 9 050
Специално в Каргил една обява обикновено не е за една щатна бройка. Това че има обява за счетоводител с немски примерно, не означава че търсят един човек. Може да търсят и 10, съответно да пуснат обявата доста пъти, докато намерят.
Иначе наемат, да.

# 501
  • София
  • Мнения: 6 293
Интересно ми е какво е мнението ви, ако след изпрщане на CV, и без да е поканен на интервю, кандидатът се свърже - по мейл или линкедин, и поиска обратна връзка?
Смята се, че отговаря на посочените изисквания.
Жалко е, че се смята за странно или нередно. Щеше да е добре да има някакъв начин да се пита дали съм в купа с неодобрените или просто процеса им на подбор отнема повече време. Има фирми протакат с месеци. Имах същата дилема, фирма, в която мнооого исках да работя, докато изобщо ми се обадят за първо интервю, вече бях подписала договора сега в тази.

Сега на новата работа ми споделиха, че не е имало много кандидати (сега дали изобщо, или подходящи не знам). А обявата беше с обявена висока за адм. длъжност заплата. На първото интервю бяхме мисля 5-6 човека, максимум 10, но едва ли. Така че вярно има голямо разминаване м/у броя преглеждания и изпратени кандидатури.

# 502
  • На морето!
  • Мнения: 5 770
<<Ако ти кажат: "Ще ви уведомим за решението си", ти вече си уведомен.>>

Зависи също от позицията, за която кандидатствате. Повечето работодатели ( https://job-is.blogspot.com/2018/01/vodeshti-rabotodateli-v-Bulgaria.html ) предлагат длъжности, за които стотици кандидатстват - не е лесно да изберат Simple Smile
И аз не съм сагласна, че "Ще ви уведомим за решението си" означава, че не са ви харесали. В големите фирми подборът на кадри е процес с етапи, окончателното решение се взима от екип ХР, пряк ръководител /евентуално финансов мениджър или друг с пряко отношение към отдела/, няма как рикрутъра да каже още на интервюто- "ти си човекът". Във фирмата, в която работя след последния етап на интервюто имаме около 5 работни дни, в които обсъждаме всички финални кандидатури и едва тогава уведомяваме, изпращаме оферта и вече говорим за предложение за работа, така че след всяко интервю казваме на кандидата, че ще го уведомим за следващия етап или за решението си.

# 503
  • София
  • Мнения: 2 090
Интересно ми е какво е мнението ви, ако след изпрщане на CV, и без да е поканен на интервю, кандидатът се свърже - по мейл или линкедин, и поиска обратна връзка?
Смята се, че отговаря на посочените изисквания.
Жалко е, че се смята за странно или нередно. Щеше да е добре да има някакъв начин да се пита дали съм в купа с неодобрените или просто процеса им на подбор отнема повече време. Има фирми протакат с месеци. Имах същата дилема, фирма, в която мнооого исках да работя, докато изобщо ми се обадят за първо интервю, вече бях подписала договора сега в тази.

Сега на новата работа ми споделиха, че не е имало много кандидати (сега дали изобщо, или подходящи не знам). А обявата беше с обявена висока за адм. длъжност заплата. На първото интервю бяхме мисля 5-6 човека, максимум 10, но едва ли. Така че вярно има голямо разминаване м/у броя преглеждания и изпратени кандидатури.

Получавала съм отказ още на ниво изпратено CV, но по мое мнение отказът е автоматичен, на база роботизиран сърч за основни думи в CV - то или формата за кандидатстване.
Не съм сигурна дали е за предпочитане...

# 504
  • Мнения: 594
За мен също е странно да има 800 кандидата за редова позиция в наши дни. Освен ако не е някоя супер супер хипер мега фирма. Ама пак, в момента в Джобс подобна обява се гледа от 400-800 човека, кандидатите да са около 15%.

# 505
  • Мнения: 5 647
Преди няколко години на старата ми работа търсех офис администратор, за 2 дни дойдоха над 700 сивита. Спрях обявата на втория ден и започнах да отсявам, отне ми доста време, а имаше  и големи куриози сред кандидатурите. И фирмата хич не беше супер, мега, гига Wink
Точно за редовна позиция, с ниски изисквания е по-нормално да има повече кандидатури, защото тези с по-високите изисквания сякаш плашат хората. Едва ли за позиция финансов мениджър или CEO на голяма компания, със специфични изисквания ще има много кандидатури. Друг е въпросът, че за тези позиции в повечето случаи не се търсят хора през джобса Wink



# 506
  • Мнения: 594
Според мен ситуацията днес е доста по-различна отпреди 3 и дори 1 година.

# 507
  • Мнения: 5 647
Не с години, имам чувството, че с дни се променя ситуацията. И за хора с дългогодишен опит става все по-трудно да намерят нещо интересно без препоръка. Не говоря за разни синекурни позицийки или за касиерки в Лидл, а за позиция от мидъл левъл мениджмънт нагоре в голяма компания. 

# 508
  • Мнения: 29 799
Не с години, имам чувството, че с дни се променя ситуацията. И за хора с дългогодишен опит става все по-трудно да намерят нещо интересно без препоръка. Не говоря за разни синекурни позицийки или за касиерки в Лидл, а за позиция от мидъл левъл мениджмънт нагоре в голяма компания. 

Винаги е било трудно това.

И аз си мисля да се целя към по-високо ниво, не знам как ще се случи обаче, като нямам връзки и познати... newsm78

# 509
  • Мнения: 15
Актуален казус от jobs.bg. Компанията Х има за няколко дни над 1000 разглеждания на обява за дистанционна работа със социални медии. Обявите на същата компания за поддръжка с немски език имат около 50 и 70 разглеждания за двайсетина дни.

Общи условия

Активация на акаунт