Гестационен диабет - тема 2

  • 60 062
  • 771
  •   1
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 7 645
Замести прясното мляко с бадемово, защото прясното вдига захарта.

Относно сутришното мерене - мери се в момента на ставане, така е реална стойността. Колкото повече време минава, човек се движи и тнт и захарта намаля.
Закуската е все пак хубаво да е до час след ставане, нормално е така, но всякакви хора има с различни режими.
Сутришното мерене обаче е наистина важно за следенето на диабета.

# 616
  • Мнения: 256
Благодаря ти, Brayda за уточненията Heart
Има резон меренето веднага след ставане. Пия еутирокс и затова се забавям със закуската, но може би ще променя часа за приема му и ще успея по-рано да хапвам Blush

# 617
  • София
  • Мнения: 7 645
Аз моя л-тироксин го пия в 5:30, ставам в 7-7:30-8:00 (вече съм болничен и понякога спя до 8 )
Меря захарта и ям в рамките на един час.

Ако няма 12 или поне 11 часа от вечерята обаче пак не може да се разчита, че измерването е точно.
На нас трудно ни се получава да ядем преди 20ч вечер за съжаление, отчитам разлика когато ям в 19 и когато ям в 20

# 618
  • Мнения: 353
Ох, и аз съм го мислила това с меренето при събуждане. Начев ми е казвал така:

7ч се будиш и пиеш л тироксина
7ч и 30 с приготвена закуска мериш с глюкомер и веднага почваш да ядеш. Максимално до 7 и 45 да си се наяла
8 и 30 мериш и това е стойността на 1ч. след яденето, която да не минава 7.8

Синчето ми обаче е в особен период и почна при нас да спи в леглото. Ако усети, че ме няма повече от десетина минути, се буди с плач и става панаир у нас. Но утре ще пробвам веднага след събуждане да меря, та каквото ще да става.

При мен няма разлика между кз на сутринта, ако вечерям в 19 или в 20ч, все си беше над 6. Но това е при мен.

# 619
  • Мнения: 79
Здравейте! Бременна съм в 23 гест. седмица. Усъмних се за гестационен диабет и реших да си направя обременяване с глюкоза. Резултатът ми е:
Глюкоза - 0 час - 5.39 mmol/l
Глюкоза - 60 мин. - 9.69 mmol/l
Глюкоза 120 мин. - 9.19 mmol/l
Ендокринологът е на мнение, че трябва да бъда на инсулин и няма да се получи с диета. Гинекологът е на същото мнение, въпреки, че нямам увеличаване на водите и бебето не е по-голямо, а напротив. Незнам и защо трябва да влизам в болница, за да бъда на терапия с инсулин. Може ли някой да ми каже знае ли защо трябва да влизам в болница за изписване на инсулин, както и ако е имал подобни стойности той на каква терапия е бил? Благодаря предварително!

# 620
  • Мнения: 943
Аз не съм влизала в болница за това, но докато лежах за друго дойде едно момиче, което искаше по клинична пътека да си пусне изследвания. Беше супер безмилено, направиха и кръвен профил за 1 ден и...  някакво изследване на урината пак за 1 ден.. лежа 5.  Чувала съм, че се прави нещо като обучение как да си слагаш инсулин, но не съм запозната.

# 621
  • София
  • Мнения: 7 645
Начев препоръчва болница, за да се изпише инсулина по ЗК.
Има ендокринолози, които дават инсулин без болница и пътека.
Аз съм на бавен инсулин и не съм влизала в болница.

# 622
  • Мнения: 12
Попитайте джипито Ви, но мисля че не е нужно да влизате в болница. Трябва Ви здравна книжка и да Ви издадът протокол от здравната каса. Аз не стигнах до инсулин с пъреата бременност, но си бях подготвила документите.

# 623
  • Köln
  • Мнения: 86
Здравейте момичета,
Сега се включвам в темата, ако може да ми помогнете. В 30 гест. седмица.
От скоро живея в Германия и ми е трудно с лекарите тук. Преди 2 седмици ми откриха гест. диабет. Ходих при "специалист", той ми каза че не ми трябва диета, само да не ям много сладко. Каза да си следя резултатите и след 2 седмици пак да отида.
Меря си захарта по 6 пъти на ден и понякога е доста над нормата. Въпреки че аз на своя глава спазвам диета.
Интересува ме, какво са нормалните граници при вас? - тук ги мерят по друг начин
На гладно ми е между 90-95

# 624
  • Мнения: 256
Нормата на гладно е до 5,1 и час след хранене не повече от 7,8. Всички си правим захарен профил (мерене с глюкомер преди и след хранене). Освен сладкото бих те посъветвала да ограничиш и въглехидратите. Аз не ям бял хляб, ориз или картофи, позволявам си само по малко пълнозърнест хляб с квас.

# 625
  • Мнения: 337
Здравейте! Тъй като съм на диета си следя глюкозата.  Днес сутринта се пуснах изследвания и са добри. Много се зарадвах, но после се сетих, че по инерция 2 часа по рано си изпих еутерокса.  Дали той е повлиял на резултата за глюкозата?

# 626
  • София
  • Мнения: 7 645
Здравейте! Тъй като съм на диета си следя глюкозата.  Днес сутринта се пуснах изследвания и са добри. Много се зарадвах, но после се сетих, че по инерция 2 часа по рано си изпих еутерокса.  Дали той е повлиял на резултата за глюкозата?

Не

# 627
  • Köln
  • Мнения: 86
Здравейте
Аз май не попаднах на читави лекари тук в Германия.
Казаха ми да си ям каквото си искам, само да намаля сладкото. Аз не ги послушах и си пазя диета - нисковъглехидратна, но нещо не ми се получава. Почти всяка сутрин показателите ми са над максимума.
Да не говоря че постоянно ми е лошо ,получавам сърцебиене и все съм гладна.
Някой може ли да ми каже при какви стойности в БГ изписват инсулин.
За да имам база за сравнение.
Благодаря

# 628
  • София
  • Мнения: 7 645
Няма точни показатели, изписвст го ако с диета не става

# 629
  • Мнения: 164
Здравейте, бременна съм в 37 г. с. и миналата седмица ми откриха ГД. В края на миналия месец при стандартните кръвни изследвания глюкозата ми беше 6.24, предния ден не съобразих и ядох доста доста диня и череши. Пуснах пак глюкоза на другия ден и беше 5.51. Отидох на ендокринолог и тя ми назначи гликиран хемоглобин и глюкоза пак, стойностите бяха съответно 5.7% и 5.16. Каза, че без съмнение е гестационен диабет и да почна диета и да следя глюкозата всяка седмица в лаборатория. Вчера резултата беше 5.38 и АГ се притесни, че няма време с диета да оправям глюкозата и да ходя при ендокриноложката да ми даде схема за вливане на инсулин, ако настъпи раждането. Утре ще отида при нея, но през това време реших да си взема глюкомер и да видя как ми вървят стойностите.
Първата ми проба е 1 час след закуска (сандвич с черен хляб, яйце, извара, филе и домат) 4.8
Преди обяд - 3,7
1 час след обяд (зелена салата и свински кебап и малко картофено пюре, 1 доза протеин с 250мл прясно мляко) 3,5
Стана ми лошо, получих сърцебиене, което често ми се случва през последните месеци, но АГ го отдаваше на паник атаки и притеснение. Прочетох, че са симптоми на хипогликемия и изядох 3 кайсии. 15мин след приема глюкозата е 4.9 и ми стана малко по-добре.
Сега вече в късния следобед пак усещам слабост и замаяност.
Утре сутрин ще премеря като се събудя и следобед съм на ендокринолог. До тогава обаче ме притеснява много тази ниска кръвна захар и дали това се отразява на бебето.

Общи условия

Активация на акаунт