Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-25

  • 97 833
  • 749
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 868
Именно !

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Чиана, наистина не съм те разбрала. Извинявам се.
Не става дума за глезене в никакъв случай. Има х бюджет, тя решава дали ще е за общежитие или квартира. След като ще плаща повече за квартира, ще се лишава от нещо друго.
И аз навремето живеех със съквартирантка, но нямах друг избор.

# 47
  • Мнения: 9 868
Аз пък си харесвах съквартирантките, сближихме се и ходехме по купони , бяхме в сходни специалности и бяхме доволни
Вярно , че всеки си има някаква особеност ама на младите много не им пука
Учиш се на толерантност
Сега, ако е куку някакво, е друго

# 48
  • София
  • Мнения: 4 192
Чиана, наистина не съм те разбрала. Извинявам се.
Не става дума за глезене в никакъв случай. Има х бюджет, тя решава дали ще е за общежитие или квартира. След като ще плаща повече за квартира, ще се лишава от нещо друго.
И аз навремето живеех със съквартирантка, но нямах друг избор.
Значи, без да искам да се меся, уважавам всяко решение на свободния пазар, просто искам да ти кажа, ако сте решили да купувате само заради студента, да прецените всички плюсове и ми уси. Не се знае накъде ще го задуха вятъра, а в момента цените не са ок.
Аз завърших средно с 3 езика, после завърших МИО и търговия, после се занимавах в строителството, а сега се реализирах в услугите, а от години ме влече земеделието. Не знаеш този живот какво ти е приготвил, затова се изказвам малко по-рязко, че за човек врял в нещата към момента не е ОК Студ град за купуване. Ако искате ще ги напиша още веднъж всички мои доводи  Peace

# 49
  • Мнения: X
То си е лично решение, но не препоръчвам мисълта да е "за детето", ако ще взимаш нещо малко. Рано или късно ще трябва да свикне с хаос и хора наоколо. Като работиш в офис е трудно да се каже, че имаш и минута сам да помислиш.
Пък и бонус, ако е в общежитие, всяка сесия ще си е вкъщи да учи Grinning Това, дето ще си причини на организма за 4 години студенство и 100 години в мухъл и ръжда няма да постигне Grinning
латекс, спрей за мухъл и нова батерия за душа може да замажат положението. Ако съквартирантите не стават, да пуснат молба с приятел за пренастаняване - пробвано е и работи.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 192
Моето студентство премина без родителски контрол, живеех сама в апартамент на майка ми. А пък отличниците бяха все от общежитията. Странна работа...  Shocked

# 51
  • Мнения: X
На купувача му се струват високи цените, а на продавача - малки Stuck Out Tongue Winking Eye И аз мисля, че цените в София са завишени, но какво мога да направя като купувач? Ако търсиш еди какво си жилище Сега, а всичко, което предлагат продавачите, е скъпо... Или си купуваш скъпото, или правиш големи компромиси с мечтаното жилище Heart Eyes

# 52
  • Мнения: 3 020
Скъпо - евтино - пазарът определя цените. И може би има някаква психоза - цените се качват, хайде "юруш" да купуваме. Има много хора, които се поддават на това, особено за маломерни жилища с инвестиционна цел. А и слушат съвети оттук и оттам. В другата тема /за отдаване под наем/ имаше такъв казус, пак за студенти и маломерно жилище. Не знам каква е нагласата на днешните студенти, какви са възможностите на родителите /явно има всякакви и компромиси се правят/, но не мога да си представя в едно жилище от 30 кв.м. да се очаква да живеят 2-ма и на тази база да се калкулират наеми, чисти приходи, изплащане на инвестицията. Може да е изгодно, но само с готови пари, без ипотечни кредити.

# 53
  • SF
  • Мнения: 21 167
Темите за пазара на недвижимите имоти са ужасно много и е абсурд да ги изчета.
Искам да заменя по-голямо жилище за по-малко, но да се запазят сходни условията на двете - район, изложение, етажност (да не е по-високо от 2 етаж и да не е последен), ТЕЦ, балкони като балкони (да си ги има, да не са остъклени, приобщени, приспособени) и т.н.
Какви проблеми ни очакват и как точно стават замените?

# 54
  • Мнения: 19 483
Предполагам, че е доста по-труден вариант замяна от покупко-продажба, може би трябва да се ориентирате към първоначално продажба и на малко по-късен вариант покупка ако имате такава възможност. Но пък сигурно има хора, които търсят по-голямо жилище в замяна на тяхното, обаче дали Вашите критерии за жилище ще съвпаднат с техните....трудна работа. Както вече тук писа някой, все ще се наложи някакъв компромис да направите и да отстъпите от първоначалните си изисквания. Аз също направих такъв при моя избор, малък, но направих в името на това да купя все пак нещо, което ме устройва.

# 55
  • Мнения: 6 962
Майка ми така размени голям апартамент за по-малък.
Първо се пуска обява и се търсят купувачи за големия. В самата обява се уточнява, че се оставят 2 месеца преди влизане във владение, докато продавача си купи новото жилище с парите от старото и се изнесе. За да е спокоен купувача се разбират част от сумата за покупката да се преведе при влизане във владение. Това се оформя документално и в предварителния договор и в НА. Т.е, например, купувача плаща 10% на предварителен, после още 80% и след 2 месеца при влизане във владение последните 10%.
Още от момента на пускане на апартамента, продавача започва да си търси подходящ имот и гледа да се вмести в срока. Ако хората са разбрани и не бързат може и да се удължи при необходимост. Ако не, има складове за вещи, които могат да се наемат и мебели, електроуреди и тн да бъдат там, докато се намери подходящо жилище. Майка ми се вмести без проблем.

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Чиана, наистина не съм те разбрала. Извинявам се.
Не става дума за глезене в никакъв случай. Има х бюджет, тя решава дали ще е за общежитие или квартира. След като ще плаща повече за квартира, ще се лишава от нещо друго.
И аз навремето живеех със съквартирантка, но нямах друг избор.
Значи, без да искам да се меся, уважавам всяко решение на свободния пазар, просто искам да ти кажа, ако сте решили да купувате само заради студента, да прецените всички плюсове и ми уси. Не се знае накъде ще го задуха вятъра, а в момента цените не са ок.
Аз завърших средно с 3 езика, после завърших МИО и търговия, после се занимавах в строителството, а сега се реализирах в услугите, а от години ме влече земеделието. Не знаеш този живот какво ти е приготвил, затова се изказвам малко по-рязко, че за човек врял в нещата към момента не е ОК Студ град за купуване. Ако искате ще ги напиша още веднъж всички мои доводи  Peace

Аз вече купих, до Студентски град, но не защото имам студент, а защото ми трябва маломерно жилище в София.
Ако нямахме няколко имота в родния ни град, които добре се отдават под наем и издържат студентката, и ако работех както сега предимно в  София, щях да купя тук без колебание, дори и с кредит.

Права си, всеки трябва да си прецени възможностите.

# 57
  • Мнения: 1 415
Темите за пазара на недвижимите имоти са ужасно много и е абсурд да ги изчета.
Искам да заменя по-голямо жилище за по-малко, но да се запазят сходни условията на двете - район, изложение, етажност (да не е по-високо от 2 етаж и да не е последен), ТЕЦ, балкони като балкони (да си ги има, да не са остъклени, приобщени, приспособени) и т.н.
Какви проблеми ни очакват и как точно стават замените?
Този който искате да замените на кой етаж е, това е най-важното в случая, за да се преценят опциите.

# 58
  • Мнения: X
Лек завой в дискусията, някой да има спомени как са се стекли нещата 2007-2009та? Тогава съм била студентка, помня само че се върнах от бригада на 0, заради ниската цена на долара.. а тръгнах на долар от около 2лв Grinning

# 59
  • София
  • Мнения: 4 192
Кои неща как са се стекли? Пазарът на имоти или курса на долара?Ако е пазара на НИ, то 2007ма година много напомня на сегашния момент - изкупува се всичко независимо от цената. Достъпно кредитиране, накупиха са много двустайни апартаменти с кредити по 60-65к евро, които след 3-4 години излезнаха на пазара на цени около 40к евро. Бившите купуваши останаха и без апартаменти и с още кредити.
2008ма година лятото се усети вятъра, дойте финансовата криза, кредитирането поскъпна главоломно. Банките повишиха едностранно лихвите по всички кредити, хората изпитваха затруднения да ги плащат. Същевременно всякакви навъдили се строители бяха взели парцели срещу огромни обезщетения и като финансирането и продажбите секнаха, останаха множество недовършени сгради. Много собственици не си бяха опекли нещата със суперфицията и не успяха да си вземат обратно земята. Тези паметници още строят.
След 2009та година до 2013 (донякъде малко и 2014) беше златното време за пазаруване на НИ в София. Купувачите бяха кът и царе на пазара.
И така  колелото се върти през няколко години  Peace

Общи условия

Активация на акаунт