Наследяване на дългове от родител

  • 13 207
  • 58
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 064
Може - да си търси съответната част от платеното от нея. Ако тя няма откъде да му плати - пръст в уста като при поръчителя, за по-нататък - продажба на апартамента, делба и пр.
Пред Топлофикация отговарят и двамата, като собственици, независимо кой от двамата живее там.

За делбата също трябват не малко пари,като отново преди да се раздели трябва да се изчистят и задълженията.
Този,който е на трудов договор и ,така да се каже,може да бъде достигнат от институциите,отнася всичко.
Убедила съм се многократно,че намесени ли са пари и имоти,НИКОГА не разчиташ на добросъвестност.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 14 698
Е ми трябват, ти сега и безплатно искаш. Поръчителството, както и съсобствеността, си имат и рискове. Wink
Не се изисква да се "изчистят" задълженията при делба, но известно количество пари си трябват, да.

# 47
  • Мнения: 1 882
Давам кратка обратна връзка, защото темата не е никак маловажна.
Аз се отказах да участвам в спасяването на давещите се, защото изникнаха куп други подробности.
Оказа се, че въпросният длъжник - моят баща, има цели 8 кредита, а сумите надхвърлят един двустаен апартамент във Варна...
Споразумението, подписано при развода, е подписано само от тях и заверено от нотариус, но то няма никаква сила пред кредиторите... И това го повтарях на майка ми от 2015-та година досега, казвах ѝ в почти всеки разговор да се поинтересува в банките какво става с тези заеми... Не разбрах само защо нейната адвокатка го е предложила, като е било безполезно. Скоро ще я попитам и лично.
Намерих 1-2-3 адвоката, посъветвах се, оформиха се две посоки:
1. Може да се намери длъжника в чужбина с някаква специална съдебна процедура, но не разбрах каква, но ще му търсят имущество, а той няма такова и няма какво да му вземат. И преминават към съдлъжника - майка ми, която също няма на свое име имущество и удрят на камък. След това не става ясно какво се случва.
2. Не го търсят, защото е по-лесно да намерят съдлъжника и той да плаща. Но не могат да му направят запор и няма имущество, пак няма кой да плаща....

Според всички адвокати отказът от наследство е тотален и категоричен акт на неприемане на всички активи и пасиви на наследодателя и не може да бъде оспорван от кредиторите.
На този етап съм оставила нещата в ръцете на адвокатката, която е и съдия-изпълнител и ще се изпраща възражение в дадения срок, за да задвижат наново процеса. Кой процес, какво следва и какво ще постигнат не знам и се отказвам да разбера, защото аз исках друг адвокат да води нещата, а те (майка ми и леля ми) се довериха пак на някаква жена с въпросителна репутация. Струва ми се, че може отново да останат излъгани. Само се надявам някой ден да не съм отново в ситуация, в която ще кажа: "А аз казах ли ти, че така ще стане"...

# 48
  • Мнения: 272
Точно заради това няма да се омъжвам! Grinning

# 49
  • Мнения: 1 882
Точно заради това няма да се омъжвам! Grinning

Какво общо има това с казуса?

# 50
  • Мнения: 9 991
Познавам човек който дължи 500 000 грубо на банка. Кредита е теглен за фирма, но на негово име, след което фирмата фалира и спрират да плащат. Всичко което е имал го е прехвърлил на майка си и на сестра си. Деца няма. Живее с жена, но за която не е женен. На нейно има откри фирма , където се води работник и банката хвана шушляка. Сега му отдържат някакви от заплата, но не могат да му вземат под минимума и по прости изчисления човека трябва да живее минимум 300 години за да си изплати кредита.Та стига тая параноя как до трето коляно фамилията ще плаща дългове. Говорете си с адвокати и всичко ще е наред.

# 51
  • Мнения: 4 217
А докато се открие наследството на авторката може да бъде приет и закона за фалит на физически лица...

# 52
  • Мнения: 580
Познавам човек който дължи 500 000 грубо на банка. Кредита е теглен за фирма, но на негово име, след което фирмата фалира и спрират да плащат. Всичко което е имал го е прехвърлил на майка си и на сестра си. Деца няма. Живее с жена, но за която не е женен. На нейно има откри фирма , където се води работник и банката хвана шушляка. Сега му отдържат някакви от заплата, но не могат да му вземат под минимума и по прости изчисления човека трябва да живее минимум 300 години за да си изплати кредита.Та стига тая параноя как до трето коляно фамилията ще плаща дългове. Говорете си с адвокати и всичко ще е наред.

Аз си мисля, че случаят е  много различен  от този на авторката, но може и да греша. При първият случай, майката е съдлъжник по кредита на баща й. При евентуална смърт и ненаправен отказ от наследство, авторката наследява дълговете. Във вашият случай, нито сестрата, нито майката са поръчители по кредита на вашия познат (поне не сте го споменали), прехвърлил е най-вероятно цялото движимо и недвижимо имущество още преди банката да му е наложила запора, та..доста хитро си е изиграл ходовете, но има едно НО. При евентуална смърт, като първи наследник ще се яви неговата майка, а след нейната смърт неговата сестра и така че...банката все ще си намери начин да си вземе парите. Баща ми почина преди 4 години. Имаше кредит в малък размер, който продължихме да изплащаме, 3 месеца (явно толкова им отне да разберат, че лицето е починало..казвам го съвсем иронично)  след смъртта му получихме писмо от ОББ остатъкът да се погаси в едномесечен срок или доброволно жив наследник да поеме кредита чрез рефинансиране, в противен случай пак щеше да се погаси, но недоброволно чрез запор на заплатата на майка ми.  Пое го майка ми и продължи да си внася вноските, та..начини колкото искаш да се вземе дължимото.  Банките на са баламурници и определено няма да оставят така нещата. . С даден мобилен оператор се случи същото, там директно ни накараха да погасим задълженията, нямаше как да се прехвърли договора на жив наследник... Аз приветствам решението на авторката да се откаже от наследство, ако наистина сумата е непосилна и няма как да се погаси в кратък срок от време.

# 53
  • Мнения: 9 991
Половин милион едва ли ще съберат от който и да събират. Сега ги събират от вноски по 200-300 лева на месец. Да допуснем, че майката надживее сина, ще и вземат от пенсията ли?

# 54
  • Мнения: 272
Половин милион едва ли ще съберат от който и да събират. Сега ги събират от вноски по 200-300 лева на месец. Да допуснем, че майката надживее сина, ще и вземат от пенсията ли?
ДА.Съседката на баба ми е била поръчител на дъщеря си,щерката не плаща,а на бабата се удържа всеки месец от пенсията.

# 55
  • Мнения: 889
Поръчителят плаща като такъв.
Наследникът трябва да направи при евентуално откриване на наследство отказ от него.

В последния случай, щом няма низходящи - майката и сестрата. След това банката ще търси други наследници и докато всички които биха могли да наследят не откажат.

# 56
  • Мнения: 82
Добре,а от неплатени заеми как ще се откажеш?
Ако родителят няма наследство и ти оставя само един огромен заем с лихвите?
Аз знам,че автоматично се прехвърля на децата.
И има един такъв момент,че докато са живи и ,ако са некоректни платци,а живеете на един адрес,с една фамилия сте(нормално деца и родители),кредит не се отпуска и на детето.
Това не желая никой да го оспорва,защото го знам от първо лице.
Как може човек да се откаже от това нещо?

Това  което твърдите е меко казо глупост.И ако мислите, че е само заради адреса, най-лесното е да си смениш адресната регистрация.

# 57
  • Мнения: 82
Здравейте, казусът е заплетен и тепърва си изяснявам правните особености.
Вече прочетох ГПК и ЗЗД и търся добър юрист във Варна, но ако някой има опит и сподели ще ми е полезно.
Интересува ме какво става с дълговете от родител, освен че ги наследяват първо децата и преживелия съпруг?
В ГПК някъде прочетох, че банката има право да възрази след отказ от наследство в 3-годишен срок.
Също ако има начин да се откажа от родителите си или да им отнема родителските права, защото вече не издържам.. Съсипват ми живота и ако всичко е така, както изглежда по документи, не трябва да сключвам брак, трябва да си прехвърля фирмата и не мога да имам имот  на свое име. Ще бъда като престъпник заради двама безотговорни души и нищо не мога да направя!
Знам, че е най-добре директно при юрист, така че ако някой има препоръка моля да ми пише тук или на лично.
Всеки момент е важен, защото текат срокове по покана за доброволно изпълнение и трябва да знам какво да правя.
Притесненията Ви са абсолютно излишни на този етап.Едва след смъртта на някои от родителите Ви, трябва да предприемете отказ от наследството и това е всичко!Спокойно си сключвайте брак, регистрирайте си фирми, откривайте си сметки.В момента казуса е повече морален, отколкото правен.

# 58
  • Somewhere beyond the moon and stars
  • Мнения: 649
......

На този етап съм оставила нещата в ръцете на адвокатката, която е и съдия-изпълнител и ще се изпраща възражение в дадения срок, за да задвижат наново процеса. ....аз исках друг адвокат да води нещата, а те (майка ми и леля ми) се довериха пак на някаква жена с въпросителна репутация.

Извинявайте много, но какъв адвокат, който е едновременно и съдия-изпълнител?
Че и с въпросителна репутация?
Какво възражение да прави от Ваша страна, което "да задвижи процеса"? Че вие нямате никакъв интерес да го задвижвате, това е работа на банката и съдебния изпълнител!

Само тези няколко цитата ме карат сериозно да се усъмня. Моля, вслушайте се и в другите мнения, които сте чули.

Още на първата страница го казаха - приемане на наследството по опис и отговаряш за дълговете на наследодателя само до размера на полученото като наследство имущество. Кредиторите на наследодателя не могат да посегнат на твое лично имущество в този случай.

Тук само ми се иска да уточня, че това не е вярно. Отговорността по опис "до размера на полученото имущество" не е равнозначно на "същото имущество". Например, това получено имущество може да е малък апартамент, който за наследника да се окаже несеквестируем, т.е. върху него да не може да се насочи изпълнение. Наследникът, обаче, може да има своя кола, върху която да може да се изпълни - до стойността на апартамента, която обикновено ще е по-висока.
В конкретния случай отказът от наследство ми се струва далеч по-добър вариант.

Последна редакция: нд, 22 апр 2018, 16:19 от SilverSign

Общи условия

Активация на акаунт