Наследяване на дългове от родител

  • 13 185
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 879
Доколкото разбирам, и двамата родители са живи, така че за никакво наследяване не иде реч.
Бащата не може едностранно да освободи майката от поръчителство, трябва съгласието на кредитора. Зависи и с какво поръчителство се е ангажирала - ипотечен, потребителски кредит.
Нормалната практика е - събирате всички налични документи и при адвокат, занимаващ се с изпълнителни дела. Трябва да се провери за какво поръчителства майката, дали има изтекла давност за нещо, какви действия е предприел кредитора, заведени дела и пр.


Кой закон постановява, че трябва съгласието на кредитора? Аз също допускам, че е така, иначе е прекалено нереално.
И тези адвокати и нотариус, които са били там, защо аджеба не са потърсили представители на банката и дали въобще са уведомили родителите ми за тази малка подробност?

# 16
  • Мнения: 11 505
Кой закон постановява, че трябва съгласието на кредитора?

В повечето случаи "поръчителят" по договор за заем е "солидарен длъжник". Договорът за заем е между кредитора, кредитополучателя и поръчителя.... т.е. няма как кредитополучателя да освободи поръчителя от отговорност без съгласието на кредитора.

# 17
  • Мнения: 3 231
авторке, спести си хонорарите за адвокат и приеми един прост съвет безплатен. за да има наследство, трябва да има умрели. темата ти е избързала с неясно колко време Wink

# 18
  • София
  • Мнения: 7 992
Кой закон постановява, че трябва съгласието на кредитора? Аз също допускам, че е така, иначе е прекалено нереално.
И тези адвокати и нотариус, които са били там, защо аджеба не са потърсили представители на банката и дали въобще са уведомили родителите ми за тази малка подробност?

Закон за задълженията и договорите: договорът е дву- или много-странно съглашение. Длъжникът не може да изменя едностранно условията на договора, освен ако не е уговорено изрично друго.
Адвокати и нотариуси не са длъжни да търсят представители на банката, това е задължение на длъжника да си договаря с кредитора. А ако клаузата с "освобождаването" от поръчителство е вмъкната в брачен договор, е отделен въпрос, но пак следва да се договаря с кредитора.
Юрист ще прегледа всички документи, така на парче ще получиш подвеждаща информация.
 

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Всеки случай си е сам за себе си. Потърси си добър адвокат и се консултирай.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 435
Поръчителят винаги е солидарен длъжник, а че поръчителството е договор с кредитора, пише в ЗЗД, дето сте го купили. Simple Smile
Главният длъжник не може да освободи поръчителя без съгласието на кредитора, а както ти казват всички в темата - първо, проблемите са ти далеч, второ, когато един ден станат твои проблеми, отказът от наследство те "спасява" напълно, така че успокой се, поне що се отнася до твоето имущество.

# 21
  • София
  • Мнения: 17 777
Какво ще рече "мълчаливо приемане" в случая, което да блокира отказа от наследство?

# 22
  • на село
  • Мнения: 3 926
Каква тема само... ще я дам на дъщеря ми да я прочете и да се откаже от нас докато е време/ все пак вече е на почти 27г/, че ако вземем да се гътнем с баща й, оставя ме и само дългове, имаме кредити и  ипотеки колкото искаш, дано доживеем до към 60г., че да се разплатим

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 435
Какво ще рече "мълчаливо приемане" в случая, което да блокира отказа от наследство?
Според случая - такива действия, от които може да се заключи, че ги извършваш като титуляр на правата и задълженията от наследството. Примерно участие в делби, продажба на вещи или вземането им за лично ползване, такива неща...

# 24
  • у дома...
  • Мнения: 3 080
В крайна сметка, родителите ви живи ли са? Ако са живи - вие нямате никаква отговорност към този момент, все още нищо не сте наследили. Проверете и условията по кредитите - обикновено в ДСК дори и за обикновен потребителски кредит изискват сключване на застраховка в полза на банката.

# 25
  • Мнения: 1 879
Каква тема само... ще я дам на дъщеря ми да я прочете и да се откаже от нас докато е време/ все пак вече е на почти 27г/, че ако вземем да се гътнем с баща й, оставя ме и само дългове, имаме кредити и  ипотеки колкото искаш, дано доживеем до към 60г., че да се разплатим

Госпожо, напълно излишни са такива коментари. Баща ми е човек, който оказваше насилие върху мен и майка ми, спеше с всички други жени, но не и със собствената си, лъжеше ни за всичко и теглеше кредити на поразия въпреки че ние не бяхме съгласни. Принуждаваше майка ми да му се подписва по банките, за да ни изостави и тя с акъла си го правеше.
Не съдете хора, на които не знаете историята!!!

# 26
  • София
  • Мнения: 7 992
Застраховката е защита за кредитора, не за длъжника.
Ако са застраховани финансови рискове, обикновено е за плащания до 6, в редки случаи до 12 месеца. След което застрахователят има право на регрес към длъжника. Застрахователното събитие е неплащане по договор, което да отговаря на определени условия, които се уреждат в полицата и общите условия.
При застраховка Живот обикновено застрахователната стойност е остатъка по кредита и се изплаща на кредитора. Застрахователното събитие отново се дефинира в полицата и общите условия, но има нюанси (напр. болести, рискови хобита, условия на смърт и пр.).
Бетина, случаят е за адвокат, дистанционно няма да получите адекватна помощ. В случая нямате проблем само с евентуално изпълнително дело от кредиторите, но се намесват и въпроси от СК. Направете цялостна консултация, включваща и кредитните договори, и брачните отношения.

# 27
  • Мнения: 8 810
Казусът ме вълнува, ще следя темата.

# 28
  • Мнения: 5 468
Интересно защо авторката дава пари за закони и се опитва да ги тълкува, вместо да направи консултация с адвокат, който да отговори на всичките й въпроси. За наследство може да се говори, когато смъртта на дадено лице е факт. До тогава обстоятелствата около имуществото на лицето могат да се променят. И все пак, щом авторката от сега има притеснения, нека да се обърне към специалист, вместо да си губи времето в четене на закони и търсене на отговори във форум.

# 29
  • Мнения: 9 991
Съдия изпълнителите са гадняри. Слувало се е не еднократно да да търсят пари с огромни лихви, за суми и от преди години с изтекла давност, ако мине номера. Не се доверявай какво ви казват и искат, намери си отракан адвокат и действай.

Общи условия

Активация на акаунт