Частни училища - информативна тема 20

  • 70 802
  • 747
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 333
Благодаря ви Данделион и Хоуп, а как го разбирате това, че в ТЕ се готвят всеки ден по състезателна математика? Всеки ден имат един нормален час математика и един състезателна, т.е. 10 часа седмично, или ги съчетават някак състезателната математика с нормалните часове?
sadlady, имаш ли повече информация?

# 721
  • Мнения: 3 091
Бояна, за последен път. В ЧУ не се учи езика с цел сертификати.
Потребител спомена В2 в четвърти клас и аз това коментирам. Намирам го...безумно като цел на каква да е система. Не познавам европейска система, по която да се цели подобно нещо. В2 е нивото на нейтив спикъри в края на гимназията ако не са профил литература.
И сертификатите важат 2 години и се покриват, когато е необходимо. Това е моята гледна точка, а останалото беше просто любопитство, не опит за спор. Всеки си има своите възгледи, не е нужно всички да мислим едно и също.

Да, като ниво - B2 в четвърти или пети клас, не е задължително за никого обаче - пускат дати, питат родителите кой иска, препоръчват кое дете може да се справи. И аз твърдя, че в никакъв случай сертификатът не е цел, а просто обективна външна оценка за ниво и знания извън училището. 

Последна редакция: пт, 18 май 2018, 15:44 от Л не С

# 722
  • Мнения: 19 300
В СС втори клас май се казваше забавна мат.и беше една група. Трети клас стана състезателна и занимателна, две групи. Четвърти клас-състезателна, занимателна и обикновена за тези, които искат да затвърждават училищен материал. По два часа седмично всяка година са били забавната, състезателната и занимателната. Тези от обикновената или не знам как да я нарека имат един час, а другият е спорт,ИТ и др.
Останалата училищна мат.е 9часа втория срок. Сега погледнах. Първия не знам колко са били, нито предни години.
Понякога в нормалните часове някои по-напреднали или готови с другото могат да решават от сборници.

# 723
  • Мнения: 8 243
Благодаря ви Данделион и Хоуп, а как го разбирате това, че в ТЕ се готвят всеки ден по състезателна математика? Всеки ден имат един нормален час математика и един състезателна, т.е. 10 часа седмично, или ги съчетават някак състезателната математика с нормалните часове?
sadlady, имаш ли повече информация?

В Питагор задължителната математика и разширената се водят от различни преподаватели.
Ако в ТЕ ги води един преподавател защо да не съчетава нещата в един час? Не виждам особен смисъл да ги дели ако в един учител.

# 724
  • Мнения: 3 091
Леле, какво сте направили с темата! Хора, имате много свободно време, нямате достатъчно емоции извън виртуала ли? Какво ви става? какви са тези безумни спорове, обобщения - ad hominem нападки? От подобно щракане на клавиатури няма никакъв смисъл - тази тема е ИНФОРМАТИВНА, или поне това й беше идеята. Да се събира информация и мнения за ЧУ-ща, не за СМГ, не държавни против частни, не как да се учи, къде не се учи и тн. Ако искате да се дърляте - клюкарник, теми си направете, на лични - знаете отлично как става... Пиша за последен път, ще спирам и да чета - виждам, че няма смисъл - не ви влияе, не желаете да се съобразявате! Не може заради 3-4-ма темата тотално да се скапе... Язък за труда на Onna.

# 725
  • София
  • Мнения: 2 779
doraemon, така ми обясни директорката им преди време. Ще ми е интересно някой да сподели преки впечатления.

# 726
  • Мнения: 333
Оставам с впечатлението, че от ТЕ се опитват да се наложат като училище с успехи по състезателна математика, както например СС се рекламират с успехите си по НВО. На сайта им пише, че приемат деца, които се явяват на състезания. Говорила съм и с родители, които споделят, че търсят деца с такъв профил, а ето сега и този постинг с ежедневните занимания би се вписал в общото ми впечатление. Лично за мен такъв акцент върху състезателната математика при толкова малки деца е вреден, но може и да не сме разбрали правилно, наистина ще е интересно някой от първо лице да сподели.

# 727
  • Sofiq
  • Мнения: 719
Да, в ТЕ се учи стандартна математика и още в час като допълнение се решават състезателни задачи, често има и за домашни тема от предишни години, за която не е имало време в часа. Децата им се обяснява, затвърждават и карат нататък. Това се случва със задачи от КМС,ЕК,ВМС,СМТ и МБГ. Кой ще ходи на състезания си е личен избор на детето и няма натиск в тази насока. Има деца, които ходят на състезания по бг, спорт-който както си реши.
Макар, че не всички деца ходят на състезания, понякога в редовната математика ЗИП решават и от ИС/ЧХ,  но по желание.
В часовете по забавна математика друга математичка, авторка на сборници по математика, им показва методи за решаване на задачи, каквито има в сборника Немо и други.подобни. Школата е 4 ч седмично и е за всички деца.
За ентусиастите има допълнителна състезателна "школа" водена от големи деца (4 клас) на 2 и 3. Те ги готвеха за отборното в Шумен и по-сложни турнири. Учеха малките как да си проверяват, как да описват задачи и други.
Който не ще състезателна математика в школата, ходи на друго по избор-втори чужд език, театър и т.н.
Има уроци и лекции по медицина, но не бих казала, че има строго профилиране.

# 728
  • София
  • Мнения: 2 779
elica1051, благодаря за подробния отговор. Това означава ли, че задължително имат 10 часа ЗП,ЗИП и СИП + 4 часа забавна математика?

# 729
  • Мнения: 333
В ПБ имат по един час на седмица, като просто се решават задачи от минали състезания, но не се изучава начин за решаване на типови задачи.
т.е. в ПБ имат 10 часа математика в един от които решават задачи от минали състезания? питам, за да добавим и другите популярни училища преди края на темата. Мисля, че много добра съпоставка се получи благодарение на всички споделящи Simple Smile

# 730
  • София
  • Мнения: 2 141
elica1051, благодаря за подробния отговор. Това означава ли, че задължително имат 10 часа ЗП,ЗИП и СИП + 4 часа забавна математика?
Имат 10 часа седмично "обикновена" математика + 2 часа състезателна, която не е задължителна и се посещава по желание и срещу допълнително заплащане. Състезателната математика се води от друг учител. Моето дете е 2-ри клас и състезателната математика със сигурност е 2 часа, може в по-горните класове броят часове да е повече.

# 731
  • София
  • Мнения: 2 779
В ПБ поне 1 и 2 клас, за горните класове не знам. Не се води от отделен учител. За запознаване с това, че има и друг тип задачи - става. Който иска сериозна подготовка за състезания (или кандидатстване в СМГ) ходи извън училище на курсове и/или вкъщи се подготвя.

# 732
  • Sofiq
  • Мнения: 719
За ТЕ, да-явно големите имат повече състезателна математика (тя е по избор) -два пъти седмично по два часа или общо 4. Тоест има избор за децата и ако не искат много математика, не са и длъжни, има и други направления.
След изминалите матури искам да споделя и добрите си впечатления от останалите предмети. Особено български и човек и общество. Много работиха с децата (изрично ни казаха ние да не работим с тях) и наистина си ги подготвиха само в училище, децата се справиха отлично.
Имам леки забележки по системата по английски , но пък перфектни неща няма.

# 733
  • София
  • Мнения: 803
Elica 1051 би ли споделила какви са забележките ти по английски. Имам леки колебания дали да продължим обучението по английски извън училището.
Миналата година се предоверих и спрях за известно време обучението по англ. и китайски език, което доведе до слизане едно ниво надолу.  След като се усетих за какво иде реч с много зор  успяхме да възстановим изгубеното....Слава на бога и за матурите мога да се похваля с отлични оценки. Но....само ние си знаем какво ни струваше освен пари и нерви Simple Smile
Та мисълта ми е следната ако англ. език не е докрай ОК, да запиша и младежът който е приет в ТЕ в ББС където ще бъде брат му.
Благодаря ти за всичко, което споделяш Simple Smile

# 734
  • София
  • Мнения: 2 779
pitia, какво е ББС?

Общи условия

Активация на акаунт