КОЗУНАЦИ 2018 & 2019

  • 63 738
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 896
Тогава не ми се занимаваше, а и си бяхме купили няколко.
Важното е че днес този който направих е обнадеждаващ, въпреки че тестото го замесих в машината за хляб и го изпекох в доста по-голяма тава от необходимото, но другата седмица се надявам да изделкам останалите трески.

ПП: Какво ще рече двойно втасване ?

# 691
  • София
  • Мнения: 11 688
...............
ПП: Какво ще рече двойно втасване ?
1. активираш маята
2. замесваш и оставяш да втаса
3. втасва преди печене
но понякога когато имам време активирам маята  до 3 пъти, веднъж е активирана, разбърквам и оставям за още веднъж вдигане и може и трети пъти да разбъркам и оставя да се вдигне, това става бързо в рамките на 30 мин, но не винаги го прилагам, но това не означава, че пак след като е измесено тестото няма да го оставя да се вдигне двойно и преди печене също.

# 692
  • Мнения: 896
Машината ми за хляб точно така си го направи. Меси тестото около 20 мин. втасва около 30, пак бърка и пак втасва. След това го преместих в печката за около час на 50 градуса да си довърши втасването. Остава само да го направя да изглежда на козунак че не съм му правила фитили и каквито и да е форми.

# 693
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Машината ми за хляб точно така си го направи. Меси тестото около 20 мин. втасва около 30, пак бърка и пак втасва. След това го преместих в печката за около час на 50 градуса да си довърши втасването. Остава само да го направя да изглежда на козунак че не съм му правила фитили и каквито и да е форми.
По-добре не го мести във фурната, а да си втасва в машината. Разбира се, ако не те припира времето де, иначе да втасва непринудено си е най-добре за крайния резултат.

# 694
  • Мнения: 7 273
Моренка,то и аз съм близо до твойто село...ама от снощи почти не спира да вали...
Нали имах мерак за козунак,но без яйца...не става,и  до 23-месих бриош,който си втаса нощеска в хладилника.Извадих го,отпусна се и...стана супер("начесах си крастата")

Скрит текст:

А и хартията за печене ми била свършила,та фолиото се притече на помощ

Остана си без заливка и ядки

# 695
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Тая врътня не за мен, браво на теб, Дени! Аз тези дни му се кааня на тоя бриош (класическия), за хлебчета за бургери.

# 696
  • Мнения: 162
Може ли рецептата за хлебчета за бургери,  може на лично съобщение.

# 697
  • Варна
  • Мнения: 1 198
Ето и моят опит за мързелив козунак - репетиция, проба преди Великден.
Козунак с едно втасване с плънка от локум, орехи и натурален шоколад.
Честно казано направих го от мързел и липса на време и не вярвах, че ще се получи без предварително втасване, ама на - взе че стана и конци даже си има.
Скрит текст:
Продукти: 4 яйца /отделям един жълтък за намазване отгоре/
200 мл. прясно мляко
150 мл. олио може и смесено с масло
270 гр. захар
800-900 гр Брашно /София мел за баници - пресято/
1 чаена лъжичка сол
2/3 кубче мая /от Лидл/
супена лъжица алкохол /ром ,коняк, става и ракия/
есенция -ванилия 3 прахчета и лимон / кора или от
флакончетата на Д-р Йоткер
плънка нарязани орехи, локум и малко нарязан натурален шоколад /от копчетата/
Получиха се два козунака - големи по около 800 гр. Месих с планетарен миксер Кенууд.
Накратко начина на приготвяне е следния: Активирах маята с част от прясното мляко/топличко/, 1 лъжица брашно и лъжица захар. След това разбих в купата на миксера яйцата и захарта, прибавих остатъка от прясното мляко, активираната мая, алкохола и есенциите и към тази смес добавих на 2,3 пъти брашното. Когато тестото се отдели от стената на купата започнах да наливам по малко с лъжица олио до пълното му поемане от тестото.
Не съм чакала тестото да втасва. Разделих го на 6 части. Всяка част разточих леко и сложих плънка, сплетох 2 козунака. Сложих го в две форми, покрити с хартия за печене, покрих с найлон и в леко затоплената фурна да втаса.
Втаса за около 5 часа, след което го намазах с жълтъка и малко олио. Поръсих със захар и пекох на 150 градуса около 40 минути. Проверих няколко пъти с клечка и това е.



Последна редакция: ср, 10 апр 2019, 14:54 от Nell999

# 698
  • Мнения: 3 118
Nell999, просто прекрасен! Hands Plus1
И аз на моя обичам да слагам от всичко - и локум, и стафиди, и шоколад, и ядки. Става направо божествен, по Великден правя по десетина и свършват за два-три дни...  Stuck Out Tongue

# 699
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Може ли рецептата за хлебчета за бургери,  може на лично съобщение.
Аз нямам рецепта, още си избирам (от Гугъл - бриош) и накрая ще си сглобя по мой вкус. Ако не държиш да е бриош, всяко тесто за хляб става и за хлебчета.  При мен има два вида - http://morrennaa.blogspot.com/search/label/%D0%A5%D0%BB%D1%8F%D0%B1

Nell999, много добре изглеждат! Simple Smile
Като прочетох обаче с тия 5 часа втасване, то е колкото (та дори повече време) и с двукратното втасване, което според мен е по-лесния/мързелив вариант, защото с втасало тесто се работи много по-лесно, отколкото с току що измесено.  Simple Smile

 

# 700
  • София
  • Мнения: 11 688
Нели, чудесен козунак, но не ми стана ясно защо е втасвал 5 часа   .............. newsm78

# 701
  • Варна
  • Мнения: 1 198
Нели, чудесен козунак, но не ми стана ясно защо е втасвал 5 часа   .............. newsm78
Ами защото в кухнята беше по студено и козунака е с едно втасване.  На мен така ми е по лесно. Сплитам го, пъхам във фурната и го забравям за 4-5 часа. После само пека. Освен това, май прекалих с брашното и стана малко по твърдичко тестото и може би затова му трябваше по-вече време да втаса. Обаче на вкус е страхотен и доста сладък. Другия път ще коригирам грешките.
Nell999, много добре изглеждат! Simple Smile
Като прочетох обаче с тия 5 часа втасване, то е колкото (та дори повече време) и с двукратното втасване, което според мен е по-лесния/мързелив вариант, защото с втасало тесто се работи много по-лесно, отколкото с току що измесено.  Simple Smile
Слагам много плънка и ако е втасало е много меко и лесно се отпуска. Докато сплета двата козунака те губят формата на плетката и затова реших сега да не го чакам да втасва и тогава да плета.

Последна редакция: чт, 11 апр 2019, 20:02 от Nell999

# 702
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
..... ако е втасало е много меко/мокро и лесно се отпуска. Докато сплета двата козунака те губят формата на плетката и затова реших сега да не го чакам да втасва и тогава да плета.
Или ти е много меко тестото (почти сигурно е, щом го плетеш без да е втасвало, а и щом казваш че губят форма иначе), а може и да не го втасваш тройно (достатъчно). Иначе трябва да държи форма след втасването, независимо от плънката (но пък и тя не трябва да е течна така или иначе).  
Но пък щом си харесваш крайния резултат, предполагам ще си караш по този (твоят) начин. Simple Smile

# 703
  • гр.София
  • Мнения: 2 757
Привет!
Морена, благодаря ти за страхотната рецепта за козунак, изключително лесен и с прекрасен вкус, от мен добавих и махлеб, купих я миналата седмица от Солун по ваши заръки Blush
Направих мъфини с локум и орехи, с шоколад и козуначе със сладко от смокини 😍



# 704
  • Мнения: 7 273
Много съм доволна и поредно"Благодаря!" на Морена

За първи път пробвах мая vivo-унгарска пише и брашно "сладкар" на ТопазМел.Получи се!

Общи условия

Активация на акаунт