Желирана торта

  • 80 109
  • 216
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 3 895
Леле, засрамихте ме.

Мерси, мерси. Скъпият навсякъде разправя, че откакто съм влязла във форума и съм била започнала да готвя много вкусно. Така че, момичета, заслугата е ваша. За наднорменото му тегло, исках да кажа.

# 46
  • Мнения: 1 517
Цитат на: DolceVita
Ама момичета , вие всички ли слагате по 70 гр желатин???

Да си призная, и на мен ми се вижда множко...  Thinking

# 47
Цитат на: DolceVita
Ама момичета , вие всички ли слагате по 70 гр желатин???

Не, аз слагам 60грама, защото една опаковка съдържа 6 пакетчета по 10 грама. 5 отиват в млечната смес и 1 за отгоре. Но и намалих бройката на киселите млека от 3 на 2, защото не ми се побират във формичката (не за друго Wink ) Първият път стръсках пак 5 пакетчета на 3 бурканчета мляко и пак стана. Само дето си имах допълнително и кремчета Wink  Grinning

# 48
  • Мнения: 1 216
Благодаря на Рая за рецептата. bouquet
Вчера направих тортичката. Сложих около 1 кг кисело мляко, защото тавата ми е по-малка - 21,5 см. По принцип не съм фен на желето, но тортичката стана много приятна и лека.
Аз я направих с 28 г желатин. Стегна идеaлно- не съм чакала дълго.
Използвах компот от праскови, следващият път мисля да ги заменя с пресни ягоди.
Ето снимки

# 49
  • София
  • Мнения: 328
Страхотна е, в къщи много я харесаха, въпреки че я направих с бискветин блат, защото не ми се излзаше за друг.
Мерси,Рая! Simple Smile

# 50
  • Мнения: 1 413
Моля ви не ми се смейте, но вече започнах да я сънувам тази торта  cook вчера цял ден търсих форма,но откривах или 28см. или български,които се отварят толкова трудно,че изобщо няма да станат... но днес продължавам търсенето,направо превъртях Turn-l  Scatter  newsm60 ако знаете не много скъпи форми в София откъде да намеря ще съм благодарна! Иначе тортата я беше направила моя приятелка за нова година и беше разкошна,а и дечицата ми са родени през три дни-на 21 и 25 юли и мога да им направя такива торти като аранжирам плодове в подходящи форми-цвете,пеперуда или да изрежа от блат автомобилче, да го изрисувам със сметана и отгоре да направя желето-дали ще стане Thinking ?

# 51
  • София
  • Мнения: 3 895
Форми има в ХИТ-а. Цената зависи от формата - тефлонова, със две-три дъна, голяма, малка... Мисля, че обикновената беше 6-7 лева. А тази с сменящите се дъна е 11 лв. Вероятни и в Била има, но не съм сигурна.

# 52
  • Мнения: 6 472
Всички я хвалите тази торта, пък аз сега искам да се скарам на Raya  Twisted Evil АБЕ ЖЕНА, КАК МОЖА ДА Я ПУСНЕШ ТАЗИ НЕВЕРОЯТНА ТОРТА! Снощи реших да я правя за рождения ден на мама. Първо до като творих произведението успях да изям по- голямата част от крема и се наложи да забъркам още. Второ мойто мъж се прибрал по някое време днес и я нападнал:) Сега ми се обади да ми каже, че не знае по какъв повод съм я била правила и за къде ми трябвала, но той бил изял 2/3 от нея и не изпитвал никакви угризения на съвеста, защото била страхотна! Ей ма значи какви хора сте - довечера ще трябва друга да правя и сигурно ще трябва и катинар на хладилника да сложа, бърем я опазя! Mr. Green

# 53
  • Мнения: 1 413
Luluto, паднах от смях!   #Milti А аз дори не мога да я опитам още!  ooooh!  #Puppy dog
Рая, точно в Била бяха тези 28 см.-овите,а Хит-а ми е много далече,но днес съм организирала фамилията към Бриколаж и Фантастико-дано успеем!

# 54
  • Мнения: 1 413
Напоследък виждах кофички и по 400гр. , а повечето са по 450 гр.,така че не съм сигурна за колко е рецептата. Но мисля,че желатинът ще стегне плюс-минус 100-200 гр.,а ако формата е по-малка от количеството получен крем-действаш като luluto!

# 55
И аз я направих, макар да промених малко пропорцийте.
Стана чудна, наистина е лека, а и не отнема много време да се направи.
Блага си го опекох.
Киселото мляко ми беше малко повече от килограм, но му сложих само чаша и половина захар - слагах я постепенно и до там ми хареса. Сок от един лимон и ванилия на око Simple Smile
Желатин 35 гр за киселото мляко, а после за поливане на плодовете 14 гр желатин. Стегна се добре и не се разля след свалянето на обръча.
В киселото мляко сложих само три банана, а отгове наредих круши, праскови и киви.

# 56
  • Мнения: 883
Аз я направих с 2 кофички кисело мляко и около 400 гр. извара. Три пъти "доливах" желатин, докато най-накрая се постегна, мисля че стана така, защото млякото беше много течно. Стана страхотна на вкус:).

# 57
  • София
  • Мнения: 3 895
По въпраоса с желатина:

Една опаковка желатин (10 гр.) се слага на 500 мл. течност. Тортата е общо около 4 кг., както следва:

1,5 кг. кисело мляко;
1 килограм банани;
1 компот - близо килограм;
захар, лимонов сок и вода за размиване на желатина - около 500 гр.

Излиза, че е тортата е 8х500 гр. или и трябват 8 желатина. Понеже бананите са твърди, махаме 1 желатин.

Мисля, че сметката е точна.

Мамите, които имат от другите желатини - по 6 грама за 500 мл. да слагат пак по 7 броя.

# 58
  • Мнения: 978
Последно някой може ли да каже, как да направя точно блата, че не харесвам купешките.

# 59
  • Мнения: 5 877
Фурната се загрява предварително на силно.

4 белтъка + 6 лъжици захар - бият се до стегнат белтъчен крем
4 жълтъка + 6 лъжици захар - бият се до изсветляване
Двете се смесват внимателно без миксер, само с лъжица.
Прибавят се пресяти 16 лъжици брашно, не се бие с миксер, само с лъжица или вилица се разбъркват. Ванилия или лимонова кора, по желание какао.

Пече се. За да не става издуто в средата, е хубаво формичката да е застлана и покрай стените с хартия за печене или много хубаво намазана с масло и поръсена с брашно. Ако все пак се издуе, реже се до равно с подходящ нож.

Общи условия

Активация на акаунт