Фебрилен гърч

  • 13 043
  • 84
  •   1
Отговори
Здравейте, в петък синът ми направи фебрилен гърч (според лекарите), казвам според лекарите защото най-вероятно е това, но всички бяха доста изненадани, че е продалжил над 10 мин! Беше ужасно, малкия сега е в болницата и изглежда ОК, но искат да му правят пункция на грабнака за да проверели вероятноста от увреждания на мозачната кора. Тази идея, за пункцията, малко ме притеснява, защото никъде в литературата, която прочетох не пише, че се налага подобна интервенция. Може ли, ако някой е имал подобен проблем да ми каже какво мисли и ако се окаже, че се налага да препоръчате лекар или клиника, които са проверени, че не искам да го оставям в ръцете на някой случаен, да се учи върху него за подобно нещо. Благодая предварително.

# 1
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Ами да ти кажа честно, за пръв път чувам за подобен тип изследване след фебрилен гърч, но може би имат право лекарите.За съжаление не мога да ти помогна кой знае колко, но само да кажа, че на моя позната детенцето също така беше направило фебрилен гърч и след последвало ЕЕГ се оказа някаква по-лека форма на епилепсия.Слава Богу, сега е добре, няма проблеми.Не се притеснявай, желая ви всичко да е наред!

# 2
Здравейте, доста рових в нет-а но освен мненията в този сайт не намерих почти нищо, а май е често срещано, ето къде може да прочетете повече по темата:
http://familydoctor.org/066.xml
http://de.geocities.com/uwe_guhr/Fieberkrampf/fi7e.htm

# 3
  • Мнения: 1 883
Разкажи малко повече - при колко ТП ,колко голямо е детенцето , какво стана .....И аз не съм чувала за продължителност на гърча 10 мин  newsm78

# 4
Ами, когато го приеха в спешно беше с 38.5, той е на 1.2 г. а продължителноста беше наистина около 10 мин може би дори малко повече. Наистина беше най - ужасяващото нещо, което ми се е случвало, добре че майка му не беше с нас тогава. За щастие във всички чужди сайтове е обяснено, че няма почти никакъв шанс за бъдещи увреждания и услаожнения иначе казано повече е плашещо отколкото опасно. Не го пожелавам на никой, но по добре, на който не се е случвало да почете малко за да реагира адекватно и спойно, защото аз и друг път съм оказвал първа помощ, но този ужас беше направо ....

# 5
  • Мнения: 1 883
Малката ми дъщеричка направи гърч преди 20 дни . За щастие живеем срещу Бърза помощ и на 2 рата минута и бяха били ректално Диазепам . При нас беше при 38. 5 градуса , при положение , че април месец ми е вдигала 40 гр.Бяхме в болница 3 дни - под наблюдение - казаха ни изобщо да не мъчиме детето с ЕЕГ - нямало смисъл , ако се повторел гърча едва тогава . Миналата седмица пак вдигна температура и нали се сещаш , че на 37 . 5 я блъскак с Панадол, Нурофен .....от страх тази ужасна гледка да не се повтори . Един мой познат лекар ми каза , че колкото и глупаво да звучи гърча бил полезен , тъй като не позволява на мозъка ти да "изпуши" . Сега съм се заредила с Диазепам - съветвам те да вземете и вие   bouquetДано всичко е наред и НИКОГА повече да не го преживява  Peace

# 6
  • Мнения: 8 585
Здравейте, в петък синът ми направи фебрилен гърч (според лекарите), казвам според лекарите защото най-вероятно е това, но всички бяха доста изненадани, че е продалжил над 10 мин! Беше ужасно, малкия сега е в болницата и изглежда ОК, но искат да му правят пункция на грабнака за да проверели вероятноста от увреждания на мозачната кора. Тази идея, за пункцията, малко ме притеснява, защото никъде в литературата, която прочетох не пише, че се налага подобна интервенция. Може ли, ако някой е имал подобен проблем да ми каже какво мисли и ако се окаже, че се налага да препоръчате лекар или клиника, които са проверени, че не искам да го оставям в ръцете на някой случаен, да се учи върху него за подобно нещо. Благодая предварително.
Гръбначно мозъчна пункция се прави понякога за да се изключи менингит като причина за гърчовете. Днес, поради широкото приложение на ваксините-Хиб, Превенар, менингококовата (все за съжаление извън БГ) детските менингити са много по-редки и пункция все по-рядко се налага.

Ваксинирайте децата си с тези ваксини! независимо че много хора в Бг не са ги чували (особено Превенар). Така, поради ограничаване спектъра на възможните заболявания, децата ще бъдат подложени на много по-малко изследвания.

# 7
  • Мнения: 1 883
Birdie Може ли нещо превантивно да се приема , за да не се получи гърч ? След каква възраст децата не получават гърч ?Освен Диазепам има ли някое друго лекарство за успокоение - струва ми се , че е доста силен  newsm78

# 8
  • Мнения: 2 109
и аз прежвях гърч с моя син на 30.12.2005 г.
Знам каква е гледката и изживяването. остарях с години Tired .....
и аз при Т над 37.5 веднага давам нурофени и Ефералгани ....
Гърча ни не знам колк опродъбжи- струва ми се че продължи месеци .... нямам спомен за времето .... кога се брои че свършва гърча  --- когато детето спре да трепери ли? Или когато е адекватно и говори вече? Когато са му адеквати очите ли- че то не може веднага да почне да говори...?! newsm78 Изобщо как отчитате края на гърча?
По темата ти-не правих нищо след това-препоръчаха ми да направя ЕЕГ,но отказах на моя отговорност. Детето се беше стресирало и само като видеше чужд човек или се звъннеше на вратата у дома пищеше и ревеше .... не исках да го подлагам на каквото и да е друго нещо. Реших,че ако се случи пак тогава ще правим. За сега 6 месеца съм в пълна бойна готовност и решена да не допусна да изживее отново това....
Диазепама ми го донесоха от Австрия и е за ректално приложение-той ми е крайния вариант - не знам друго ,какво мога да използвам.
Прочетох и аз на доста места и говорих с доста лекари-всеки казва,че няма дълготрайни последици за детето, както са казали и на вас!
Успех и дано вече не се случва на мъниците ни!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 884
Здрасти мило майче,

Моят син преживя фебрилен гърч с такава продължителност, когато беше на година и няклко месеца. Бърза помощ ни закара в болница, после ни изписаха, на 20-ия ден направихме ЕЕГ, което показа, че мозъка е преживял такава травма. Знам, че гледката и чувството на безпомощност са ужасяващи, защото съм го преживяла. На нас никога не са ни предлагали пункция. Изписаха ни Диазепам за ректално приложение, ако гърча се повтори при следваща висока температура. Сега, когато моят син има 37 градуса, аз полудявам и цяла нощ му меря температурата, като не позволявам да се качи над 37,8. Мисля, че трябва да се консултирате с невролог преди да решиш дали има смисъл да подложиш детето на такова сериозно изследване.
Успех!

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
До колкото знам опасността от гърч е до втората година.............А тези ваксини нашите педиатри много - много не ги одобряват и не смятат за необходими....и мисля- колкото по- малко ваксини, толкова по- добре

# 11
  • Мнения: 2 109
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?

# 12
  • София
  • Мнения: 2 958
Моят син направи гърч на 14/04/06. На 1,10 г.
Нямаше такава продължителност , но все пак става въпрос за фебрилен гърч , затова се включвам.
Педиатърката ни каза ,че се прави гърч до 2-рата и 3-тата годинка ,но др.лекар ми каза ,че има опасност от гърч до 5-та , 6-та годинка , за съжаление....Не знам на кого да вярвам вече.... ooooh!

Месец след  гърча му правиха ЕЕГ.Казаха ,че е задължителен след  гърч.
Слава Богу всичко е наред! И на вас го пожелавам и повече никога да не се повтаря!

Изписаха ни Диазепам на хапчета и ни казаха ,ако вдигне над 37,5 Т да му даваме по 1/4 таблетка./ !? като прочетох упътването на лекарството ,лошо ми стана/ .А иначе ни предписаха и една ампула - тя служи ,ако детето вече прави гърч -за ректално приложение.

Както сте споменали по-горе и на нас лекарите ни казаха ,че фебрилния гърч не оставя последствия .Едно дете направило гърч ,повече никога може да не го повтори.

Пункция на грабнака  не са му правили  и не са го препоръчвали, но когато го приемаха в б-цата  ни дадоха да  подпишем декларация ,че ако се наложи  сме съгласни да направят интервенцията.....

Дано всичко е наред при вас и НИКОГА да не се повтаря!

ПП - От тогава насам съм му мерила Т всеки ден.При 37,3 даже тичахме на лекар....Но по-добре излишна предпазливост....

Последна редакция: пн, 29 май 2006, 17:00 от StaM

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?


Така съм чела, че ако не направи до две години , риска да направи изобщо такъв е минимален.....Но ако веднъж е направил има вероятност това да се повтори..........

# 14
  • Мнения: 2 109
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?


Така съм чела, че ако не направи до две години , риска да направи изобщо такъв е минимален.....Но ако веднъж е направил има вероятност това да се повтори..........
няма две мнения по въпроса,че което дете е правило веднъж е много по-предразположено да га направи пак, но възрастта  се колебае между 4г и 6 г като краен период.
Питам щото всеки ден ги броя тези дни докато стане на 4 години Tired и си поема дъх Sad

# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?


Така съм чела, че ако не направи до две години , риска да направи изобщо такъв е минимален.....Но ако веднъж е направил има вероятност това да се повтори..........
няма две мнения по въпроса,че което дете е правило веднъж е много по-предразположено да га направи пак, но възрастта  се колебае между 4г и 6 г като краен период.
Питам щото всеки ден ги броя тези дни докато стане на 4 години Tired и си поема дъх Sad


Ух, много кофти.........нали не могат да увредят с нищо.......Пожелавам ти повече спокойствие и много здраве на детенцето   bouquet

# 16
  • Мнения: 8 585
...А тези ваксини нашите педиатри много - много не ги одобряват и не смятат за необходими....и мисля- колкото по- малко ваксини, толкова по- добре
Не е от значение кой какво одобрява в Бг по отношение на ваксините (простете за силната фраза). Техният подход към ваксинациите и ваксинационните практики е толкова компрометиран, че едва ли може мнението им да има тежест.
За да одобряваш или отхвърляш са необходими аргументи. От значение е кое работи доказано, и е необходимо да се прави. Голи приказки на "лафче" не се вземат пред вид. Нямаш аргументи-нямаш становище. И си мълчиш скромно. Ако имаш аргументи и са добре обмислени-моля, ще те изслушат.
Акт-Хиб, Превенар и противо-менингококовата ваксина са работещи и много добри ваксини. И докато противо-менингококовата няма толкова широко разпространение, и е по-значима само за Южна Европа, останалите две ваксини са стандарт навсякъде.

"колкото по- малко ваксини, толкова по- добре..."-това ни връща в 17 век. Желаете ли да се върнете там? Едва ли...

Последна редакция: пн, 29 май 2006, 19:06 от Birdie

# 17
  • Мнения: 8 585
Birdie Може ли нещо превантивно да се приема , за да не се получи гърч ? След каква възраст децата не получават гърч ?Освен Диазепам има ли някое друго лекарство за успокоение - струва ми се , че е доста силен  newsm78
Силен? Няма такова нещо. Ректалният Диазепам е световен стандарт от десетилетие (може и повече).
Не се дават превантивни лекарства. Не се изписва Диазепам на таблетки, за да се дава при температура. Не се дава "Фенобарбитал" с месеци.
Напоследък не се препоръчва даже да се прави ЕЕГ масово.
От значние е контрола на температурата-от "векове" повтаряме да се дава антипиретик при т-ра над 37, но повечето не се съобразяват с тази препоръка. "Температурата била полезна"->>нонсенс пълен...

# 18
  • София
  • Мнения: 285

[[/quote]
Силен? Няма такова нещо. Ректалният Диазепам е световен стандарт от десетилетие (може и повече).
Не се дават превантивни лекарства. Не се изписва Диазепам на таблетки, за да се дава при температура. Не се дава "Фенобарбитал" с месеци.
Напоследък не се препоръчва даже да се прави ЕЕГ масово.
От значние е контрола на температурата-от "векове" повтаряме да се дава антипиретик при т-ра над 37, но повечето не се съобразяват с тази препоръка. "Температурата била полезна"->>нонсенс пълен...
[/quote]
При каква температура трябва да се дават температуропонижаващи лекарства? И вярно ли е това, което се говореше за Нурофена-че е вреден? Какви температуропонижаващи средства и през колко време се препоръчват? Питам толкова много, защото дъщеря ми боледува често от ангини и винаги е придружено с висока температура.

# 19
  • Мнения: 8 585
За температуро-понижаващите е важно да не надвишите позволената дневна доза. Няма значение през колко време ще ги давате. Има значение само дневната сумарна доза.
Нурофен е по-ефективен, но и по "тежък" медикамент. Изчислената дневна доза най-много в три приема може да се даде за Нурофен.

Аз лично давам температуропонижаващи в зависимост от температурата, състоянието на детето и възрастта му. За деца до 4-5 години над 37 е мъдро да дадете антипиретик. Ако познавате реакциите на детето при температурни състояния, може да измерите след 20-30 мин и да не дадете веднага. Ако се повишава-тогава да дадете антипиретик. Можете да редувате антипиретиците за постигане на по-добър ефект. Парацетамол е с по-бърз ефект от Нурофен->>започва действие около 25-30 минути след приемането (ориентировъчно). Ако до 35-40 мин след даване на Парацетамол нямате ефект, можете спокойно да дадете Нурофен.

НЯМА научни данни, които да подтвърждават, че повишената температура е полезна. Всичко,което се пише е хипотетично и с големи приближения. Просто НЯМА БЕЗСПОРНИ и достоверни научни доказателства, че от две деца, това, което оставите с температура се възстановява по-бързо от другото, оставено без антипиретик при една и съща температура.

# 20
  • Мнения: 1 533
Тази тема ми е изключително болезнена. Яна направи фебрилен гърч декември 2005, пусках и аз тема със същото заглавие тогава. Това за продължителността и на мен ми е малко бяло поле, защото конвулсии, пяната от устата и тежкото дишане бяха поне 10 мин. може и повече. Може би самият гърч е доста по-кратък и не може изведнъж да се успокои...не знам. Тази гледка никога няма да я забравя. Правихме ЕЕГ, няма нищо тревожно, ми казаха, но и аз като вас броя дните когато ще излезе от този рисков период. Оттогава насам само веднъж е вдигала Т, щях да умра...

Birdie, значи твоят съвет е че не трябва да се дава фенобарбитал/диазепам като превантивна мярка при висока температура, а само Диазепам ректално ако направят гърч?

Не знам, сигурно вече съм половин лекар, но винаги съм усещала че точно така трябва да се процедира, въпреки че ми дадоха зелена рецепта за фенобарбитал, който да давам ако вдигне Т, не ако направи гърч а просто ако вдигне Т. Не че аз успях да намеря фенобарбитал.

# 21
  • Мнения: 8 585
"Birdie, значи твоят съвет е че не трябва да се дава фенобарбитал/диазепам като превантивна мярка при висока температура, а само Диазепам ректално ако направят гърч?"

Ами разбира се...От десетилетие е така. Родителите имат винаги на разположение ректален диазепам при нужда. Рядко фебрилните гърчове рецидивират.
Поведението при фебрилни гърчове еволюира много за последните 10-ина години. Много... Доказани бяха крайно нежеланите странични ефекти на Фенобарбитала. Доказано отдавна бе ненужността на масовата противо-гърчова профилактика. Дори и полезността на ЕЕГ днес е под въпрос. От много проучвания бе показано, че неусложненият обикновен фебрилен гърч е с добра прогноза.

Затова наблягаме на три неща:

*Навременно даване на антипиретик-спестява много проблеми, за тези, които имат уши да чуят и очи да четат.
*Обучаваме родителите за ползване на ректален Диазепам при нужда.
*ваксинираме децата с всички ваксини срещу менингит с различна етиология-Акт-Хиб, Превенар, противо-менингококовата. Това Ви спестява ненужното "медитиране" дали детето няма менингит при гърч. Щом с ваксините изключвате 80-90% от вероятните причинители за менингит при деца, това не променя ли наистина поведението на лекаря при един гърч??

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 00:47 от Birdie

# 22
  • Мнения: 2 109
ректален диазепам в БГ не знам да има-аз поне не намерих ....
изписаха на дететто хапчета newsm78
то като се шАшна само  до това ще ми е да разрежа хапчето и да му го дам-и как извинете се дава хапче на дете в гърч? каК му го слагаш в устата и как виждаш глътнало ли го е??
 Добре,че познати ми изпратиха от Австрия ректален-ДАНО НЕ МИ СЕ НАЛОЖИ ДА ГО ИЗПОЛЗВАМ?! Praynig не знам даже как се слага Embarassed той е в едни отделни опаковки на дози и не съм ги отваряла - трябва май да жертвам една доза за да се обуча....

# 23
  • Мнения: 1 533
Birdie, благодаря за отговора.

Да си сверим знанията за температуропонижаващите средства. Аз имам в хладилника Панадол и Нурофен на сироп, Ефералган свещички и ампули течен аналгин. При Т съм в пълна бойна готовност. Давам Нурофен, а ако до 15-30 мин. Т не тръгва надолу, слагам свещичка Ефералган, която съдържа парацетамол и е различна от Нурофен - така че могат да се комбинират в кратък период от време. Другият вариант е ако се даде Панадол и Т не спада, да се даде течен аналгин (грубо 1 капка на килограм тегло на детето). Не може да се комбинират Панадол и свещичка ефералган в кратък период от време, защото и двете съдържат парацетамол. Права ли съм и има ли нещо което вие знаете, а аз не - веднага ми кажетеSimple Smile

Пропускът ми е, че все още не съм занесла ЕЕГ резултата при детски невролог, за да го погледне и да ми каже с какво да заменим неизползваната зелена рецепта за фенобарбитал и нямам тежка артилерия диазепам, ако не дай боже се наложи да го ползвам, тревожна съм от инфото на kote.kote1, че в бг няма диазепам на свещички. Пълна простотия е даже да се опитваш да дадеш хапче диазепам на дете, на което му излиза пяна от устата Sad

# 24
  • Мнения: 2 109
 и аз съм в същата готовност, с тази разлика ,че на нас ни забраниха Нурофена-бил алергичен към него- появяват му се едни червени петна на бузките-не съм съвсем убедена,че е от него, но така оставам само със свещички Ефералган и Калпол, които не мога да редувам на по-малко от 6 часа Tired
времето между даването уплътнявам с вана с 37 градуса вода, че сега сме болни и от 5 дни е с Т и не съм спала вече 5 нощи-меря до припадък, обтривам, вани .......... просто станах луда и се побърках от притеснение ......до Аналгин не съм стигала макар,че онази нощ вдигна 39-просто истерясах smile3511-оставила съм го за последна надежда ....
то и детето вече се обърка от постоянно мерене- носи ми термометър и ме вика "Мамо, айде Бийп,бийп".че съм му казала де не мърда докато не бипне телмометъра-ако пропусна евентуално той си ме подсеща милия Tired

# 25
  • Мнения: 8 585
"Права ли съм и има ли нещо което вие знаете, а аз не..."
->Правилно. Можете да почнете с Парацетамол и после да добавите Нурофен, ако няма ефект. Тук няма Аналгин. Чух, че и в Бг вече не го ползвали.
Диазепам, който се ползва навсякъде е ректален-тубичка с течно съдържимо, която се прилага, така както свещичката. Ако детето е в гърч, НЕ СЕ правят опити да се слага каквото и да е било в устата. Още по-малко лекарства.
Би трябвало да има ректален Диазепам...той е важно лекарство...
В "обръщение" от половин година (може би и малко повече) са строги препоръки за ОГРАНИЧАВАНЕ използването на фенобарбитал.

# 26
  • Мнения: 8 585
и аз съм в същата готовност, с тази разлика ,че на нас ни забраниха Нурофена-бил алергичен към него- появяват му се едни червени петна на бузките-не съм съвсем убедена,че е от него, но така оставам само със свещички Ефералган и Калпол, които не мога да редувам на по-малко от 6 часа Tired
времето между даването уплътнявам с вана с 37 градуса вода, че сега сме болни и от 5 дни е с Т и не съм спала вече 5 нощи-меря до припадък, обтривам, вани .......... просто станах луда и се побърках от притеснение ......до Аналгин не съм стигала макар,че онази нощ вдигна 39-просто истерясах smile3511-оставила съм го за последна надежда ....
то и детето вече се обърка от постоянно мерене- носи ми термометър и ме вика "Мамо, айде Бийп,бийп".че съм му казала де не мърда докато не бипне телмометъра-ако пропусна евентуално той си ме подсеща милия Tired
Рядко има алергия към Нурофен. Защо не опитате с 1/3 доза, съчетана с Парацетамол? Ако няма проблем, може да дадете 1/2, пак съчетана с Парацетамол... и след това 1 доза без Парацетамол.

# 27
  • Мнения: 2 109
ами сега давам Зиртек за тази алергия и още от 2-рия ден всичко изчезна и мажа с една пастичка, но я забравих ...... та като изчистя мисля след време да пробвам пак , когато има Т с Нурофен за да съм сигурна дали е от него....
ако някой знае за свещички или такова в тубички ,което се продава в БГ-МОЛЯ ВЕДНАГА ДА МИ КАЖЕ!

# 28
  • София
  • Мнения: 1 941
Акт-Хиб, Превенар и противо-менингококовата ваксина са работещи и много добри ваксини. И докато противо-менингококовата няма толкова широко разпространение, и е по-значима само за Южна Европа, останалите две ваксини са стандарт навсякъде.

"колкото по- малко ваксини, толкова по- добре..."-това ни връща в 17 век. Желаете ли да се върнете там? Едва ли...
Birdie, тези ваксини кога се слагат и знаеш ли дали предпазват и от енцефалити.

# 29
  • Мнения: 7 474
ако някой знае за свещички или такова в тубички ,което се продава в БГ-МОЛЯ ВЕДНАГА ДА МИ КАЖЕ!

Не се продава този диазепам  в България. На нас ни докараха от Македония.

# 30
  • Мнения: 8 585
@Angela
От енцефалит-не. Те предпазват от най-честите форми на бактериален менингит при деца.
Акт-Хиб е задължителна във всички страни в Европа и САЩ от повече от 15 години.
Превенар е задължителен за САЩ от 3-4 години, а за Европа от 2005.
Противоменигококовата ваксина за деца над 4 месеца е в обръщение от 2002.

# 31
  • София
  • Мнения: 2 958
.................................................................
ако някой знае за свещички или такова в тубички ,което се продава в БГ-МОЛЯ ВЕДНАГА ДА МИ КАЖЕ!

Такива тубички в БГ няма. Трябва да ти донесат от някъде ,където има Диазепам за ректално приложение.
На нас ни изписаха ампула, докато ми донесат тубичката.

Също така ми казаха ,че Фенобарбитал не се произвежда вече.

# 32
  • Мнения: 2 109
.................................................................
ако някой знае за свещички или такова в тубички ,което се продава в БГ-МОЛЯ ВЕДНАГА ДА МИ КАЖЕ!

Такива тубички в БГ няма. Трябва да ти донесат от някъде ,където има Диазепам за ректално приложение.

донесоха ми от Австрия и имам за сега ама все пак да съм подготвена ако се наложи пак да купувам

# 33
  • София
  • Мнения: 2 958
.......
то като се шАшна само  до това ще ми е да разрежа хапчето и да му го дам-и как извинете се дава хапче на дете в гърч? каК му го слагаш в устата и как виждаш глътнало ли го е??
 .....

Хапчето се дава при повишаване на Т , за да предпази от гърч , а не по време на гърч.
Но както казва Бърди , превантивната мярка не е желателна. Мен също ме плаши този вариант.На собствен риск не съм давала превантивно Диазепам, когато беше болен миналата седмица. Доктора като разбра , щеше да ме линчува! Как можело да действам на своя глава?Явно не ме било страх от гърч...и ей такива глупости.... Tired Искаше да му давам сутрин и вечер  по 1/4 Диазепам при Т 37,1 до 37,5  Rolling Eyes Ами не му дадох.....

# 34
  • Мнения: 8 585
@StaM

НЕ СЕ ДАВА ДИАЗЕПАМ ПО ТОЗИ НАЧИН!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Няма "профилактика" на гърча, тъй като изобщо не е сигурна появата му при следващите температурни епизоди (за деца с обикновени фебрилни гърчове). Само грижи за свалянето на температурата са нужни и ректален Диазепам.

 ooooh!

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 11:59 от Birdie

# 35
  • Мнения: 2 109
и аз не дадох Диазепам-ама на мен ми казаха ако вдигне над 38.5 тогава.
Знам, че трябва превантивно-преди да направи гърч ... но и за като теб .. на своя глава .... както писах стигнахме до 39 почти,но ваната свали бързо за 15-20 мин на 38 и аз се поуспокоих .. иначе вече го бях приготвила ...моята лекарка го дава по-спокойно де - не ми се е карала-тя е оптимистка,че това вече няма да му се случи и че нямало нищо страшно... Tired само аз си знам

# 36
  • Мнения: 2 109
НЕ СЕ ДАВА ДИАЗЕПАМ ПО ТОЗИ НАЧИН!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Няма "профилактика" на гърча, тъй като изобщо не е сигурна появата му при следващите температурни епизоди (за деца с обикновени фебрилни гърчове). Само грижи за свалянето на температурата са нужни и ректален Диазепам.

 ooooh!
ми като се замислих  логично стигнах до това ,което и ти казваш-не се знае дали ще има гърч за да го дам .... ами ако след 3 часа пак двигне пак ли да дам и след още 5 пак ли ... ми аз ще го дрогирам ....
Благодаря ти за това,че се включи в нашата тема компетентно!  bouquet
А  защо някой деца правят гърч и на 38.2 примерно? Моята лекрака ми обясни,че защото вдигат много рязко-така ли е?Че изобщо гърча е последствие от рязко вдигане на Т, а не от подържане дълго време на Т-така ли е?

# 37
  • София
  • Мнения: 2 958
Да ,така е.От рязкото вдигане на Т. Така ми казаха всички лекари.

Благодаря ,Бърди! И аз съм на същото мнение!
Особено като прочетох в упътването на лекарството ,че при редовно даване на Диазепам на малки деца , може да се констатират трайни увреждания  след няколко години ....

# 38
  • София
  • Мнения: 1 941
@Angela
От енцефалит-не. Те предпазват от най-честите форми на бактериален менингит при деца.
Акт-Хиб е задължителна във всички страни в Европа и САЩ от повече от 15 години.
Превенар е задължителен за САЩ от 3-4 години, а за Европа от 2005.
Противоменигококовата ваксина за деца над 4 месеца е в обръщение от 2002.
Благодаря за отговора. Интересувах се по-скоро за вирусните форми на менингити и енцефалити. Явно предпазване няма.

# 39
  • Мнения: 1 883
Всичко е индивидуално . Явно наистина е от рязкото вдигане на ТП , защото преди да направе гърча 5 минутки , премерих беше 38 .5 , само отидах до банята напълних ваничка и като тръгна татко й да я вдига започна гърча . Тъй като живеем срещу Бърза помощ на 2 рата минута бяхме там - ректално и сложиха Диазепам и й премериха ТП - 39.9 ........Вдигноло я е за 5-7 минути ooooh!Личната ни изписа Диазепам , но и аз като си помисля , че докато отворя ампулата ,сипя в спринцовката.......

Имам една молба към мамите които са се " снабдили " със свещички Диазепам - Praynig моля ви продайте ми една /за успокоение/ , тъй като няма кого да помоля да ми купи от чужбина Praynig
Дано НИКОГА не се налага да го използвам , но да го имам в аптечката   bouquet

# 40
  • Мнения: 1 883
и аз не дадох Диазепам-ама на мен ми казаха ако вдигне над 38.5 тогава.
Знам, че трябва превантивно-преди да направи гърч ... но и за като теб .. на своя глава .... както писах стигнахме до 39 почти,но ваната свали бързо за 15-20 мин на 38 и аз се поуспокоих .. иначе вече го бях приготвила ...моята лекарка го дава по-спокойно де - не ми се е карала-тя е оптимистка,че това вече няма да му се случи и че нямало нищо страшно... Tired само аз си знам

И на мен педиатъра ми каза след 38.5 да давам Диазепам , но след като прочетах листовката и се позаинтересувах - просто нямам никакво намерение да й давам . Имало изследвания , че умственото развитие намалявало ......
Педиатъра ме успокоява , че може изобщо да не се повтори гърча , въпреки , че деца който вече са го преживяла са по податливи , но като видя ТП 37.5 направо изтръпвам - само мами които са го преживели могат да ме разберат . Да гледаш детенцето ти , че страда и с нищо да не можеш да му помогнеш . Много е гадно да си слаб , безсилен и безпомощен  Tired

# 41
  • Мнения: 8 585
Има ваксина срещу видове енцефалити-кърлежов например, но страничните им ефекти ограничават масовото им приложение само до деца, намиращи се в зони с особено висок риск (като южна Германия и Юго-Западна Германия, например).

# 42
  • София
  • Мнения: 1 941
Има ваксина срещу видове енцефалити-кърлежов например, но страничните им ефекти ограничават масовото им приложение само до деца, намиращи се в зони с особено висок риск (като южна Германия и Юго-Западна Германия, например).
Става въпрос за обикн. ентеро вируси - коксаки или другите ги забравих. В кои случаи могат да предизвикат енцефалит.

Съжалявам, ако съм разводнила темата.

# 43
  • Мнения: 8 585
Няма за тях ваксини-нито съм срещал нещо подобно.
Това са вирусни заболявания с много рядък процент усложнения.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 941
Няма за тях ваксини-нито съм срещал нещо подобно.
Това са вирусни заболявания с много рядък процент усложнения.
Мерси. Много жалко.

# 45
  • Мнения: 1 533
Явно не сме една или две, които няма да можем да се снабдим с Диазепам на свещички, или ще отнеме време докато си намерим от чужбина. Междувременно си мисля, че временен приемлив вариант е течен диазепам от ампула, който да се прилага със спринцовка ректално, това ме посъветва и наш семеен приятел анестезиолог, който е и детски лекар по съдба, тъй като си има две малки деца в къщи и е напред с информацията.

Но! Как на своя глава да отида в аптеката и да си купя ампула диазепам, която едва ли се продава свободно и как да преценя за моето дете каква доза да сложа. То ясно че ще ми треперят ръцете ако се наложи, но като нямам друг избор, ще трябва да се стегна.

Въпросът ми е към Birdie, след като вече имам изписана зелена рецепта за фенобарбитал, който едно че е доказано непрепоръчителен и второ - просто го няма, значи трябва да отида при друг лекар, примерно детски невролог и да се надявам той да ми предпише диазепам ампула и да ми обясни каква точно да е дозата, нали така? Чудя се обаче ако си настояват пак за фенобарбитал, аз какво да правя - да кажа че в бг-мамма сме на друго мнение newsm78 Деликатна ситуация.

В по-старата тема някои майчета бяха казали, че са им предписали свещички диазепам, които се приготвяли по рецепта в аптека, съобразно възрастта и теглото на детето, но пак аз ли трябва да давам акъл на лекаря, при който ще отида...да му се невиди!
Ще взема да тръгна отзад-напред - първо по аптеките, където приготвят такива свещички (ако изобщо) и те да ме упътят към лекар, който предписва това!

# 46
  • Мнения: 1 883
Калин@ на мен ампулите Диазепам ми ги изписа със зелена рецепта - естествено - личната педиатърка на детето . Даде ми 5 бр - ако беше по близо бих ти дала 2 ама ти си чак от Русе / ако измислиш нещо пиши/
Според мен поговори с лекаря на детенце , обясни му за Фенобарита /всъшност той трябва да знае / и го " помоли " да ти напише зелена рецепта за Диазепам .
А как се купува в чужбина Диазепам - свещички ? Предполагам , че не се продава без зелена рецепта newsm78

# 47
  • София
  • Мнения: 2 958
.....................
Но! Как на своя глава да отида в аптеката и да си купя ампула диазепам, която едва ли се продава свободно и как да преценя за моето дете каква доза да сложа. ...................

Въпросът ми е към Birdie, след като вече имам изписана зелена рецепта за фенобарбитал, който едно че е доказано непрепоръчителен и второ - просто го няма, значи трябва да отида при друг лекар, примерно детски невролог и да се надявам той да ми предпише диазепам ампула и да ми обясни каква точно да е дозата, нали така? Чудя се обаче ако си настояват пак за фенобарбитал, аз какво да правя - да кажа че в бг-мамма сме на друго мнение newsm78 Деликатна ситуация.

................

Аз не съм Бърди ,но да си кажа ,каквото знам....

Дозата на ампулата ще я определи невролог, а ще ти изпише рецепта вашето Джи Пи.Така беше при нас.Дозата е 0,005 мг.ако не се лъжа,но доктора най-добре ще ти каже.

А за Фенобарбитала ,ще кажеш ,че не се произвежда и да го заместят с Диазепам.
Аз така направих.

# 48
  • Мнения: 7 474
А как се купува в чужбина Диазепам - свещички ? Предполагам , че не се продава без зелена рецепта newsm78

На нас ни ги купиха с обикновенна рецепта. Peace

# 49
  • Мнения: 1 883
Диазепама на свещички по бързо и по лесно се приемал от организма -затова отново МОЛЯ мамите който имат такъв да ми продадат една свещичка Praynig Praynig PraynigЩе им бъда мнооооооого благодарна  bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 2 958
А как се купува в чужбина Диазепам - свещички ? Предполагам , че не се продава без зелена рецепта newsm78

На нас ни ги купиха с обикновенна рецепта. Peace

Точно така. Написаха ми обикновена рецепта ,на латиница.Само да намеря кой да ми я изпълни....

# 51
  • Мнения: 1 883
Но! Как на своя глава да отида в аптеката и да си купя ампула диазепам, която едва ли се продава свободно и как да преценя за моето дете каква доза да сложа. То ясно че ще ми треперят ръцете ако се наложи, но като нямам друг избор, ще трябва да се стегна.

На мен ми казаха , че при гърч се слага 1/3 от ампулата от 2мл - ректално . Малката е на 1.3г   bouquet

# 52
  • Мнения: 8 585
Моля да не слагате ампулни форми Диазепам ректално. Който говори и препоръчва такива неща не е "в час".
Диазепам за ректално приложение тук (Гърция) се продава със специални жълти рецепти и се търгува под името "Стезолид" (Stesolid) от 5 и 10 мг.
http://www.mednet.gr/pharmako/pages/tr081.htm

Не са свещички, а разтвор за ректално приложение.

"че временен приемлив вариант е течен диазепам от ампула, който да се прилага със спринцовка ректално, това ме посъветва и наш семеен приятел анестезиолог, който е и детски лекар по съдба..."
->>по съдба?? това е много опасно нещо. По съдба можеш само да си влюбен или нещастен. Всичко останало е по квалификация или по принуда.

# 53
  • Мнения: 2 109
по въпроса със ректалния Диазепам от чужбина-
-изписа ни го личната лекарка на детето на обикновена рецепта на латиница,като всички лекарства
-направиха опит да ми го донесат от италия, но никой не е разбрал в аптеките за какво става въпрос Shocked
-после имаме опити със същата рецепта в Австрия и германия-донесоха ни го, но и така и не разбрах от къде точно /мъжа ми го уреди/
-сруваше около 30 лв и не се казва Диазепам, а нещо  друго.... ако искате ще го препиша у дома и ще пиша тук после...
-вътре в кутията са 5 опаковки/или свещички- не знам точно, защото не съм  отваряла нито една от тях-вакуумирани са-всяко си е по-отделно на дози
-занесох го на личната да види това ли е-чете и каза,че съставките са същите и количеството Диазепам е това, което ни трябва-да стискам половин тубичка, когато се наложи-така и не знам как ще улуча половината като се ошашкам Thinking
-поиска /личната лекарка/ да и поръчам и на нея да има за спешни случай за дечица ако и се наложи-няма обаче на  кой за сега и аз и подарих 2 от опаковките и сега са ми останали 3-затова ви помолих ако знаете появил се български еквивалент да ми кажете.
Ако намеря някой който пътува ще пиша тук и ако искате ще опитам да поръчам ако не поне ще ви дам как се казва там лекарството за да се ориентирате по-лесно някой, който ще ви го купува.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 958
Моля да не слагате ампулни форми Диазепам ректално. Който говори и препоръчва такива неща не е "в час".
.................

Добре Бърди, но когато нямаме свещички или тубичката /съответно няма кой да ги донесе от чужбина,примерно/ ,както там я наричаш.....и не слагаме ампула ..., и не ползваме хапчета/ с което се съгласих малко по-горе/, опитваме да сваляме температурата ,но все пак детето направи гърч  КАКВО ДА ПРАВИМ?

Притеснена съм ,защото при нас гърча стана така - Събужда се детето от сън , има висока Т , дават му Панадол и докато измерят колко точно е Т , след около 10-тина минути от приема на Панадола , детето прави гърч....

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 14:01 от StaM

# 55
  • Мнения: 8 585
Разбирам, но с ампулни форми ректално може да предозирате и да стане "голяма беля".
За съжаление няма сигурна алтернатива на ректалният Диазепам, освен инжекционният, но той не се прави в домашни условия.

# 56
  • Мнения: 1 883
Добре де - ти какво предлагаш да правим , ако не дай си Боже стане гърча????

# 57
  • Мнения: 5 531
И аз ще се включа тук- преди една година и моята дъщеря направи фебрилен гърч.Аз мислих, че е вече голяма за това тъй като тя тогава беше на 3г, но се оказа че не е.Направи го при t 39.8 първо цялото тяло посиня, след което започна да се тресе и трепери-малък ад.През ноща докато малката спеше на два пъти когат влизах в стаята да видя как е имаше пяна на устата.Невроложката каза, че и това са били два последващи по-леки гърча, без дори да сме разбрали.Изписа ни деазепам на ампула за ректално приложение.Направи и ЕЕГ след 10 дена което беше нормално.От тогава е боледувала няколко пъти, но гърч слава богу не е правила.Сега пак е болна, вече 6 дена подържа температура 37,2-37,7.Преди два дена при тази температура 37,6 отново и посиня цялото тяло(ръце, крака бедра, всичко)При спомена от миналата година направо изпаднахме в ужас, но този път всичко се размина.Докторката каза, че това е спазъм на кръвоносноте съдове и сега ще ходиме да видиме как са изследванията които вчера и пуснахме.

# 58
  • Мнения: 8 585
Не виждам друга алтернатива... простете.

Нямам опит с "правени форми" Диазепам, защото НИКОЙ не прави тук (а и на други места) такива форми. И не ги ползва.

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 15:07 от Birdie

# 59
  • Мнения: 1 883
Не виждам друга алтернатива... простете. Нямам опит с "правени форми" Диазепам.


Щом няма друга алтернатива защо ни шашкаш с "белите" , които могат да станат . Аз по голяма беля от продължителен гърч за момента не се сещам  newsm78 За предозирането - ще внимаваме Peace

# 60
Понеже аз започнах темата, нека разкаже как приключиха нещата. Малкия, вече си е в кащи, но пункция все пак му направиха, не толкова заради вероятноста от менингит колкото защото се притеснявали, че главичката му била малко несъразмерна с тялото (по-голяма) и имало вероятност да има повишено вътрешно черепно налягане. Което било доста страшно. Слава богу всичко е ОК, малко го боли граб4ето къето го боцнаха, но не етолкова страшно, самата пункция беше за секунди и той се успокои бързо от болката. Сега започвам да тарся ректален Диазепам, ако някой има идея как се казва в Испания да пише, че родителите ми живеят там.

# 61
  • Мнения: 1 883
Много се радвам за вас  PeaceДано не се налага НИКОГА да използвате Диазепама   bouquet

# 62
  • Мнения: 2 109
Радвам се,че е добре малкото човече  bouquet
Днес се чудех какво ли става и защо не пишеш! Добре се обади!
Утре ще напиша името на това лекарство ,което ми донесоха на мен.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 958
DanyZ   , радвам се, че всичко е ОК!  Hug
И аз ви пожелавам ,никога повече да не се случва!
 
 

# 64
Между другото ето и още малко полезна информация, има голяма вероятност причина за всичко да е това, че преди 10 дни му бихме ваксина (морбили, рубеола, паротит) и както прочетох на доста места 1:3000 деца прави фебрилен гърч от това, та нищо чудно точно ние да сме били касметлиите ;-(
Просто го имайте предвид

# 65
  • Мнения: 8 585
Между другото ето и още малко полезна информация, има голяма вероятност причина за всичко да е това, че преди 10 дни му бихме ваксина (морбили, рубеола, паротит) и както прочетох на доста места 1:3000 деца прави фебрилен гърч от това, та нищо чудно точно ние да сме били касметлиите ;-(
Просто го имайте предвид
Да, ако ползвате Бг кото ММР, което се "отличава" с висок процент странични реакции. Много рядко, ако ползвате добра ММР-или "Приорикс" или "ММР2".

# 66
Birdie, до колкото разбирам си доста в час, за което те поздравявам. Много бих се радвал, ако опишеш какви ваксини (и на каква възраст) слагат при вас различни от тези, които са задължителни в БГ. Може би ще е полезно и за други

# 67
  • Мнения: 8 585
Вижте темата ми- "Ваксини и Ваксинационни практики"...
Ако ние педиатрите не сме "в час", кой друг да е?  Mr. Green
 smile3516

# 68
мога доста да поспоря по тази тема (не само за педиатрите, а като цяло за лекарите в БГ) ама ще те обидя. Така че ще се въздаржа

# 69
  • Мнения: 2 109
мога доста да поспоря по тази тема (не само за педиатрите, а като цяло за лекарите в БГ) ама ще те обидя. Така че ще се въздаржа
newsm10

# 70
  • Мнения: 8 585
мога доста да поспоря по тази тема (не само за педиатрите, а като цяло за лекарите в БГ) ама ще те обидя. Така че ще се въздаржа
Въпрос и на наличност на лекарства е,а и на много други неща.
Не можеш да работиш педиатрия с 500 лв заплата (250Е). Но това -офф.
Аз не практикувам в БГ. Откъснал съм се отдавна от "даденостите на място".
Тук всеки си отговаря сам за пациентите. От това зависят много неща. Просто е. Няма дж.п., няма "по" специалисти, няма "Доцентката каза...", "Професорът препоръча "профилактични" гащички...".
Разбирате ме, надявам се.

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 17:05 от Birdie

# 71
Наистина последно, защото е офф. Както казах не говоря само за педиатри, а изобщо (като осъзнавам че МОЖЕ БИ има изключения). Като не можеш да го работиш за 250 евро, а парите формират отношението ти към професията, защо я започват? Едва ли когато са кандидатствали за  студенти заплатите са били по-високи. А има и друг вариант, ако даден лекър е много добър, той си изгражда име и от там нататък има частна практика... Sorry за отношението но то е изградено с години и подплатено с не един пример

# 72
  • Мнения: 8 585
Въпросът с парите не е въпрос на това да си купиш "Порше" или щик за голф.
Въпросът е да имаш нужната духовна свобода и да не се чувстваш роб.
В частната практика доходите идват от броя пациенти, които обслужваш, а не от това да си сложиш шизофренични цени на визитата. И от резултата-ако мислите че тук някой ще Ви търпи да препращате на "специалист"...
Когато е нужно-да. Но това е рядко... Как тогава? Ами старем се да знаем повечко-друг изход просто няма.

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 17:51 от Birdie

# 73
  • Мнения: 2 109
Добре
и аз това питам защо са станали лекари? Защо са станали педиатри?
Ми не съм съгласна 3 часа, след като ни приеха в детско отделение и  след гърча, детето ми да вдигне от 37.5 на 39.2 буквално за 5 мин и аз тичайки из коридорите и носейки го на ръце, страхувайки се да не се повтори -това в 3-4 през нощта- да крещя неистово търсейки някой буден, да се появи рошава , сънена и неадекватна сестра и да ми вика
КВО САТАВА
ОБЯСНЯВАМ
ТИ СВЕЩИЧКИ НЕМАШ ЛИ СИ-защото си ги нося от в къщи естествено
ИМАМ СИ
МИ  СЛАГАЙ ГИ , КВО КРЕЩИШ
НЕ Е МИНАЛО ВРЕМЕТО-казвам
МИ ВАДИ СИ КЪРПА ОТ БАГАЖА МОКРИ И ОБТРИВАЙ
идва лекраката и и обясняват, тя ме гледа укорно и въздиша с досада-демек колко съм  недосетлива
Та питам аз защо трябва да се обяснявам с тях 15 мин и детето ми да колабира евентуално през това време?
Защо си нося Термометър-В ДЕТСКО НЯМАЛИ?!?!?
Купувам си Нурофен, свещички, антибиотик.
Обтривам и лекувам?
Ми аз по-одбре да не ги бях търсила и да си остана у дома!
Не ме интересува заплатата им. Щом са там -са там доброволно-и ще работят съвестно!
Извинявам се ,но изведнъж ме връхлетяха спомените за педиатри Tired
Всичко това може да ви покаже , колко изобщо ги интересува нещо.... сетих се и друго-всеки ден има по 3 консултации-сутрин, обяд,вечер. Бях в отделението 5 дни-демек 15 консултации-ами 15 пъти обяснявах, защо сме в отделението и какъв е проблема-всеки кимаше, преслушваше и излизаше и после пак ..... няма ли лекуващ лекар, който да знае какъв е проблема ти и да следи детето адекватно, а не всеки път да започваме обясненията отначало? Как разбират оздравял ли е,  като не помнят даже какво му е било?

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 17:22 от kote.kote1

# 74
  • Мнения: 8 585
Ваше е правото чрез гласа си да накажете онези, които имат патриотизма за лична употреба.
Че всичко там си е сбъркано по отношение на здравното осигуряване-да, сбъркано е. Дж.п. са Франкенщайн. Който ги създаде в тази им форма, ще бере ядове. Дж.п са гробището на всяка квалифицирана медицинска помощ. Друго мнение просто не може да се аргументира. Няма значение дали са педиатри или интернисти или "хомеопати" (Боарон или не  #Crazy).
Не знам доколко тази "здравна система" отразява общият колапс на всичко работещо ( и работило някога-дали изобщо е работило някога??  Rolling Eyes) в нашата България. Но ако се съди по резултатите, май ще се окажа прав.

# 75
  • Мнения: 2 109
Диазепам за ректално приложение тук (Гърция) се продава със специални жълти рецепти и се търгува под името "Стезолид" (Stesolid) от 5 и 10 мг.
http://www.mednet.gr/pharmako/pages/tr081.htm

Не са свещички, а разтвор за ректално приложение.
Обещах да пиша -Това е и лекарството ,което са ми донесли и на мен.

# 76
  • Мнения: 1 883
От сърце искам да блегодаря на мама LEO   
  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  :
Снабди ни със свещичка Диазепам - дано НИКОГА не се налага да я използваме !!!

# 77
  • Мнения: 468
Между другото ето и още малко полезна информация, има голяма вероятност причина за всичко да е това, че преди 10 дни му бихме ваксина (морбили, рубеола, паротит) и както прочетох на доста места 1:3000 деца прави фебрилен гърч от това, та нищо чудно точно ние да сме били касметлиите ;-(
Просто го имайте предвид
И ние сме в тази група, ваксинирана е с Приорикс. При нас Диазепама го правиха мускулно.

# 78
Здравейте отново,
не можах да се сдобия с Diazepam, но испанските фармацефти ни препоръчаха Stesolid 5 mg. Някой може ли да даде малко повече инфо, дали е едно и също, и дали се прилага още когато вдигне висока Т или когато направи гърч?

# 79
  • Мнения: 8 585
Stesolid е Диазепам за ректално приложение. Когато е налице гърч се прилага, за да се овладее гърча. Не се прилага при повишена температура и без гърч. Тоест, лекарството е за овладяване на спешни случаи на гърч.

# 80
Stesolid е Диазепам за ректално приложение. Когато е налице гърч се прилага, за да се овладее гърча. Не се прилага при повишена температура и без гърч. Тоест, лекарството е за овладяване на спешни случаи на гърч.
10x Birdie, и аз бях останал с такова впечетление от предните ти постове, но странно защо аптекарката е казала на баща ми, че може да се слага още когато вдигне по-висока температура,   за да намали вероятноста от гърч.

# 81
  • Мнения: 755
Здрасти я обясни какво точно е направил синът ти , че и моето  момченце преди две години така го определиха пък то се оказа съвсем друго! Понякога те се объркват/лекарите/ по обясненията на майките! Проучи въпроса и тогава сесъгласявай с подобна пункция !  Rolling Eyes

# 82
  • Мнения: 8 585
Stesolid е Диазепам за ректално приложение. Когато е налице гърч се прилага, за да се овладее гърча. Не се прилага при повишена температура и без гърч. Тоест, лекарството е за овладяване на спешни случаи на гърч.
10x Birdie, и аз бях останал с такова впечетление от предните ти постове, но странно защо аптекарката е казала на баща ми, че може да се слага още когато вдигне по-висока температура,   за да намали вероятноста от гърч.
Stesolid не е профилактично, а лечебно средство-тоест се употребява за овладяване на наличен гърч, а не на предполагаем такъв без никаква симптоматика от страна на детето.

# 83
Здрасти я обясни какво точно е направил синът ти , че и моето  момченце преди две години така го определиха пък то се оказа съвсем друго! Понякога те се объркват/лекарите/ по обясненията на майките! Проучи въпроса и тогава сесъгласявай с подобна пункция !  Rolling Eyes
Пункцията, както се оказа след нея (защото тогава лекаря ме дръпна на страни и ми обясни защо всъщност са настоявали да я направят) е била защото главата му според тях е несъразмерно по-голяма от тялото (нещо което според личната лекарка на малкия не е вярно), та се опасявали да не би да има повишено вътрешно черепно налягане, слава богу не.  Много е вероятно (според други лекари) да са искали да направят пункция защото здравната каса им я плаща добре  Twisted Evil

# 84
  • Мнения: 755
Ужасяващо е........ нямам думи радвам се ,че всичко е приключило добре!!! PeaceПоздрави дано нямате повече такива поводи за притеснение! Peace

Общи условия

Активация на акаунт