Частни училища - информативна тема 21

  • 92 907
  • 772
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: X
Но има магистърски програми на английски и таксата е същата.
Да, но това какво общо има -  нали тук говорим за признаване на дипломи за средно и за влизане във ВУЗ? Което е влизане в бакалавърските програми.

# 706
  • Мнения: 19 296
Не съм много сигурна дали няма бакалавърски програми на английски, които пак не са на по-висока такса. Затова го написах. Не езикът, на който се преподава, е определящ за Германия, а по-скоро вида на университета. Даже и тези студенти, идващи ЕС не плащат високи такси освен ако няма някаква промяна, за която не знам.

# 707
  • Мнения: X
Не съм много сигурна дали няма бакалавърски програми на английски, които пак не са на по-висока цена. Затова го написах. Не езикът, на който се преподава е определящ за Геемания, а по-скоро вида на университета. Даже и тези студенти, идващи ЕС не плащат високи такси освен ако няма някаква промяна, за която не знам.
Да, има, но те са такива, където никой не иска да ходи и затова е така. Преди време, когато все пак не бях сигурна, че синът ще вземе ДаФ,  бях проверявала и намерих един-два източногермански университета, където имаше бак.програми на английски без никаква такса, благодарение на Русалка, коригирам, че съм търсила технически и АйТи, с математика - иначе в зап-германските има такси, макар и минимални и ги водят друго (няма значение...).
Да, донякъде и ти имаш право. Езикът е определящото, ако искаш да си в що-годе читав университет, ако си доволен на някой като Пернишкия, има безплатни програми на английски за когото се сетиш Simple Smile

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 19:41 от Анонимен

# 708
  • Мнения: 6 301
Много са смешни писаниците на Попея Grinning

А относно обучението на 4-годишни деца в Дойче шуле, пък и където и да е. Тя чете в интернет и прави изказвания от последна инстанция, като че ли ние другите нямаме интернет или не можем да отворим съответния сайт. Та на въпроса. До миналата година примерно същото това училище беше формулирало по-ясно възрастовите си изисквания на сайта си, а именно - "могат да кандидатстват деца, които в годината на кандидатстване навършват 5 години". Сега са писали - 4-5 годишни деца, което не е толкова добре разбираемо. А всъщност значи същото. Кандидатстват деца, които стават на 5 години в същата година, в която започват училището. Тоест училището започва от 5-годишни. Някои от тях съвсем ограничено време могат да бъдат на 4, от септември до декември.
Самата Попеа в дълбоко компетентните си мнения по-напред е написала, че не било ясно за кои 4 годишни може да има прием и т.н., все едно за едни 4 годишни може, а за други не може. Характерния за нея маниер да се изказва за неща, от които няма никакво понятие или личен досег, а е прочела в интернет и е убедена, че другите не могат да ползват мрежата или са идиоти и не разбират какво пише в нея.

Просто казано, тази година във въпросното училище са кандидатствали деца, които навършват 5 години през 2018г. Тоест, са набор 2013. И това е, изключения няма. Учебната година започва през септември. 4-годишни деца в училището ще бъдат само тези, родени след септемри 2013г. Чисто статистически, това е по-малко от една четвърт, а практически, още по-малко, защото явявайки се на изпита през април, такива деца, които тогава са на практика на 4 и половина години, имат много малък шанс по сравнение с деца, родени в първата половина на годината, които вече са навършили 5 години. В тази възраст половин година разлика е огромна. Но дори и да приемем, че са равномерно разпределени по дата на раждане, значи в един клас от най-малките ще има около 20% 4 годишни деца, и те ще бъдат 4 годишни само през първите 3 месеца на учебната  година.

Тоест, нормално казано, най-малките деца в училището са 5-годишни, най-малкият клас, първият предучилищен, е за 5-годишни деца. Говорейки, че приемат 4 годишни, се създава съвсем погрешното впечатление, че там има клас, еквивалентен на втора група детска градина, а това просто не е истина. Първият предучилищен клас е за 5-годишни. Ако случайно има няколко 4 годишни, те са такива само през ограниченото време между 10 септември и Нова година, а след Нова година всички вече са 5 годишни.

На някои хора трябва да им се обяснява като на бавноразвиващи.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 17:26 от Татко Мецан

# 709
  • София
  • Мнения: 18 040
Popрea,  не е вярно това, че в Германия няма бакалавърски програми на английски в държавани унита срещу таксата само на Semesterticket, тоест срещу 100-200 евро на семестър или че  ако има, то са в замрели унита в източните провинции.  Да, не са много, ограничени са като бройка спрямо специалностите на немски (това е нормално все пак), доста от тях са и  в частни унита и хохшулета, но не всички. И тези които не са платени, далеч не са само в Източна Германия. В баварски академични университети и в хохшулета примерно  има  специалности на английски за бакалавър. Дъщеря ми работи към един такъв университет почасово в неучебно време, в момента се обсъжда официално въвеждането в него от следващия семестър на бакалавърска програма International Business Studies  изцяло на английски ( в момента е смесeна, и на двата езика се водят лекции). Тенденцията е тази бройка специалности даже да се увеличава, за да могат да идват повече студенти по обменни програми, тъй като немският за много е спънка.. В съседен баварски град също има. А точно в този бундесланд университетите са едни от най-старите, с най-големи традиции, с голям брой студенти, тоест и без бакалавърски на английски не им липсват желаещи...

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 19:34 от пенсионирана русалка

# 710
  • Мнения: X
Popрea,  не е вярно това, че в Германия няма бакалавърски програми на английски в държавани унита срещу таксата само на Semesterticket, тоест срещу 100-200 евро на семестър или че  ако има, то са в замрели унита в източните провинции.  Да, не са много, ограничени са като бройка спрямо специалностите на немски (това е нормално все пак), доста от тях са и  в частни унита и хохшулета, но не всички. И тези които не са платени, далеч не са само в Източна Германия. В баварски академични университети и в хохшулета примерно  има  специалности на английски за бакалавър. Дъщеря ми работи към един такъв университет почасово в неучебно време, в момента се обсъжда официално въвеждането в него от следващия семестър на бакалавърска програма International Business Studies  изцяло на английски ( в момента е смесeна, и на двата езика се водят лекции). Тенденцията е тази бройка специалности даже да се увеличава, за да могат да идват повече студенти по обменни програми, тъй като немският за много е спънка.. В съседен баварски град също има. А точно в този бундесланд университетите са едни от най-старите, с най-големи традиции, с голям брой студенти, тоест и без бакалавърски на английски не им липсват желаещи...
Русалка,  проверила съм за около 70-ина немски ВУЗ-а, но забравих да напиша, че съм търсила само определени специалности - технически и Ай-Ти, т.е. разните му бизнес администрации и икономики не съм, защото моят категорично ги отказа. И не намерих, което, между другото, го амбицира да натисне немския, защото перспективата да учи това в Германия  го стресна Simple Smile Понеже английският му е първи и любим, все лежеше на кълката, че ще може да учи в Германия на него. Точно мислех да влизам да поправям Simple Smile Така че мой пропуск, благодаря, че ме поправи. Щом имаш инфо, може да сложиш линк към тези програми - ще е полезно за всички, предполагам, а и надали са толкова много, че да затрудниш аудиторията с четене.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 19:48 от Анонимен

# 711
  • Мнения: 19 296
Ето откъде идва разминаването. Моето инфо е главно за икономическите специалности.
Обаче искрено се учудвам, че ай ти и технически се държат главно на немски.

От цялата дискусия малко или много се налага ироничният пост на Прейърман, че каквото и училище да се избере, децата в повечето случаи ще са доволни за себе си и успешни за родителите си. Нещо подобно се дискутираше наскоро за гимназиите и в друга тема. На теория да, на практика така ли е...
Аз още не мога да формулирам за себе си коя е печелившата стратегия за училище след седми клас, пък принципно би трябвало да разполагам с повече информация от моите родители навремето. Естествено, накрая ще е каквото сабя, или по-точно ейч би о, покаже Joy
Поне избралите училищата към посолствата нямат такава дилема.

# 712
  • В офиса
  • Мнения: 4 016
Аз още не мога да формулирам за себе си коя е печелившата стратегия за училище след седми клас, пък принципно би трябвало да разполагам с повече информация от моите родители навремето.

Да, има информация, но има и елемент на реклама и маркетинг. Има го и това да мислиш, че някакви минуси можеш да преглътнеш, а в един момент да ти приседнат. Съвсем скоро ми предстои да мога да съпоставям две доста различни училища, с много фенове и с много врагове тук. И така емпирично да разбера коя е печелившата стратегия.
Скрит текст:
Ще ти споделя резултата, както съм ти казвала, твоето дете ми прилича на моето дете номер 1 Simple Smile

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 22:17 от Тинкърбел

# 713
  • Мнения: X
Дъждец, моят с преголямо удоволствие би учил на английски в Германия, стига да можеше да учи това, което иска, но след като направихме таблицата с желаните унита и специалности, и изискванията им, разбра, че ще трябва да си седне на д..то и да вземе ДаФ с 4х4 -това го осъзна в 11 клас по средата някъде.
Да, има информация, но има и елемент на реклама и маркетинг. Има го и това да мислиш, че някакви минуси можеш да преглътнеш, а в един момент да ти приседнат.

Напълно споделям това мнение.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 22:13 от Анонимен

# 714
  • Мнения: 133
За не разбралите и тези на които им е трудно да осмислят прост текст, боже нали тука са само каймака интелектуалци на нацията, исках да кажа, че голяма част от родителите търсят и си представят, частното училище като детска градина, която прави от децата им гении. Първо тези с лежерното образование са обикновено новите училища, залагащи на гръмки фрази, като развиване на творческото мислене, индивидуален подход, Монтесори и други глупости, които искат родителите да чуят. Обикновено там няма наплив приемат всеки, и единствената причина човек да си запише детето е защото няма кой да го гледа през деня. Бонус намален шанс за агресия, поради малкото класове и деца в тях(колко е хубаво първи, втори и трети клас да са заедно в час, така малките ще попиват знания от големите, да живее килийното училище, това за малките "бутикови" училища).
 С набиране на популярност едно училище неминуемо почва да прави подбор, от там се вдига нивото, от там популярноста се увеличава, но за съжаление това само и единствено ако имаме наистина качествено образование и добра визия и управление, за съжаление в България това е рядко изключение, а от там се вдига и нивото на изискванията.
Второ в така наречените концентрационни лагери за деца гении, се оказва че совите не са това, което са. Учи се НОРМАЛНО, дори бих казал по-малко от колкото аз във втора мъжка гимназия едно време. Да езика идва малко нанагорно, но едно дете ходило насам натам, обясняване някои думи преди това под формата на игра се справя прекрасно. До там ли стигна нивото ни, че когато едно училище иска да се учи да бъде наричано тегаво, трудно и какво ли не. Да не всички се справят, да има деца всякакви, но как ще разбереш дали детето се справя ако не пробваш. Невъзможно е да знаеш ако на твоето дете му се осигури среда благоприятна за учене на какво е способно. А там обикновено има тази среда осигурена, защото не се губи време за звероуктотяване (да подбират си децата, и не търпят различните (има опити за справяне с тях, без крайности), но кой ли ги търпи, не сме достатъчно толерантни, като общество още и едва ли скоро ще станем).
 И последно накрая всеки иска детето му да избира училище в седми клас, а не да се чуди в коя частна гимназия предлагат нещо близко до реномираните, а повечето от тях са безплатни Wink

# 715
  • В офиса
  • Мнения: 4 016
Poppea, да ми цитираш мнението с правописната грешка, сега даже не мога да я оправя Grinning

Prayerman, и твоето мнение си е субективно. От моята камбанария: не ги гърчат с английския и търпят различните. След 4-и клас не търпят такива със слаб успех, т.е. изпълняват си клаузата по договора, а оценки на никого не подаряват. Сега дали точно с успех под 4.5 ще изхвърчиш, по-скоро не, но ако ти е много под това, тогава си аут.

# 716
  • Мнения: X
Poppea, да ми цитираш мнението с правописната грешка, сега даже не мога да я оправя Grinning
.....
Готово Simple Smile Вече можеш да я оправиш.

# 717
  • София
  • Мнения: 18 040
Poppea, и технически специалности на английски има за бакалавър. Не ми се рови, а и не е за това темата, в множество хохшулета има ( за тях няма да стигнат часове човек да ги изрежда), има и в академични университети - по спомени в Bremen, Duisburg -Essen, Kaiserslautern, Siegen, дори май и Karlsruhe. И става дума баш за технически специалности - чиста или приложна информатика, математика, електротехника, информационна техника, машиностроене и т.н.

# 718
  • Мнения: 133
Под различните имах предвид деца, които откровено не се справят, какви са причините не знам. Могат да са всякакви, от такива не можещи да свикнат, че са на училище вече, въпреки Пука, до такива, че темпото на учене им е много високо. За съжаление или за щастие, хората сме такива, едни разбират с една дума нещата, на други и един час да обясняваш пак ще има нулев резултат.

# 719
  • Мнения: X
Poppea, и технически специалности на английски има за бакалавър. Не ми се рови, а и не е за това темата, в множество хохшулета има ( за тях няма да стигнат часове човек да ги изрежда), има и в академични университети - по спомени в Bremen, Duisburg -Essen, Kaiserslautern, Siegen, дори май и Karlsruhe. И става дума баш за технически специалности - чиста или приложна информатика, математика, електротехника, информационна техника, машиностроене и т.н.
Русалка, вече не помня всички, основните бяха ТУ Мюнхен, ТУ Берлин, ТУ Щутгарт, ТУ Дармщадт. ТУ Карслруе - за тях познати германци ми бяха казвали, че са добри, хохшулета не искахме, защото идеята беше за магистратура и нагоре. Това беше резултатът тогава, който мен много ме устройваше, защото го пришпори за немския.

Но понеже се захвана с тази тема, намерих сайтовете на някои от изредените от теб. По-долу слагам линковете:
Скрит текст:
В Бремен във факултета по MATHEMATICS, ENGINEERING & PRODUCTION не виждам undergrad на английски:
https://www.dbs.uni-bremen.de/en/study-programs/study-career-fie … ering-production/
В Дуйсбург-Есен също не виждам ъдерград на английски в математика и информатика, но този даже не го знаех, че съществува -гледам,че нивото му на езиците за computer science искат Б1 и на двата (явно е на двата езика), което е много ниско, та много не ми вдъхва доверие:
 https://www.uni-due.de/de/studium/mathe_informatik.php
За Карлсруе computer science също не виждам - той беше в нашата таблица, всъщност, а и приятел на сина го завърши -на немски:
https://www.sle.kit.edu/vorstudium/bachelor-informatik-details.php
Не ми се проверява и за другите изредени от теб. Не ти се рови, значи, но твърдиш някакви неща. Не знам какво точно целиш с това, но те уверявам, че ако можеше да учи в добър университет в Германия това, което искаше, на английски, моят щеше да з..бе ДаФ с огромен кеф и изобщо нямаше да не се занимава с него - имаше CPE още в 10 клас и не изгаряше от желание да се бъхта за ДаФ. Пък който не вярва, да си извади сам информацията и да си я подреди, и ще разбере какво говоря -или да ти повярва, негов избор. И се извинявам на четящите, защото това вече наистина е много далеч от темата.

Последна редакция: пт, 02 ное 2018, 23:06 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт