Зимни гуми

  • 13 727
  • 103
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 970
Може, но ако знаеш какво правиш. Лудост е за млад водач, дето още права линия не държи с колата и не може да усети кога кара със спокана гума, за първа зима, с това движение, с тия малоумници по пътя и с тези общинари дето ловят снежинките във въздуха и отсега са изненадани, да се правят компромиси.
Миналата зима на първия от двата последователни 90-градусови завоя в Студентския град, едвам успях да се размина с една кака която хитро натисна спирачка вече в завоя и влезе в него със задните гуми напред. Подозирам, че бяха по-стари от предните, обикновено това се получава - предните държат, задните не.... Или по-малко, на сняг е очевадно.
Рейса след мене обаче нямаше къде да избяга...
Та не си правете експерименти, дайте още 150-180 лв за още две гуми....
Няма да спестите много, ако (да не се случва) поднесе някъде и стане белята. Чакането на Кат в студа, разправиите и ремонта са малкият дявол... пред реалната възможност за нещо по-сериозно..
Не си играйте с живота си и този на околните...
Всеки си мисли, че на него няма да се случи.
Ами случва се, при това все по-често - и в града и извън и навсякъде. Просто ако всеки постъпва така, както би трябвало и е логично да се постъпи, няма да сме на този хал.
Я пробвай в Германия да си смениш само двете гуми....
Да не говорим, че ако си ги смениш сам, пред блока а не в сервиза който и издава документ за това и някак си имаш късмет да не те видят и глобят, при ПТП на практика нямаш застраховка...
Та простата сметка показва, че парите. дадени за сервиза  всъщност не са напразно, изплащат се. Измислили са го германците.
Какво да говорим...

Последна редакция: чт, 18 окт 2018, 17:31 от StefanB

# 61
  • Мнения: 876
Може, но ако знаеш какво правиш. Лудост е за млад водач, дето още права линия не държи с колата и не може да усети кога кара със спокана гума, за първа зима, с това движение, с тия малоумници по пътя и с тези общинари дето ловят снежинките във въздуха и отсега са изненадани, да се правят компромиси.
Миналата зима на първия от двата последователни 90-градусови завоя в Студентския град, едвам успях да се размина с една кака която хитро натисна спирачка вече в завоя и влезе в него със задните гуми напред. Подозирам, че бяха по-стари от предните, обикновено това се получава - предните държат, задните не.... Или по-малко, на сняг е очевадно.
Рейса след мене обаче нямаше къде да избяга...
Та не си правете експерименти, дайте още 150-180 лв за още две гуми....
Няма да спестите много, ако (да не се случва) поднесе някъде и стане белята. Чакането на Кат в студа, разправиите и ремонта са малкият дявол... пред реалната възможност за нещо по-сериозно..
Не си играйте с живота си и този на околните...
Всеки си мисли, че на него няма да се случи.
Ами случва се, при това все по-често - и в града и извън и навсякъде. Просто ако всеки постъпва така, както би трябвало и е логично да се постъпи, няма да сме на този хал.
Я пробвай в Германия да си смениш само двете гуми....
Да не говорим, че ако си ги смениш сам, пред блока а не в сервиза който и издава документ за това и някак си имаш късмет да не те видят и глобят, при ПТП на практика нямаш застраховка...
Та простата сметка показва, че парите. дадени за сервиза  всъщност не са напразно, изплащат се. Измислили са го германците.
Какво да говорим...
Напълно съм съгласна. Затова приемам съвети всякакви. Как с ограничен бюджет ( наистина ограничен - 300 лв максимум) да избера нещо качествено и безопасно? Ако имам още 150-200 ще ги дам, не е от пинтилък. Но понякога и 50 лв са много, математиката не излиза. Да не карам кола не става. До миналата година големия (2 клас) пътува с градски транспорт, аз си ходех пеша на работа и това не е проблем. Проблем е времето, то не стига. Не и ако разчитаме на така (не) уредения обществен транспорт. Един германец в нашите условия може и да се научи на тарикатлъци. Та, пак казвам - благодарна съм на всеки съвет.

# 62
  • Мнения: 3 732
Веси, не искам да поръчвам от интернет. Искам да отида, да ги сложа и да забравя.

Морски бриз, и аз така - разчитам на мен си предимно и на вас. И аз изплащам моята.

Турболентност, това правих днес и се забавлявах много.
Ходих в Радиал и Маргел. И на двете места след въпрос каква е марката на колата и обяснението, че размера е рядко срещан, съвета е един е същ - 165 да стане 155. В Радиал ми предлагат Корморан за 57 лв и Дебика за 63 лв. И марките съм чувала, че са добри и евтини, и цената ме устройва. В Маргел ми предлагат Сава, словенски за 67 лв.
Обясненията и от двете места бяха, че зимната гума трябва да е по - малка от лентата защото зимната като била по - малка правела колата по - тежка и стабилна. Единия мъж нещо за ламели  ми обясняваше, не че го разбрах.
Единственото, което казвам е, че колата е лека и нестабилна, а аз начинаещ шофьор.

Колебая се дали да променям размера. На рамката между моята и задната врата има бележка и там си пише 165/60 R14.
Произведена си е за такива гуми.
А и в момента задните ми гуми, които бяха предни, но ги изтрих и минаха отзад, са били зимни - Унироял, производствения размер. Значи все някъде ги продават, но къде и на каква цена?

Везните отклоняват към http://www.6plus.bg/catalogsearch/advanced/result/?cat_plus_id=4 … tyre_vehicle=2029
Имате ли мнение за марките?

Аз самата рядко си купувам обувки и никога не уцелвам удобни. Пролетта, малко след като започнах да карам, бивша колежка ми подари маратонки, които се оказаха адски удобни за каране и ходене. Носех ги и с пола макар да знаех, че не е подходящо. Наричам ги шофьорските ми обувки и вероятно и зимата ще ги нося.
Сега с Парцалана е подобно. Ще избера гуми, но дали ще са нейните ...

# 63
  • Мнения: X
По колко км. въртите? 500 на ден? На месец?
Я си вземете европейска, турска или руска марка гуми за
60-70 лв./бр. Все ще ви изкарат 3-4 години. Пък след това ви пожелавам по-хубава кола с по-скъпи гуми.

# 64
  • Мнения: X

Ходих в Радиал и Маргел. И на двете места след въпрос каква е марката на колата и обяснението, че размера е рядко срещан, съвета е един е същ - 165 да стане 155. В Радиал ми предлагат Корморан за 57 лв и Дебика за 63 лв. И марките съм чувала, че са добри и евтини, и цената ме устройва. В Маргел ми предлагат Сава, словенски за 67 лв.
Ето ти компетентно мнение. Слагай 4 Корморана и си свиркай.

# 65
  • Мнения: 3 732
Под 50 на ден.

"европейска, турска или руска"
Може ли на женски език - имената на марките?
Получих съвети от бивши колеги точно да е европейска, не китайче, но на мен имената на марките нищо не ми говорят.

# 66
  • Мнения: 296
"И марките съм чувала, че са добри и евтини, и цената ме устройва"

Тогава предлагам да спреш да го мислиш. И двете марки стават, разликата в цената не е голяма... може и по да хвърлиш може и двете Grinning
Ако толкова те притеснява, си провери я нета препоръчителните размери за всеки случай, обикновено за един модел са допустими няколко или поне два. Предполагам, че това, което ти предлагат става за твоята кола. Каква е колата?

# 67
  • Мнения: 3 732
Веси, размера ми е 165/60/R14. Не е 65.

Последна редакция: пт, 19 окт 2018, 18:12 от Plava luda lutka

# 68
  • Мнения: 9 662
Купи си някакви гуми, които ти предлагат в сервиза, не го мисли супер много. Като млад шофьор много се съмнявам да правиш изцепки, особено зимата. Просто внимавай повече. Аз ти писах вече, че преди си бях взела Kleber зимни, бяха евтини, бях начинаещ шофьор и колата ми беше ужасна. Е, всичко си беше ОК, не съм имала никога екстремна ситуация. Просто си внимаваш, караш бавно, пазиш дистанция. А гумите не ги бях избирала въобще, гледах само цената и да не са все пак някакви мега измислени. Има може би 4-5 дни през зимата, които са ужасни, но тогава всеки пъпли така или иначе. Ако не правиш рискови маневри или да караш бързо по-вероятно някой тарикат да ти се навре, отколкото ти да направиш нещо. Това е моя съвет.

# 69
  • Мнения: 296
Колата е Сузуки Вагон Р, от 2000 година.

Веси, размера ми е 165/60/R14. Не е 65.

Всъщност, на повечето места излиза 155/65/14 като препоръчителен размер.

# 70
  • Мнения: 3 732
МуунРивър, благодаря ти!

Какво е според теб "мега измислени?
И на мен цената ми е водеща при избора, но осъзнавам мойте способности и че колата е лека и нестабилна.

Моджото, не съм англоезична, но с интерес ще изгледам клипа.


Притеснява ме смяната на размерите. Тя си е създадена за определен размер. Аз нося обувки 37 - 41 номер в зависимост от производителя. Удобни са ми различни размери. Няма как да разбера на Парцалана кои ще са й удобни ако не сбъркам.

# 71
  • Мнения: 296
Хай, не е клип, скрийншот на сайт с данни за колата. Tire size = размер на гумите. Има няколко вариации твоя модел, ако го знаеш излиза още по точно. Има подобни сайтове инна български май. Но никъде не излезе като препоръчителен размера, кпйтонса твоите.

# 72
  • Мнения: 9 662
Ами мега измислени в смисъл дето абсолютно никога не съм ги чувала или някакви китайски. Не мисля, че е някакъв проблем да промениш леко размера, знам, че го правят хората. Пак казвам - нека ти кажат в сервиза и за марката, и за размера, все пак хората си разбират от работата, предполага се. Явно проблемът е, че като цяло не си много уверена с колата, а не специално в гумите. Но то това е напълно нормално. Най-кофти дните зимата може даже да не я караш. Аз например моята понякога дори не можех да я изкарам от преспите, така че нямах особен избор дали да карам или не Joy

# 73
  • Мнения: 296
Абсолютно подкрепям (май даже се повтарям) в най-сложната обстановка колата да си стои в гаража/на паркинга. Не само за млади, неуверени, сами жени-шофьори. Не е края на света, не е и срамно. А неувереността понякога е по-опасна и от летните гуми.

# 74
  • Мнения: 1 504
Plava Luda..
Погледнах оригиналното оборудване за този модел кола и излезе 155/65/r14.
Не препоръчителнп,а оригинално..
В Примекс ходи ли?

Общи условия

Активация на акаунт