Майчинството 170 лв.!

  • 5 702
  • 66
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 740
прочетох темата за протеста, както и писмото
аз имам една мисла. Crazy

сега, ясно е, че парите Не стигат.
на никой никъде не му стигат.
ако обаче държавата плаща изцяло издръжката на едно бебе, това означава, че се явява нещо като работодател на родителите.
в такъв случай би следвало да има съответни изисквания към качеството на грижата, която родителите полагат за детето, за да получават тези пари. за това не чета нищо тук.  

не искам да говоря за роми и тн защото едно увеличаване на кеш-а означава бум на раждаемостта в социално слаби семейства, което от своя страна ще качи армията на неграмотни и неквалифицирани хора в БГ до небесата.

моето мнение е,че никоя държава не бива да дава пари кеш за децата.

защото вместо това може да предоставя достъп до широк спектър социални услуги, които да отговарят на  доказани нужди на бебетата и техните родители.
да не говорим колко ще е полезно това за пазара на социални услуги.
това беше част от платфомата на Берлускони ( щото тука не са и чували за майчински и надбавки, та той точно това предлагаше - пакети услуги), само ,че не видяхме нищо, защото не спечели изборите.

та, мисля си - няма ли да е по-добре, вместо да се протестира за кеш пара ( която е безумно ниска) да се цели българската майка по-нависоко - достъп до  материална,  образователна, здравна и каквато се сетите друга форма на социална услуга.

това е концепция за бъдещето например, но бг мамите могат да помислят как да стъпят на врата на институциите ( защото детските градини, площадки и тн са на точка по-задна в списъка искания).




Това е имоята гледна точка. И по 50 лв. детски да ми дават на дете, пак няма да мога да посрещна нуждите на децата си от образование, спорт и здравеопазване. А на онези, които раждат за бизнес 50 лв. на дете добре ще им дойдат. Затова искам да ми осигурят достъп на децата до спортна база и треньор, до летни и зимни лагери, до школи по изкуство и език, до медицински изследвания - и то на цена, която да мога да си позволя. За храна и дрехи ще се погрижа, но какво ми решават 50 лв. детски /дори и да ги дадат/, ако картата за плуване е 40 лв., курса по английски - още толкова, а учебниците за задължителното образование за една година - минимум 100 лв. Да не говорим за задължителния модул физкултура, който означава по една екскурзия на учебен срок за около 70 лв. Да не изброявам нататък.

# 61
  • Мнения: 1 072
Мамо, Цвета. Харесвам много твоите идеи. Подкрепям постовете и на мамите, които искат повече нематериални социални придобивки.
Но
Топлофикация иска пари. Очаква се повишаване на цените това лято.
Електроразпределение иска пари. Очакват се няколко повишения на цените / от 0,3 до 30% цитирам Овчаров /
Държавата иска пари за данъците.
Хазяинът иска наема в брой.
В магазина няма да ти дадат кисело мляко срещу бележка за нисък доход и т.н.
    Не подценявайте исканията на майките за увеличение. Помогнете. Вече става въпрос за оцеляване. Пък и да не е така. Всеки има право да си поиска парите от държавата, след като тя му ги е взела, за да му помага в такива моменти.
 Освен посочените от вас искания аз искам още много.
Искам да се спре с издевателствата над образователната система, произвеждаща дипломирани неграмотници.
Искам да се намали разпространението на наркотици.
Искам да се намали престъпността.
Искам да се засили контрола над движението по пътищата.
Не искам да умират деца.

# 62
  • Мнения: 4 546
Всичко е само проекти. Нищо не е решено. Слушам по новините: 1 проект - 2 години по 170 лв.; 2 проект - 200 дни по 70% от заплатата, след това 170 лв. Ако се върне на работа след 1-вата година, майката да може да си избере бавачка, обаче от бюрото по труда Wink и ще и дават, на бавачката де, по 170 лв. Не можеш да избираш жена, която не е регистрирана в БТ. Можело да бъде и роднина, но безработна, регистрирана и непенсионер. Било имало 9000 безработни педагози, на които по този начин щели да осигурят работа #Crazy Пак малоумни истории ooooh!
аз дете нямам още, но не бих си наела учителка, още по-малко пък мед.сестра/ако всичко си е наред/.

# 63
  • Мнения: 3 457
10 лева мале ,мале чаки да сметна колко много работи ще купя Mr. Green

# 64
  • Мнения: 483

3 месеца платени макар и на 80 % от заплатата, там 1-2 месеца след раждането са обратно на работа иnewsm78, може и да греша, ако не е така поправете ме Rolling Eyes
Това е така и аз съм го чувала! Но все пак тук не сме Америка, имам приятелка, която живее там от няколко гждини и скоро си купи къща а работят ТЯ и мъжа и като сервитьори .... тук колко хора могат да си купят къща и то с такава работа!
Наистина са малко 10 лева, но едва ли ще дадат повече!

# 65
  • Мнения: 219
Аз пък не смятам, че исканията в протесното писмо са фантазии. Защото това са реално необходими средства за покриване на малка част от парите, необходими за отглеждане на дете в семейството. Още повече, че сметки за парно от порядъка на 150-200 лв., за електричество - 100-150 лв. въобще не са фантазии. Не може за ток и парно сумите да са реални, а за майчинство и детски да са фантазии. Ето тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105827.20 са направени някои сметки, какви данъци ни събират, а какво се връща при нас при отглеждане на дете. Освен това смятам, че в протесното писмо се правят принципни предложения как да се изчисляват парите за майчинство на осигурените майки, на самотните и социално-слабите майки и се поставя въпрос да се премахне дискриминацията по отношение правото на детски. Тоа е най-важното.
Според мен би трябвало да се приеме принципа за изчисляване на майчинството според доходите на двамата родители, а за неосигурените и социално-слаби - пакети от социални помощи, без даване пари в брой. На мен ми е все едно дали ще отида да си купя памперсите или ще ползвам някакви облекчения при набавянето им. Стига да ги имам на време. Тънката разлика е, че аз си гледам децата и наистина ми трябват памперси. А тези, които ги раждат за бизнес, на тях не им трябват памперси, те лампят за пари в брой, пък били те и 5 лв.
Освен това трябва да се спрат празните приказки, че нямало пари в държавата. Има ли проблем със средствата за отглеждането на децата в България - има, има ли демографски срив - има, трябва лида се решават тези проблеми - трябва. По тези въпроси май две мнения няма. Щом е така Орешарски и Масларова и който още там трябва, да сядат и да смятат.

# 66
  • Мнения: 7 111
Дъстьо,  newsm10.
Формулирала си моите виждания. 
Целта е да не си внасяме Индия, а да се направи нещо наистина социално за децата на България.

Общи условия

Активация на акаунт