Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 515
  • 774
  •   1
Отговори
# 255
  • Бургас
  • Мнения: 1 433
Успех и от мен на всички деца днес на изпита.

Да допълня за куфарите - на мен не ми е пристигал куфар, беше една дълга кореспонденция с Луфтханза. От тогава си пазя касовите бележки на дрехи, обувки и куфари. Няма да навлизам повече в подробности, но ми изплатиха по описанието. В крайна сметка куфара или го откраднаха на летището или някой го взе от лентата. Да не сме негативни, това е рядко.

# 256
  • Мнения: 327
Като споменахте Франкфурт - там наистина винаги има чудовищни опашки. Последния път като пътувах около 30 души си изпуснаха полета за Киев поради тази причина (не ги изчакаха...) Затова, който пътвуа често от Франкфурт, най-добре да си изкара паспорт, а да не ползва личната карта. За паспортите от ЕС има автомати, през които се минава директно, а тези с личните карти чакат на опашката редом с чужденците от извън ЕС.

# 257
  • Мнения: X
Като споменахте Франкфурт - там наистина винаги има чудовищни опашки. Последния път като пътувах около 30 души си изпуснаха полета за Киев поради тази причина (не ги изчакаха...) Затова, който пътвуа често от Франкфурт, най-добре да си изкара паспорт, а да не ползва личната карта. За паспортите от ЕС има автомати, през които се минава директно, а тези с личните карти чакат на опашката редом с чужденците от извън ЕС.
Е, как ще чакат на една опашка, като си има отделни гишета EU/ЕЕА citizens  и All passports. Редовно пътувам само с лична карта и досега повече от 10-ина минути не съм чакала.
Тези за Киев не са в ЕС, ние сме в ЕС, гишетата са други. Дори снощи се прибрах от голямо европейско летище, преди  паспортния контрол стои служител на летището и пита "EU passport?", казвам "EU ID card" и той ми отвори лентата (знаете ги, лентите за спиране на пътниците, дето ги закачат и откачат служителите на летището, за да пренасочат потока) към гише със служител, което беше само за ЕС граждани и нямаше никакви хора на него. Ако имаш паспорт с биометрични данни, тогава наистина може да идеш на автоматите, но досега съществена разлика във времето не съм видяла, за ЕС граждани говорим.
Синът ми също пътува само с л.к, досега оплаквания от опашки не е имал. Опашките сатват на гишетата All passports, защото там често проверяват и визи, и по-щателно гледат паспортите, питат защо влизат и т.н., зависи откъде де. Но и с американски паспорт пак чакаш, ако пред теб се случи някой малиец с нередовни документи. Докато на ЕС гишето това не се случва.

# 258
  • Варна
  • Мнения: 3 242
Grant според моите наблюдения големите опашки са при security check, a не при паспортите. Освен ако си имала предвид прекачване и голяма опашка при проверка на паспортите при кацане на междинната спирка.
За да се избегне риск от забавяне, по-добре е да се вземе Fast Track (редят се на отделна опашка).

# 259
  • Мнения: X
Grant според моите наблюдения големите опашки са при security check, a не при паспортите. Освен ако си имала предвид прекачване и голяма опашка при проверка на паспортите при кацане на междинната спирка.
За да се избегне риск от забавяне, по-добре е да се вземе Fast Track (редят се на отделна опашка).
Да, това е така. Но и на междинна спирка опашките са отделни за ЕС граждани и извън ЕС. ЕС граждани опашките вървят много по-бързо.
За секюрити чека - моето мнение е, че на големите летища са изключително експедитивни - снощи имаше сигурно 100-150 души пред мен в коридора, минахме за 15 минути. Без фаст трак - там също имаше опашка, но около 20-ина души.
Не казвам да не се взема фаст трак или паспорт с биометрични данни, а че и без тях може да се управлява ситуацията. Пък всеки сам си решава.

# 260
  • Мнения: 4 934
и моят син ще се прибира с луфтханза за Коледа и понеже е голямо летището, той няма да е с влак, а с фликсбус и ако закуснее буса, и с куфар за чекиране се надявах, че ще може да го пусне на машинките за самостоятелно чекиране и да пропусне опашката на гише- да отива след това директно на опашката за секюрити чекин
Но те са младежи.. могат да тичат, жонглират с куфари и се надявам да няма проблем с хващането на самолета насам.

# 261
  • Мнения: 327
Poppea, права си, че трябва да има опашка за All passports и отделна за ЕС (лични карти) и трета за паспорти с биометрични данни (немски и от ЕС). Попринцип на летищата в Дортмунд и Кьолн винаги е било така. Затова и са ми направили впечатление опашките във Франкфурт. И миналата година на Коледа, и сега лятото, опашката там беше една много много дълга - на нея се редяха хората от полета ми за България с лични ктарти, и тези с паспорти извън ЕС. Тогава наистина се чудех дали това е редно. Разбриа се, възможно е да е било и просто недоразумение. Например, дори хора с паспорти от ЕС се редяха, но се оказа, че за нас имаше "неофициална" втора лента. Даже една жена от летището постоянно обикаляше и търсеше такива пътници, за да ги насочва към нея и да не чакат на грешната опашка.

Иначе и моят опит казва, че на големите летища, security-check минава сравнително бързо, честно казано най-големите "проблеми" са били само в София.

Последна редакция: ср, 28 ное 2018, 22:48 от Grant

# 262
  • Мнения: X
Grant, така е  Peace  По-скоро си мисля, че е било недоразумение или много от хората с ЕС документи са се редяли не където трябва, та е трябвало да ги издирват и насочват.
Аз от Франкфурт съм летяла без проблеми, голямо летище, но много добре организирано. Но не по Коледа, по принцип избягвам пътувания в дни на големи празници. Може би тогава да е по-сложно,наистина.

# 263
  • Мнения: 287
Здравейте, някой случайно да е изпращал колет до Виена с български пощи и да знае колко пътува и колко струва. Или пък колет по друг начин или с друг куриер.  Благодаря предварително.

# 264
  • София
  • Мнения: 4 222
Лятото изпращах със Спиди - около 30лв. беше. Според моето проучване тогава те бях най-изгодни. Разгледайте сайтовете на пощите и няколко куриерски фирми и изберете.
Следва да имате предвид, че не може да изпращате домашно приготвена храна и алкохол без бандерол.

# 265
  • Мнения: 287
Лятото изпращах със Спиди - около 30лв. беше. Според моето проучване тогава те бях най-изгодни. Разгледайте сайтовете на пощите и няколко куриерски фирми и изберете.
Следва да имате предвид, че не може да изпращате домашно приготвена храна и алкохол без бандерол.

Благодаря за информацията.

# 266
  • Мнения: 1 970
Проверете и Арамекс - скоро изпращахме до Холандия с тях, струваше около 50 лв, ограничението беше да е до 30 кг, пътуват два пъти в седмицата, работят с ДПД в Европа, доставиха за 4 дни до Холандия, за Виена вероятно ще е поне ден по-малко.
Изискват колета да не е запечатан, когато го взима куриера, не че е гледал нещо вътре, но такова им е изискването, нямаха ограничения като Спиди за мед, алкохол течности и т.н., само казаха, ако има, че е на наша отговорност. Естествено стандартното - да няма наркотици, оръжие и т.н.
Изисква се лист с опис на съдържимото и колета се запечатва пред куриера , когато го взима.
Пратката се траква през сайта им до разпределителния им пункт в Европа (дали не беше Виена...) и после през сайта на ДПД с номера на товарителницата.
Куриера на ДПД НЕ звъни по телефона на получателя. Доставя направо, такава е практиката общо взето на повечето дотавчици, ако те няма или го връщат в офиса им, или го оставят на съсед. Но с трекинга е лесно да се ориентираш кога ще го донесат, а може и получателят да се обади и да пита.

Последна редакция: пт, 30 ное 2018, 11:20 от StefanB

# 267
  • Мнения: 287
Куриера на ДПД НЕ звъни по телефона на получателя. Доставя направо, такава е практиката общо взето на повечето дотавчици, ако те няма или го връщат в офиса им, или го оставят на съсед. Но с трекинга е лесно да се ориентираш кога ще го донесат, а може и получателят да се обади и да пита.

Благодаря и на Вас за информацията. Точно това ме притеснява. Синът ми живее в общежитие и ако куриерът дойде през деня и той е на занятия как се случват нещата. Мисля да се обадя в общежитието и да питам няма ли някой който да ги приема колети, но се надявах, че се обаждат или поне пращат смс нещо-- хмм

# 268
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Моля, разберете, че в Германия звънят само спедиторските фирми (за големи товари като хладилници примерно), куриерските (за обикн пакети и пратки до 30кг) НЕ звънят.
Във всяка тема се намират по няколко учудени 😃.

Опциите ако те няма са: избираш доставка на друг ден, избираш съсед, на когото да доставят, казваш им да оставят пакета пред вратата (както аз правя винаги), или просто поръчваш не на адрес, а на Packstation.

Не всеки куриер предлага всяка от тези опции.

# 269
  • София
  • Мнения: 4 222
в общежитие ги оставят на съсед, хаусмайстер. Когато беше на квартира, колетите са ги оставяли в кафене, магазин. Оставят бележка къде се намира колета. Няма проблеми, не се притеснявайте, че доставката може да не е лична.
ДПД имат мобилно приложение и може да се следи точно къде се намира куриерът.

Общи условия

Активация на акаунт