Малко трудна тема.... за болестта рак - тема 3

  • 82 889
  • 774
  •   2
Отговори
# 270
  • Мнения: 22 908
Майка ми имаше голямо образувание в коремна кухина,което се виждаше с ехограф, но то не “светна” на Пет скенера.Само метастазите в бял дроб бяха видими.
Нямам представа защо.

Последна редакция: нд, 30 юни 2019, 10:46 от ДХ3

# 271
  • София
  • Мнения: 1 037
А на какво се видя?Кое показва всичко-ЯМР,ПЕТ или обикновен скенер?

За съжаление, нито едно от трите изследвания не е 100 % сигурно. Нито ПЕТ скенер, нито обикновен скенер хванаха тумори на уретер и пикочен мехур.
Също препоръчвам, по възможност, разчитане на диска и от втори специалист. Цената е около 50 лв.

# 272
  • Мнения: 10 614
 Аз не съм сигурна, че с ПЕТ скенер се гледа глава. Мисля, че за нея най-точен е обикновенният скенер.
Както скоро писах, в самото разчитаме на ПЕТ скенера, ни бяха написали препоръка да проследим черния дроб на обикновен скенер, защото ПЕТ скенера не показваше дали е киста или метастаза.

Аз пък искам да питам някой бил ли е на новия ПЕТ скенер в Александровка. Твърдят, че е най-добрият за белодробни метастази, но се чака много.

# 273
  • Мнения: 24
Благодаря за отговорите!

П.С При разчитането на ПЕТ скенера си има отделна част за главата и шията, като при нас е : "не се изобразяват лезии с патологично повишена метаболитна активност"

# 274
  • Мнения: 5 010
Аз бях м.март,чаках 10 дена.Останах с впечатлени,че претупват набързо защото имат много хора.

# 275
  • София
  • Мнения: 3 263
За да е достоверен РЕТ скенера, кръвната захар трябва да е в норма. И от въвеждането на маркираната глюкоза до скана да няма движение, активно изгаряне на енергия по някакъв начин или промяна на околната температура.
Ако изследването е правено при тези условия, най-вероятно е достоверно... Но гаранция 100 процента няма.
Доколкото помня, имаше нещо за по-малката метаболитна активност на старите и големи формации в сравнение със страничните им, но бързо делящи се (и затова активни метаболитно) метастази.
Общо взето, тези неща лекар може да Ви ги обясни, стига да е достатъчно човечен и да го е грижа малко...

# 276
  • София
  • Мнения: 3 016
Здравейте, колкото и да не ми се иска и аз ще пиша в тази тема.
Историята е дълга и всъщност не знам от кога датира началото й.... При профилактични изследвания на свекърва ми излиза нисък хемоглобин, изпращат я на хематолог, който установява ниско желязо и изписва да пие добавка и да направи контрола. След контролата й казава да продължава с желязото, въпреки, че няма ефект и да обмисли консултация с гастроентеролог.
На 13.06 т.г. направи колонскопия при д-р Марков в Доверие, след взета биопсия се установява аденомокарценом T1N0M0, на 27.06. т.г. я оперираха в болница Доверие, изрязали са каквото е имало + лезия на черен дроб. Миналата седмица излезе решението на онкокомисията къде пише, че степента на тумора е T3N0M0.
Възможно ли е за две седмици межди колоноскопията и операцията раковото образувание да повиши степентта си?
И от тук нататък има назначена химиотерапия - нея я е страх да я апочне още и иска да получи повече мнения по въпроса.
Моля за препоръки за лекари.

# 277
  • Мнения: 10 614
Не се впечатлявай от стадии, защото едно е стадии на тумора, друго на заболяването.
Кажи й да не се страхува от химията. Няма да й опада косата и никой няма да разбере, че е болна, ако не му каже.
Лекарите ще й обяснят какво да очаква и какви са страничните ефекти - най-често гадене и повръщане. Медицината е много напреднала вече и с този вид рак се живее десетилетия.

# 278
  • Мнения: 345
Здравейте, колкото и да не ми се иска и аз ще пиша в тази тема.
Историята е дълга и всъщност не знам от кога датира началото й.... При профилактични изследвания на свекърва ми излиза нисък хемоглобин, изпращат я на хематолог, който установява ниско желязо и изписва да пие добавка и да направи контрола. След контролата й казава да продължава с желязото, въпреки, че няма ефект и да обмисли консултация с гастроентеролог.
На 13.06 т.г. направи колонскопия при д-р Марков в Доверие, след взета биопсия се установява аденомокарценом T1N0M0, на 27.06. т.г. я оперираха в болница Доверие, изрязали са каквото е имало + лезия на черен дроб. Миналата седмица излезе решението на онкокомисията къде пише, че степента на тумора е T3N0M0.
Възможно ли е за две седмици межди колоноскопията и операцията раковото образувание да повиши степентта си?
И от тук нататък има назначена химиотерапия - нея я е страх да я апочне още и иска да получи повече мнения по въпроса.
Моля за препоръки за лекари.

Бъдете оптимистични , на майка ми диагнозата беше същата !Важна е диагнозата на онкокомисията ,т е след операцията - видно е, че няма метастази.
подкрепям мнението на zigizagi !

# 279
  • Мнения: 1 908
Здравейте и аз вече се включвам в темата.  Свекърва ми е оперирана преди 20 дни от рак на дебелото черво в болница Доверие , лошото е че има големи и много метастази в черния дроб. Насочиха я към Сити клиник за химиотерапия след 15 дни. Моля за всякаква информация за това заболяване, че лекарите не ни обясниха много. Моля и за информация за Сити клиник и химиотерапията- как протича, има ли престои в болницата , и колко се плащат химиотерапията?
Благодаря предварително!

# 280
  • Мнения: 10 614
Химиотерапията по принцип е безплатна, но не знам дали Сити клиник не взимат някакви пари за други неща.
На майка й правиха две манипулации там миналата година и тази, и платихме 'дарение' от 250 лева. Ако не платиш, не те хоспитализират.
Дали ще има престой в болницата зависи от това, с какво ще я лекуват. Някои болни остават в дневния стационар за няколко часа, други лежат три дни. Отива се сутринта на 2 етаж, в ляво от асансьора е регистратурата. Записват ви и чакате да я извикат за лечение. Вземат кръв, мерят тегло, задават въпроси. Носете си топли дрехи, че е страшен студ от климатиците. Някои хора бяха със зимни якета на 9 август.
Проучете възможността да се лекува и на друго място -  онкодиспансера в Младост - д-р Мангалджиев, болница Надежда - проф. Тимчева и проф. Щерев или Сердика - д-р Койнов. Обикновено се взимат поне две мнения преди да се започне лечението.
Обадете се в Сити клиник следобед, защото до обяд е много натоварено и попитайте дали се плаща нещо.
Майка се лекува в Надежда и информацията ми за Сити е от това, което видях докато чакахме да я приемат за манипулацията.

По същество - ракът на дебелото черво успешно се контролира с години. Неприятно е, че жената има разсейки в черен дроб, но не се отчайвайте, защото медицината е много напреднала и с добро лечение, тя може да живее години наред!

# 281
  • Мнения: 801
Аз съм с подобна диагноза, след която имам 8 курса химио, но в 27 поликлиника. пари не са ми исакли за нищо. Навсякъде обръщат внимание, била съм и в онкологията в Дървеница, отзивчиви и внимателни. Не се безпокойте, зиги е права, медицината е напредналаза това точно заболяване. Всичко ще бъде наред. Химиите се понасят. На колко години е майка ви?

# 282
  • Мнения: 1 908
Благодаря ви много! На 66 години е, в Надежда плащате ли за химиотерапията и въобще къде ще ни препоръчате да се обърнем за тази процедура, защото за операцията и в Доверие платихме 4000лева и ако пак се плаща с такива суми ще ни е непосилно

# 283
  • София
  • Мнения: 3 123
В Надежда не се плаща химиотерапията,аз правих там до преди 2 месеца.Сега правя лъпетерапия в Сити и не са ми искали пари също.

# 284
  • Мнения: 10 614
Елица, аз написах препоръки за други болници. Вижте коя ви е удобна като локация.
 За нас Сити клиник никога не е бил вариант.

Общи условия

Активация на акаунт