Счетоводни въпроси - 2

  • 46 512
  • 638
  •   1
Отговори
# 360
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Не е вярно.
Няма данък при осигуряване, удържат данък, ако получава липен труд примерно.
Ако беше подал ГДД, имаше удържан данък доход, щеше да си получи парите по сметка.

# 361
  • Мнения: 528
Благодаря за отговора.
Най-вероятно грешно се изразявам за данъка.
Но доколкото разбирам счетоводителя има пропуск в случая.

# 362
  • София
  • Мнения: 3 679
Здравейте
Къде мога да проверя какъв е минималния осигурителен доход по код по НКПД за определена длъжност в момента?
След април. 2022 не ми се промени сумата на която се подписвам във ведомостите за заплати и искам да проверя каква  трябва да бъде
Благодаря предварително

# 363
# 364
  • София
  • Мнения: 3 679
Благодаря но тук дава че няма резултат

# 365
  • Мнения: 3 727
Трябва да потърсиш по кода на фирмата,- хоризонтално, а за твоя код гледаш колонката на долу с код 4

# 366
  • София
  • Мнения: 5 139
Здравейте!
Напускам работа и имам 26 работни дни отпуска, които са неизползвани и трябва да ми бъдат изплатени. Въпросът ми е в какъв срок трябва да стане това изплащане?

# 367
  • Русе
  • Мнения: 1 516
Трябва да ти изплатят отпуската с последната работна заплата.
И аз имам въпрос. Назначихме шофьор на лек автомобил. Има наз 30г. стаж, но на различни длъжности преобладаващо в частни фирми. Твърди, че навсякъде е карал лек автомобил, половината от времето е бил и самоосигуряващо се лице. Мога ли да му призная част от стажа за клас квалификация. Шефът няма нищо против да му сложа клас колкото сметна за необходимо. Евентуално могат ли да ме санкционират при проверка?

# 368
  • Мнения: 47 993
Правила за класа нямате ли. Или поне някаква практика, към която да се придържате.

# 369
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте!
Напускам работа и имам 26 работни дни отпуска, които са неизползвани и трябва да ми бъдат изплатени. Въпросът ми е в какъв срок трябва да стане това изплащане?
Принципно с изплащане на последната заплата. Но винаги може да се просрочи във времето.

Благодаря но тук дава че няма резултат
Скрит текст:
Така като гледам за вашата длъжност навсякъд е МОД е МРЗ 710лв, с изкл. Рестроантьорство и Хотелиерство.
Това с МОД по длъжности работеше в началото, последните години не се променя особено.

# 370
  • София
  • Мнения: 501
Здравейте !
Моля да ми перпоръчате фирма  за закупуване на касов апарат - мобилен .След като се регистрира в НАП какви ангажименти има към този касов апарат,трябва ли да е постоянно включен , касова книга трябва ли и какво още ......

# 371
  • Русе
  • Мнения: 1 516
Вече фирмите, към които плащате абонамент за касовия апарат правят всичко пред НАП.
От вас се изисква да имате касова книга, в която всеки ден, в който сте чукали на касовия апарат да залепите дневния отчет.
След приключване на масеца се вади месечен отчет, който също се лепи в касовата книга и годзишен отчет.
Не помня обаче изисква ли се все още и кочан с касови бележки за периода, в който касовият апарат е повреден.

# 372
  • Мнения: 475
Здравейте, от няколко години се занимавам с хендмейд, също така съм и майстор към Занаятчийската камара. В момента съм в майчинство от основната ми работа. Искам да отида на няколко хендмейд базара, но е желателно да имам касов апарат (въпреки, че на такива никога не съм получавала касов бон). Как може да се реализира това в максимално улеснен вариант?

# 373
  • Мнения: 1 659
Здравейте, полага ли се отпуск по чл.157 ал.2 КТ за жена по време на инвитро за времето на стимулацията ? Аз като чета Кодекса го разбирам, че се полага от пункцията до трансфера. То за това време се издава и б.л. , дори за повече дни и нещо не виждам много смисъл за осиг.лицо. Също така тези 20 дни годишно ли са или са по принцип 20 дни без оглед на това в колко години се ползват. Благодаря на отзовалите се !

# 374
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Здравейте, от няколко години се занимавам с хендмейд, също така съм и майстор към Занаятчийската камара. В момента съм в майчинство от основната ми работа. Искам да отида на няколко хендмейд базара, но е желателно да имам касов апарат (въпреки, че на такива никога не съм получавала касов бон). Как може да се реализира това в максимално улеснен вариант?

Трябва да имате ЕИК, издаден от Търговсия регистър. И също да се осигурявате, като самоосигуряващо се лице, щом ще извършвате дейност и ще реализирате приходи. Не знам тази дейност дали е на патент или е на общо облагане по ЗДДФЛ.
Касов апарат се закупува и се фискализира от оторизирана фирма.

Здравейте, полага ли се отпуск по чл.157 ал.2 КТ за жена по време на инвитро за времето на стимулацията ? Аз като чета Кодекса го разбирам, че се полага от пункцията до трансфера. То за това време се издава и б.л. , дори за повече дни и нещо не виждам много смисъл за осиг.лицо. Също така тези 20 дни годишно ли са или са по принцип 20 дни без оглед на това в колко години се ползват. Благодаря на отзовалите се !

Щом ще получите БЛ наистина няма ка да се ползва този отпуск.
Кои 20 дни?

Общи условия

Активация на акаунт