Рая или Румяна

  • 8 741
  • 93
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 39 825
Има разлика в ударенията на Ра́я и Рая̀.
Не съм чувала някой да е кръстен с ударение на Я.
И аз не свързвам името Рая с турската дума рая́.

# 61
  • Мнения: 1 130
Направо не мога да повярвам как не се знае значението.. Още от училище ме е отвращавало името. За мен няма значение къде е ударението, пише се по един и същи начин. Моето име е от две имена с тире. Двете отделно са популярни, но заедно е много запомнящо се. В училище винаги са ме питали кой е с такова име и са ме запомняли. Сега когато ми поискат името (най-често държавен чиновник) и не могат да схванат как ми е. Буквално не могат да го асимилират и често си избират едно по тяхно усмотрение на документа. Чудно ми е колко затъпели хора има... Таа няма нищо лошо в някое по-особено име, но българско. Като чуя някой Антонио или Марио и ми призлява. Някои хора гледат твърде много сериали.

Последна редакция: вт, 09 окт 2018, 17:01 от mims3

# 62
  • Мнения: 5 390
Simple Smile Ами, то в българските удостверения за раждане не слагат ударение на името. Но буквите, три на брой, са еднакви в името и в турската дума. За това говорим. Може някой пък да го прочете, произнесе грешно - да сложи ударението на грешната сричка. Колко му е... Simple Smile
РАя или РаЯ - звуково са  еднакви, писмено - също, като изключим главната буква.

# 63
# 64
  • Мнения: 3
Направо не мога да повярвам как не се знае значението.. Още от училище ме е отвращавало името. За мен няма значение къде е ударението, пише се по един и същи начин. Моето име е от две имена с тире. Двете отделно са популярни, но заедно е много запомнящо се. В училище винаги са ме питали кой е с такова име и са ме запомняли. Сега когато ми поискат името (най-често държавен чиновник) и не могат да схванат как ми е. Буквално не могат да го асимилират и често си избират едно по тяхно усмотрение на документа. Чудно ми е колко затъпели хора има... Таа няма нищо лошо в някое по-особено име, но българско. Като чуя някой Антонио или Марио и ми призлява. Някои хора гледат твърде много сериали.
Направо не мога да повярвам как не се знае значението.. Още от училище ме е отвращавало името. За мен няма значение къде е ударението, пише се по един и същи начин. Моето име е от две имена с тире. Двете отделно са популярни, но заедно е много запомнящо се. В училище винаги са ме питали кой е с такова име и са ме запомняли. Сега когато ми поискат името (най-често държавен чиновник) и не могат да схванат как ми е. Буквално не могат да го асимилират и често си избират едно по тяхно усмотрение на документа. Чудно ми е колко затъпели хора има... Таа няма нищо лошо в някое по-особено име, но българско. Като чуя някой Антонио или Марио и ми призлява. Някои хора гледат твърде много сериали.
     
Кое име те е отвръщавало?

# 65
# 66
  • Мнения: 1 130
Кое име те е отвръщавало?

Което обсъждаме... Рая.

# 67
  • Мнения: 6 833
На Марио пък какво му е? Съвсем нормално име, познавам много мъже на различна възраст, които се казват така и никой не се е оплаквал от името си.

Едно да не ти харесва дадено име, но чак пък да ви отвращава....
Ако утре внучетата ви носят някое от посочениете имена, пак ли така ще казвате на родителите им?

Последна редакция: вт, 09 окт 2018, 19:43 от Ванилия 🌸

# 68
  • Мнения: 5 390
Simple Smile Мен никое име не ме отврАщава/идва от отврАт/.
Добре е един, като сгреши дума, да не повлича крак Simple Smile и другите след него да преповтарят.

# 69
  • Мнения: 6 833
Благодаря за корекцията Simple Smile

Мен също, това е много силно и грубо изказване.

# 70
  • Мнения: 1 130
На Марио пък какво му е? Съвсем нормално име, познавам много мъже на различна възраст, които се казват така и никой не се е оплаквал от името си.

Едно да не ти харесва дадено име, но чак пък да ви отвращава....
Ако утре внучетата ви носят някое от посочениете имена, пак ли така ще казвате на родителите им?

Просто се сетих за имената на момента и дадох пример. Тези имена от филми и сериали, в повечето случай, не си подхождат с нашите български фамилии и звучат абсурдно.

Да, отвращаваме, защото в училище историята беше един от любимите ми предмети и съм чела много по темата. Ужасиите, които са били извършвани, ми направиха такова силно впечатление, че от тогава ненавиждам термина/името.

Хах, за внуци ще има да чакам. Първо трябва да избера имена на своите деца. Бих избрала хубави български имена.. имам прекрасни примери от семейството си. Пък аз се надявам един ден моите деца да са умни и да не следват поредната мода.

# 71
  • Мнения: 6 833
А тези, които избират Марио и Антонио, са глупави, така ли? 😀

# 72
  • Мнения: 1 130
Който има глава на раменете, не се води по останалите.

# 73
  • Мнения: 3 464
Мимс, абсолютно съм съгласна с теб.
Има вече толкова много изкелиферчени имена, че станаха банални с чак толкова оригиналност.

Аз много време обмислях името Райна. Звучи ми много красиво и на хората около мен (живея в чужбина) им се струваше прекрасно и много настояваха да го сложа.

Отказах се защото имам не много приятна асоцияция с това име, но само по себе си много го обичам...

Днес четох че България ще се затрие за още 40 години...така или иначе.

# 74
  • Мнения: 1 130
Точно това имам предвид, Eli!
Днес тъкмо се сетих за Райна.. много е нежно.
Е, чак пък.. то и утре може да се затрие целия свят, нищо не е сигурно. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт