След депозитите накъде? - 2 тема

  • 37 043
  • 245
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 54 045
Това е много добре, но не за всеки е възможно да бъде на място. А дистанционно не става.

# 61
  • Мнения: 3 604
Апартамент в центъра на Слънчев бряг, закупен за 22.500 евро. Лятото сме там и това е основна причина, трябва си човек да се занимава, иначе е безсмислено.
Покупна цена 22500
Комисионна     2250
разходи сделка 1250
Общо 26000 евро разходи, около 51 000 лева
Годишни разходи:
Данък 120 лв
Такса вход 220лв
Електричество около 600 лв
вода около 200лв
Данъци около 600 лв
Общо годишни разходи около 2000 лева
За миналата година имаме 82 дена заети от туристи на средна цена 64лв - около 5 250 лв
Зимата го даваме под наем за 200 лв на месец, още 1000-1400лв.  Миналата е за 5 месеца даден
Общо приходи 6250, разходи 2000 лева, чиста печалба 4250 или около 8.3%

Можем да вдигнем още заетостта и ще работим върху това. Трябва да се отбележи, че ние си го чистим, в района сме, ние настаняваме гостите. Плащаме му и и туристическите данъци, тях повечето ги крият.  Mr. Green

Има и вариант да се даде лятото на персонал, те си плащат тока и водата - 3000-3200 вървят, което си е пак 6% възвръщаемост без да си мръднеш пръста  Sunglasses
Чудесна инвестиция.Тази година по голяма заетост пожелавам.

# 62
  • Мнения: 468
Който го може, го може!
Браво и все така да споделяте инвестиционни идеи с нас!

# 63
  • Мнения: 468
Добро утро на всички!
Бърз въпрос за П2П платформите като Клиър, Минтос или Вива инвест...някой "инвестира" ли в такова нещо? Доста на ръба на закона ми изглеждат...

# 64
  • Мнения: 37
Аз се бях замислил за тези платформи. Като цяло Клиър са регистрирани по бг законодателството и те си имат лиценз от бнб и си раздават кредити като небанкова институция. Единствените които фактически предоставят истински риск на инвеститорите си тоест ако кредита не се плаща ... гориш. Другите имат buy което звучи като че никога не губиш пари освен 30-60-те си дена в които нямаш доходност докато се активира - това обаче изглежда много странно какъв тип инвестиция е това когато ти го представят като безрискова. Фактически когато има buy back риска е да фалира платформата или да вземат парите и да изчезнат по островите Grinning
При евентуална криза може да се очаква намаляне на доходността поради повече лоши кредити при всички платформи.
iuvo пък предлагат бързи кредити от easycredit / vivacredit и други подобни от европа. Те са регистрирани в Естония.
Като цяло минтос твърдят че е единствената платформа с годишна печалба за разлика от всички останали които са на годишна загуба.

Вкрайна сметка сметнах, че най-добрата инвестиция е да си връщам ипотеката (предсрочно) въпреки ниските лихви на кредитите и след това да се чудя какво да правя Grinning

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 08:10 от drekinov

# 65
  • Мнения: 468
Аз се бях замислил за тези платформи. Като цяло Клиър са регистрирани по бг законодателството и те си имат лиценз от бнб и си раздават кредити като небанкова институция. Единствените които фактически предоставят истински риск на инвеститорите си тоест ако кредита не се плаща ... гориш. Другите имат buy което звучи като че никога не губиш пари освен 30-60-те си дена в които нямаш доходност докато се активира - това обаче изглежда много странно какъв тип инвестиция е това когато ти го представят като безрискова. Фактически когато има buy back риска е да фалира платформата или да вземат парите и да изчезнат по островите Grinning
При евентуална криза може да се очаква намаляне на доходността поради повече лоши кредити при всички платформи.
iuvo пък предлагат бързи кредити от easycredit / vivacredit и други подобни от европа. Те са регистрирани в Естония.
Като цяло минтос твърдят че е единствената платформа с годишна печалба за разлика от всички останали които са на годишна загуба.

Вкрайна сметка сметнах, че най-добрата инвестиция е да си връщам ипотеката (предсрочно) въпреки ниските лихви на кредитите и след това да се чудя какво да правя Grinning

Благодаря за инфото!
Тъкмо подобна дискусия се опитвам да повдигна в темата за семейния бюджет!
Защо ако семейство има сигурни(до колкото има такива) доходи би предпочело да връща предсрочно ипотеката  си, която вероятно е на 3% , ако има възможност да си купи нещо носещо му 5-10-15% в един дългосрочен период. От една страна имаме евтини пари, които инфлацията не спира да обезценява и възможност да си докарате бъдещ пасивен доход с инвестиция в земя/гараж/малък бизнес или просто да си оставите кеш дебнещи възможност или покриващ неочаквана болест или разход, а от друга страна е спокойния сън без кредити и живот с работна заплата(колкото даде шефа за да не напуснем)  ThinkingThinkingThinking


Което ми напомня една мисъл "...Бяха ме питали какво не ми харесва в това да имам „сигурна заплата“? Сигурността на заплатата е монета с две лица - добре е да имаш сигурен доход, но не е добре този сигурен доход да е малък. Ползата от първото не оправдава недостатъкът на второто..." 

 и една статия в един блог - Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер     
https://zaparite.blogspot.com/2015/02/blog-post.html?fbclid=IwAR … cK8Hcq0-zeBpbCCT8



п.п. други чакат срив на финансовата с-ма при нова криза - тогава да купуват злато, вместо да връщат хартийките на тази същата система...
п.п.п. извинявам се ако досаждам , но с тези грипни ваканции стоя в къщи като заложник около малката ми дама Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 16:57 от kokopapa

# 66
  • Мнения: 825
За ваканционните имоти явно в момента наистина са подценени, но ми направи силно впечатление "да си на място". Един приятел преди 2-3 години беше изнамерил много добри оферти за Пампорово. Обаче точно това ми се стори трудната част от стотици километри ще имаш някаква стая в хотел. Къде го отдали, къде не. Плащаш такси и накрая не е ясно какво се случва.
Ще се радвам да споделите за земята. Какво количество купувате, след това на кого я отдавате под аренда. Изобщо всякакви подробности ще са ми интересни.
Иначе моят опит с взаимен фонд за момента е яко назад. Та си мислете добре преди да правите нещо Simple Smile
П.П. Относно криптовалутите: от създаването си до сега се класифицират като високорисков актив. Даже могат да се нарекат свръхвисокорисков актив. Така или иначе от създаването си досега биткойна(първата такава валута) си е увеличил стойността от по-малко от цент до около 3000$ в момента, а имаше момент над 10000$. В момента който всички започнаха да говорят за това без да си имат представа от технологията стояща зад него срива в цената беше необратим. Съществуват още хиляди криптовалути. Множество от тях имат интересен замисъл, но това са доста сериозни детайли. Пари естествено могат да се изкарват например чрез търговия. Само дето изисква да се фокусирате върху определена валута или 2-3 и да следите всичко свързано с нея. Под всичко се разбира всякакви слухове изказвазния и т.н. Другият вариант е да се купи нещо което се смята, че е ударило дъното и да се чака. Копаенето е рентабилно ако така или иначе имате техниката по-други причини и да запълвате свободното време.

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 10:24 от Stamatko

# 67
  • Мнения: 3 604
Земята се отдава на кооперация която е в самото землище.Зависи къде е земята ако е Добруджа е доста скъпа но пък се вземат повече пари.Дажецимам виждане     за това ,че хората не продават ако не са на зор или не им предстои покупка на недвижимо имущество.

# 68
  • София
  • Мнения: 3 129
Аз се бях замислил за тези платформи. Като цяло Клиър са регистрирани по бг законодателството и те си имат лиценз от бнб и си раздават кредити като небанкова институция. Единствените които фактически предоставят истински риск на инвеститорите си тоест ако кредита не се плаща ... гориш. Другите имат buy което звучи като че никога не губиш пари освен 30-60-те си дена в които нямаш доходност докато се активира - това обаче изглежда много странно какъв тип инвестиция е това когато ти го представят като безрискова. Фактически когато има buy back риска е да фалира платформата или да вземат парите и да изчезнат по островите Grinning
При евентуална криза може да се очаква намаляне на доходността поради повече лоши кредити при всички платформи.
iuvo пък предлагат бързи кредити от easycredit / vivacredit и други подобни от европа. Те са регистрирани в Естония.
Като цяло минтос твърдят че е единствената платформа с годишна печалба за разлика от всички останали които са на годишна загуба.

Вкрайна сметка сметнах, че най-добрата инвестиция е да си връщам ипотеката (предсрочно) въпреки ниските лихви на кредитите и след това да се чудя какво да правя Grinning
Имам малка сума в Клипът, колкото да разуча платформата. От 3-4 месеца, засега съм доволна. С балансиран портфейл съм, около 7,2-7,3% доходност. Юво не мисля да пробвам, по чисто етични съображения. Изи кредит и подобните не са хора, на които бих поверила парите си.

# 69
  • Мнения: 37
Може би си е народо-психология.
Не говорим да имаш 50-100к лв и да се чудиш какво да ги правиш и да не ти трябват. Да кажем имаш 10к лв и купуваш гараж .. плащаш му данъците .. търсиш на кого да го дадеш под наем за 50-60 лв или повече според зависи въпреки че в Русе не знам как върви пазара, но под блока преди година имаше парко МЯСТО за 50 лв, но съм виждал и гаражи за толкова. ще минат 10-тина години докато си върнеш парите от покупката най-вероятно а може и повече. Ако калкулираме и занимавката .. всеки месец да се срещаш с някой да ти дава наема щото не му се дават 2 лв за банков превод (примерно). .. данъците а недай си боже и някакъв ремонт да се наложи.
С клиър е същата работа  вкарваш едни пари които фактически ги заключваш в кредити с месеци. Ако ти потрябват пари трябва да продаваш на вторичен пазар и да чакаш някой да ги купи, което може да отнеме ден два може и седмица може и повече. След това се подлъгваш да инвестираш върнатите пари и фактически пак ги заключваш в месеци и вкрайна сметка затваряш едни пари .. виждаш че се увеличават но докато си ги върнеш в ръцете може да отнеме малко или много време. След това им плащаш данъците с данъчната декларация и си ги ползваш.

Та връщането на кредита ми изглежда добре вместо това защото влагайки времето което примерно би отнела цялата разправия за всичко (покупка и отдаване под наем или влагане в кредити и следенето им и прочие) може да се вложи в допълнителна работа.
В ИТ сектора за година в извън работно време преспокойно може да си изкараш за вноските за ипотеката (главница или главница и лихви) за годината. Инвестираш време и обикновено възращаемостта е над това което получаваш на час през работно време.
Горе-долу такава ми е логиката за момента и нежеланието да рискувам пари за абсолютна доходност която може да се докара с извън работна работа за много по-малко време. Тоест ако примерно имаш 1000 лв в клиър това са 70-80 лв доходност на година. В ИТ сектора това може и да ти е на час може и да ти е за 15 минути. В моя случай щот съм бачкатор дето като го питат колко пари искам все едно не аз ще вземам ами ще им давам та обикновено не се пазаря и колкото дадат толкоз та за 2-3 часа годишно хем си имам 1000-тата лв хем си докарвам и печалбата и разполагам с двете на момента.

Не във всеки сектор обаче нещата седят така. Просто 10 години да затвориш едни пари (имот за наем) и да чакаш да ти се върнат на номинал е твърде голям срок в моя мироглед. Като теглих ипотеката, което беше и първия кредит през живота ми направо не си и представях как ще го връщам въпреки че е малко над 100к лв . Да след 10-15-18 години ще имам имот, но това е страшно много време, през което знаеш че ако нещо стане остваш на улицата примерно барабар с децата и една камара боклуци (мебели и уреди и т.н.). Ако имаш и друга собственост освен ипотеката .. фактически не рискуваш само апартамента а рискуваш всичко (изключвам платежоспособните които имат ипотека с ограничена отговорност). Та струва ли си заради доходност над лихвения процент на ипотечния кредит (3% сега) да рискуваш в бъдеще поради някакъв проблем всичко .. апартамента, колата, наследвената къща на село, наследвената нива на жена си гарсониерата (изброяването е примерно).
Иначе да като нямаш кредити и имаш пари .. рискувай а пък каквото стане . така или иначе явно тези пари не ти трябват за да живееш Simple Smile

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 12:30 от drekinov

# 70
  • Мнения: 468
drekinov  има доста ИТ специалисти, които имам удоволствието да познавам. За моя радост след като се видяха в пари започнаха да изучават и финанси и разбраха някои важни неща.
1-во Ако имат 10бона в повече, може да си купят 5дка в Добруджа, които да им носят по 500лв всяка година! А като ги отключат(продадат) след 10г., то в следствие на едно друго икономическо чудо наречено инфлация, която е вървяла тези 10г., та на финала може да получат при продажбата 15бона+5бона от годишния доход.

Не се притеснявайте че ще останете на улицата, 50% от населението на Германия няма собствен дом и са добре, повярвайте ми  Wink

# 71
  • Мнения: 3 604
За зем земя е точно така.Даже моя тъст се ядосва ,че не е купувал повече.
Изпадне ли ви оферта за земя не се чудете ако имате кеш.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 192
За ваканционните имоти явно в момента наистина са подценени, но ми направи силно впечатление "да си на място". Един приятел преди 2-3 години беше изнамерил много добри оферти за Пампорово. Обаче точно това ми се стори трудната част от стотици километри ще имаш някаква стая в хотел. Къде го отдали, къде не. Плащаш такси и накрая не е ясно какво се случва.
Ще се радвам да споделите за земята. Какво количество купувате, след това на кого я отдавате под аренда. Изобщо всякакви подробности ще са ми интересни.

По първата част неслучайно го споменах няколко пъти "да си на място". Ще ви кажа какво се случва с имоти, които давате да ви ги управляват - на първо място управляващия взима 30-50% от чистите приходи, а за вас остава с останалите пари да плащате данъците на имота, таксите за комплекса, тока, водата, прането и 10% плосък данък. Не само това ами и управляващите мислят така - Абе дадохме го за 14 дена на едни руснаци, ще кажем на собственика 10 дена и хем за него ще има, хем за нас 300 лева чисти. Виждала съм собственици, които идват на място в комплекса и няка къде да спят, защото българинът е тарикат. Да не говорим, че поемате целия риск от това да ви изпотрошат имуществото.В най-добрия случай ще излезете нула на нула от цялата ситуация  Wink
За земята ние купувахме (вече е скъпо според нашите разбирания) само ниви 2-4та категория (Повечето са трета). Имаме малко под 100 декара, но миналата година не сме купили нищо. Арендатори  винаги има - я ТКЗС-то, я някой частник. Ренти 35-40 лв. Говоря за област Поморие. За другите нямат опит. Само един съвет, не купувайте над 7ма категория, лоша земя е това, не става за нищо освен пасище Wink




Което ми напомня една мисъл "...Бяха ме питали какво не ми харесва в това да имам „сигурна заплата“? Сигурността на заплатата е монета с две лица - добре е да имаш сигурен доход, но не е добре този сигурен доход да е малък. Ползата от първото не оправдава недостатъкът на второто..." 


Това много ми харесва и си го слагам като подпис, извинявам се!

Последна редакция: вт, 05 фев 2019, 21:01 от chiana2003

# 73
  • Мнения: 468
Simple Smile
забавни коментари под статия за инвестицията в НИ и как само тя е алтернатива на банковия депозит за българина:

 - "От близо месец всеки ден чета, че няма балон на имотния пазар.
МИЛИ БРОКЕРИ вече ми стана пределно ясно, че балон няма."


 - "Намаляваме с 50 000 на година, раждаемостта намалява, емиграцията се увеличава. Римляните се множат и превземат големите градове, а тия специалисти държат цени на апартаментите като в Париж и ми разправят, че нямало балон."

 - ""В София цените няма да падат цяла България се мeсти там...."
Тя България скоро ще свърши и тогава кой ще идва в столицата да ви купува апартаментите или да ви плаща наем? Римляните или пенсионерите от провинцията?"


 - "Вчера си купих 5 апартамента,дори в бързината да не свършат единия съм го платил два пъти,ама нищо.важното е,че не свършиха за мен."


 - "Вземат жилища на кредит за по двеста бона а работят за по 800,1000 лв...още неродените им внуци започват да дължат на банките пиавици...българина е примад."


 - "Привет от провинцията..тъкмо напълних камината с дърва и гледам отсреща гората...красота!!няма шум от клаксони,линейки,аларми,асансьори,пиратки,няма шум от съседа който налага след второто менте жена си....дрехите на простора са ми чисти,гората ми е на стотина метра,въздуха чист,тук е рай...поздрави на суууфианците астматици..хахахахаха.."

 - "В моя вход,нов блок от 2014 само аз съм от София.Съседи от Ямбол,Пловдив,Варна,Бургас,Нова Загора и откъде ли не.Хубави,млади хора.Тук в София казват,че искат да живеят.Какво да ги правим?Има си и добра страна.Носят им от село ракии,вино,туршии,прасета,зимнини всякакви.Правиме яки запивки."

смях се с глас!!!

Последна редакция: сб, 09 фев 2019, 07:30 от kokopapa

# 74
  • Мнения: 468
Мисля, че е очевидно какво предстои при НИ - приготвяме кеша и чакаме Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт