Dove Men+Care в подкрепа на бащинството

  • 61 319
  • 775
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 504
Според мен всички знаят,но не всички могат да се възползват...нищо,че е по закон.
Във фирмата на ММ,не се гледа с добро око.

# 136
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 176
Смятам, че част от частните фирми не толерират всякакъв вид отпуск извън летните почивки и хората сигурно се притесняват за работата си. От друга страна съотношението родени деца- използван отпуск няма как да е точен, защото не всички бащи са на трудов договор към момента на раждането. Особено при малцинствата, където е най- големият процент родени деца- колко ли от бащите ходят на работа с договор и осигуровки, та да ползват отпуск за раждане?🤔

# 137
  • София
  • Мнения: 5 617
Не очаквах такъв голям процент. Подозирам три причини:
1. Проблем с работодателя.
2. Нежелание от гледна точка на бащата.
3. Работа, обвързана с проценти и/или т.нар. месечни таргети.

Съмнявам се да е от незнание. Поне ми се иска да е така. Съпругът ми използва всичките дни и смятам, че е много добро решение. Не само, защото ми помагаше, а и защото изгражда връзка между новороденото и таткото.

# 138
  • Мнения: 999
Нищо чудно няма в статистиката за тези 40%.
Все повече хора знаят за този отпуск, но знаят, ако се интересуват от правата си. Това не е често поднасяна информация като цяло в медийното пространство.
Първостепенна причина е нежеланието и неодобрението от работодателите. За да си нямат проблеми в работата, хората често даже и не питат за подобни свои права.
Друга причина е плащането. Хората, чакащи дете, си правят финансов разчет. Тук ефектът е подсилен и от сивата икономика - на какво е осигурен мъжът и какво реално му изплащат.
Съпругът ми си използва дните и за двете ни деца. Няма как да опиша доколко ми беше хубаво да е с нас точно тези първи дни и нощи!

# 139
  • Мнения: 554
Поради незнание или страх от уволнение.

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 1 309
Защото няма гласност по темата и хората просто не знаят какво им се полага. От друга страна  някои работодатели просто не дават възможност на служителите си да се възползват от този така важен за цялото семейство отпуск.

# 141
  • софия
  • Мнения: 25 462
Според мен, българското общество, в по-голямата си част, е силно патриархално и не се възприема това бащите да имат отпуск по бащинство.

# 142
  • Мнения: 910
Няма информация по този въпрос. Аз не знаех и също не съм полавал отпуска. Малката беше вече на 2 години, когато разбрах че съм имал право на отпуска.

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 261
Мисля, че най-вече заради работодателя, който по принцип не изгаря от желание да предоставя на служителя (работника) полагащото му се.

# 144
  • Мнения: 423
Много семейства не знаят за тази възможност. А работодателите не информират работниците за полагащото им се.

# 145
  • Мнения: 349
Според мен  голям процент от бащите у нас не ползват полагащото им се по закон право да използват платен отпуск по бащинство, на първо място защото не знаят за това си право. Разбира се незнанието не е оправдание, но такива неща често биват прикривани по някакъв начин, за да не се възползват хората от тях, мисля аз!
Благодаря на Вас, че споделихте тази информация за да научат повече хора за нея, за да може бащите да се отдадат на семейството си без да губят от хляба си. Защото съм сигурна, че всеки баща иска да е до малкото си бебче от първият ден, но трябва да мисли и за неговата прехрана.

# 146
  • Мнения: 405
Според мен причините са няколко...но основната е, че работодателят въздейства върху решението на желаещите бащи за отпуска.Друга причина би могла да е че родителите могат да съжителстват заедно,но детето да не е припознато от бащата.

# 147
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Поради същата причина, по която много хора не използват и болнични и другите платени отпуски. Много е трудно да се намери заместник и хората предпочитат да си „пазят” работното място.

# 148
  • Мнения: 1 967
Някои бащи не ползват отпуска си за раждане на дете, поради това, че няма кой да ги замести и малко или много се чувстват притиснати от работодателя. Други не знаят. Има и една малка част, които го считат за ненужно.

# 149
  • Мнения: 215
Мисля, че това се случва, защото няма достатъчна информация. Друга причина е натиск от страна на работодателя - негласно ти дават да разбереш, че не е желателно да излизаш в отпуск. Аз съм жена и ми се е случвало и предполагам, че е така и при мъжете. Страх ги е да не загубят работата си.

Общи условия

Активация на акаунт