Две години майчинство - загуба на трудовите навици

  • 46 118
  • 1 953
  •   1
Отговори
# 1 140
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не всички деца правят от раз усложнения като Мамаситените.
Въобще де тръгва да размахва болници и диагнози тя?

# 1 141
  • София
  • Мнения: 5 884
Малкият не прави усложнения и не го събарят сополите. Дали защото има някакъв имунитет вече заради пренасяните бацили от кака му... Или защото и аз вече зная точно как да действам. Да чукна на дърво не е пил антибиотик досега, само с антибиотични капки се разминаваме...

# 1 142
  • Мнения: X
Тя ползата от ходене на майката на работа и на детето на ДГ не се мери само в пари. След един момент нататък е добре и за двете страни да излязат от вкъщи и да попаднат в друга среда. И ако майката е решила да седи вкъщи и да не ходи на работа, добре. Нейно право. Но детето според мен трябва да посещава детско заведение, да се научи да бъде част от колектив, да се съобразява с другите, да излезе от зоната си на комфорт. Това ще му бъде много полезно за по нататък в училище и изобщо в целия живот. НО не преди 3 годишна възраст.
Това е моето мнение. Съвсем отделен е въпросът, че държавните БГ градини далеч не осигуряват полезна среда за децата, но с това разполагаме, това използваме.

# 1 143
  • Мнения: 30 802
Проблемът с тръгването на работа е, че става изведнъж и 100%. Повече жени биха съвместявали дейностите с частично ходене на детско заведение и частична работа. И, разбира се, пак след 3г. Но най-вече - когато е хармонично за семейството, без срокове и подигравки "време му е". Време му е, когато му дойде времето, не когато някой каже. И защо да става трудно и стресово, като може да стане лесно и хармонично.

# 1 144
  • Мнения: 12 411
Шарки, към днешна дата имам почти 19г трудов стаж. А майчинството, особено на осиновено дете е жизнено необходимо, за да се преодолее травмата от изоставянето и да се изгради връзка родител-дете. Да не говорим за наваксването в развитието на по-големите деца. Друга тема е това. Само ще вметна, че първото боледуваше нонстоп буквално поне година. Три месеца борба да приеме храна, за да не умре от глад, ерготерапия, кинезитерапия, логопед... Когато детето е на 3,6, изглежда на 18-24м и има развитието на 12-15-месечно е малко трудно да не ползваш майчинство. Или трябва да имаш имаш добре печелещ мъж или възможност да работиш почасово, но срещу добро заплащане. Да, но доста професии не предлагат такава възможност. Все пак майките не са само юристи, лекари, програмисти, счетоводители и артисти / художници. На света има продавачки, шивачки, гладачки, готвачки, стюардеси, сервитьорки, учителки (доста голямо войнство), помощник възпитатели, социални работници, чистачки, касиерки в банка, работнички в най-различни фирми, възпитателки в домове и общежития, медицински сестри, кондукторка ... Много от хората работят не от 9 до 17ч, че дори и събота и неделя, на две и три смени. Именно за тези да кажем 80% майки втората година не трябва да се отнема. За много майки мизерните 380лв на месец + детските може да стигнат и минат това, което биха вземали на работа. Или те не трябва да имат деца? Циганче от село, дете на самотна майка (наистина самотна, макар че детето беше припознато, но бащата си гледаше друго семейство и дете) не просто завърши висше образование, но в момента кара и докторантура  и то без частни уроци и курсове, без елитни гимназии. Дали тази майка със седми клас не е трябвало да ражда? Между другото, въпросната майка не спира да работи. Нищо че няма и основно образование.

# 1 145
  • Мнения: X
Проблемът с тръгването на работа е, че става изведнъж и 100%. Повече жени биха съвместявали дейностите с частично ходене на детско заведение и частична работа. И, разбира се, пак след 3г. Но най-вече - когато е хармонично за семейството, без срокове и подигравки "време му е". Време му е, когато му дойде времето, не когато някой каже. И защо да става трудно и стресово, като може да стане лесно и хармонично.

Да, няма спор, че така би било по - добре, но за съжаление малко професии го позволяват.
Освен това в БГ няма и много детски заведения, които да предлагат полудневен или почасов прием. особено пък държавни. Има много майки по майчинство с второ дете примерно, които биха могли да взимат първото на обяд, много деца имат свободни баби и дядовци и т.н. но такъв вариант на повечето места просто няма.

Аз например мога да си позволя още известно време да работя на половин ден и да взимам детето на обяд от ДГ. Да ама в Русе няма държавна градина, която да предлага полудневен прием! Има само една частна с такава опция и толкова. А в по - малки градове, където изобщо няма частни да не говоря. Изобщо тук това плавната адаптация за нищо го нямат.

Иначе Mama Ru е обобщила много добре в последния си пост всичко, което имам да кажа по темата!

# 1 146
  • Мнения: 9 196
Mama Ru - със всеки последващ пост, след оня с твърдението "Кой тогава ще ражда деца?!?!?%=:/_ , защото ще махнели втората година се самоопровергаваш. Имаш ли изобщо някаква теза или просто ти се споделят несвързани мисли? Много е важна втората година, но всички примери са ти, как никой не е спирал да работи всъщност ...?

В допълнение, че нито една от хилядите изброени професии не получава 400 лева.

# 1 147
  • Мнения: 12 411
Не се самоопровергавам изобщо. Втората година е нужна. Ползването й обаче, както и на първата не е задължително. Искаш - ползваш, не искаш/ нямаш нужда - не ползваш. Хората трябва да имат право на избор. Дългото майчинство е извоювано право и то не трябва да се отнема. Отнемането му е крачка назад. А въпросът ми кой тогава ще ражда беше към огноб, който искаше майките да напускат работа, за да раждат и гледат деца (ако искат те да си ги гледат, се). Та ако няма майчинство и една жена, за да има дете трябва да напусне работа защо тогава да се осигуряваме за този риск? И да, ако няма майчинство в днешната икономическа ситуация много жени трудно биха се навили и едно да родят, защото трудно ще си го позволят финансово, а и защото после като поискат да работят кой ще ги вземе с дете? И за какво са учили тогава, ако няма да могат да работят след раждане на дете? (Не веднага след раждането, но да кажем след втората, третата година).

Калина, провери пак. С промените в закона за предучилищното образование вече имаме целодневна, полудневна и почасова грижа. Въпрос на избор е. Но трябва да го заявиш. Иначе да, на ДГ приемат направо целодневно, но пък и повечето деца (поне в групата на сина ми) дойдоха от ясла, т.е майките им вече са се били върнали на работа, а детето е свикнала с детско заведение. Моят син тръгна на 3,6м направо на градина адаптира се за седмица.

# 1 148
  • Мнения: X
Много от посочените професии получават не 400, ама 500 - 600 лв.
Пример с 3 мои познати, които НЕ се върнаха втората година на работа:

1 ви вариант - момичето работи графичен дизайнер - чиста заплата 550 лв. В Русе няма къде да получава повече. Имам и други познати, които са в тази сфера, та знам заплатите. А и който не вярва може да отвори джобс и да види какво се предлага. Дали се върна на работа за разликата от 170 лв.? Не, разбира се!

2 ри вариант - момичето е служител в банка (не знам точната длъжност, на гише е, не касиер) - заплата около 600 лв. и тя не се е върнала още, детето е на 1,5 години.

3 - ти вариант - оператор въвеждане на данни в голяма компания - заплата 650 лв.

Та така...
Да не говорим какви за шивачки, гладачки, социални работници, санитарки и т.н.

# 1 149
  • Мнения: X
Mama Ru, доколкото знам има две ЯСЛИ, в които се предлага полудневен прием. За ДГ когато кандидатствахме, в началото на годината нямаше такава опция за НИТО ЕДНА градина. Ако вече има ще е чудесно. Ние така или иначе сме започнали целодневно, вече 2 месеца и половина, засега няма да променям нищо, но би било добре ако има избор за тези, на които им предстои.

# 1 150
  • Мнения: 30 802
Всяка една от тия позиции може да се върши дистанционно онлайн. И не за българския бизнес. В нормална среда може да са почасови. "Русе" при наличие на интернет достъп е съвсем условно понятие - може на практика да "работи в София".

# 1 151
  • Мнения: X
Всяка една от тия позиции може да се върши дистанционно онлайн. И не за българския бизнес. В нормална среда може да са почасови. "Русе" при наличие на интернет достъп е съвсем условно понятие - може на практика да "работи в София".

Коя? И тази в банката ли? Всъщност само първата би могла да работи на фрийланс принцип и на там се е ориентирала. Другите, които изброих не виждам как ще стане.

# 1 152
  • София
  • Мнения: 12 374
Много от посочените професии получават не 400, ама 500 - 600 лв.
Пример с 3 мои познати, които НЕ се върнаха втората година на работа:

1 ви вариант - момичето работи графичен дизайнер - чиста заплата 550 лв. В Русе няма къде да получава повече. Имам и други познати, които са в тази сфера, та знам заплатите. А и който не вярва може да отвори джобс и да види какво се предлага. Дали се върна на работа за разликата от 170 лв.? Не, разбира се!

2 ри вариант - момичето е служител в банка (не знам точната длъжност, на гише е, не касиер) - заплата около 600 лв. и тя не се е върнала още, детето е на 1,5 години.

3 - ти вариант - оператор въвеждане на данни в голяма компания - заплата 650 лв.

Та така...
Да не говорим какви за шивачки, гладачки, социални работници, санитарки и т.н.
И после що хората масово напускат родните си места и се местят в Сф. При тези заплати, бих си стегнала куфарите за два часа. Ужасно, ужасно ме е яд - България може да бъде ако не втора Швейцария, то поне на нивото на Централно европейските държави. Имаме дадености, само дето мафията се е сраснала с държавата и пре*бава всичко.

# 1 153
  • Мнения: 30 802
Всяка една от тия позиции може да се върши дистанционно онлайн. И не за българския бизнес. В нормална среда може да са почасови. "Русе" при наличие на интернет достъп е съвсем условно понятие - може на практика да "работи в София".

Коя? И тази в банката ли? Всъщност само първата би могла да работи на фрийланс принцип и на там се е ориентирала. Другите, които изброих не виждам как ще стане.

Въвеждане и анализ на данни, виртуални асистенти - това са огромни пазари извън БГ, за знаещите някакъв език. Има и почасово. Тази в банката може да се преквалифицира. Но общо взето наистина всяка от позициите, свързани с данни, информация или творчески поръчки, може да се върши дистанционно.

# 1 154
  • Мнения: 9 196
Mama Ru - няма конкретно осигуряване за втора година майчинство. Изобщо няма отделна ставка за "майчинство". Това с осигуряването е изсмукан от пръстите довод.

Правото на избор всеки го има и сега и масово се възползва от него, но не за него се борят майките, а плащането и задължението на работодателя да си сложи хомота за цели две години, които в днешното динамично ежедневие са ужасно дълъг период за всеки един бизнес.

Общи условия

Активация на акаунт