Въпросът "Свестен ли е.. ? "

  • 4 993
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 044
Привет Simple Smile

Ето нещо, което ми се стори интересно за обсъждане:

Имаме си нова колежка в офиса, от днес. Споделям го на любимия и изведнъж бааам, вечният въпрос "свестна ли е?? " ...
Моят отговор беше, че нямам как да кажа, защото за да разбера свестна ли е - ми трябват ми малко повече от 2 часа и 10 изречения. Мъжкото ми обаче продължава да ме тормози - " ама на пръв поглед как изглежда? "; " Е, що? Аз като цяло си казвам изглежда свестен и това е"
За мен пък нещата са по-сложни..трябва ми време да общувам с човека, да чуя как разсъждава , да видя как се държи с колеги, с шефове и тн и тн.,
Та, ако искате - ще се радвам да обсъдим вие как преценявате новите колеги около вас?  Кога разбирате свестен ли е ? И вие като МП ли бързо преценявате или като мен - чакате да опознаете колегата? Имате ли някакви неща, които ви подсказват ,че човекът е свестен.. ?  Simple Smile

# 1
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
Първото впечатление е важно.Но после,като опознаеш човека може и да промениш мнението си за него.
Ако на пръв поглед изглежда чист,спретнат , държи се възпитано и говори интелигентно,ще си помисля ,че е свестен.

# 2
  • Мнения: 5 903
Първото впечатление при мен е винаги погрешно. Това означава, че прибързвам с изводите си.

# 3
  • Мнения: 4 017
Има бързи признаци, има дълбоки признаци. Преценявам в първите 10 минути, след това или се опровергавам (което е рядко) или потвърждавам мнението си... Обикновено ако променям мението си е от добро към лошо, обратното става рядко.
Нов колега, който стои и си чеше "междубедрието" разглеждайки задника на колежката, докато му обясняваш кое къде е, от първите минути ти е ясно, че не е от най-"свестните", няма нужда да го чакаш да разсъждава кой знае колко...

# 4
  • Мнения: 2 127
Само в много екстремни ситуации придобивам негативно впечатление за човек, трябва наистина да е с много неприемливо, за мен, държание.
В началото са ми неутрални повечето.

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Пише се "свястна".
В писменото общуване правописът казва много, още с първите 5 реда.
Какво работиш?

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
И моето първо мнение за хората в повечето случаи е неутрално.
Наистина ли някой нарича мъжа си "мъжкото ми"?!

# 7
  • Мнения: 29 618
Имам първо впечатление, но не и мнение за даден човек. Получавам известна нагласа за него още в началото в зависимост от дрехи, начин на изразяване, отношение към другите.

Случва ми се първоначалното ми впечатление да е погрешно. Рядко, но се случва. Като цяло хората показват каква е същността им, но някои се прикриват умело.
Избягвам контактуване с хора, които не ми допадат. Ако са ми колеги, опитвам се да сведа разговорите до минимум и само по служебни въпроси.

# 8
  • Другата България
  • Мнения: 37 538
Пише се "свястна".
В писменото общуване правописът казва много, още с първите 5 реда.
Какво работиш?
Grinning На висока позиция в голяма международна компания.
По темата - никога не преценявам на прима виста.
Обикновено такива преценки са грешни. Нужно ми е известно време и комуникация с човека, за да си изградя мнение. Но пък има и "скрити лимонки", които се проявяват впоследствие, то всичко е доста субективно.

# 9
  • Мнения: 3 044
Приемам забележката за "свястна". Нямам претенции за правописа ми, случва се да сгреша нещо Wink .
Да, Козирогче, наричам го "мъжкото ми" чат пат.  Забавно ми звучи. ПС. Не ми е мъж все още.
Аз забелязвам само дали е любопитен човекът. Дали ни пита въпроси, дали се интересува от работата или си цъка на телефона, чакайки някой да го заговори..И пак не е определящ фактор, защото съм имала колеги, които са били така през първите дни, пък после влизат усилено в работния процес, както и обратното - уж много амбицирани, а след седмица почват да скатават..Шефката ми обикновено след ден 1 ме пита "как ти се стори" и аз не мога да дам друг отговор от "трябва повече време" Grinning. Винаги един и същ разговор си водим хахах. Чакам си упорито да мине време, преди да изказвам каквито и да е мнения. Мога да кажа, че схваща нещата примерно по-бързо и пак не за 1 ден..
Но пък имам една колежка, която като него преценява свръх бързо - еййй, от пръв поглед "не го/я харесвам" Grinning , даже не помня дали някога е одобрявала някой от началото ..

# 10
  • София
  • Мнения: 17 819
Някого Laughing Не се заяждам, чудя се какви хора работят на "високи" позиции, хвалейки се по форумите. Краткият ми отговор е "свестните у нас считат за луди".

Дългият: начинът, по който преценявам някого, зависи много от сферата, за която става дума. За приятели и познати е едно, за колеги- друго.
За колега се вижда по- лесно, защото са по- малко неща. Да е разбран, да не е ръб, да не е флегма, да внимава. Тези неща се виждат бързо. Другите групи отношения са по- сложни.

# 11
  • Мнения: 3 044
Да, The Catcher, работя на висока позиция и да - понякога правя грешки при писане. Не претендирам да съм учител по български, нали.. Wink. Пиша достатъчно грамотно, което е и видимо принципно, ако не беше си поставила за самоцел да се дърляш за нещо  Simple Smile . Това издребняване крайно не ми е в стила и не го разбирам. Досега, за което ми е направена забележка , съм приемала критиката, ама чак пък да се чудиш - не драматизираш ли малко повече от необходимото? И това, което написах в другата тема, далеч не бе хвалба, ама кой разбрал - разбрал. С теб май разговор не може да се води, а?  Дори да не ти се заяждам аз - ти просто си търсиш причини.
Виж, ако искаш да водим някакви нормални дискусии - окей, за съм. Ако смяташ да продължаваш да си търсиш за какво да се хванеш - съжалявам, надживяла съм училищните години.
По темата - дефинирай "да не е ръб" ? Забелязала съм, че в работата е много трудно да хванеш кой какъв е точно, особено за кратки срокове..

# 12
  • София
  • Мнения: 17 819
Скрит текст:
Не си търся, набива ми се на очи. И смятам, че е нормално всеки, заемащ позиция от месар нагоре, да познава основните правила на езика ни. Звучи ми нагло нещо съвсем базово да се препраща в ученическите години в стил "аз съм над тия неща". Над кое по- точно... Не ми отговаряй.

Да не е ръб в работата значи едно, в личните отношения- много повече. Или по- малко, зависи от коя страна го гледаш.
В работата- да е горе- долу комуникативен. Да не се цепи излишно от "екипа", да не е прекалено натискащ останалите, ако са екип. Това не се възприема добре. Макар моето мнение да е различно. Не виждам защо се очаква един човек, който не работи с хора и клиенти, да е социален. Нужно е само да е адекватен и да си върши работата добре.
Ето пример за човек, когото не бих харесала- да започне да ми говори отявлено неграмотно или да ми мьека със замах, без да се е опитал да си ошлайфа малко диалекта. Като най- първо впечатление.

Ако трябва да съм още по- откровена- хората са превърнали работните места в селски вечеринки, на които да блеснеш не със свършена работа, а с някакви екстри, които те поставят в най- различни графи. От свестен през забавен до кофти обличащ се. Твърде много фокус върху второстепенните неща. Свестен човек- разбран, емпатичен, доблестен, трудолюбив и т.н. Свестен колега? Вършещ си работата. 


# 13
  • Мнения: X
Привет Simple Smile

Ето нещо, което ми се стори интересно за обсъждане:

Имаме си нова колежка в офиса, от днес. Споделям го на любимия и изведнъж бааам, вечният въпрос "свестна ли е?? " ...
Моят отговор беше, че нямам как да кажа, защото за да разбера свестна ли е - ми трябват ми малко повече от 2 часа и 10 изречения. Мъжкото ми обаче продължава да ме тормози - " ама на пръв поглед как изглежда? "; " Е, що?
Скрит текст:
Аз като цяло си казвам изглежда свестен и това е"
За мен пък нещата са по-сложни..трябва ми време да общувам с човека, да чуя как разсъждава , да видя как се държи с колеги, с шефове и тн и тн.,
Та, ако искате - ще се радвам да обсъдим вие как преценявате новите колеги около вас?  Кога разбирате свестен ли е ? И вие като МП ли бързо преценявате или като мен - чакате да опознаете колегата? Имате ли някакви неща, които ви подсказват ,че човекът е свестен.. ?  Simple Smile
Запознай ги, да вечерят 2-3 пъти заедно, може сам да реши харесва ли му, или не....   Laughing

Преценявам нови хора още първите 5 минути.2-3 изречения, разменени реплики стигат.На 99% от хората на челото им "пише" какви са.
Досега, само 2 пъти интуицията ме е подвела, лееекичко.В основни линии пак съм била права за хората.
Та, как да не се доверявам на интуицията си, като досега не ме е лъгала?!

# 14
  • Другата България
  • Мнения: 37 538
И аз така преценявах преди, но после се оказа, че именно хора, които първоначалния ми преглед е установил като свестни, са се оказвали змии под прикритие.
Та да изпишем една кофа мастило първо заедно, пък тогава ще преценявам кой какъв е. Образно казано, разбира се.
Дистанция отначало, само служебно и да, по това кой как си върши служебните задължения може да се направят доста изводи за характер и същност на този индивид.

# 15
  • Мнения: 446
Първото впечатление при мен се оказва вярното. Обаче с уговорката да се "слуша" и "гледа" внимателно. Понякога съм разсеяна и нямам първо впечатление ...но пък хората сигурно имат за мен Simple Smile.

# 16
  • Мнения: 3 044
Merri_An, съгласна съм с теб.. И аз гледам на този принцип да действам.
Франсоаз*, хаххаха, добро предложение Grinning . А по другото - моята интуиция ме е подвеждала, но това си е моя негативна черта (доверчива съм)
The Catcher, права си за социалността. Аз пък не разбирам защо изкуствено се натискат хората за някакви неща + тъй изискуемото понятие "работа в екип"...Ето, при нас се прави проблем за присъствието на събирания и тийм билдинги. Ок, харесвам си колегите и шефове, ама мамка му (с извинение) седя тук по 9 часа на ден,  5 дена в седмицата + някои извънредни съботи, ми не искам да ходя на събиране, искам да имам личен живот, да виждам други хора, освен тях, да върша други неща. Но неее..ако не отидеш на тийм билдинг - цепиш се от колектива. За мен това е излишно.

# 17
  • София
  • Мнения: 17 819
Да, това е прекалено обширна тема.
"Тийм" не се прави с излизане в планината или на кръчма, така се правят други неща. Не може да има свестен "тийм" при положение, че работата често не е добре платена, че трудно се намира, че клепането пред началници е нещо нормално, че слагането на шефовете също се счита за норма, че правилото за 20/80 (че 80% от работата се върши от 20% от хората) си върви, без да има санкции и т.н. и т.н. Много неща са залегнали в това да няма "стиковано екипче", но е много по- лесно да изпратиш служителите да се понапият и позакачат малко в някоя кръчма, отколкото да се решат основните проблеми. 

# 18
  • Мнения: 920
"Свестен" за мен е коректният колега. Коректен в работата си, във взаимоотношенията си с колеги, началници и пр.
Човек, който впряга усилията си за постигане на успехи без да е завистлив, злобен и конфликтен, без да саботира работата на колегите си.

# 19
  • Другата България
  • Мнения: 37 538
Да, това е прекалено обширна тема.
"Тийм" не се прави с излизане в планината или на кръчма, така се правят други неща. Не може да има свестен "тийм" при положение, че работата често не е добре платена, че трудно се намира, че клепането пред началници е нещо нормално, че слагането на шефовете също се счита за норма, че правилото за 20/80 (че 80% от работата се върши от 20% от хората) си върви, без да има санкции и т.н. и т.н. Много неща са залегнали в това да няма "стиковано екипче", но е много по- лесно да изпратиш служителите да се понапият и позакачат малко в някоя кръчма, отколкото да се решат основните проблеми. 
+100, както се казва.
Затова и аз съм против тези билдинги.
С когото ми е приятно от колегите, си се виждам извън работата и без да ми се налага принудително.

# 20
  • Мнения: 3 044
The Catcher, дам, тук е точно такава идеята - да излезнем, да се напием. Толкоз. Не виждам абсолютно никакъв смисъл да ходя на такъв "ивент", взимайки предвид, че нямам такава представа за сплотяване на екип или за забавление генарално, но уви - задължително е.
А как реагираш на колега, който си върши чудесно работата, но като човек грам не го харесваш? Аз имам такива. Вписват се в понятието "свестни служители", обаче ми се вписват и в "shitty people in general"..

# 21
  • София
  • Мнения: 17 819
Аз не мисля, че скапаните хора, които имат такава скапаност, която на мен би ми пречила, могат да бъдат добри колеги и служители. Ще намерят как да постъпят некоректно.
Звучи рязко и незряло за някого може би, ама човекът, когото виждаш всеки ден да мами грозно жена си, утре няма да е коректен и добър спрямо теб, която не си му съпруга, а си му просто колега.
Човекът, който на няколко пъти е вдигнал скандал на някого или е избухнал, може да е тормозен вкъщи. И да, не е професионално, но има повече обяснения. Та така- зависи какви са "провиненията", заради които не харесваш някого. Някои от тях за мен, подчертавам, си имат в основата човек, който няма как да е добър колега (като тук съм пропуснала да спомена в по- горните си постове, че е важно да бъде коректен и да не подлива вода, не само свършената работа)

Това, че дори много от зловредните патологии минават под радара, е показателен факт за мен. И се смятат за страхотни СЕО-та от публиката (клиенти, фирми партньори и подобни), а служителите им и хората под тях знаят колко са ужасни всъщност. 

# 22
  • Мнения: 3 044
Тормозът и личните проблеми е нещо, което доста отчитам като фактор и е важно. Не харесвам изречението "личните проблеми - вкъщи, тук си на работа" , защото човекът е един и животът не се дели на тук и после. Хората не са роботи и е неправилно от страна на работодателите да изискват подобно поведение (включваш и изключваш копчето).
Имам обаче една колежка (споменах я по-горе),която по презумпция в началото не харесва никой. Върши си работата наистина добре, не порти, не подлива вода, не прави сечено, ако се наложи - ще помогне, но в чисто човешки план - тази жена е тоооолкова крайна във всички разсъждения и виждания ,че ако ти заговори, извън офиса, се хващаш за главата, но лавира добре - няма да ги чуеш тия неща в работна среда, супер прикрито е всичко. Интересно е чак, аз не мога така. Всъщност, донякъде и от там дойде темата, защото имам различни дефиниции за свестен като човек и свестен като колега хах.

# 23
  • Мнения: 920
Имах и аз такива колежки.
Имаха ниско самочувствие и много комплекси. Всяка колежка, която показваше качества, които у самите тях липсваха - бяха вкарвани в графа "хора, които нищо лошо не са ми направили, но не ги харесвам".

# 24
  • Мнения: 29 618
Принципно не можеш да харесваш всички. Имам колежка, която нищо не ми е направила, не ми говори нещо лошо или друго, но просто не ми допада, защото сме много различни като хора. Въпреки това се държа любезно с нея, както и тя с мен, макар че не можем да бъдем приятелки. Peace

# 25
  • Мнения: 11 505
Първите ми впечатления са на база ръкостискане. Ако е вяло (тип Фани тоз сварен макарон) в 99% от случаите човекът не става. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 3 044
Първите ми впечатления са на база ръкостискане. Ако е вяло (тип Фани тоз сварен макарон) в 99% от случаите човекът не става. Simple Smile
Умряла риба хахха, така беше описано това ръкостискане в книгата на Алън Пийз за езика на тялото. Даже имаше картинка..с риба, вместо ръка хахахахх, много се смях като я видях

# 27
  • Варна
  • Мнения: 10 596
Така съм устроена, че първото нещо, което гледам и от което си съставям първо впечатление са дрехите.
Много ми правят впечатление такива неща.
Влияя се, ако човекът много приказва, ако няма никакви проблеми да се впише в нова среда от хора и се включва веднага в разговора. Не харесвам такива хора! И на въпроса "свястна ли е" , ще отговаря, че много дрънка!
Хората, които много дрънкат имат мнение по всички въпроси. От лекуване на гъбички по ноктите,  през умни наставления  как се трепят въшки до девето коляно, задължително политика и премахване на световния глад. И винаги, винаги се изказват като ПОСЛЕДНА инстанция!

Последна редакция: пн, 11 фев 2019, 18:45 от missNoir

# 28
  • София
  • Мнения: 7 997
Обикновено преценявам на няколко етапа:
* Първо впечатление - дали и как говори, как е облечен/а, дали фамилиарничи и пр.
* Първата седмица - става или не става комуникацията с този човек, характер, странности и пр.
* Първи месец - харесва ли ми като професионалист, мисли ли, работи ли на по-високо темпо, пасва ли ми в работен план.
Цялостна оценка се въздържам да давам първите няколко месеца.

# 29
  • Мнения: 8 911
Какво означава първо впечатление? При мен то не е в момента на виждане, а изисква поне някаква комуникация. Гледам не само вербалното, но и невербалното поведение.
При колеги - за мен е важно качеството им на работа, а това се вижда с времето. Какво ме топли, че някой е любезен, ако не си върши работата или го прави през пръсти, скатава се и винаги има оправдание. Предпочитам някой по-директен и не толкова любезен, но човек на действието, не на думите. В крайна сметка съм на работа, а не съм отишла на кафе.

# 30
  • Мнения: 859
Бързо и точно преценявам нови хора - от висотата на опита и годините. Да ви кажа малко скучно взе да се получава - понякога просто искам да сгреша, да дам шанс на някого. И пак се получава така, че не е трябвало. Затова си карам откровено ( в смисъл на границата на любезността или направо студено) от самото начало и се държа на дистанция от тези, които не стават.

# 31
  • Мнения: 305
От раз преценявам хората. И никога не греша. Имам силно развита интуиция и съм горда с това.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 614
Аз доста често се лъжа. Все още се връзвам на сладки приказки на работодатели. Колеги нямам в моята работа. С шефките се виждам един път месечно за 5 мин, така че трудно си съставям мнение. Впрочем усещам, че някой ми е неприятен, ама си трая, нали рядко общуваме.

# 33
  • Мнения: 237
При мен е ужасно- нямам никакъв инстинкт за хора Sad винаги първото ми впечатление ме подвежда за жалост.... все ми струва някой супер, а после се оказват ужасни хора, ама наистина ужасни. И обратното- най-дората ми приятелка от години в началото не можех да я понасям- беше ми колежка. Grinning нямам радар явно хаха за това никога не бързам със заключенията

# 34
  • Мнения: 5 262
За мен всички са свестни докато ме оставят на мира. Т.е. да си се преценяват взаимно. Аз си имам друга работа.

# 35
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Общо взето първото ми впечатление за колеги винаги е било вярно. Имала съм две, които още от пръва среща ми е светнала лампичката, само от погледа, изражението, интонацията. Неприятни личности.

# 36
  • Мнения: 1 618
Като скенер съм. Който си е готин от началото си е готин по принцип.

# 37
  • Мнения: 14 966
Аз за нов колега, или познат, също имам първо впечатление и то обичайно е в графата "става, не става". Да кажа за някого , че е свестен, ехеее, колко време трябва да мине. Има доста добри ролеви играчи, а за мен свестността е свързана с нравствените качества на индивида.

# 38
  • София
  • Мнения: 17 819
На мен ми е по- лесно и показателно да преценя човека в разговора му с друг, т.е. като страничен наблюдател.
Като не си в ситуацията, е по- лесно.

# 39
  • Мнения: 5 262
На мен ми е по- лесно и показателно да преценя човека в разговора му с друг, т.е. като страничен наблюдател.
Като не си в ситуацията, е по- лесно.
да. но това има друг ефект, рефлектира в недоверие.

# 40
  • Мнения: 2 351
Тези от вас, които са с добра интуиция, вграден скенер или радар, могат ли да кажат в процентно съотношение колко от колегите си намират за свестни?
Любопитно ми стана.

# 41
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
На тази работа съм от 3 месеца. Ежедневно съм с 3-ма колеги. Смятам и тримата за свестни. На предната работа имах контакти най-много с 7. От тях 3 - на смятам за свестни, а двама за изключително неприятни. За мен свестни колеги означава да се държат добре, без: да ти се троскат, да ти подхвърлят намеци, да те гледат отвисоко, лицемерно. Разбира се най-важното е да може да се работи лесно с тях.

# 42
  • Мнения: 733
Имам добра интуиция, а и наблюдателност за детайлите, които ми помагат да си съставям доста точно първоначално мнение за хората. За съжаление, някои успяват да ме заблудят в последствие и решавам да повярвам в Доброто. После, може да минат и години, но първоначалното ми мнение винаги се оказва вярното.

# 43
  • Мнения: 11 136
FlameV,  не отхвърлям качествата ти на професионалист, но трябва доста да поработиш върху българския си език. Не става дума за правописна грешка, тя може да е инцидентна и да се случи на всекиго, граматиката и лексиката ти куцат, беден речник, слаба култура на изразяване, кофти синтаксис. Не го приемай като обида, а като нещо, върху което си струва да се замислиш и да положиш усилия, ако искаш да си "свястна" и за образованите около себе си. Оправя се с четене на повече книжки.

По темата - правя преценка много бързо, за минути, сигурно така дискриминирам някои хора, отхвърляйки ги преди да са способни на по-задълбочена комуникация и представяне. Но всеки път, когато под давление на външни фактори съм си ревизирала мнението и съм игнорирала първоначалния gut feeling, съм грешила.
Относно колегите - аз работя в един екип от дълги години (има известно текучество, но като цяло хората са едни и същи), професионализмът не е под въпрос, всеки действа  като добре смазана машина и поради това нямаме съществени работни разногласия. Иначе съм на 40+ години, със семейство, деца, изградени навици, не търся контакти с колеги извън офиса и поради това не ме интересува какви са в друга обстановка. При един младеж нещата навярно биха стояли различно.

# 44
  • Мнения: 3 044
Параход, благодаря за съвета, но всъщност чета достатъчно книжки, явно капацитетът ми е толкоз обаче, според съфорумците хаха Grinning. Пред когото е трябвало да се доказвам - съм го направила отдавна, в реалния живот, нале... Но приемам мнението ти, всеки е свободен да има такова в крайна сметка.

# 45
  • Мнения: 11 136
Абе, аз да си кажа по-добре, че с тия високи позиции - не се знае дали няма да попадна на неграмотен шеф някой ден... Simple Smile Пак да подчертая -  добронамерено е, а и намирам смисъл в това човек да се развива и след 18-годишна възраст. Като гледам, основно "младост" е казусът при теб (дай боже всекиму) Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 044
Абе, аз да си кажа по-добре, че с тия високи позиции - не се знае дали няма да попадна на неграмотен шеф някой ден.. Simple Smile Пак да подчертая -  добронамерено е, а и намирам смисъл в това човек да се развива и след 18-годишна възраст.
Нямам проблем да си казваш, щом това те кара да се чувстваш добре Simple Smile.
Между другото - имам страхотна библиотека, книгите са ми хоби - чета и колекционирам. Ако искаш, заповядай някой ден на кафе, тамън да ги разгледаш Wink. Поне да отправяш акуратни предложения в бъдеще. Разбира се, ако не ти е под нивото да общуваш с "неграмотни хора,с беден речник и слаба култура на изразяване"

# 47
  • Другата България
  • Мнения: 37 538
 Grinning Отново прибързваш.
Прочети пак постовете на Параход, но внимателно ги прочети. Дотук нищо не си разбрала.

# 48
  • Мнения: 920
Свестен човек и колега е и този, който умее да проявява уважение към другите, без да унижава. Независимо от височинната разлика на житейските или служебни позиции.
Във фирмите и компаниите има нужда от хора на всякакви позиции - работещи, управляващи... Отношението към служителя като към човек е важно на първо място.

# 49
  • Мнения: 3 044
Grinning Отново прибързваш.
Прочети пак постовете на Параход, но внимателно ги прочети. Дотук нищо не си разбрала.

Приемам го по абсолютно същия начин, по който приемам всяка една друга подобна вметка от нищото - някой си е решил, че трябва да се тупа в гърдите, че знае и/или разбира повече. Може и да знае, разбира се, но такива коментари са излишни.
Да поправиш правописна грешка - окей, важи. Въпреки че знае ли се, не се ли дали човекът не я е направил пък от бързане..
Да правиш предложения за четене на книжки и от няколко коментара да си вадиш генерални изводи - това на мен ми говори, че 1. Или някой си няма по-интересна работа от това да се заяжда, 2. Анонимността тук  позволява на потребилите да си излеят цялата злоба, която им се събира през деня,  3. Просто на хората им доставя удоволствие да търсят кусури, да си намерят и да ги изтипосат, под вида на "съвсем добронамерен съвет".
Преди няколко коментара заявих ясно, че нямам никакво намерение да влизам в излишни полемики. За мен хапането по форуми е безумно безсмислено занимание, поради простата причина, че реални мнения и критика мога да приема от хора, които ме познават все пак.
Ставайки въпрос - това е тенденциозно в този форум хах. Някакво лудо джвакане/заяждане, та чак се стига до открити обиди..Не го разбирам Simple Smile

# 50
  • Другата България
  • Мнения: 37 538
Нямаш намерение, ама влизаш в полемики.
Нямаш пост, наистина нямаш, без в него да присъства "хах" или "хаха", или "хахахахахах".
Това не е чат, ако искаш да те приемат сериозно, дръж се сериозно. Има теми, които са чист спамо чат, там можеш да се лигавиш колкото си искаш. В сериозни теми поведението следва да е различно.
Всичко това нито е "джвакане"-каквото и да означава това, нито е заяждане, нито е злоба. Предполагам, а и съм сигурна, че поста на Параход също. Просто хората не търпят критика, всеки се смята за велик и безгрешен и ако случайно си позволиш да му кажеш нещо, което е градивна критика, се скача на нож и се влиза в отбранителен режим. Най-често безсмислено. Затова и те накарах да прочетеш отново поста.
Ти запя познат рефрен. Аз лично се отказвам, все пак всеки е свободен да се излага, тоест, да се държи както на него самия му харесва и както смята за редно и нормално.

# 51
  • Мнения: 3 044
А, викаш аз се излагам, а ти се издигаш до невиждани висоти, навлизайки в разговор, който хич не те засяга пряко, ей така, за да се заядеш? Интересна концепция, ще я премисля след малко над чаша вино.
Относно аргумента ти за "хахаах",то той е лесно оборим, стига поне да си направиш труда да прочетеш публикациите ми, не е като да не са достъпни.
Не виждам ти да казваш нещо по-различно от стандартното също. Добре де, признавам, коментарът ти сутринта, че си като влюбена 16 годишна беше симпатичен. Веднъж да кажеш нещо позитивно, но уви - бързо изчезна и този лъч светлина.
Някаква дива борба с вятърни мелници, та ще ти пожелая една прекрасна вечер. Все пак - нека има повече любов Two Hearts

# 52
  • Другата България
  • Мнения: 37 538
Добре де, признавам, коментарът ти сутринта, че си като влюбена 16 годишна беше симпатичен. Веднъж да кажеш нещо позитивно, но уви - бързо изчезна и този лъч светлина.
За втори път ми приписваш думи, цитати и изрази, които не съм казвала, писала и дори не знам за какво говориш. С което потвърждаваш казаното преди малко - ако искаш да те приемат сериозно, дръж се сериозно. Ти дори не си правиш труда да запомниш събеседника, а искаш да те приемат сериозно-няма как да стане.
Що се отнася до това къде и как се издигам и навлизам - значи аз не навлизам в ничии разговор, пиша си мнението по даден въпрос в някаква тема, за което не ми трябва писменото ти разрешение. И отново намесваш изрази като "заяждане" - явно разговорът приключи, ти дори не осмисляш казаното ти, какво остава да запомниш кой ти го казва....

 Grinning Коментарът за 16 годишната ученичка е на Франсоаз, в друга тема, разликата между моя и нейния начин на писане е доста....очеизваден.

Последна редакция: чт, 14 фев 2019, 20:26 от Merri_An

# 53
  • София
  • Мнения: 17 819
Свестен колега е колега, който е чел повече книжки от мен.
Което не е много трудно, аз чета само списания. : )

# 54
  • Мнения: 3 748
Ако тази тема не беше развита в писмена форма, а протичаше като обикновен разговор, би отнела около 15 минути( дотук). Следователно, 15 минути са достатъчни за отговор на въпроса" Свестен ли е?"😃

# 55
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В повечето случаи, когато си нов, не си много разговорлив. Първо се ориентираш в обстановката и доста по-късно се отпускаш за разговори. Така че 15 минути не са достатъчни или някои разбират от мълчание, може би.

# 56
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 506
Абсолютно не го разбирам това с даването на оценки на новите колеги - дали били "свестни". Честно казано, въобще не бих се напрегнала за някаква обективност или точност относно свяст. Мога веднага да кажа дали даден човек ми е симпатичен (което остава дългосрочно мнение обикновено), но не и да давам оценки на човешките му качества. Както казах, това ми е много чуждо, не обичам работата в колективи така или иначе.

В последните години сама си назначавах колежките (нищо претенциозно) и въпреки че не с всички ми харесваше да си пия кафето, знаех, че не това е решаващият фактор, а клиентите.Всъщност, почти никоя не беше чиста като момина сълза - но хора всякакви - аз ли да ги съдя? Работата да върви, да е весело и това е. Ако трябваше да работят всички заедно, щяха да се избият обаче Grinning

# 57
  • Мнения: X
По темата - дефинирай "да не е ръб" ?

Въпросителен препинателен знак се слага в края на въпросително изречение, каквото това не е, а преди преди него няма интервал.

# 58
  • русе
  • Мнения: 414
Лично за мен неграмотното писане,показва неуважение и безразличие към събеседника.Вбесяват ме неграмотни писания на разни хора в разни форуми и социални мрежи,който същевременно обесняват колко велики са.Рядко си позволявам да поправям някой,защото ми е ясно,че щом един човек,който дори не може да пише грамотно,едва ли би ме разбрал правилно какво искам да му кажа.
По темата:Рядко първото ми впечатление се оказва грешно и трудно се впечатлявам от "празни приказки".След първите 15мин си проличава човека "колко пари струва".Свестен колега за мен е този който си върши съвестно работата и не използва всеки твой незначителен пропуск,за да докладва на шефа и така да трупа точки в своя полза.Потърпевша съм в това отношение понеже колежката ми е крайно мързелива и подмолна.На 80% аз и върша работата,а тя същевренно постояно се изтъква пред шефа ми,оплювайки мен.Селския й и просташки изказ всеки ден ме оставя безмълвна,но вече една година шефа ми роптае срещу нея,но тя си е на работа и вземаме еднакви заплати и премии Rage

# 59
  • Мнения: 11 505
Лично за мен неграмотното писане,показва неуважение и безразличие към събеседника.Вбесяват ме неграмотни писания на разни хора в разни форуми и социални мрежи,който същевременно обесняват колко велики са.Рядко си позволявам да поправям някой,защото ми е ясно,че щом един човек,който дори не може да пише грамотно,едва ли би ме разбрал правилно какво искам да му кажа.
По темата:Рядко първото ми впечатление се оказва грешно и трудно се впечатлявам от "празни приказки".След първите 15мин си проличава човека "колко пари струва".Свестен колега за мен е този който си върши съвестно работата и не използва всеки твой незначителен пропуск,за да докладва на шефа и така да трупа точки в своя полза.Потърпевша съм в това отношение понеже колежката ми е крайно мързелива и подмолна.На 80% аз и върша работата,а тя същевренно постояно се изтъква пред шефа ми,оплювайки мен.Селския й и просташки изказ всеки ден ме оставя безмълвна,но вече една година шефа ми роптае срещу нея,но тя си е на работа и вземаме еднакви заплати и премии Rage

Неграмотното писане, казвате, хм... добре Simple Smile (след запетая или друг препинателен знак се поставя интервал, изреченията Ви са неправилно структурирани). Вбесявате се от неграмотно писане, казвате... дано ме разберете правилно, след като съм писала грамотно.

# 60
  • София
  • Мнения: 17 819
Хоуп, и аз не те разбрах. Постът ти е крайно неграмотен. Сякаш не си била в 5-ти клас никога. Запетаите ме заболяха, добре, че нямам пълен член, че и той щеше да реве.

# 61
  • Мнения: 1 761
Абе, аз да си кажа по-добре, че с тия високи позиции - не се знае дали няма да попадна на неграмотен шеф някой ден... Simple Smile Пак да подчертая -  добронамерено е, а и намирам смисъл в това човек да се развива и след 18-годишна възраст. Като гледам, основно "младост" е казусът при теб (дай боже всекиму) Simple Smile

Моят бивш шеф не знаеше за съществуването на буквата "щ". На нейно място пишеше винаги "ш". Отначало нямаше секретарка. В един момент изпрати до всички имейл от 5 реда с 25 правописни грешки. Аз му го върнах поправен в червено и на другия ден пусна обява, че си търси секретарка. От тогава тя му пише всичко. Човекът отговаря за около стотина служителя и взима 7 бона заплата.

Оправданието, че не знае за тази кошмарна буквичка е, че е от едно благоевградско село и там не я употребяват.

Общи условия

Активация на акаунт