Как се подготвяте за работната седмица?

  • 13 718
  • 201
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 6 149
Аз хич не съм толкова отдадена на семейството, нито съм някаква перфектна домакиня. Но все пак държа децата ми (а и аз) да ядем домашно приготвена храна, да сме с чисти дрехи, а и ме дразни като е мръсно вкъщи. Да, уикенда правя повече неща, за да се улесня през седмицта, да не гладя сутрин и поне 2 вечери да не готвя. Но дори така, гледам да не отделям повече от 2-3 часа през уиекнда, другото време да прекарвамс децата или да си почивам (да почета, да гледам филм, да изляза с приятелка и тн.)

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 12:43 от Не се сърди, човече

# 61
  • Мнения: 29 023
Събота и неделя и аз не правя заготовки, не ми се налага! Всяка вечер след работа набързо приготвям нещо, имам кукър под налягане и яденето става за отрицателно време! Зареждам кукъра и си върша други неща...душ, нещо да поприбера из къщи и т.н. Общо взето през седмицата си попочиствам и не натрупвам всичко за събота и неделя! Но имам много помощници, роботът чисти пода почти всеки ден, през уикенда само се минават стаите с мокър моп, доизпират се дрехите, които не са пуснати през седмицата, имам парно и суша на него! Салати режа за десет минути на робота, така, че освен ядене има винаги и прясна салата! Вечер обичаме да се съберем и да хапнем приятно с по питие, най често чаша винце! След вечеря, чиниите, които са събирани през деня се пускат на миялната, малка е и ми е абсолютно тамън за ежедневно ползване!
Събота и неделя забърсвам прах, подреждам някое и друго чекмедже и ако е хубаво времето задължително караме колела, ролери, зимни кънки според сезона! Кънки карам аз де, а мъжът ми ме чака на пейчицата в парка! В неделя уча и език, натоваренко ми е малко, но машинариите и работата до дома ми помагат много!

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 12:39 от Не се сърди, човече

# 62
  • Мнения: 4 779
Някак си не се справям да се организирам добре и в нас е някакъв хаос през повечето време,преди живеехме в по малък апартамент с малко място за съхранение,спяхме в хола ,отделна стая имаше само едното дете,но сега се преместихме в нов апартамент,с две спални ,обзаведохме го без компромиси така,че да е модерно ,удобно и лесно за поддръжка ,но за съжаление хаосът не намаля ....по принцип не съм много по чистенето и ми липсва организация и желание.... но какво да се прави ,иначе за готвене и пазаруване се организирам перфектно-в събота например за нула време завъртях гювеч и чийзкейк с ясната идея ,като се върна неделя вечерта от ски да хапна и да си сипя уиски с десерт и да положа морни краци хахха Joy
Пазаруваме на два пъти от лидъл и от месарница основната храна за седмицата,прибирам се 5:30 ,като два дена от седмицата водя малкото на тренировка,сега имаме ангажимент и към кучето ,поне 30мин разходка.Вечер гледам да тренирам или в къщи или във фитнеса -1 час,за приготвяне на вечеря и почистване отделям час и половина ,един час на децата и съм скапана просвам се на дивана със сериал или книга,ако ще и всичко да е в мизерия,не ми пука особенно.Събота и неделя ,също се забатачвам с поддръжката на къщата ,но пия кафе до обяд ,а единият ден сме в планината цял ден почти винаги.Подозирам ,че всичко е въпрос на организация и разпределение на времето има още много какво да се желае в това отношение....

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 12:40 от Не се сърди, човече

# 63
  • Мнения: 3 974
В един от дните си правим седмичен пазар, обикаляме разни магазинчета за интересни сирена, меса, домашни продукти, които не са ни в квартала и след работа по-трудно бихме се организирали.

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 12:40 от Не се сърди, човече

# 64
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
В събота обикновено спим до по-късно.Разбирайте до 9-9.30, /ако мъжа ми сие вкъщи да изкара кучето, ако не е ставам като даде зор и пак обратно/защото  през седмицата всяка сутрин 5.30 на крак.След това имам един час пиене на кафе и после минавам на някоя друга бира.През това време пералня, миялна, сушилна работят на пълна пара.Сега вече няколко съботи ще са ми заети с оформянето на градината.Надвечер приготвям нещо за хапване, не че м/у другото не съм направила закуска и обяд, за който иска,Пазаруваме в неделя за цялата седмица като ни отнема поне 2-3 часа, защото ходим в няколко различни магазина.

# 65
  • София
  • Мнения: 12 374
Не мога да си представя как след работа ще чистя по час, за да се съберат 7 часа чистене. Чистим в неделя, през останалото време чат-пат подреждаме, но не винаги. Вечер след работа искам да почина, да си видя детето и мъжа, да си изведа кучето, да изгледам някой филм или да почета. Пък нека съм мърляч, дреми ми на плитките.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 549
За мен уикендите са дни за дълго сутрешно размотаване - с кафе, книжка, компа. Като ми писне мога да се спретна да сготвя нещо, отнемащо повече време. Обичам готвенето, но през седмицата не винаги ми се занимава. Не искам да готвя за дни напред, откъде да знам какво ще ни се яде след 3 дни? По същата причина и пазарувам това, което ми трябва към момента. Пера, когато се напълни пералнята, демек както дойде. Чистене средно два пъти седмично - основно прахосмукачка и тоалетната. Кухнята си я забърсвам като видя, че е мръсно. През уикенда ако не ходя някъде извън града, ходя с колата на пазар до някой хипермаркет - хем да купя нещо, хем да се порадвам на празните улици и спокойното каране. Като цяло организацията ми е подчинена на това, което ми се прави в дадения момент. Напоследък в събота следобед работя около 3 часа, но ако съм си взела сутрешната доза размотаване, това не ми тежи.

# 67
  • София
  • Мнения: 12 006
Нямам дни за чистене и готвене - когато мога. За гответено понякога е купено готово. Заготовки не правя. Няма как да знам какво ще ми се яде в четв. от предната събота. Отскоро замразявам, ако не се изяде - няма да продължи тази практика, т.к. не ми харесва после, храната си променя вкуса. Почивните ми дни са за релакс и каквото има за свършване вкъщи.

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 12:41 от Не се сърди, човече

# 68
  • София
  • Мнения: 3 102
Събота и неделя по принцип не са ми основни дни за лудо готвене, но пък са за чистене. Събота до обяд пазаруваме каквото е необходимо, по-скоро до около 14 часа след като сме поспали до 9-10 /синът ми е ранобуден, но вече от година сутрините през уикендите се оправя сам/. След това обикновено обядваме навън, даже си е закон. Следва почивка и разходка, ако времето позволява - пак навън. Обикновено в неделя чистим основно и готвя едно ядене или най-много плюс супа или десерт, така има и за понеделник. Ако се захвана да готвя много неща, които да ни хранят и през седмицата ще ми отиде времето за децата или ще натоваря мъжът ми да ги гледа или разхожда сам, а те са хуни и сравнително малки - на 3 и 7. Така че ние често решаваме въпроса с храната през седмицата с готова храна - вземаме от едно място, където готвят вкусно, на достъпна цена, супите им са разкошни, имат скара и готвени неща, аз спретвам салата примерно. Всеки ден пускам пералня, ако изпусна ден, после горчиво съжалявам. Миялна и робот нямам за съжаление, но мисля при първа възможност да се снабдим с робот. С миялната е по-сложно поради липса на пространство.

mimi.7299, кукърът под налягане сигурно е супер помощник, но робот за салата не съм чувала, може ли подробности? Ето това са нещата, които облекчават домакинството.

# 69
  • София
  • Мнения: 6 149
Аз имам пералня, сушилня и миялна и не мога да живея без тях. Въртят се всеки ден без пропуск. Simple Smile  Следващата ми покупка е мултикукър и робот.
Събота и неделя няма как да спя до късно. Децата стават в 7 и почват да трополят и да искат закуска и тн. Но дори и да са тихи, аз сама си се събуждам в 7 и 30 най-късно, така съм свикнала.

# 70
  • Мнения: X
За пореден път забелязвам, че жените, изживявайки се като Сторъкия Шива, почти не споменават мъжката част в къщата....ами, не ги жалете тия мъже, не са от стъкло.Няма да се счупят, ако свършат някаква работа.   Smiley
При нас уикенда е за забавление и време заедно.Единствения "работен ангажимент" е 1 час в неделя вечер за прахосмукачка, МОП и прах, мъжа действа в първите две, аз обирам праха и почиствам плотовете в кухнята.

# 71
  • Мнения: 4 832
Като ви чета колко сте организирани и каква стройна програма имате Simple Smile

Аз понякога, особено ако остана сама и е лошо времето, прекарвам цял уикенд в чистене, пренареждане, пиене на кафе и отскачане да пазарувам. В хубаво време обикновено поне единия ден отлитаме нанякъде. Пералня пускам когато има пране, тя е със сушилня и зимата ми спестява много разправии. За жалост нямам засега място за миялна, но не ми е голям проблем. Чистя по нещо около час всяка вечер, по-рядко сутрин, включително бърсане на подове и обиране на прах. Въобще не ми тежи, обичам постоянно да е чисто, а и с малко домакинска работа се изолирам от служебните мисли. Приятелят ми се научи да не мята дрехи където му попадне. Ако нещо се наложи - винаги може да измие банята, да пусне прахосмукачка.
Готвим както дойде, никога не пазарувам със седмично меню. Готвенето не ми отнема много време, освен ако не реша да правя нещо много завъртяно. Ако закъснея, изморена съм или искам нещо по-специфично - приятелят ми също готви. От много различни части на Бг сме и всеки си знае рецептите от неговия край. Дълго време съм се занимавала с всякакви готварски експерименти, вкл. кетъринг и торти по поръчка, така че това не ми тежи и го правя бързо. Мултикукър имам, вече не го ползвам често, но си седи при нужда.
Като видя разхвърляно, се карам. Никой не е длъжен да чисти сам на останалите. В нашето семейство и децата от малки се учат да помагат, да чистят колкото могат и ако разпиляват - после да си оправят. Никой никога не е имал драмата "мама е единствена за чистене, готвене, пазаруване и подреждане".

А, и в момента съм в ремонт, така че малко съм оставила настрани манията по чистота. Впрочем, откакто ходя на работа с горе-долу фиксирано време, ми е много по-лесно да организирам деня си.

# 72
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Съботите и неделите винаги много са ми тежали. Мечтата ми е била да можем да отидем на разходка или просто да излезем, но винаги има какво да се прави. А сега с две малки деца-съвсем. Доскоро имахме детегледачка и ми беше много тежко, че заради нея всичко вкъщи трябваше да е много чисто /у тях е лъснато, тя става в 6 и до вечерта все нещо шета, направо е маниак/. И веднага вкъщи се вижда контраста. Отделно, като се стопли, се започва с градината. Или косим и чистим треволяци, или се събират листа. Добре, че намалихме доматите и другите зеленчуци. Есенно време почивните дни се правят буркани, подготвя се зимнина. Общо-взето, зимата има малко повече време през пчивните дни. Но пък в студа няма къде да излезем.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 306
А, тези които си правят заготовки за менюто през седмицата, може ли да ви попитам как знаете какво точно ще ви се яде? Не мога да си го обясня това. Аз не знам довечера какво ще ми щукне за ядене, пък какво остава за цяла седмица напред.
Иначе по темата - пералнята работи всеки Божи ден, сушилнята - тоже. Мия чинии всеки ден или когато има (тоест може и два пъти на ден). Чистя, когато ми се чисти. Подреждам, когато има нужда. Пазарувам, когато трябва. Мърлячка, мързелива, неорганизирана - не знам, но събота и неделя основно цялото семейство сме на режим (по пловдивски казано) айляк Simple Smile. Аз аптека нямам, имам дом

# 74
  • Мнения: 29 023

mimi.7299, кукърът под налягане сигурно е супер помощник, но робот за салата не съм чувала, може ли подробности? Ето това са нещата, които облекчават домакинството.
Той не е за салата, той е кухненски робот, до скоро имах ел. ренде, но вече остаря и си взех робот, но най елементарен да не му се мият сто части! Стърже за секунда морков, краставица, зеле, ряпа, цвекло, каквото реша от зимните салати! Party
На кукъра хубавото е, че сотираш лук и зеленчуци после бутваш месото съответно с каквото ще го готвиш, затваряш и забравяш! Нито ми пръска, нито го бъркам, нито следя времето, свършва програмата, свири и спира! Simple Smile

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 13:12 от mimi.7299

Общи условия

Активация на акаунт