Как се подготвяте за работната седмица?

  • 13 726
  • 201
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 816
У дома за мен няма събота и неделя, работя на смени и рядко се случва да почивам тогава. В почивните ми дни, ако са през седмицата, излизам с приятелки през деня, чета, лакирам се и гледам да пусна пералня/миялня/да сготвя нещо. Когато почиваме заедно уикендите, рядко си стоим у дома - пътуваме или ходим на разходки напред-назад. Ако ММ си е вкъщи уикенда, а аз съм на работа му връчвам списък със задачи /за негово улеснение и мое също/ и той ги върши:) вече сам се научи, че ако  не се размотава и свърши всичко за 1-2 часа му остава достатъчно свободно време да си почива, така че е по-равно домакинската работа. За него обикновено остават по-неприятните за мен неща - прахосмукачка, миене на под, бърсане на прах, миене на баня и т.н.

През работни дни - всеки ден оправям по нещо малко, той ако се прибере след мен ми помага с вечерята, вдига чиниите после. Обикновено пазаруваме по списък за 2 седмици, така ни е най-лесно. Измислям си някакви примерни менюта и се водя по тях горе-долу

# 76
  • Мнения: 46 594
А, тези които си правят заготовки за менюто през седмицата, може ли да ви попитам как знаете какво точно ще ви се яде?
Обикновено се правят заготовки за неща, които са им любими и които им се ядат, но няма как всичко накуп в неделя, примерно Simple Smile като си нарежеш 1 зелка, без да я мачкаш, само я сложиш в купа/пликче, поне за 3 дни имаш салата, кеф ти единия ден с морков и копър, на следващия с краставици и домат, на третия с морков и майонеза.
Конкретно у нас нямаме голям избор, имам болести, които налагат определен режим, който пък се хареса от останалите, защото е здравословен, така че в общи линии менюто е предвидимо.
Но нашите заготовки по-скоро се правят сезонно, примерно печени замразени чушки, зелен боб, доматен сок, замразен копър за салати и подобни.

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 14:28 от Не се сърди, човече

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 306
А, тези които си правят заготовки за менюто през седмицата, може ли да ви попитам как знаете какво точно ще ви се яде?
Обикновено се правят заготовки за неща, които са им любими и които им се ядат, но няма как всичко накуп в неделя, примерно Simple Smile примерно като си нарежеш 1 зелка, без да я мачкаш, само я сложиш в купа/пликче, поне за 3 дни имаш салата, кеф ти единия ден с морков и копър, на следващия с краставици и домат, на третия с морков и майонеза.
Конкретно у нас нямаме голям избор, имам болести, които налагат определен режим, който пък се хареса от останалите, защото е здравословен, така че в общи линии менюто е предвидимо.
Но нашите заготовки по-скоро се правят сезонно, примерно печени замразени чушки, зелен боб, доматен сок, замразен копър за салати и подобни.
Благодаря за отговора. Но във вашия случай е разбираемо. Във вкъщи менюто е непредсказуемо, всеки ден е изненадващ. Аз по-скоро се чудя на хората, които нямат вашите нужди от определен режим, как точно и какви заготовки правят. Питам, защото може да ми е от полза, не просто от любопитство Simple Smile

# 78
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
Аз не си правя заготовки, но есенно време си прибирам във фризера нарязани с робота чушки, моркови, пащърнак, целина ... Зимата е много лесно готвенето така. Всяка седмица задължително правя супа - вземам месо от фризера (купуваме прасе и вземам парче), варя в тенджерата под налягане, после нарязваме на кубчета и добавям от нарязаните вече зеленчуци. Домати от буркан, от които имам доста. И става страхотна супа. Добавям и подправки, които съм си изсушила.

# 79
  • София
  • Мнения: 13 629
А, тези които си правят заготовки за менюто през седмицата, може ли да ви попитам как знаете какво точно ще ви се яде? Не мога да си го обясня това. Аз не знам довечера какво ще ми щукне за ядене, пък какво остава за цяла седмица напред.
...

При 6-членно семейство няма вариант да се съобразявам с това на кого и какво му се яде. Аз правя меню за седмицата и няколко алтернативни ястия и останалите се съобразяват.
Под заготовки аз разбирам следното - няколко вида месо на порции, миксове от зеленчуци за добавка в супи и манджи и подобни. Не купуваме готови замразени миксове, затова си правя сама за предстоящата седмица. Също така, правя тесто за домашен хляб или за бисквити. Бъркам миксове за мюсли. Правя йогурти за седмица напред и миксове за смутита. Нарязвам продукти за сандвичи, ако някой реши да си прави през седмицата. Правя дресинги за салата, миксове от ядки и сушени плодове.

# 80
  • Мнения: 576
За мен уикендите са дни за дълго сутрешно размотаване - с кафе, книжка, компа. Като ми писне мога да се спретна да сготвя нещо, отнемащо повече време. Обичам готвенето, но през седмицата не винаги ми се занимава. Не искам да готвя за дни напред, откъде да знам какво ще ни се яде след 3 дни? По същата причина и пазарувам това, което ми трябва към момента. Пера, когато се напълни пералнята, демек както дойде. Чистене средно два пъти седмично - основно прахосмукачка и тоалетната. Кухнята си я забърсвам като видя, че е мръсно. През уикенда ако не ходя някъде извън града, ходя с колата на пазар до някой хипермаркет - хем да купя нещо, хем да се порадвам на празните улици и спокойното каране. Като цяло организацията ми е подчинена на това, което ми се прави в дадения момент. Напоследък в събота следобед работя около 3 часа, но ако съм си взела сутрешната доза размотаване, това не ми тежи.

Аз съм твоя астрална близначка, по същия начин правя нещата, както дойде и според зависи какво ми се прави в момента, изпрано ми е ,чисто си е,има и готвено, но не мога по режим,като видя че има нужда го правя, а когато някое друго нещо е с предимство правя първо него - например ми се излиза вместо да сгъвам пране.

# 81
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
Аз съм от хората, които планират седмичното си меню за дните, в които съм на работа в офиса и никога не съм имала проблем с това какво ми се яде или не. В менюто си планирам винаги по 5 неща, които са подходящи за вечеря и обяд на следващия ден в офиса, като винаги едно от тях е супа. Не ги глася по дни, просто за всяка рецепта си приготвям зеленчуците и месото в кутийки или буркани, които прибирам в хладилника или камерата. Така като се прибера от работа решавам кое от тея 5 неща ни се яде и го готвя. Ако ни се хапва нещо специално, което е извън менюто просто го правя през почивните дни, освен ако не е нещо, което става хипер бързо. Ако нещо в менюто остане несготвено го прехвърлям в менюто за следващата седмица. Така обаче до сега това се случвало макс 2 -3 пъти, защото когато храната ти е планирана имаш едно нещо по-малко за което да мислиш през деня и едно задължение по-малко, което да свършиш, а и е по-лесно да врътнеш нещо по-завъртяно през седмицата. Чуденето "какво ми се яде" се случва веднъж седмично и после просто живеем с решението си, в крайна сметка храната не е смисълът на живота ни и можем да оцелеем ако днес е вторник и ни се яде пица, но в менюто има боб, ще ядем пица в събота, голяма работа.

# 82
  • Мнения: 310
Remember me..., ето какви заготовки правя и поддържам най-често във фризера:
- филетирана риба, единично опакована, понякога с подправки
- мариновани пържоли или месо за шишчета - в плоски пликове, за бързо размразяване
- готови ястия (сарми, месо печено, задушени гъби, сосове за паста и др.),на порции, в кутии
- панирано , не сготвено, месо (бяло пилешко или св.рибица)
- всички излишни пресни зеленчуци и подправки, които стават за готвене (в пликове на малки порции)
- колбаси, кашкавали - всички излишества, нарязани, настъргани и готови за употреба  
- кексове и хляб, на порции
В момента за това се сещам... Simple Smile

# 83
  • Мнения: X
Скрит текст:
Remember me..., ето какви заготовки правя и поддържам най-често във фризера:
- филетирана риба, единично опакована, понякога с подправки
- мариновани пържоли или месо за шишчета - в плоски пликове, за бързо размразяване
- готови ястия (сарми, месо печено, задушени гъби, сосове за паста и др.),на порции, в кутии
- панирано , не сготвено, месо (бяло пилешко или св.рибица)
- всички излишни пресни зеленчуци и подправки, които стават за готвене (в пликове на малки порции)
- колбаси, кашкавали - всички излишества, нарязани, настъргани и готови за употреба  
- кексове и хляб, на порции
В момента за това се сещам... Simple Smile
Четейки това, и предходните сходни изброявания, се чудя, ние ли малко ядем, или другите ядат по много....   Smiley
Скрит текст:
Нищо такова не правя.Менюто последните три дни:
1.ризото с гъби , суфле кайма с тиквичка и чушки
2.спагети карбонара
3.варени яйца, печени картофи, сирена
Всичко се приготвя на момента, става бързо.
Сори за офтопика, ако е такъв, де.... 

# 84
  • WonderLand
  • Мнения: 3 896
Франсоаз*, аз лично готвя по минимум 4 порции (2 за вечеря и 2 за обяд) и се старая да не прекаляваме с въглехидратите, защото те са най-лесни. При нас менюто тази седмица изглежда така:
Крем супа карфиол и броколи - сготвих в неделя още
Мързеливи пълнени чушки  -  заготовка: измит ориз, нарязани в кутийка лук, чесън и морков, прибрани в хладилника
Боб яхния - заготовка: нарязани в кутийка лук, чесън, морков, чушка, целина и прибрани в хладилника
Пъстърва на фурна с картофена салата - тук нямам подготовка
Пилешки дреболийки с лук и гъби - нарязани лук и гъби в плик и в камерата, сварени пилешки дреболийки и прибрани в камерата, пилешкия бульон и той е в камерата в бурканче.

Отделно в неделя сварих 10 яйца, забърках дресинг за салата и хумус. За закуска в офиса си вземаме сандвичи с пълнозърнест хляб, всеки път различни вътре, зависи от наличностите в хладилника, но тях приготвям всеки ден от предната вечер, та нямам заготовка. 

# 85
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз съм от хората, които планират седмичното си меню за дните, в които съм на работа в офиса и никога не съм имала проблем с това какво ми се яде или не. В менюто си планирам винаги по 5 неща, които са подходящи за вечеря и обяд на следващия ден в офиса, като винаги едно от тях е супа. Не ги глася по дни, просто за всяка рецепта си приготвям зеленчуците и месото в кутийки или буркани, които прибирам в хладилника или камерата. Така като се прибера от работа решавам кое от тея 5 неща ни се яде и го готвя. Ако ни се хапва нещо специално, което е извън менюто просто го правя през почивните дни, освен ако не е нещо, което става хипер бързо. Ако нещо в менюто остане несготвено го прехвърлям в менюто за следващата седмица. Така обаче до сега това се случвало макс 2 -3 пъти, защото когато храната ти е планирана имаш едно нещо по-малко за което да мислиш през деня и едно задължение по-малко, което да свършиш, а и е по-лесно да врътнеш нещо по-завъртяно през седмицата. Чуденето "какво ми се яде" се случва веднъж седмично и после просто живеем с решението си, в крайна сметка храната не е смисълът на живота ни и можем да оцелеем ако днес е вторник и ни се яде пица, но в менюто има боб, ще ядем пица в събота, голяма работа.
Решаваш какво им се яде на другите?
У дома мъжът ми ни пита с детето какво ни се яде и тогава решава. Когато ни се яде пица или нещо ''купешко'', или поръчваме, или отиваме на място в някое любимо заведение. Не си представям как той ще каже ''Аа, не, пица - в неделя, щото по план-график днес е ден за пиле за ориз''. Абсурд.

# 86
  • София
  • Мнения: 6 149
Аз, ако питам моите деца какво им се яде, отговорът им е пица или спагети. Винаги! Мъжът ми само вдига рамене. Така, че обикновено аз решавам. Аз не правя заготовки, но може и да почна, харесва ми идеята. Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 13 629
Франсоаз, колко човека сте и колко пъти на ден се храните вкъщи?
Защото ние сме 6 човека. Аз и съпругът ми се храним вкъщи 3 пъти на ден (понякога обядваме навън, но предпочитаме да хапнем вкъщи). Децата закусват вкъщи и вечерят вкъщи. Двете големи си носят обяд, а двете малки деца имат организиран.
Определено не сме от преяждащите, но ето менюто ни за вчера и днес:
Понеделник: закуска - домашен кекс с орехи и стафиди; обяд - пълнозърнести сандвичи с филе и кашкавал за големите дъщери и обилна салата със сирена за мен и съпруга ми; вечеря - риба плакия и сушени плодове за десерт.
Вторник: закуска - мюсли; обяд - микс от плодове и зеленчуци и домашен пълнозърнест хляб за големите дъщери и шницели за мен и съпруга ми; вечеря - картофен огретен, салата и черен шоколад за десерт.
За утре съм планирала: закуска - принцеси с кашкавал; обяд - още не знам какво ще поискат големите дъщери, а ние със съпруга ми ще хапнем навън; вечеря - ориз, салата и лек крем за десерт.
В четвъртък ще правя спаначена супа. В петък винаги ни е ден за паста, пица, пълнени багети, омлети, лазаня и всякакви бързи храни (по желание на децата и след постигнат консенсус).
Всичко се приготвя сутринта, но е много по-лесно да имам някои продукти подготвени и само да ги сложа във фурната/машината за хляб/на котлона. Всяко ястие го приготвям за конкретния ден и гледам да е в такова количество, че да не се яде повече от 2 пъти от него. Свикнали сме, че през седмицата ядем наличното. Ако някой има хранително-вкусови претенции, в събота и/или неделя обядваме навън и тогава може да се предявят всички претенции.

# 88
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Никакви заготовки не правя.Заготовката ми е , ако ще правя нещо с месо само да го изкарам от фризера предната вечер/още като го купя разделям на малки пликчета/.Зелето което купувам за салата е нарязано заедно вътре с морковите.

# 89
  • Мнения: X
Франсоаз, колко човека сте и колко пъти на ден се храните вкъщи?
3-аз,мъж и син на 22г. З, О, В в къщи, единствено мъжа ми обядва навън. Сина ми не закусва, аз минавам с кафе и яйца-варени, бъркани, на омлет. Готвя за вечеря количество, което да стигне и за обяд на сина на другия ден. Ако е месо, ям и аз, иначе минавам с пушена сьомга/дроб треска консерва/сметана...

Общи условия

Активация на акаунт