Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 791
  • 739
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 2 179
Здравейте,извинявам се,че така нахлуват в темата без да съм чела напред,но съм в паника... купих си мини от куфланд, което се оказа заразено с някакви гадини. Измих го,смених корите и кашпата. Имам още 3 големи орхидеи като на една от тях също се появиха гадини

С какво да третирам и как да си спася красавиците ?

# 631
  • София
  • Мнения: 771
Трябват ви инсектициди. Най-често използваните тук, в темата са Моспилан и Актара. Третирате всичките си растения с едното, след 10 дена с другото.

Прилича на трипс, ето да си го сравните:
https://drive.google.com/file/d/10vSz4EysSl1DASQ3azDzoP-0wuR_1BYwca4OykxRR8I/view


# 632
  • Мнения: 8 082
Моите "бебета" днес ме изненадаха Smirk нов цветонос и разклонения на първия появил се... с часове растат Heart Eyes
Скрит текст:

# 633
  • Мнения: 5 132
Скрит текст:
Моите "бебета" днес ме изненадаха Smirk нов цветонос и разклонения на първия появил се... с часове растат Heart Eyes
Скрит текст:


Те направо са за пример Heart Eyes

# 634
  • София
  • Мнения: 771
ех, този вашият перваз значи.... GrinningGrinning
я кажи моля, сфагнума от плантс ли го купи? заедно с бебета?

# 635
  • Мнения: 8 082
Да. Едно пакетче 8литра, пресовано с размери около 15х10х2см... Твърдо като тухличка Simple Smile Разрязах пакета на половина, едната част е при сестра ми, аз съм използвала под 1/3 от него за тези и за вкъщи други...

# 636
  • Мнения: 13 821
Пресованият сфагнум се продава в Бриколаж, Практикер, орхидеи.бг

# 637
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 755


Пусна нов цветонос последната закупена.

# 638
  • Мнения: 6 388
Момичета, може ли да помоля в първият пост да има и основните действия, които препоръчвате да се приложат към новопридобити/подарени орхидеи. На такива лаици, като мен, ще е по-удобно, отколкото да питам, и да се пишат нещата за всеки (търсачката не е добър вариант, пробвах).
Сега имам съмнения за една красавица, та ми се иска да я подложа на "входяща" обработка, но ми е трудно да намеря, това което сте писали.

Благодаря!

Във връзка с този пост се обръщам към всички в темата. Готова съм да добавям в заглавния пост всичко, което считате за полезно, важно, било то статии или личен опит. Уверена съм, че темата плюс богатата библиотека на FB групата могат да бъдат чудесен източник на информация за прекрасното ни хоби.
Кажете къде ще е по-удобно да поствате линкове: в темата или да си разреша личните съобщения?

# 639
  • Мнения: 13 821
Просто такъв материал трябва да се напише... И речник да се сложи. Обаче иска време. Трябва да изкроя такова.

Що се касае до разни статии които кръстосват из Интернет пространството - има такива които се чудя кой ги пише. Трябва ни нещо практично, от опит и с оглед на това какво се случва на пазара на орхидеи - кошнички, болести, вредители...

# 640
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 219
Благодаря, _re_ge и Impala  Heart Eyes

Моето скромно мнение е, че на първо време ще е достатъчно за вредителите, защото е най-здравословно, ако мога така да се изпазя. И постепенно нещата ще се допълват.
Всъщност вие си знаете.

Аз ги третирах с топсин и уорант, това достатъчно ли е (след 14 дена пак, каза жената в агромагазина).

# 641
  • Мнения: 20
Здравейте момичета, купих си днес първата ми орхидея. Казаха в цветарския, че се казва Зоро. Пиша ви за съвет, като по-опитни. Когато се прибрах видях, че по въздушните й корени се е образувало нещо като плесен и я извадих, но се оказа, че освен това има и инсекти. Започнаха да хвърчат-скачат(не съм много сигурна,бяха бързи), някакви миниатюрни малки кафяви гадинки. В Интернет пише, че трипсите не могатда летят, но пък скачат.  Не ми приличаха  на листни въшки, пък и бяха май повече в самите кори, отколкото на повърхността. Полях я за плесентна с топсин и я напръсках. Въпроса ми е дали знаете широкоспектърни препарати за инсекти които влияят на трипси също? С приятеля ми живеем в общежитие и имаме и други цветя, предполагам и тях ще трябва да ги напръскам, защото пространството е малко и сигурно и те ще се заразят...

Ще се опитам да кача по-късно и снимки на дългоочакваната ми красавица.
Мерси предварително момичета, за помощта.

# 642
  • Мнения: 8 082
Ще ревна... точно преди да си легна огледах рибите и гледам до аквариума паднало листо, но зелено... разместих саксиите и една с лъскави зелени листа просто ми остана в ръцете... стеблото изгнило черно Cold Sweat корите бяха мокри, а съм поливала преди повече от 10дни Thinking уф, като спряха парното е доста хладно вкъщи... пусках климатик, но ги суши, сега пък явно в ъгъла им е студено и влажно, ще се гръмна! А шистата твърди и блестят, как да позная, че й е некомфортно Cry


Тази беше жълтозелената, първата от възстановеното отглеждане вкъщи, цъфтя много дълго, две нови листа имаше, не съм пресаждала след първоначалното, само смених кашпата с една тежка стъклена, че все накланяше саксийката Head Band
Ох, ожалих ви се!

# 643
  • Мнения: 991
Съчувствам ти,peneva.Същото ми се случи преди около месец с тази разлика,че при мен едно от листата пожълтя.Стъблото при теб как е?Аз почистих хубаво и в момента е на водно.Мисля, че ще оцелее,но ще мине доста време докато я видя отново цъфнала.🙁

# 644
  • Бургас
  • Мнения: 2 139
Пенева пожелажам ти да си намериш достойна заместница в лицето на онези бебета, които си отглеждаш на работа. Hug

След 4 дни заминаваме в чужбина, няма да има никой, който да ми наглежда красотичките. Как мислите за 10 дни ще оцелеят ли в тия жеги, като в деня в който тръгваме мисля да им писна малко вода от чешмата.

 

Общи условия

Активация на акаунт