Когато си на интервю за работа

  • 9 541
  • 223
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8 886
При нас препоръката от настоящ служител на търсен такъв е стандартна практика и бонусите се заплащат след 3 месеца престой във фирмата на одобрения кандидат. Размерът зависи от позицията, която се търси.
Също така отворените позиции първо се обявяват вътре в екипите, стига да не е нещо много различно и специфично. Ако не бъде намерен достатъчно добър кандидат, тогава се публикува обява.

Аз се виждам само с кандидатите, които са минали вече през Подбор. И стандартните въпроси не са просто за запълване на времето - наблюдавам реакции, поведение, изказ. Но освен тях, имам и много конкретно професионални.

Разликата между големите компании и средните фирми наистина е доста голяма - лично за мен в полза на първите.
@Like_Smoke
ти  в качествто на HR  или на специалист, или мениджър присъстваш на интервюто? Кой прави подбора преди вас? Или имате предвид 'подбора' на препоръчващите.
Иначе съм съгласна за големите и малките фирми - и аз съм за Големите.


Мениджър съм. Първоначалната селекция се прави от Рекрутмънт отдел. От тях получавам предложения и фиксираме интервюта. Имам чувството, че много хора просто изпращат СВ-та без да четат обявите. На мен лично ми прави лошо впечатление когато кандидатът не е положил минимални усилия да се подготви като поне разучи нещо за компанията и позицията, за която се явява. Разбирам много добре, че се работи за заплащане, но за мен това не е основна причина и винаги търся допълнителна мотивация. Търся и харесвам хора, които имат истински интерес в областта.

# 91
  • Мнения: 10 818
Абсолютно масово хората не четат обявите и пускат CV  на поразия. Във фирмата, в която работя бяхме пуснали обява за служител резервации и кандидатите бяха 50 например. След поредното напускане на колега, шефа реши, че същата позиция ще я пуснем под името мениджър резервации - ами наплива беше троен. Текста на обявата един и същ с едно изречение разлика, но хората видят ли мениджър и мед и капе на сърцето. Това е мечтата на средностатистическия българин, да е мениджър. А, че ще прави почти същото като служителя никой не обръща внимание.

# 92
  • Мнения: 804
    Да, така е с нечетенето на обяви. Дори имам позната, която казва че пускала където и падне, без изобщо да чете. 🙄

   Макар,че има и случай в които работодателя има милиард изисквания и на самото интервю се оказва, че търсят хора за две позиции.

  Или изброени супер много задължения,  при което ми казват, че ще отгаварям само за част от тях. ( това си е заблуда ).
Попадала съм и на много некоректно поднесини обяви от работодатели.

  

# 93
  • Мнения: 4 808
В една от фирмите, в които работих най–дълго, имаха практика, когато се отвори мениджърска позиция, да взимат хора отвън, за мен това беше много нелогично. В един от случаите имаше двама души от екипа, които отговаряха на абсолютно всички условия, а в крайна сметка взеха служителка, която беше напуснала. Според мен, няма логика да не дадеш възможност на хора, които са запознати с екипа и с естеството на работата, а да вземеш някой, който тепърва трябва да се учи. Даже не беше прието да кандидатстваш ако се отвори място.

# 94
  • София
  • Мнения: 17 775
Защото при вътрешен подбор има строго субективен фактор.

# 95
  • Мнения: 1 422
Когато в една фирма и в конкретния екип има добре изградена система за идентифициране и развиване на таланти, вътрешните назначения в баланс с внасянето на нови членове на екипа води до напредък и стабилност. Много е важно да се разграничат празните претенции от реалните способности и да се работи с хората, които могат и искат. Определят се ментори, дават се допълнителни проекти, прехвърля се част от дейността, която иначе би вършил ръководителят на отдела и така се изгражда следващото поколение.
Ако мениджърът дойде отвън в отдел с вече съществуваща структура, първата му задача е са опознае хората, да събере информация за целия екип, за всеки член, да отстрани слабите - агресивни, мързеливи, саботиращи процеса, неподходящи за вида дейност, държащи се в разрез с единството спрямо общата цел. Успоредно с това се работи с наличните вътрешни ръководители на подотдели за идентифициране и подкрепяне на техните нужди - какви назначения са необходими, има ли колеги, чиято заплата трябва спешно да бъде коригирана, има ли нужда от разместване в ролите. Работи се и със самите ръководители на подотделите те да израстнат като специалисти в меките умения - как да общуват с хората си, как да поставят задачи, как да изискват, как да подкрепят. За създаването на подходящи вътрешни за организацията нови ръководители се работи всеки ден.

# 96
  • Мнения: 8 886
Има случаи, в които мениджър, който идва отвън, може да бъде по-полезен, да даде един нов поглед върху организацията на работа. Така че, зависи. Влизала съм в компания по този начин и съм била полезна с опита, който имам от други структури.

# 97
  • Мнения: 65
А как реагират подчинените относно новата шефка Thinking

# 98
  • Мнения: 4 808
Има случаи, в които мениджър, който идва отвън, може да бъде по-полезен, да даде един нов поглед върху организацията на работа. Така че, зависи. Влизала съм в компания по този начин и съм била полезна с опита, който имам от други структури.
Няма лошо, но когато е утвърдена практика мениджърите да се взимат САМО отвън, каква е мотивацията на служителите?! Със сигурност има доста хора, които имат желание да растат и да се развиват и след като отговарят на условията, имат потенциал, а не им се дава възможност да го разгърнат, ще потърсят реализация другаде, понякога и в конкурентна фирма.

# 99
  • Мнения: 8 886
Има случаи, в които мениджър, който идва отвън, може да бъде по-полезен, да даде един нов поглед върху организацията на работа. Така че, зависи. Влизала съм в компания по този начин и съм била полезна с опита, който имам от други структури.
Няма лошо, но когато е утвърдена практика мениджърите да се взимат САМО отвън, каква е мотивацията на служителите?! Със сигурност има доста хора, които имат желание да растат и да се развиват и след като отговарят на условията, имат потенциал, а не им се дава възможност да го разгърнат, ще потърсят реализация другаде, понякога и в конкурентна фирма.
Индивидуални са нещата. Смятам, че е хубаво човек да има натрупан опит в различни компании, за мен това допринася за израстването като професионалист, дава по-широк хоризонт.
Което не означава, че приветствам сменянето на компанията всяка година и това е едно от нещата, които гледам при кандидатстващия - какъв период от време прекарва в дадена фирма. Ако често се сменя, задавам въпрос в тази посока. Ако дълго е бил на едно място и все на една и съща позиция, също задавам въпрос в тази посока.

# 100
  • Мнения: 8 822
Има случаи, в които мениджър, който идва отвън, може да бъде по-полезен, да даде един нов поглед върху организацията на работа. Така че, зависи. Влизала съм в компания по този начин и съм била полезна с опита, който имам от други структури.
Няма лошо, но когато е утвърдена практика мениджърите да се взимат САМО отвън, каква е мотивацията на служителите?! Със сигурност има доста хора, които имат желание да растат и да се развиват и след като отговарят на условията, имат потенциал, а не им се дава възможност да го разгърнат, ще потърсят реализация другаде, понякога и в конкурентна фирма.
Индивидуални са нещата. Смятам, че е хубаво човек да има натрупан опит в различни компании, за мен това допринася за израстването като професионалист, дава по-широк хоризонт.
Което не означава, че приветствам сменянето на компанията всяка година и това е едно от нещата, които гледам при кандидатстващия - какъв период от време прекарва в дадена фирма. Ако често се сменя, задавам въпрос в тази посока. Ако дълго е бил на едно място и все на една и съща позиция, също задавам въпрос в тази посока.
Според вас какъв е оптималния период за застоявяне на една позиция и/или в една фирма? Според психолозите на 5г да се сменя местоработата.

# 101
  • Мнения: 1 332
А защо трябва да се сменя, ако ти харесва? Докато опознаеш колектива, свикнеш със задълженията, утвърдиш се и като специалист и като част от екипа, изградиш си имидж, повишат те и пак отначало....  Предполагам всичко зависи от естеството на работата и това, как се чувстваш. Ако е монотонна работа, без големи перспективи, разбирам, но ако имаш интересна работа и се чувстваш добре с колегите, не виждам причина. Поне при мен (в чужбина съм) има и големи привилегии да се задържиш определени години в една фирма - заплащане, бонуси, отпуска....Отделно, за лекар, инженер, архитект, учител, би било доста сложно да се смени местоработата.

# 102
  • Мнения: 29 384
Също мисля като Леони. Ако работата ти е без перспективи, да, но при интересна работа, добро заплащане, приятни колеги и обстановка, защо да се сменя? Плюс това всяка нова фирма е малко на късмет къде ще попаднеш...

# 103
  • София
  • Мнения: 12 374
Може би заради модерното напоследък излизане от зоната на комфорта. Тоест, и да ти е добре - или именно тогава, трябва да смениш и да докажеш колко си адаптивен. Не го разбирам и не го практикувам. Сменям работа когато реша, че ми е станало скучно - може да е през 8-9 месеца, може да е през 3 години. Веднъж съм напускала и защото емоционално не издържах, иначе беше наистина смислена работа (в НПО).

На интервюта винаги ме питат защо толкова често сменям работа. Казвам им истината, не ми се лъже и маже.

# 104
  • Мнения: 1 422
Човек, у когото липсва издръжливост да премине през етапите на кривите на промяна, да се научи и да надгради - с други думи често се мести дори няма да поканя на интервю. Правим голяма инвестиция в процеса на подбор и обучение и очаквам възобновяемост.

Общи условия

Активация на акаунт