Когато си на интервю за работа

  • 9 563
  • 223
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 8 887
Обучавала съм за 6 месеца 20 човека за една позиция. Всеки идваше „да види за какво става дума” за по 2-3 дни и после или се отказваше, или не ставаше. Мисълта ми е, че всички тези хора имаха достъп до цялата информация на фирмата без договор, без никакъв ангажимент за конфиденциалност, а на фирмата основния ресурс е информацията и контактите...Та, фирми и политики всякакви.

Някои хора дори да имат цялата информация, не знаят какво да правят с нея.

Относно професионалния живот - хората сме много различни. За мен кариера никога не е била цел, просто нещата, които правя са ми интересни и харесвам работата си много. Приемам ролята на мениджър най-вече като възможност да помогна на колегите в екипа да се развиват и да изпитват удовлетворение от постигнатото. Никога не пестя похвали и то публични.
Може би и затова не симпатизирам на хора, които са готови да минат през всичко и всеки, за да застанат на дадена позиция. Но разбирам, че това по някакъв начин обслужва техни вътрешни потребности. Обаче не позволявам да се случва в екипите, които ръководя, не стига до крайности, които пораждат много излишно напрежение.

# 121
  • Мнения: 8 823
Обучавала съм за 6 месеца 20 човека за една позиция. Всеки идваше „да види за какво става дума” за по 2-3 дни и после или се отказваше, или не ставаше. Мисълта ми е, че всички тези хора имаха достъп до цялата информация на фирмата без договор, без никакъв ангажимент за конфиденциалност, а на фирмата основния ресурс е информацията и контактите...Та, фирми и политики всякакви.
Е как без договор??  И за един ден да е някой сте длъжни да подпишете договор и конфиденциалност и всички фирмени необходии документи.

# 122
  • Мнения: 10 819
Обучавала съм за 6 месеца 20 човека за една позиция. Всеки идваше „да види за какво става дума” за по 2-3 дни и после или се отказваше, или не ставаше. Мисълта ми е, че всички тези хора имаха достъп до цялата информация на фирмата без договор, без никакъв ангажимент за конфиденциалност, а на фирмата основния ресурс е информацията и контактите...Та, фирми и политики всякакви.
Е как без договор??  И за един ден да е някой сте длъжни да подпишете договор и конфиденциалност и всички фирмени необходии документи.
Така Simple Smile Представи си да се подпише договор с всеки от тия 20 човека и след 2 дни да се прекрати. Обаче проблема идва от избора на кандидати - неквалифицирани и с просто око е ясно, че не стават, но по разни други съображения (да не са майки с малки бебета, да не са момичета в родилна възраст, да не са с много опит и образование, за да нене искат повече пари и т.н) са викнати... Абе книга с абсурди мога да напиша, чак ме е яд, че ги забравям с течение на времето.

# 123
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Да допълня списъка - и да не са над 40
 г., да нямат телк решение случайно, угодия няма.

# 124
  • Мнения: 2 269
Добре, какво правим след интервю и никакъв отговор от страна на интервюиращия? Толкова ли не могат да кажат някакъв срок, в който ще обявят решението си. Загубих толкова време и пари да ида на интервю и дори нямам никаква информация. По принцип затова и не ходя по интервюта в столицата.

# 125
  • Мнения: 10 819
Да допълня списъка - и да не са над 40
 г., да нямат телк решение случайно, угодия няма.
Не е сигурно Grinning Шефа по едно време реши, че ще взима пенсионерки. Беше епично да обяснявам на 60+ годишна женичка как се пуска компютър...

# 126
  • Мнения: 29 388
Опитай се да им звъннеш, нищо не губиш.

# 127
  • Мнения: 2 269
Опитай се да им звъннеш, нищо не губиш.
Най-вероятно ще им пиша, за да им досаждам. Все пак изчаках седмица и половина.

# 128
  • Мнения: 10 819
А те казаха ли, че ще звъннат? Масово фирми не се обаждат след интервю, ако не си избран. Една известна варненска фирма изрично ми казаха, че ще звъннат независимо от резултата, но не го направиха в крайна сметка.

# 129
  • Мнения: 2 269
А те казаха ли, че ще звъннат? Масово фирми не се обаждат след интервю, ако не си избран. Една известна варненска фирма изрично ми казаха, че ще звъннат независимо от резултата, но не го направиха в крайна сметка.
Изобщо никаква информация, никаква обратна връзка, нищо. А интервюто мина добре.

# 130
  • Мнения: 4 577
Много малко фирми връщат обаждане, ако кандидатът не е избран. Това, че е минало добре интервюто нищо не означава. С друг кандидат може да е минало още по-добре.

# 131
  • София
  • Мнения: 12 374
В ИТ сектора, поне тук в София, винаги са ми връщали фийдбек, дори когато не съм била избрана. Явно съм кандидатствала в читави компании Simple Smile ММ също. Преди няколко години една ейчарка се забави, мисля, че и шефовете се бяха туткали, та когато му звънна да каже, че са избрали него, той им каза, сори, закъсняхте, вече ми дадоха много добра оферта и приех. Въпросната ейчарка после го търси няколко пъти, вдигнаха даже първоначалната предложена заплата, но той реши да спази поетия ангажимент с другата компания.

# 132
  • Мнения: 4 808
От една-единствена фирма през целия ми трудов път са благоволявали да се обадят и да ми съобщят, че са предпочели друг кандидат. В момента работя за тях, три години след първото интервю кандидатствах пак и този път бях одобрена. Но ми направи голямо впечатление, че се обадиха, останалите просто казват: "Ако не се обадим до петък, примерно, търсете си нещо друго".

# 133
  • Мнения: 12 806
От една-единствена фирма през целия ми трудов път са благоволявали да се обадят и да ми съобщят, че са предпочели друг кандидат. В момента работя за тях, три години след първото интервю кандидатствах пак и този път бях одобрена. Но ми направи голямо впечатление, че се обадиха, останалите просто казват: "Ако не се обадим до петък, примерно, търсете си нещо друго".
От всички интервюта, по които съм ходила... тези дето поне казват до кога да чакаш ги броя за коректни. Масово дори срок не даваха или пък казваха, че ще се обадят, независимо от резултата. И след това нищо. Не знам кое му е трудното да се разпрати един и същ мейл до всички, които отпадат. Елементарна проява на уважение е, все пак. Със сигурност позициите, за които съм кандидатствала, не са имали огромен брой кандидати - в малък град няма как да са толкова много. Повечето тук оставят човека да си се чуди, че дори и на запитване я си направят труда да отвърнат, я не. Не ги знам тези хора ако така комуникират и с клиентите си, как им се получава каквото и да е.
Много добро впечатление ми направи човек, който е глава на голяма фирма и със сигурност е много зает, но въпреки това каза да се свържа с него на еди коя си дата и по еди кое си време, за да разбера дали ще се видим за следващо интервю.  Може да беше зает да се обажда той на всички, но насрочи и отдели време да отговори и обясни че се е спрял на друг човек и защо.

# 134
  • Мнения: 8 887
Опитай се да им звъннеш, нищо не губиш.
Най-вероятно ще им пиша, за да им досаждам. Все пак изчаках седмица и половина.

Не знам подробности, но от личен опит бих могла да кажа, че седмица и половина не е дълъг период. Понякога има повече кандидати за първоначални интервюта и отнема време да се видят всички, да се обсъди и да се изберат тези, които продължават. След първоначална селекция, информираме и двете страни - тези, които отпадат и тези, които продължават.
Според мен, можеш да звъннеш спокойно - това не е досаждане.

Общи условия

Активация на акаунт