Когато си на интервю за работа

  • 9 560
  • 223
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 255
Преди две седмици бях на интервю, на което трябваше да решим тест за 5 минути. Тест, който описва кандидатите. Имаше въпроси от сорта на: "Имате ли запек?", "Страдате ли често от стомашни разстройства?" и доста други подобни.... wtf??? Не бях ходила на интервю от 5 години и останах в пълен шок?! Какви са тези абсурди?!

Ако не е тайна, това за какъв тип работодател е било? Въпросите са наистина, меко казано, странни.
Кандидатствах за работа в уж голяма компания, занимаваща се със създаването на франчайзинга на големи вериги в страната. Но останах доста изненадана, когато отидох и им видях офиса и теста Simple Smile Искаха и презентация да им се прави, познайте дали съм си направила труда. Тръгнах си с 200 от там. Виждам, че обявата им си стой в jobs.

# 196
  • София
  • Мнения: 7 992
Явно стомашно-чревните въпроси са във връзка с проучване за здравословния статус, но е пак идиотско, при положение, че информацията може да се получи от здравни изследвания. Наистина въпросите са безумни, то всеки нормален човек би си тръгнал с мръсна газ от подобно "интервю".

# 197
  • Мнения: X
Най-общо казано, въпросите са от психосоматиката и предполагам са разработени от психолог, с цел придобиване на по-ясна представа какъв човек стои насреща. Наличието на запек говори за нежелание/неспособност да се разделиш с остарели модели на поведение. Стомашните разтройства говорят за страх от новости.
Предполагам е имало и други подобни въпроси?

# 198
  • София
  • Мнения: 7 992
За мен е откровена простотия да се прави психопортрет на база стомашните изживявания на кандидата. Да не говорим как би се възприел подобен напън от човек, който кандидатства за по-висока позиция. Много е несериозно за мен, трябва да интервюираш абсолютни пердета или младоци, за да задаваш такива въпроси.

# 199
  • Мнения: X
Тъпо е, да, но са платили на някой да им разпише въпросите, защото сега е много модерно. Можеше да бъдат далеч по-културно направени, без да засягат фекалните въпроси и пак да придобият представа за хората.

# 200
  • София
  • Мнения: 7 992
Явно съм много изостанала и в скоро време не съм ходила на интервюта, та изоставам от модата. Satisfied
Добре, че тук прочетох, че току виж ме изненадат с такъв въпрос и ще се чудя как е най-удачно да ги наругая. Simple Smile

# 201
  • Мнения: X
по тениска не се ходи на интервю.Мисля, че  трябва поне business casual облекло
HR да споделят как ходят облечени кандидатите. Simple Smile

Зависи от компанията. Кол центрове, ИТ са си кежуал, даже ще те гледат странно, ако се явиш костюмиран.

# 202
  • Мнения: 29 388
Принципно е хубаво поне една риза да сложиш на интервю и тъмен панталон или пола, нещо не съвсем официално, но не и всекидневно. То, зависи и от позицията, разбира се.

# 203
  • София
  • Мнения: 7 992
Вече много зависи от сектора. Преди време ходих на интервю в ИТ фирма, идвам от финансовия сектор. Бях излезнала от работа, обичаен business casual вид. В офиса на другата фирма приличах на сватбар - всички по къси панталони, тениски, разръфани дънки, джапанки, пантофи, с кучетата си, аз - със сако и панталон...

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 15:59 от милинка

# 204
  • Мнения: 10 819
Ох, искрено се посмях на тия фекални анализи Grinning Мен са ме питали какво ще правя, ако ми се спука тръбата за водата посред нощ и някакви уж такива казуси за придобиване на познание как се справя човек в стресова ситуация. Въпросите бяха смешни, но по-нелепо беше, че кандидатствах за офис служител в преводаческа фирма. Да приемам писма и да ги препращам за превод... Голям стрес, голямо напрежение Grinning Поне да кандидатствах за преводач, който гони някакви срокове... Но така е като една маса народ завършват психология, философия и човешки ресурси. Трябва и те да работят нещо, да блеснат, да си покажат какво са учили 4-5 години... Пък ние простосмъртните със запека да му мислим Grinning Grinning Grinning

# 205
  • Мнения: X
Психологията вече е по-желана специалност от правото. Навремето да влезеш право в СУ и беше голям успех. Сега има много адвокати, както и икономисти, които се чудят какво да правят. След някоя друга година така ще е и с психолозите. Затова трябва да измислят все по-причудливи начини да си защитят заплатите и позициите.

# 206
  • София
  • Мнения: 12 374
Вече много зависи от сектора. Преди време ходих на интервю в ИТ фирма, идвам от финансовия сектор. Бях излезла от работа, обичаен business casual вид. В офиса на другата фирма приличах на сватбар - всички по къси панталони, тениски, разръфани дънки, джапанки, пантофи, с кучетата си, аз - със сако и панталон...
Разхилих се Joy
Именно, зависи от сектора и позицията.

Едно от най-странните неща, които са ме питали на интервюта, беше какво работят свекърите и дали се разбираме с тях. Направо се опулих. Беше за преподавателско място (частно у-ще в София), но това не оправдава ровенето в чуждия живот по толкова груб начин. Звъняха за второ интервю, много ме били харесали. Казах им да си намерят друг, аз не ги харесах.

# 207
  • Мнения: 8 823
Наистина ли в ИТ бизнеса няма дрес код?? (аз живея в чужбина, тук не може по тениска, дори в кол-център)

# 208
  • София
  • Мнения: 12 374
Наистина ли в ИТ бизнеса няма дрес код?? (аз живея в чужбина, тук не може по тениска, дори в кол-център)
Надали някой може да отговаря за целия сектор тук, но в компаниите, където съм работила аз, мъжът ми и приятелите ни, няма. Вероятно в някои има, не знам. Не съм попадала на такива.

Чужбина е твърде общо казано. Има фирми навън, които нямат дрескод, БГ не е някакво изключение.

# 209
  • София
  • Мнения: 7 992
Ама те ходят по пантофи в офиса, вие за дрес код говорите. Simple Smile
Особено там, където има програмисти, се осигуряват максимално близки условия до домашните - джаги, барбарони, пистолети с дунапренени патрони, шезлонги и пр. Средата няма нищо общо с формалната обстановка, която обикновено се има предвид с "офис".

Общи условия

Активация на акаунт