Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори

Анкета

Всичко ли се връща?

Опции:

* Може да изберете максимум 2 опции.

# 45
Не гласувах, защото почти всички отговори предполагат някаква предначертаност, вкл. и 5) и 10), които са крайни и неверни в обратната посока.
Като цяло, голяма част от най-големите гадости просто се случват и то не като възмездие. Ако всичко беше предначертано и имаше карма, бог или каквото и да било свише - тогава излиза, че стореното зло също е предвидено и че потърпевшият си го е заслужил. Всички гладуващи в Африка,
жертвите в която и да е война, загиналите в самолегна катастрофа, хората с увреждания, нелечимите болести вкл. на невръстни деца не са възмездие. Нито пък постоянното вършене на злини остава винаги без последствия. Аз не вярвам в какъвто и да било божествен замисъл. За мен животът е тук и сега.  Някои неща зависят пряко от действията ни, други - не. Някои лоши или хубави събития зависят пък от действията на други хора, а тези действия може да са преднамерени или не. Приказките за карма са много жестоки към хората, които преживяват тежки болести , смърт на дете и т.н. Въпросите от сорта " Какво съм сторил, че съдбата така ме наказва?" могат много да навредят на психиката, особено ако човекът изпитва угризения за нещо и има хора около него, които сипват сол в раната, вкл. " Баща ти беше алкохолик и насилник и ти плащаш за това." Синът ми е със сериозни последствия от лекарска немърливост при раждането. Ама просто трябваше да продължа напред и вече не се обвинявам защо не избрах друга болница.Разведена съм, но за избора на мъж никой не ми е виновен и отговорността е само моя. Имам хубава професия и добри доходи - за това също мисля, че заслугата е основно моя, макар че и късметът ми е помагал. Та нещата не са черно-бели. Бих добавила отговор - "Няма карма и съдба. Някои неща са в наш контрол, а други- не."

Последна редакция: сб, 13 апр 2019, 11:36 от TafTaf

# 46
Хипотеза за справедлив свят се нарича тази вяра и отдавна я чоплят психолозите, дори е препоръчителна за психичното здраве.

https://en.wikipedia.org/wiki/Just-world_hypothesis

Тук във форума бях чела веднъж една история, в която жена със злобна шефка злорадстваше, че дъщерята на шефката била станала наркоманка, един вид получила си била заслуженото. Много гнусно ми стана и не ми допада този начин на обясняване на света, особено в залитания в "децата ще платят". Примитивно ми е.

Всеки е накривил шапката поне на един друг човек, държал се е зле с някого, и после какво следва - като му се случи нещо лошо, дузина хора се кикотят там зад оградата, потриват ръчички от кеф. Грозна гледка. Или в казуса, за който пише ТафТаф - ако ти се случи нещо лошо, веднага да те обсъждат с какво си го заслужил, трябва с нещо да си допринесъл, сам си си виновен...

Последна редакция: сб, 13 апр 2019, 11:09 от qrye

# 47
Аз лош човек щастлив не познавам. Повечето са кисели или злобни и смачкани и все недоволни.
А всички добри хора, които познаваш, щастливи ли са?!

Вярвам, че Господ бави, но не забравя. За добро или за зло, все важи. Това ме е спасявало от желанието да отмъстя.

# 48
Има един виц , ангелчето следва човека, а  той мърмори ,децата  лоши ,заплатата малка...и то се чуди как да изпълни желанията,като все негативни ,но щом това е пожелал...Та постъпките ,мислите са нещо като  бисквитките в нета. Каквото търсиш редовно и  гледаш ,каквото харесваш ти подбират за нататък. Малко   смело и  съшито е , но поне обяснява нещата нагледно. Каквото мечтаеш ,каквото обичаш ,както постъпваш се повтарят. Дали е карма не знам.

# 49
Боряна, като някой шофьор ти помете детето или стане природен катаклизъм или детето ти се роди с мускулна атрофия, това дали зависи от какво търсиш??? Ами дали си доволен от заплатата си, дали си тровите нервите със свекървата и т.н., всъщност са дребнави подробности на фона на истински нещастия, които нито са възмездие, нито случването им зависи от мърморене или немърморене.

# 50
Това са  наистина необясними неща.Говорех за бита ни.За нагласите и израстването.За дребните дразнения и  недоволства. Нямам обяснение за другото ,дето говориш. Аз съм инвалид ,  от дете започна , дали съм грешна била. Дали защото майка ми е правила аборт ,развела се бременна.Дали на друг греховете изплащам-така че знам за какво говориш от първо лице ,но нямам отговори. Може би  теорията ,че избираме труден път и живот за да израстнем бързо и да не се прераждаме има резон. Но кой да каже дали то съществува изобщо, само по-лесно  приемам като вярвам.Вярвам ,че съм изкупила   и предстои нещо  хубаво ,душата не помни нищо, но там, у дома и  нещата са различни. Само в човешко тяло ,само на земята може да изпитаме болка ,страх и такива неща ,които ни  правят  по-напреднали,това е част от теорията на прераждане.Искам да вярвам в това , но не мога напълно ,повече е надежда ...Да ,не знам защо става лошото...Не знам дали в този момент   ми се връща или на друг ще се върне злината ,която ми е причинил когато е човешка грешка. А грешките на Бог ...защо са...

# 51
https://lifestyle.bg/archive/spravedliv-svyat.html
Абсолютно по  темата - прекрасна статия

# 52
Хипотеза за справедлив свят се нарича тази вяра и отдавна я чоплят психолозите, дори е препоръчителна за психичното здраве.

https://en.wikipedia.org/wiki/Just-world_hypothesis

Тук във форума бях чела веднъж една история, в която жена със злобна шефка злорадстваше, че дъщерята на шефката била станала наркоманка, един вид получила си била заслуженото. Много гнусно ми стана и не ми допада този начин на обясняване на света, особено в залитания в "децата ще платят". Примитивно ми е.

Всеки е накривил шапката поне на един друг човек, държал се е зле с някого, и после какво следва - като му се случи нещо лошо, дузина хора се кикотят там зад оградата, потриват ръчички от кеф. Грозна гледка. Или в казуса, за който пише ТафТаф - ако ти се случи нещо лошо, веднага да те обсъждат с какво си го заслужил, трябва с нещо да си допринесъл, сам си си виновен...

Не е примитивно - показва, че човекът си мисли, че знае и може да обясни причинно-следствената връзка, а аз се съмнявам, че е така. Много ограничен поглед имаме и във времето, и като възможност да видим и оценим всичко.

От друга страна се случват някой път наистина страшни "възмездия" - синът на директорката на училището, в което е учил Йоан Матев, убиеца на момчето в Борисовата градина (която се оказа, че е карала учениците и учителите да си мълчат пред полицията) е убит от внука й.
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/razkriha-podrobnosti-za-zh … v-pavlovo-2059129

# 53
  • Монреал
Всеки е накривил шапката поне на един друг човек, държал се е зле с някого...
С това съм абсолютно несъгласен.

Познавам много добри хора, които живеят на принципа никому нищо лошо да не правят. Изключвам безобидни шеги и неволни инциденти. Баща ми живее така откакто го помня, аз живея така, навявам се и трите ми деца да продължат.

Въпреки, че не вярвам в никакви суеверия и религии, мога да заявя, че това винаги ми е осигурявало спокойствие в живота, никакви ответни удари, отмъщения, караници, стрес... Единствено са ме спъвали от завист, но това са били дреболии.

Иначе е логично в семейства с напористи/нагли хора някой евентуално да си го отнесе. Почти всички мутри от прехода се избиха един-друг.

# 54
За мое огромно съжаление наблюденията ми са, че природата "търпи" дисбаланс и още как. Колкото повече живея и опознавам хората толкова повече усещам, че май всичко е просто един гигантски хаос и няма абсолютно никаква логика, нито пък някакви такива работи като карма, съдба и подобни. Моят житейски път е бил такъв (казвам моят, защото съвсем не искам да кажа, че така е с всички хора), че принципа: "лошите неща се случват на добрите" се доказва всеки ден. Обаче, не знам дали това се дължи на карма, съдба или лош късмет, или просто живеем във време, в което е нужно да мачкаш, да лъжеш, да правиш неща, които са неприемливи, за да оцелееш.
Но и исторически ако погледнеш нещата ще се види, че не добрите хора са увличали масите, а психопатите и нарцисите. Пък и проблема е също така локален. Обществото в някои държави е измислило строги мерки за определени действия, за да може да има някаква логика живота и да се знае, че ако направиш X ще получиш Y. В нашата държава това не работи и затова се разказват някакви истории за убити деца, за заразени хора, за пребити възрастни, тормозени жени и после нищо от това...Все пак това не се касае само до съдба, малко е безотговорно да чакаме само някаква висша сила да свърши нашата работа. Съгласете се, че ако поне част от тази "подреденост" и логичност на живота си я направим ние, толкова по-лесно ще бъде да не се оставяме на течението. Ако аз съм сигурна, че мога да се обърна към властите ако мъжа ми ме бие и те да внесат справедливост няма да ми се налага да чакам кармата да го наказва и после да се жалвам, че то май няма такова нещо или пък ще чакам да го наказва Господ в друго някакво измерение.
Но е човешко да се търси възмездие. Аз познавах само един човек, който не търсеше такова и след всичката мизерия, което се изля на главата му той си остана чист и вярващ в доброто. Е, аз далеч не съм такава благородница и много пъти съм се хващала да искам на човек, който е правил лошо да му се случва лошо. Ама природата това не я касае. Тя си иска да си растат растенията, да се множат животните (хората в това чистло) и да си продължава да съществува. Което си е доста сурова и брутална действителсност като се замислиш. Излиза, че май е все тая какво правим в тоя живот за голямата картина...най-вероятно след 100 години никой няма да помни, че ни е имало така или иначе.

# 55
  • инфантилно и разглезено хлапе
В една книжка за баба Ванга прочетох интересни неща, които е казала за възмездието.

„Няма хитрец, дори и най-големият, който да е надхитрил съдбата си. Ще хитрува толкова, колкото му е дадено от Бога. И после няма право на снизхождение!”
Който дава, ще остане с пълни ръце, а онзи, който гледа само да взема – с празни. Кракът, който тъпче, изсъхва.

Не отмъщавайте! Не търсете възмездие - рано или късно всеки плаща... Ако вие в душите си не прощавате на никого, сте просто едно нищо. Ще бъдете като хартийки, носени от вятъра, които никога не ще намерят своето място на земята. Хората страдат и много от човешките същества са нещастни, защото не са надарени с умението да забравят лошото и да прощават.

„Нека знаят всички, че нищо не остава неизплатено на този свят. Хората вършат престъпления и мислят, че никой не ги е видял. Не е вярно! Всичко се вижда и идва време, когато провинилият се трябва да плати!”

...

# 56
Разказвах веднъж нещо за рода на свекървата.
Тя ми е споделяла за такава карма или проклятие -някога, не запомних кое поколение  преди нея ,но  неин прародител проклел синовете си.Те продали две мъжки телета, които щял да прави волове и да оре с тях ,тоест да си изкарва прехраната.Продали ги синовете ,но се случило той да срещне купувачите , познал си стоката и върнал сделката. Проклел ги, та рода няма деца ,все осиновени са наследниците. Някои познавам.Тя бе родена 1928 та не  е било много назад.И вярваше в проклятието ,  дори родени деца умират млади.Не  е правилно да изреждам наред, но е вярно, дори да не се дължи на клетвата.
Има наистина повторения на модел.Дори да не  е буквално повторено , последиците са еднакви.

За мен по-голямото зло е да прокълнеш децата си, от продажбата на две телета. Rolling Eyes
Зловещо... Confused Confused Confused
И ако е бил щастлив от сбъднатото, просто ми се затвърждава отвращението към отмъстителни хора.

# 57
Човек идва на този свят, за да извърви своя път. Имаме най- голямата свобода- правото на избор във всеги миг, дори по отношение на това да пием ли кафе, или да направим гимнастика, пиле с кожа, пиле без кожа. Съзнателно.
От пълнолетие нататък всеки трябва да "прави каквото трябва, пък да става каквото ще". Аз поне съм на този принцип. Съвестта ми е спокойна. Не вярвам в карма, прераждане и вселенски разум. Вредни и зли хора са ми причинявали зло. Няма да скрия, че първоначалната ми реакция е била да организирам нещата, за да ги накажа като отговор. Хич не си и помислям, че някой ще ги съди, или че заради мой разрив, клетва / хаха/, ще го постигне същото. Може би това е моята защитна реакция, хъсът, които ми помагат да преодолея болка, обида, разочарование. Заканвала съм се, че ще търся справедливост и в съда, но освен развода ми, други лични съдебни дела нямам. Отказвала съм се , тъй като правосъдието е дълъг процес, а аз искам на шамар- шамар, око за око, зъб за зъб, сега и веднага. Дългосрочните битки изтощават човека, дори в търсене на възмезие, защото човек си носи токсичния негатив ежедневно, а това причинява самоувреждане.
Та : Когато се случват събития, които са несправедливи за мен, търся първо вината у себе си- за своя реакция, повод, контакт. И за свое успокоение, все намирам как себе си да съдя. Така ми е по-лесно.
За форсмажори- моля се да не се случват. Да сме живи и здрави и това е.

# 58
Мен ей това ме дразни - липсата на съответствие между греха и наказанието. Примерно в една книга четох разказ, в който родителите се възпротивили на някакъв брак (кандидатът не бил от сой), но няма страшно - получили своето възмездие, изгорели в пожар. Тогава се зачудих що за мозък заради такава относителна дреболия е доволен от нечия мъчителна смърт, а в същото време се изживява като морален и счита това наказание за подходящо.

zemonti, толкова си конфликтен във форума, че въобще не вярвам каква обожаема маргаритка си навън.

# 59
Който иска може да се подложи на регресия и да разбере някои неща защо са се случили. 
Вселената не е хаотична.
А всеки може сам да опита  и да види има ли някакви последствия от това да правиш лошо и от това да правиш добро.
Дали на принципа "Око за око, зъб за зъб" или "Не се противопоставяй на онзи, който е зъл, но като те удари някой по дясната буза, обърни към него и другата.“ всеки си решава сам, според това на какво ниво е.

Общи условия

Активация на акаунт