След 35г. - Шансове да уча и работя в областа на информационните технологии

  • 2 727
  • 69
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 64
celika, СофтУни предлагат най-разнообразни курсове и направления, има ги в сайта им, но не знам и не съм се интересувала за повече информация, просто "хванах" този курс по препоръка на роднина. Курса, който карам сега, няма нищо общо с дизайна (то от името му се подразбира), просто след него ще трябва да се насоча към нещо и обмислям към какво...

# 31
  • Мнения: 7 987
Не, те имат "студентска" програма с няколко (4 езика доколкото знам) направления за уеб разработка. Всичко останало са курсове. Това беше преди 2 години. Просто се зачудих да не би сега да има и такова направление. Иначе изпитът на този курс, който караш, е входящият за "студентската" програма.

# 32
  • Мнения: 64
Celika, мисля че и сега е така. На първата лекция ги обясняваха тези неща.
Доколкото разбрах, е хубаво да се изкара Programming basics и Tech module, независимо накъде ще се продължава след това.

# 33
  • Мнения: 7 987
Тех модулът си беше задължителен преди 2 години. Бейсикс също донякъде е задължителен, за да знаеш какво ще има на изпита горе-долу. Но те са задължителни само, ако (ще) учиш по въпросната програма. Ако ще караш някакви отделни курсове, нямат нищо общо.

# 34
  • Мнения: 64
Да, няма нищо общо, но момчето на лекцията каза, че било хубаво да се изкарат, може и да е говорел само за тази програма, но така или иначе ми я препоръчаха, а и все от някъде трябваше да започна. А и за дизайна не съм напълно убедена, още се колебая.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 777
Хората учат по 5 години + кълват във всяла свободна минута, мъжът ти е капризен, щом не иска дори да си плати курса. QA не е за мъже. Това е сравнително лека и монотонна работа, подходяща за жени. Мъжете гледат да скочат на други нива. Ама курсовете и за другите неща се плащат. Сакън

# 36
  • Мнения: 2 998
Хайде сега, не е за мъже. Аз познавам няколко мъже, които са QA от няколко години и са си доволни. Познавам и такива, които се преквалифицираха към девове. За много хора "сравнително лека и монотонна работа" e точно каквото искат. Да си стоят в офиса на скучната, спокойна работа и да взимат 1500лв-2000лв е напълно удовлетворяващо за жени и мъже.

# 37
  • Мнения: 270

Здравейте, искам да ви кажа само, че следя тази тема с огромен интерес, защото моята "история" е много сходна с тази на съпруга Ви.
Аз сега карам Programming basics на SoftUni със C#. Не знам на прав път ли съм и накъде да се насоча след това, мисля да е към IX/UX / web дизайн, понеже (въпреки че не съм добра в рисуването) имам усет за естетическа красота и ми се иска да го използвам това нещо. В същото време искам да се насоча към нещо, в което имам най-голям шанс, нещо, за което има недостиг на кадри.

Желая ви успех каквото и да изберете Simple Smile
[/quote]

Здравей, Fresh s Menta (ако може на "ти"). Немога да коментирам избора, който си направила и това, което си решила да учиш и след време работиш. Пак казвам, че не разбирам толкова от тази тема. Знам обаче, че когато човек реши, че едно нещо е трудно (почти невъзможно) сам си го поставя в тази графа и така го приема за себе си. Хубаво е , че си се заела с това, което те влече. Дано ти дадат съвети как да се насочиш по-конкретно към твоята специалност. Желая ти успех! 
Незнам как да цитирам другите потребители. The Catcher се чуди как така не искал да си плати курс. Ами и аз се чудя, ако е за мен веднага го плащам и същото съветвам и него. Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
А това за женски/мъжки специалности?! Отдавна не го бях чувала. Мъжа ми, например, е много по-постоянен, монотонен в заниманията си от мен.

# 38
  • Мнения: 1 782
Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
Така като те слушам и оставам с усещането, че ТОЙ няма достатъчно желание да се бори за това, някак ако може наготово да стане. Май ти повече си го приела присърце и се опитваш да му помогнеш.
Ако искаш напълно да смениш професията си - много четене се иска. А така с това "не е сигурен" - май никога няма да се реши на тези стъпка.

# 39
  • Мнения: 64
Скрит текст:

Здравейте, искам да ви кажа само, че следя тази тема с огромен интерес, защото моята "история" е много сходна с тази на съпруга Ви.
Аз сега карам Programming basics на SoftUni със C#. Не знам на прав път ли съм и накъде да се насоча след това, мисля да е към IX/UX / web дизайн, понеже (въпреки че не съм добра в рисуването) имам усет за естетическа красота и ми се иска да го използвам това нещо. В същото време искам да се насоча към нещо, в което имам най-голям шанс, нещо, за което има недостиг на кадри.

Желая ви успех каквото и да изберете Simple Smile

Здравей, Fresh s Menta (ако може на "ти"). Немога да коментирам избора, който си направила и това, което си решила да учиш и след време работиш. Пак казвам, че не разбирам толкова от тази тема. Знам обаче, че когато човек реши, че едно нещо е трудно (почти невъзможно) сам си го поставя в тази графа и така го приема за себе си. Хубаво е , че си се заела с това, което те влече. Дано ти дадат съвети как да се насочиш по-конкретно към твоята специалност. Желая ти успех!  
Незнам как да цитирам другите потребители. The Catcher се чуди как така не искал да си плати курс. Ами и аз се чудя, ако е за мен веднага го плащам и същото съветвам и него. Но той докато не се убеди, че " става" за такава работа и, че има шанса да се занимава с това професионално виждам, че ще кара на безплатни курсове.
А това за женски/мъжки специалности?! Отдавна не го бях чувала. Мъжа ми, например, е много по-постоянен, монотонен в заниманията си от мен.
[/quote]

DoReMii, благодаря ти за топлото посрещане в темата, ако мога така да се изразя Simple Smile
Аз по принцип съм склонна да се запиша на платени курсове и ще го направя, защото така ще получа информацията готова, систематизирана, което би ми спестило много време, поне аз така разсъждавам. Иначе мисля, че е напълно нормално човек да е несигурен, когато се захваща с нещо ново и разбирам мъжа ти, защото и аз съм така Rolling Eyes Аз се демотивирах дълго време изобщо да започна, защото не съм започнала с това още от училище, както повечето хора в тази сфера. Но реших, че е безсмислено това и във всички случаи е по-добре да опитам, отколкото не. Покрай тази тема и аз се замислих за QA (макар че не знам какво точно включва тази професия), защото обичам монотонна и по-точно спокойна работа. Засега ще карам програмирането, защото май за всички сфери е необходимо да се познава, поне на елементарно ниво.

# 40
  • Мнения: 4 518
Да си QA не означава задължително монотонна работа. Да, в някои фирми може и така да е, но при мен не е така. Изисква цялостно познаване на продукта, целите на фирмата, много изобретателност и мислене. Ако работиш във фирма, която прави сайтове, примерно, няма всеки ден да тестваш дали полетата в регистрационната форма работят, нали така? Все някой ден ще приключиш с нея и ще минеш на нещо друго. Повечето фирми гледат да се осъвършенстват и да измислят нови и нови неща, така че като цяло има разнообразие. А за монотонното цъкане има automation QA, които вършат тази работа автоматизирано, както се подразбира от името. Никой няма да даде 2000лв за нещо монотонно, което и 10-годишно дете след една седмица ще може да прави.
За QA, според мен, е важно да работи във фирма, която се занимава с продукт, който ти е интересен, защото ако е само за едните 1500-2000лв няма смисъл, нито ще изпитваш удовлетворение, нито ще имаш желание.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 777
Друго имах предвид. Че според мен, ако има нормална работа, не си струва да се мести на QA, защото няма да е много по- платена, престижна или интересна от това, което прави.
Т.е. ако професията ти е сложна и сравнително тежка, в която си вложил много усилия, не си струва точно на QA да се метнеш, а на нещо по- така. Аз поне не бих, а съм и се замислям кое от IT- то може да ми послужи.
И да, правя разделение между мъже и жени. Просто съм обективна- мъжете като цяло са по- добри в програмирането. Макар България да е на първо място от ЕС по процент жени в ИТ. Не помня проучването обаче дали включва само дивелъпъри и QA, или и проджект мениджъри. 

# 42
  • Мнения: 64
Fairytale11, аз не държа и не търся работата да е монотонна или лесна, нито ми е водещо колко добре платена е. Искам само да е колкото се може по-сигурно, че ще ми се получи, защото нямам време вече за грешни избори. Точно в тази връзка се колебая за дизайна - защото там е много относително - може на теб да ти харесва това, което си сътворил, но на клиента да не му хареса. Докато при QA, при програмирането, това, което правиш, или работи, или не.

# 43
  • Мнения: 4 518
Хората учат по 5 години + кълват във всяла свободна минута, мъжът ти е капризен, щом не иска дори да си плати курса. QA не е за мъже. Това е сравнително лека и монотонна работа, подходяща за жени. Мъжете гледат да скочат на други нива. Ама курсовете и за другите неща се плащат. Сакън
В това, което си написала друго виждам. Доста си категорична и сигурна в изказванията си. "няма да е много по- платена, престижна или интересна от това, което прави.
Т.е. ако професията ти е сложна и сравнително тежка, в която си вложил много усилия, не си струва точно на QA да се метнеш, а на нещо по- така." - нещата, за които говориш (престижна, интересна, сложна работа) са прекалено различни за всеки човек. Ето, на теб едно ти е интересно, на мен друго ми е интересно. Няма ли да е по-добре да се говори с факти вместо да прехвърляме мненията си на други хора? Според мен те сами могат да си направят изводи след като прочетат фактите.
Фреш, ти сама го правиш сигурно, от теб зависи. Аз преди 6 години бях сервитьорка на морето за около 400лв на месец, пък сега не ми е зле. За дизайна нищо не мога да кажа, защото не съм запозната, а и най-малкото рисувам като дете в 3 клас Joy.
То и при QA и програмирането не е толкова черно и бяло. Имам едни колеги, които работят по софтуер, които така е написан, че трудно търпи промени, защото променят нещо и всичко се чупи. Та дев-а преди това си е свършил работата, може даже дефекти да не е имало, но според теб колко е полезен софтуер, който не търпи ъпгрейд?
При QA пак- за мен може нещо да е недопустимо, да рейзна дефект и бизнесът да го уейвне, защото не е сериозно/важно и т.н.

# 44
  • София
  • Мнения: 17 777
Добре. Ето с конкретни примери. От сервитьорка е напълно обосновано да станеш QA. Ако си бранд мениджър, не си струва.
Разбира се, че е спрямо моите разбирания. Как иначе?
А моите разбирания също така не одобряват хора, които нямат почти никакво образование, да се хващат за професии, в които се изисква повече нюх от този, да продаваш банички. Но това е друга тема и не засяга (май) мъжа на авторката.

Общи условия

Активация на акаунт