Епилепсия - ТЕМА 26

  • 47 867
  • 721
  •   1
Отговори
# 360
  • Пловдив
  • Мнения: 170
Моя син от никой антиконвулсант до момента не се отпуска и не му се приспива. По-скоро се активизира дори. Така че е силно възможно от Леветирацетама да се превъзбуди. Между другото трябва да го започвате много бавно и да спирате бавно точно, за да не се получат странични ефекти.

# 361
  • Мнения: 183
Говорихме по телефона тази сутрин, лекарката й каза, че нещата трябва да се нормализират от само себе си. Но те не се! И психологическата компонента е много явна - като е спокойна, всичко е ОК. Но е ужасно лабилна.

Някой чувал ли е за нещо подобно?
Аз имам подобен опит с ламотригин (ламиктал) - когато го започнахме първия път, пристъпите станаха ужасно чести, на серии, започнахме веднага да го спираме. Но той се въвежда и спира много бавно - цялата история продължи повече от месец. Обаче - пробвахме пак след няколко месеца и нямаше абсолютно никакви проблеми, вече 3 години лекарството действа много добре. Защо стана така първия път, не знам.
Колкото до леветирацетама, не мога да кажа нещо хубаво. Не помогна за пристъпите, затова пък имаше странични ефекти - раздразненителност,  разсеяност. Разбира се, съвсем не като при вас.
И още: лекарствата се спират винаги по схема! Някои имат много опасни странични ефекти, ако не се спазват дозите! Могат да предизвикат пристъпи, а ламотригинът - опасни кожни реакции.

# 362
  • Мнения: 1 980
Black sapphire, пожелавам ти детенцето скоро да се оправи.
А защо Конвулекс не се пие през пубертета?

# 363
  • Мнения: 3 540
Конвулекса, както и депакина, могат да нанесат смущения в менстуралния цикъл при момичетата и е нужно да се правят профилактични прегледи при гинеколог, след навършване на 12 г.

# 364
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Black sapphire, пожелавам ти детенцето скоро да се оправи.
А защо Конвулекс не се пие през пубертета?


Възможно е да образува кисти в яйчниците!!!

Прочетете в листовката пише.
Тъй като моята тази година става на 9 и ние започваме да мислим с какво да сменяме Конвулекса, защото ни предстои пубертет.  Не че има кой знае какви възможности, а и при положение че тя е на 3 медикамента в момента и продължава да прави ежедневни малки пристъпи, че от началото на февруари и тежките й зачестиха не е моментът да вадим Конвулекса.

Последна редакция: пт, 21 фев 2020, 04:30 от romanol

# 365
  • Мнения: 1 980
Благодаря за отговора. Моят син е още малък- на 3г., но Конвулексът му овладя епилепсията, и много се надявам, ако се наложи да го пие по- дълго, да няма проблем. От прочетеното разбирам, че при момчетата, не е опасно да се приема и в юношеска възраст.

# 366
  • Мнения: 6
Здравейте, преди 4 мес.изследвах нивото на валпроата на малката  в св.Наум-633 -на горна граница, преди 4 дни го пуснах в Александровска-402.-близо до долна граница.Не сме променяли доза, качила е само 1 кг.На някой случвало ли се е подобно нещо? Незнам на коя лаборатория да вярвам...

# 367
  • Мнения: X
Момичета, с много смесени чувства съм днес.
Идваме от болницата, където й вземаха кръв, гледаха й очни дъна, неврологичен преглед и скенер - всичко й е нормално. На отиване в болницата едвам измина метрите от колата до кабинета. Имаше страшно главоболие, гадене и краката й се подгъваха на всяка крачка, в кабинета цялата трепереше.
Лекарката общо взето й се накара и я заплаши, че ще я дава на психиатър. Аз се ужасих.
А тя взе, че някак си се спря. И си ходеше съвсем нормално и без никакъв тремор при всичките изследвания, та докато се прибрахме. Щом влязохме през прага, се започна пак - подгъване, плач...
Само че аз просто я скастрих да се стегне и тя престана да трепери. Но още поне час плака, само че нормално, без хипервентилиране и тремор.
Не допускам, че се преструва, но явно някак си се самонавива и си самовнушава, че е зле, и наистина става зле. И колкото повече й треперим и угаждаме, толкова по-зле става.
Предполагам, че всичко все пак се отключи от някаква мозъчна превъзбуда заради смяната на лечението. Така че не бих й го върнала, поне не на този етап. И може би все още й е разбутана химията, защото е определено прекалено емоционална. Дано някак се стабилизира и в двата аспекта и нещата да потръгнат, че съвсем се бях отчаяла. Все още не е овладяна кризата, но има шанс да се справим, струва ми се.

Що се отнася до конвулекса, засега остава на половин доза, докато се пооправи. Има риск от кистозни яйчници, но не е при всяко дете. Ще я следим и ще мислим за варианти. Трилептал и леветирацетам едва ли ще са, а то няма много други опции.

Много благодаря на всички отзовали се, доста ми помогнахте. Ще ми се да можех и аз да помогна така поне на един човек.

# 368
  • Мнения: 73
Момичета,някой от Пловдив правил ямр с упойка на детенце /6г с аутизъм/да ме насочи къде и откъде сте останали доволни? Става въпрос за платен ямр без да си лежи в болница.Благодаря ви.

# 369
  • Пловдив
  • Мнения: 170
Момичета,някой от Пловдив правил ямр с упойка на детенце /6г с аутизъм/да ме насочи къде и откъде сте останали доволни? Става въпрос за платен ямр без да си лежи в болница.Благодаря ви.
В Медлайн правихме ние. Добре го направиха. Нашия невролог даде телефоните на лекаря, който иска да го гледа и на анестезиолога, че май е един в града за децата. Трябва да видите той кога е свободен, за да се стикова с ходенето в Медлайн.

Не съм момиче, но ще ти е полезно горното. Simple Smile

# 370
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Да, и на мен ми казаха в Медлайн, дадоха ми и телефона на анестезиолог (д-р Чаталбашев), редът бил първо с него да се уговори. И аз отдавна се каня да го направя, но нали не е спешно, все не се наканвам. Моят е на 7 с аутизъм.

# 371
  • София
  • Мнения: 307
Здравейте!
Интересува ме някое дете приема ли Фризиум- какви са впечатленията ви, в сравнение с  другите бензодиазепини.
И най-вече- откъде си го доставяте.
От Англия с преведена на латинеца рецепта.

# 372
  • Мнения: 1
Здравейте,
Сина ми е на 11г,в края на октомври получи гърч от висока температура при свекърва ми.Заведохме го при доцент Пачева в Пловдив,тя видя някакви огнища на ЕЕГ-то,имаше съмнение за роландова епилепсия.Започна да пие Колонарекс.Направихме ЯМР,на който всичко беше нормално....декември месец ми се обади от у-ще че му е лошо и му се спи,от което аз разбрах,че има температура и веднага го прибрах,беше целия прибледнял и едвам ходеше,свалихме температурата и нещата се пооправиха.Вечерта вдигна пак много висока температура,която не можех да сваля нито с лекарства,нито с компреси.Смъкваше за кратко и пак вдигаше.В 2 часа получи гърч,незнам как запазих самообладание и успях да реагирам адекватно.От леглото направо се метна в ръцете ми и спря да диша и да се гърчи,след малко се успокои и почна да грухти...и се едно заспа в ръцете ми.Като си отвори очите гледаше в една точка и не можеше да говори.Линейката дойде и ни взеха за цяла нощ в спешното.Всичко се случи за 5мин,но за мен се едно беше цяла вечност.Преди гърча той плачеше и виждах страха в очите му,все едно знаеше че ще се случи.
Последва ходене до Пловдив,доцент Пачева постави диагноза:епилепсия парциалис,вторични генерилизирани пристъпи.Назначи Конвулекс хроно,защото Клонарекса не му действаше добре.
Не мога да си представя как се справяте,сина ми е отличник и всичко ми дойде като гръм от ясно небе,чета непрекъснато,уж да се информирам по темата за епилепсията,но имам чувството,че повече се обърквам.

# 373
  • Мнения: 241
Здравейте,
Сина ми е на 11г,в края на октомври получи гърч от висока температура при свекърва ми.Заведохме го при доцент Пачева в Пловдив,тя видя някакви огнища на ЕЕГ-то,имаше съмнение за роландова епилепсия.Започна да пие Колонарекс.Направихме ЯМР,на който всичко беше нормално....декември месец ми се обади от у-ще че му е лошо и му се спи,от което аз разбрах,че има температура и веднага го прибрах,беше целия прибледнял и едвам ходеше,свалихме температурата и нещата се пооправиха.Вечерта вдигна пак много висока температура,която не можех да сваля нито с лекарства,нито с компреси.Смъкваше за кратко и пак вдигаше.В 2 часа получи гърч,незнам как запазих самообладание и успях да реагирам адекватно.От леглото направо се метна в ръцете ми и спря да диша и да се гърчи,след малко се успокои и почна да грухти...и се едно заспа в ръцете ми.Като си отвори очите гледаше в една точка и не можеше да говори.Линейката дойде и ни взеха за цяла нощ в спешното.Всичко се случи за 5мин,но за мен се едно беше цяла вечност.Преди гърча той плачеше и виждах страха в очите му,все едно знаеше че ще се случи.
Последва ходене до Пловдив,доцент Пачева постави диагноза:епилепсия парциалис,вторични генерилизирани пристъпи.Назначи Конвулекс хроно,защото Клонарекса не му действаше добре.
Не мога да си представя как се справяте,сина ми е отличник и всичко ми дойде като гръм от ясно небе,чета непрекъснато,уж да се информирам по темата за епилепсията,но имам чувството,че повече се обърквам.
Здравей, не е голямо успокоение, но все пак е малкото зло. Колкото по-късно се появи епилепсия та, по-добре. Сега не говорете пред детето, колко е болно, как това не може, онова не може. Много деликатно ограничават строенето на телефон, таблет, достатъчно сън и почивка, излизане на вън. Да си пие лекарствата и ще му стиснем палета да няма повече пристъпи.

# 374
  • Мнения: 9 871
Моят от 2 години не е правил гърч, до миналата седмица. Но беше от висока Т, която се е качила за кратко време.
Нито облещи очите, нито му трепереха ръцете. Аз си мисля, че е фибрилен, защото се оказа с гной на сливиците.

Но все пак да се допитам до вас- при положение че е правил Гранд мал гърчове, възможно ли е това да е поредното епи? Или може да си е фибрилен?
И да кажа само, понеже трябваше да му давам Нурофен на всеки 8 часа. Веднъж се унесе и заспа. След 30 минути, или даже 20, го проверих и имаше почти 39. Та, мисълта ми е, че за много кратко време, вдигаше много висока температура. Офф

Общи условия

Активация на акаунт