Епилепсия - ТЕМА 26

  • 48 002
  • 721
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 16
Здравейте, борбени майчета! Чета ви от няколко дни. Пиша със свито от мъка сърце. Искам да споделя нашата история.
Имам прекрасно момиченце на година осем месеца. Нормално родена, на термин, без усложнения, кърмена една година. Проходи на 11 месеца, а от два месеца говори абсолютно всичко, повтаря всичко и прави кратки изречения. Контактно и усмихнато дете е.
В края на Март следобяда се събуди с температура 38 градуса. Водихме я на преглед, установиха вирус, който бил съвсем в началото, прибрахме се вкъщи. След 4 часа отново вдигна температура, точно преди лягане. С баща и решихме да я изкъпем в хладка вана и да сложим свещичка преди да я приспя. Детето поси я от студ и започна да трепери. Започнах да я орпавям за сън, сложих свещичка, но тя започна да плаче силно и след две минути замръзна, вцепени се, и започна за тресе ръчички и краченца. Беше некотнактна, заоочнаха да и текат лиги и да пребелва очите. Тогава нищичко не знаех за гърчовете и помислих, че умира. Грабнахме я, ощтя още по памперс, а ние по чехли и газ до спешното на детска клиника в Пловдив. Докато стигнем минаха 10 минути, там и сложиха диазвпам в дупето и тремора спря. Детето се успокои. Приеха ни за наблюдение. Направи бронхит в следващите дни. Изчисаха ни след девет зена и казаха, че при първи фебрилен гърч няма нужда от ЕЕГ. След две седмици детенцето ми отново се разболя - температура, кашлица и сополи този път. Вечерта заспа, но пак вдигна температура и реших да и сложа чорапи с оцет и вода, ковти разбрах, че е голяма грешка и докато дам нурфоен тя отново св вцепени и захапа лъжицата. Но този път нямаше треперене и не обурна очите. Продължи секунди. Разбира се аз пак се уплаших много и чак до спешното. Докато бяхме в колата ми отговаряше на въпросите, контактуваше, доста отнесено обаче. Нищо не и слагаха като ни приеха и отново останахме за наблюдение. Втори бронхит направи. На втория ден от гърча направиха спящо еег. Излезе лошо. Пише " неколкократно в лява окципитална област се регистрират единични остри вълни, последвани от бавна вълна. Възможни епилептиформени промени в лява окципитална област". Накараха ни да го повторим, 7 дни след гърча, тоест след още 4 дни. Вчера бяхме на ЕЕГ. Но отново ги видях тези вълни, даже бяха повече. Много ме е страх. Не забелязвам разлика в поведението и, освен, че е станала по-агресивна. Също така вечерно време от доста време насам се буди по веднъж понякога с плач.
Няма пристъпи, не се държи странно. Възможно ли е тези увреди просто да отшумят с времето, без лекарства?
Сърцето ми ще се пръсне, а отделно съм отново бременна и не мога да се зарадвам за секунда. Моля Ви, мами дайте ми надежда🥺😭 Не спя от няколко седмици, непрекъснато я наблюдавам. Дали е епилепсия? Възможно ли е само то ЕЕГ-то да дадат диагнозата. Ако не и давам лекарства какво може да се случи? Притеснявам се зорлем да не я разболея.
Извинявам се за дългата публикация. Пожелавам на всички майки здрави дечица и бързо възстановяване 💓🌹

# 571
  • Мнения: 15 217
Възможно е да са само фебрилни гърчове.  Трябва да говориш с лекар. Какво да правиш, когато има Т. След време се израства.
За ЕЕГ- то не мога да кажа,  при дете, след припадък ... Това само специалист може да каже.
На мои близки детето беше така. Даваха фенобарбитал при Т. Сега е голям мъж. Не отключи епилепсия.

# 572
  • Мнения: 16
Някъде тук прочетох, че ЕЕГ е релевантно окошо месец след пристъпа. Дали е така? Ако е вярно, защо тигава и го наоравиха на втория ден, тя имаше и температура два часа по-рано. А сега следващото едва  няколко дни след него. Никой нищо не ми обяснява, много съм разочарована от лекарите... Ще потърсим проф. Иванов, и ще отидем при него, гледам, че доста майки са доволни от него Sad Много ме е страх за детенцето ми. Тези гърчове увреждат мозъчето, нали? Всеки ден плача и вече не съм същия човек. Резултата от ЕЕГ ще излезе във вторник, понеже невролозите били много заети... Дотогава ще умирам всяка секунда. Извинявайте, че пиша така объркано...

# 573
  • Мнения: 15 217
Не бих се доверявала 100% на ЕЕГ, при положение, че няма мнение от достатъчно компетентен човек за това.
Проф.Иванов е чудесен избор.
Все пак се поинтересувай за фебрилните гърчове. Как да действаш при Т, за да не се стига до такива.
Разбирам те прекрасно, но нищо не е казано все още, няма никаква категоричност, може всичко да е моментно и просто да пазиш детето докато израстне достатъчно за да не е податливо на гърчове при Т.  Няма да му се увреди мозъчето, просто трябва да се вземат мерки. Не отлагай и не разчитай просто на детски невролози.

# 574
  • Мнения: 16
Не бих се доверявала 100% на ЕЕГ, при положение, че няма мнение от достатъчно компетентен човек за това.
Проф.Иванов е чудесен избор.
Все пак се поинтересувай за фебрилните гърчове. Как да действаш при Т, за да не се стига до такива.
Разбирам те прекрасно, но нищо не е казано все още, няма никаква категоричност, може всичко да е моментно и просто да пазиш детето докато израстне достатъчно за да не е податливо на гърчове при Т.  Няма да му се увреди мозъчето, просто трябва да се вземат мерки. Не отлагай и не разчитай просто на детски невролози.

Какво имате предвид под това да не разчитам само на детски невролози? Трябва ли да потърсим други специалисти и ако да, какви?
Ще съм много благодарна ако някой знае дали тези изменения могат да претърпят отшумяване, тоест да изчезнат или пътят е само един- да се разрастват? Без лечение дали могат да се махнат Sad Странно е, че не съм имала нито проблем с раждането, нито е фамилно обременена, освен да се е ударила по-силно и от там да идват проблемите. Между другото гърчовете ги направи на 38.5 градуса, което не е висока температура....

# 575
  • Пловдив
  • Мнения: 170
Детското отделение се ръководи от проф.Иванов и със сигурност е наясно с вашия случай. Не го оставяйте без лечение ако ви предпишат, защото положението може да се влоши. Малките пристъпи не увреждат, но големите - гранд мал могат да нанесат увреда ако са чести. Поне за момента не се притеснявайте още.
Час за посещение при Иванов може да си запишете сега в понеделник и сряда след 16 часа на телефон 032 579 263 или им пишете мейл по всяко време на info@unique-mc.eu
Имайте предвид, че се иска доста упорство, за да се свържете.

# 576
  • Мнения: 15 217
Имах предви, че има доста детски невролози, но доказали се в тази област са малко. Тук майките на толкова малки деца се консултират с проф. Литвиненко, доц. Божинова - виждала съм и при нея много малки дечица, проф. Иванов.  
lbpd, е дал чудесно обяснение.

38.5 не е ниска Т за малко дете и рязкото сваляне прави гърча. Рязкото качване на Т - също. Не бива да допускате такива гърчове.

# 577
  • Мнения: 16
Детското отделение се ръководи от проф.Иванов и със сигурност е наясно с вашия случай. Не го оставяйте без лечение ако ви предпишат, защото положението може да се влоши. Малките пристъпи не увреждат, но големите - гранд мал могат да нанесат увреда ако са чести. Поне за момента не се притеснявайте още.
Час за посещение при Иванов може да си запишете сега в понеделник и сряда след 16 часа на телефон 032 579 263 или им пишете мейл по всяко време на info@unique-mc.eu
Имайте предвид, че се иска доста упорство, за да се свържете.
Да, аз го видях дори в клиниката. Благодаря много! Докато държах малката сега вторият път на ЕЕГ-то много треперих и се притеснявам да не би да се е изкривило изследването, според вас възможно ли е или опитните невролози могат да разграничат разликите? И още нещо, възможно е да се отключи епилепсия след фебрилен гърч, нали? Замислям се за агресивното поведение, тя в болницата беше много стресирана. Както спеше будеше се и започваше да реве адски и да рита с крачета в седнало положение, за няколко секудни, минутки и после лягаше до мен стенейки. Това беше първата и втората вечер, от тогава не се е случвало. Дали е от стреса или от възникналите проблеми в мозъчето Sad какво да наблюдавам, за какво да се оглеждам в поведението, майчета? Много информация изчетох, но ми е каша в главата.

# 578
  • Пловдив
  • Мнения: 170
Вашето треперене не може да се запишеа на ЕЕГ, защото ЕЕГ измерва електрическите импулси на мозъка. Синът ми става агресивен около 1 ден преди да му започне клъстера с пристъпи, така че за мен има връзка.

# 579
  • Мнения: 16
Вашето треперене не може да се запишеа на ЕЕГ, защото ЕЕГ измерва електрическите импулси на мозъка. Синът ми става агресивен около 1 ден преди да му започне клъстера с пристъпи, така че за мен има връзка.
Това за ЕЕГ е добре, защото техническата изпълнителка ми каза, че не трябва да мърдаме и да я друскам. А за пристъпа Sad имам чувството, че е много сложно да се разграничи пристъп от поведение на характера. По-скоро се оглеждам за някакви лицеви трикове или такива в крайниците, но не забелязвам. Също не забелязвам да забива или да се заглежда...

# 580
  • Пловдив
  • Мнения: 170
Сина е на 9, та мога да хвана разликата. При вас е по-трудно.

# 581
  • Мнения: 15 217
lbpd,
Прави ли пристъпи още? Не ги ли овладяхте.
Ние продължаваме с експериментите. Имаме и светли дни, но са рядко.

# 582
  • Мнения: 16
Сина е на 9, та мога да хвана разликата. При вас е по-трудно.
Да, така е. Много е малка още и игирите и са си типично детско лигави, та сложно ми е.
Ох, пожелавам ви да оздравеете  💓 Къса ми се сърцето като чуя или видя болно детенце Sad Винаги се чудя... Защо? Какяо е довело до това. В момента си връщам лентата по време на бременността и се чудя кое не направих както трябва, та детето ми да е така лабилно и нямам отговор.

# 583
  • Мнения: 15 217
Pixie21,
Не се обвинявай, не търси вина в себе си. Знам, че е трудно, но още повече се измъчваш. Всичко ще бъде наред, просто трябва време да се изясни ситуацията. Имай вяра.Hug

# 584
  • Мнения: 16
Pixie21,
Не се обвинявай, не търси вина в себе си. Знам, че е трудно, но още повече се измъчваш. Всичко ще бъде наред, просто трябва време да се изясни ситуацията. Имай вяра.Hug
Благодаря много за куража! Дано се разминем с диагноза. Ще пиша тази седмица като взема резултатите, но нали ви казвам, не изглеждаха добре. В началото отново имаше доста големи амплитуди, даже повече от първият път Sad Доста съм депресирана и отчаяна, точно когато си мислих, че имам всичко, което искам от живота, че не съм била по-щастлива, очаквам второ детенце, ивнаги съм искала двечки и живота ми шибна жесток шамар. Мисля да потърся психолог, защото изпадам в параноя като съм сама с детето, да не се случи отново, а и не само това...

Общи условия

Активация на акаунт