Отговори
# 195
  • Мнения: X
А аз пък не мисля, че историите са чак толкова необективни, че да се чудим, четейки някаква потресаваща история, кой е истинския токсичния - разказвача или този, за когото се разказва.


Иначе го има и момента, че самите токсични хора често се изкарват жертви. Но при личен разговор с тях не усещаш дори минимални съмнения в тях самите, да се чудят дали аджеба нещо те са сгрешили. Докато при жертвите е обратното - имат много съмнения, чак прекалено, като цяло са по-"слаби" хора, и им личи, че в ситуации биха били потърпевши, а не агресивни. Напр., прекалено са наивни, прекалено вярват в доброто у хората, дават много шансове и т.н.

# 196
  • София
  • Мнения: 12 649



Иначе го има и момента, че самите токсични хора често се изкарват жертви. Но при личен разговор с тях не усещаш дори минимални съмнения в тях самите, да се чудят дали аджеба нещо те са сгрешили. Докато при жертвите е обратното - имат много съмнения, чак прекалено, като цяло са по-"слаби" хора, и им личи, че в ситуации биха били потърпевши, а не агресивни. Напр., прекалено са наивни, прекалено вярват в доброто у хората, дават много шансове и т.н.
Трябва да имаш опит да не се поддаваш на емоциите,  защото иначе хората увлечени в това да са съпричастни, да съчувстват и разбират просто вярват на разказвача и не се замислят, че в разкара има крещяща безотговорност, изискване човека да бъде съжаляван и да бъде приет за бял и добър само, защото страда. Ако се сетиш да попиташ такъв човек, дори невинен въпрос свързан с неговата отговорност за станалото  или с идеята, че не е само жертва е доста вероятно да се види и другото му лице. Но повечето хора просто реват заедно със слабия и не мислят слаб  ли е наистина. Тук по-лесно и по-ясно се виждат нещата, защото има голяма дистанция, затова и форума е толкова полезен, изказват се, дори крайни и напълно нещадящи автора мнения, които на живо не само ще бъдат премълчани, а може и никой да не ги помисли.

# 197
  • Мнения: 9 152
Това за съпричатието е изключително точно обрисувано. Самата аз съм се пържила на този огън. Съпричастие, примесено с някакви допълнителни усещания, вътрешни състояния, страхове...и хоп, ставаш много бързо и неусетно жертва.  
Покрай моето хоби, бях изследвала характеристиката на един много известен сериен убиец, станал медийна звезда със своя чар и сладкоречие. Чак журналистите го заобичали и събрал хиляди фенове. Той е примамвал жертвите си (жени, които първо брутално изнасилвал, а след това насичал), предизвиквайки тяхната емпатия, съчувствие и искрено желание да окажат помощ. Или слагал фалшиви патерици, че уж му е счуепн крака и не може да си довлече количката от супера до колата, или си превързвал ръката, че уж била наранена, или разкавал някаква сърцераздирателна история... за да хване жертвата на кукичка.
Най- страшното било, че бил образован, чаровен, колегите му не подозирали, че той е с болна душа и престъпни наклонности. Имал жена и дете. Дори работел като психолог в телефон на доверието и успявал да подбере най- силната и точна дума, с която да спаси самоубийци.
Уви, от неговата ръка са загинали десетки жени.

# 198
  • София
  • Мнения: 12 649
Това за съпричатието е изключително точно обрисувано. Самата аз съм се пържила на този огън. Съпричастие, примесено с някакви допълнителни усещания, вътрешни състояния, страхове...и хоп, ставаш много бързо и неусетно жертва.  

От нуждата да си добър. Адски трудно е да си лош, дори с човек, който е наистина лош. Това е проблема, според мен.

# 199
  • София
  • Мнения: 24 839
Мисля си, че отиваме в другата крайност- да изкараме всички отровни хора с патологични отклонения.
Стигнахте и до серийните убийци, а нали говорим за нормални хора, които може да са отровни за едни, но не само не пробиват при други, ами въобще не виреят около тях.
Или си намират еша, сродната душа, с която намират общ език.

Това, което тук в темите ми прави впечатление е, че наистина уж зрели жени, на по 30+, много често кълват на гола кука и се хвърлят в жестока защита на откровено несъстоятелни истории. Без да им направят впечатление очеизвадни ламБи. Включват на емоции и са в състояние да преминат от "осанна" към "разпни го", без никакъв анализ на фактите.

# 200
  • София
  • Мнения: 12 649
Мисля си, че отиваме в другата крайност- да изкараме всички отровни хора с патологични отклонения.
Стигнахте и до серийните убийци, а нали говорим за нормални хора, които може да са отровни за едни, но не само не пробиват при други, ами въобще не виреят около тях.
Или си намират еша, сродната душа, с която намират общ език.

Това, което тук в темите ми прави впечатление е, че наистина уж зрели жени, на по 30+, много често кълват на гола кука и се хвърлят в жестока защита на откровено несъстоятелни истории. Без да им направят впечатление очеизвадни ламБи. Включват на емоции и са в състояние да преминат от "осанна" към "разпни го", без никакъв анализ на фактите.

Естествено, че наистина токсичните хора са до един с патология и то тежка, клъстър Б, затова са токсични. Останалите хора могат да нараняват някого, но не по този начин. Някой може да е излъган, измамен дори, но наистина да се е самоизлъгал, защото много е искал нещо да е както си го представя. И все пак няма да се изправи срещу злото, а при токсичните хора точно това става. И пораженията са сериозни.

За другото си права, човек не иска да е  фантазирал и да се е излъгал,  да се е самопрецакал. То и с токсичните хора изглежда да има такъв момент, но там е наистина трудно дори за специалист. Имаше в инструкция към психиатри да спрат работа със  социопат или  психопат ако разберат, че е такъв, пример с една психиатърка работила в клиника и лекувала социопат от депресия и за две седмици лечение му превела доброволно всичките си пари по негова сметка. Като някой каже манипулативен често не знае за какво наистина става въпрос. Истински токсичните и манипулативни хора оставят цялата власт на теб, доброволно, често уж против волята им даваш каквото искаш, защото ти искаш така. Поне така излиза. Което не отменя отговорността за живота и на тези жертви, и на всички останали хора, които са се прецакали, защото са виждали каквото искат, вместо реалността. Това за мен е истински mind fuck. Извън  извиненията пред самия себе си.

# 201
  • Мнения: 9 152
Мисля си, че отиваме в другата крайност- да изкараме всички отровни хора с патологични отклонения.
Стигнахте и до серийните убийци, а нали говорим за нормални хора, които може да са отровни за едни, но не само не пробиват при други, ами въобще не виреят около тях.
Или си намират еша, сродната душа, с която намират общ език.

Това, което тук в темите ми прави впечатление е, че наистина уж зрели жени, на по 30+, много често кълват на гола кука и се хвърлят в жестока защита на откровено несъстоятелни истории. Без да им направят впечатление очеизвадни ламБи. Включват на емоции и са в състояние да преминат от "осанна" към "разпни го", без никакъв анализ на фактите.

ха ха. .. и кое е определнието за " нормални хора'? Да, И убийците са сред нас. И да, крайности има всеки ден,  уви. Обществото е шарено. И пълно с патологии.

Тук малко по- напред имаше една доста дръзка, почти обвинителна публикация , как видите ли авторката била с детски разсъждения, пък била зряла жена и цялата история била банална.... стигайки до изводи за липси, пърхащи пеперуди и криви Вселени.
Как може да се правят тези умозаключения за човек, който нито му знаеш детството, нито близките, нито го виждаш в плът и кръв пред себе си?

# 202
  • София
  • Мнения: 12 649
ха ха. .. и кое е определнието за " нормални хора'? Да, И убийците са сред нас. И да, крайности има всеки ден,  уви. Обществото е шарено. И пълно с патологии.


Като видиш някой наистина ненормален става ясно колко е различен от някой нормален. Повечето хора, за щастие, са нормални.
А изводи лесно се правят точно като не виждаш човека емоционално. Границата е тънка, затова терапевтите и анализаторите преминават обучения. Ако са успешни се получава, но това е трудна материя, трудно е да не си въвлечен, когато си човек и става дума за хора.

# 203
  • Мнения: 17 413
Бояна, токсичните хора в голямата си част са психопатни. Казваш, че не си лекар и някои работи не са ти работа....ама се изтърваш нещо.

# 204
  • Мнения: 1 004
Как може да се правят тези умозаключения за човек, който нито му знаеш детството, нито близките, нито го виждаш в плът и кръв пред себе си?
Липсата на критично мислене прави възможно връзването на всякакви зле съчинени истории, съшити с розови конци.

# 205
  • София
  • Мнения: 12 649
Бояна, токсичните хора в голямата си част са психопатни. Казваш, че не си лекар и някои работи не са ти работа....ама се изтърваш нещо.
Сигурно. Затова ти си тук да кажеш как стоят нещата от медицинска гледна точка. Аз само разсъждавам и преразказвам. Не твърдя, че  разбирам. Истината е, че знам  толкова, че да съзнавам, че това ми е неразбираемо. Затова го наричам истински  mindfuck.

# 206
  • София
  • Мнения: 24 839

Естествено, че наистина токсичните хора са до един с патология и то тежка, клъстър Б, затова са токсични. Останалите хора могат да нараняват някого, но не по този начин. Някой може да е излъган, измамен дори, но наистина да се е самоизлъгал, защото много е искал нещо да е както си го представя. И все пак няма да се изправи срещу злото, а при токсичните хора точно това става. И пораженията са сериозни.

За другото си права, човек не иска да е  фантазирал и да се е излъгал,  да се е самопрецакал. То и с токсичните хора изглежда да има такъв момент, но там е наистина трудно дори за специалист. Имаше в инструкция към психиатри да спрат работа със  социопат или  психопат ако разберат, че е такъв, пример с една психиатърка работила в клиника и лекувала социопат от депресия и за две седмици лечение му превела доброволно всичките си пари по негова сметка. Като някой каже манипулативен често не знае за какво наистина става въпрос. Истински токсичните и манипулативни хора оставят цялата власт на теб, доброволно, често уж против волята им даваш каквото искаш, защото ти искаш така. Поне така излиза. Което не отменя отговорността за живота и на тези жертви, и на всички останали хора, които са се прецакали, защото са виждали каквото искат, вместо реалността. Това за мен е истински mind fuck. Извън  извиненията пред самия себе си.

Нека си останем във форумската приказка без да намесваме клъстъри и mind fuck- ове, и психиатрите, а да се сетим че хората, които също имат дефицити, след първоначалното поддаване на "чара" на психопата, затъват и стават жертви, вместо да дадат заден и да прекратят връзката.
В този смисъл- психиатърката от твоя пример, е била с огромни дефицити и как въобще са я допуснали да работи тази работа, Господ знае.

# 207
  • Мнения: 17 413
Тази точно тема е поле за литературни изяви, не виждам какво друго да кажа.
Психиатрите често скъсяват дистанция, налага се. И те са човеци. Я, колко филми има по темата Simple Smile

# 208
  • София
  • Мнения: 12 649
Тази точно тема е поле за литературни изяви, не виждам какво друго да кажа.
Психиатрите често скъсяват дистанция, налага се. И те са човеци. Я, колко филми има по темата Simple Smile
Ми като човек не разбира си пише да минава време, права си. А аз нищо против психиатрите, само казвам, че няма смисъл да виним останалите, които в непрофесионална ситуация са се поддали.

# 209
  • Мнения: X
Бтв не, не говорим за нормални хора в темата, които са добри за едни и отровни за други. Това е голямо извъртане. Ако си отровен, ти имаш личностова характеристика от рода на гранична личност или някакво л-во разстройство. Това НЕ се променя и го няма вариантът да си добър за един, лош за друг. Приемете го - има си хора с човешки тела, човешки облик и т.н., но душата им не е човешка. Уау. Скандално, но факт. Не всички хора имат емпатия, някои учени дори твърдят, че психопатията е абнормно развитие на мозъка - липса на огледални неврони....

Отровните хора обикновено са отровни за всички.

И, впрочем, не е вярно, че трябва да имаш много тежка и много ВИДИМА (обозримо видима) патология, за да си клъстър Б.
Обикновено могат да бъдат и доста фино манипулативни. Насилници само на закрити врата, т.е. за пред обществото хич да не им личи какви са. Само най-близките да знаят, а те мълчат по различни причини.

Единственото, с което съм съгласна, което Апсурт е написала, е че не е особено нормално да продължаваш да си в такива отношения, когато забележиш, че нещо куца (т.е. да НЕ дадеш на заден при червените сигнали за нарцис/токсик). Но за тази абнормност (тази на жертвата) си има обяснение защо е така, и тя вреди преди всичко на самата жертва. Докато токсичните хора вредят на много хора и по много начини.

Аман от реторика.

Общи условия

Активация на акаунт