Обсъждане на имотни обяви-10

  • 32 415
  • 787
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: X
Скрит текст:
Обаче си имам принципи и не мога да се изкривя и да харесам старо 40-50 годишно. Търсенето ми  в момента не е инвестиционно, така че абсурд да ми легне на душата ЕПК на леля ми набор, пък ако ще и да е съкровищница. Предпочитам ново по ред причини, писала съм тук всеки ме е чел.  Laughing

Лъки, а ако новото е с труден транспортен достъп, няма наблизо ДГ и училище или не са добри, няма парк или поликлиника наблизо, пак ли ще го предпочетеш? Защото ново двуспално на местата, където всичко това го има, струва доста над средното за града, да кажем около 200-250 К евро на Ш/З - и пак до майсторите опираш за довършването.
Ако няма достъп хич няма да ходя да гледам.
Да кажем трябва да се прави компромис, то той няма да е с вида  строителство. Примерно в момента гледам във Варна 3стаен на ШЗ, за тези пари мога да взема 3стаен панел или ПК, пак в същотот каре. Ами бих взела новия, със всичките минуси, нищо че панела има повече квадратура. Довършване не излиза по скъпо от основен ремонта на старо.
Така е за довършването, но това е отговор на репликата ти за майсторите като фактор да избягваш СС, а този фактор е един и същ и при СС, и при НС, тоест, няма как да е фактор против СС.
По повод компромиса - не знам как е във Варна, но в София на комункативните места с добра инфраструктура НС на подобна ЗП е реално с 30-ина % по-скъпо от панел или ПК, тоест, не можеш за едни и същи пари на едно и също място да вземеш НС и панел. За едни и същи пари трябва да вземеш или НС на по-лошо място и като правило точно транспортната достъпност е по-зле на това по-лошо място, или да вземеш СС на това комуникативно място. Тоест, основният ти компромис всъщност трябва да е с удобството на мястото като транспорт (с което обикновено върви и другата инфраструктура като ДГ, училища и т.н.) или с вида строителство, и не виждам как ще избегнеш този компромис, ако гледаш в София. Това са най-общо моите наблюдения за пазара.  Затова някак задачата ти ми се струва без решение.
В момента приключвам поредното изриване и ремонтиране на апартамент в стара сграда и смело заявявам, че само за да се докара до ниво ШЗ отидоха много време и пари. В момента, в който стигнеш този етап може да се брои, че почти си свършил.
Ставаше въпрос за наличието на читави майстори, не за време или пари. Читави майстори ти трябват и при СС, и при НС, ако не си следил изкъсо кой какво е направил и сложил при строежа.
За времето и парите е така, но то затова СС на същото място е по-евтино от НС за същата квадратура, да не говорим, че има места, където НС има много малко и е още по-скъпо, по тази причина.  Или и да го има, не се предлага на свободния пазар.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 15:57 от Анонимен

# 586
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
В крайна сметка кой, каквото иска това да купува, няма как да харесваме всички едни същи имоти...И изборът не е да избереш кое по-добро или по-качествено- нова тухла & стара тухла, а това което на теб ти харесва...което се чувстваш ок...Всеки си хвали своя избор...нормално, но и не бива да обобщава...
Аз например в стара тухла ме хваща клаустрофобията .... коридорче тук... коридорче там...кухничка, хол...всичко е накъсано и е така, защото обичам отворени пространства...Не се виждам затворена в кухнята и после още час, два .... да вечерям там или да пренасям я хола ...не в за мен това. И това е единствената причина да не харесвам старо тухлено строителство...разпределението ме дразни.

# 587
  • София
  • Мнения: 17 773
Има много хубави стари сгради - отвън и отвътре. Стара тухла с малко апартаменти се поддържа по-лесно от старо ЕПК с много апартаменти, така че не отписвай тухлените сгради. За съжаление моя опит показва, че ако търсиш нещо наистина читаво, трябва да се заредиш с търпение.
О да, за тухленото съм 100% съгласна. По принцип това е оптималното според мен, по- добре от ЕПК. Неслучайно банките ги финансират на по- голям %. Търпение имам, не бързам Laughing
Какво визираш под "наистина читаво". Аз все си мисля, че критериите ми са малко. Да не е на първи етаж, да не е на последен етаж (макар че ми е писнало някой да ми тропа отгоре), да е на близко разстояние от центъра дори да не е в много добър квартал, да има места за паркиране, не държа на гараж, да няма течове и повредени неща от големите (инсталации и подобни), да е с хубава кухня (т.е. отделна, а не бокс или част от дневна), да не е с изнесена тераса (това май само при панелите го има, не съм сигурна) и още няколко, които не ми идват на прима виста

# 588
  • Мнения: X
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
В крайна сметка кой, каквото иска това да купува, няма как да харесваме всички едни същи имоти...И изборът не е да избереш кое по-добро или по-качествено- нова тухла & стара тухла, а това което на теб ти харесва...което се чувстваш ок...Всеки си хвали своя избор...нормално, но и не бива да обобщава...
Аз например в стара тухла ме хваща клаустрофобията .... коридорче тук... коридорче там...кухничка, хол...всичко е накъсано и е така, защото обичам отворени пространства...Не се виждам затворена в кухнята и после още час, два .... да вечерям там или да пренасям я хола ...не в за мен това. И това е единствената причина да не харесвам старо тухлено строителство...разпределението ме дразни.
А сега кой обобщава Simple Smile Стари тухли има всякакви, нали онова на Церковски и то е стара тухла, а ти видя какъв хол има, при това отворен към кухнята, но с възможност да бъде сепариран. Заедно сигурно са някъде към 40-45 кв. Тъмно беше, но не заради малката квадратура, а заради етажа и разположението в сградата. Това жилище на 4-тия етаж (примерно) ще е слънце.
Но аз ще обобщя все пак - на едно и също място за една и съща квадратура НС е с около 30 % по-скъпо от СС, така че ако нямаш неограничен бюджет, ще трябва да направиш някакъв компромис - или НС с по-малка квадратура, или СС с по-голяма, но с всички последващи разходи за ремонт. Или НС с по-голяма квадратура, но на друго, по-евтино място.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 16:28 от Анонимен

# 589
  • Мнения: X
Входа е много важен за старото строителство, показва какви хора живеят в него. Освен това като инвестираш пари, добре е да ги вложиш в нещо, което е добре поддържано. Покрива също е добре да се огледа, както и мазето, защото сигнализират за проблеми, ако има такива. Лично аз съм се спряла на 2-3 квартала и това затруднява много търсенето, защото са малки и рядко излиза нещо.

# 590
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
В крайна сметка кой, каквото иска това да купува, няма как да харесваме всички едни същи имоти...И изборът не е да избереш кое по-добро или по-качествено- нова тухла & стара тухла, а това което на теб ти харесва...което се чувстваш ок...Всеки си хвали своя избор...нормално, но и не бива да обобщава...
Аз например в стара тухла ме хваща клаустрофобията .... коридорче тук... коридорче там...кухничка, хол...всичко е накъсано и е така, защото обичам отворени пространства...Не се виждам затворена в кухнята и после още час, два .... да вечерям там или да пренасям я хола ...не в за мен това. И това е единствената причина да не харесвам старо тухлено строителство...разпределението ме дразни.
А сега кой обобщава Simple Smile Стари тухли има всякакви, нали онова на Церковски и то е стара тухла, а ти видя какъв хол има, при това отворен към кухнята, но с възможност да бъде сепариран. Заедно сигурно са някъде към 40-45 кв. Тъмно беше, но не заради малката квадратура, а заради етажа и разположението в сградата. Това жилище на 4-тия етаж (примерно) ще е слънце.

Права си, забравих за този имот...,но се съгласи, че това сигурно е 0,01 %,  за 10 години и обиколени хиляди апартамента...друг такъв не съм виждала. Може да се каже, че е изключение ....пък и да не. Ако тръгна да търся стара тухла с такова разпределение вероятността да намеря, че и да купя клони към нула.

# 591
  • Мнения: X
Скрит текст:
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
В крайна сметка кой, каквото иска това да купува, няма как да харесваме всички едни същи имоти...И изборът не е да избереш кое по-добро или по-качествено- нова тухла & стара тухла, а това което на теб ти харесва...което се чувстваш ок...Всеки си хвали своя избор...нормално, но и не бива да обобщава...
Аз например в стара тухла ме хваща клаустрофобията .... коридорче тук... коридорче там...кухничка, хол...всичко е накъсано и е така, защото обичам отворени пространства...Не се виждам затворена в кухнята и после още час, два .... да вечерям там или да пренасям я хола ...не в за мен това. И това е единствената причина да не харесвам старо тухлено строителство...разпределението ме дразни.
А сега кой обобщава Simple Smile Стари тухли има всякакви, нали онова на Церковски и то е стара тухла, а ти видя какъв хол има, при това отворен към кухнята, но с възможност да бъде сепариран. Заедно сигурно са някъде към 40-45 кв. Тъмно беше, но не заради малката квадратура, а заради етажа и разположението в сградата. Това жилище на 4-тия етаж (примерно) ще е слънце.
Права си, забравих за този имот...,но се съгласи, че това сигурно е 0,01 %,  за 10 години и обиколени хиляди апартамента...друг такъв не съм виждала. Може да се каже, че е изключение ....пък и да не. Ако тръгна да търся стара тухла с такова разпределение вероятността да намеря, че и да купя клони към нула.
Има и други такива в Лозенец, но не са били на пазара, познавам собствениците. Съгласна съм, че на пазара излизат много рядко.

# 592
  • София
  • Мнения: 3 026
Има много хубави стари сгради - отвън и отвътре. Стара тухла с малко апартаменти се поддържа по-лесно от старо ЕПК с много апартаменти, така че не отписвай тухлените сгради. За съжаление моя опит показва, че ако търсиш нещо наистина читаво, трябва да се заредиш с търпение.
О да, за тухленото съм 100% съгласна. По принцип това е оптималното според мен, по- добре от ЕПК. Неслучайно банките ги финансират на по- голям %. Търпение имам, не бързам Laughing
Какво визираш под "наистина читаво". Аз все си мисля, че критериите ми са малко. Да не е на първи етаж, да не е на последен етаж (макар че ми е писнало някой да ми тропа отгоре), да е на близко разстояние от центъра дори да не е в много добър квартал, да има места за паркиране, не държа на гараж, да няма течове и повредени неща от големите (инсталации и подобни), да е с хубава кухня (т.е. отделна, а не бокс или част от дневна), да не е с изнесена тераса (това май само при панелите го има, не съм сигурна) и още няколко, които не ми идват на прима виста

Току що си купихме ЕПК и със сигурност банките финансират еднакво тухла и ЕПК.
Иначе живеем сега в стара тухла, малък блок, с вход с 6 апартамента. В по-мизерен вход и ужасни хора не съм живяла. Изобщо не ми помага това, че е с малко хора.
Сега ще опитаме и другия вариант - ЕПК, до видим там как е.

# 593
  • Мнения: 1 711
Какъв закон те гони, бе Попеа? Плащам данък за нещо, следователно мога да изисквам и държавата да си свърши работата. Дали ще е за автомобил, сграда или каквото и да е друго, няма значение. Така работи държавата.
Ти плащаш данък, защото ползваш публична (общинска) инфраструктура, а не защото автомобилът ти е основно човешко право, не е. И никъде не е записано, че този автомобил  може да го караш когато и където си искаш.  Държавата/община има право да те ограничи в ползването му (не теб индивидуално, а всички, които имат автомобили и плащат данък за тях), ако е преценила, че е в обществен интерес това ограничение. И за сграда е така, не може да си правиш каквото си искаш със сградата нищо че плащаш данък за нея, подчиняваш се на регулации и ограничения от страна на публичната власт (държава или община). Държавата/общината има право да те ограничава в ползването на автомобила ти, ако прецени, че е в общ интерес, и тя го прави - със зоните за платено паркиране, с еднопосочните улици, с пешеходните зони и т.н. Така работи държавата.
Ми именно нали и аз това казвам, плащам си данъците, автомобилът си е напълно в ред, защо да се ограничава достъпа на едни за сметка на други? Говориш за обществен интерес, но имай предвид, че и всекидневните шофьори не са малка част от обществото. Айде направо си задавам въпроса така - с какво това, че живееш в Иван Вазов ти дава право ти да искаш зона, а на мен това, че си плащам данъците на автомобила да не ми дава право да не искам зона???

# 594
  • Мнения: X
Скрит текст:
Какъв закон те гони, бе Попеа? Плащам данък за нещо, следователно мога да изисквам и държавата да си свърши работата. Дали ще е за автомобил, сграда или каквото и да е друго, няма значение. Така работи държавата.
Ти плащаш данък, защото ползваш публична (общинска) инфраструктура, а не защото автомобилът ти е основно човешко право, не е. И никъде не е записано, че този автомобил  може да го караш когато и където си искаш.  Държавата/община има право да те ограничи в ползването му (не теб индивидуално, а всички, които имат автомобили и плащат данък за тях), ако е преценила, че е в обществен интерес това ограничение. И за сграда е така, не може да си правиш каквото си искаш със сградата нищо че плащаш данък за нея, подчиняваш се на регулации и ограничения от страна на публичната власт (държава или община). Държавата/общината има право да те ограничава в ползването на автомобила ти, ако прецени, че е в общ интерес, и тя го прави - със зоните за платено паркиране, с еднопосочните улици, с пешеходните зони и т.н. Така работи държавата.
Ми именно нали и аз това казвам, плащам си данъците, автомобилът си е напълно в ред, защо да се ограничава достъпа на едни за сметка на други? Говориш за обществен интерес, но имай предвид, че и всекидневните шофьори не са малка част от обществото. Айде направо си задавам въпроса така - с какво това, че живееш в Иван Вазов ти дава право ти да искаш зона, а на мен това, че си плащам данъците на автомобила да не ми дава право да не искам зона???
Виж сега, аз няма какво да ти се обяснявам (достатъчно го правих с мръсния въздих за всички, задръстванията за всички и изобилието на автомобили в зелени площи и по тротоари, където хората не могат да ходят, все неща, които драстично свалят качеството на живот на всички в този град, и избягването на които е в обществен интерес, но явно това е неразбираемо за теб). Нещата работят така, общината има право да ти ограничи достъпа с автомобил, където и както прецени, и го прави. Ако ти не си съгласен, че тя има това право,  завеждаш дело, намираш си законова обосновка и я осъждаш, че няма право. Докато не си я осъдил, тя има това право и си го упражнява.
Не в въпросът дали живея в Иван Вазов или в Люлин, а колко автомобила се струпват всяка сутрин там, където живея. И в Люлин ако се струпват толкова, че да не можеш да излезеш от къщи и да няма къде да ходиш, и да са напаркирани в зелените площи и по тротоарите, и пред вратите на хората, хората там са в правото си да искат ограничения - в случая за мен и моята кола в техния квартал.

Последна редакция: ср, 19 юни 2019, 17:44 от Анонимен

# 595
  • Мнения: 25 732
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
 
Ето това исках да кажа. И Нико е споделил, че да докараш старо до ниво ШЗ си е като шампионска титла.

# 596
  • Мнения: 969
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
 
Ето това исках да кажа. И Нико е споделил, че да докараш старо до ниво ШЗ си е като шампионска титла.


Глупости! Един приятелски съвет към Niko: не се хващай със строителство, момче! Не ти е там силата!
При готов проект бригада от трима е изкъртила и изхвърлила боклука за седмица. За апартамент говоря.
Трима по 100 по 7  е 2100. Плюс контейнер 100... 2200. При надник за бяла къртица.

# 597
  • Мнения: X
Току що си купихме ЕПК и със сигурност банките финансират еднакво тухла и ЕПК.
Иначе живеем сега в стара тухла, малък блок, с вход с 6 апартамента. В по-мизерен вход и ужасни хора не съм живяла. Изобщо не ми помага това, че е с малко хора.
Сега ще опитаме и другия вариант - ЕПК, до видим там как е.

Извода е гледайте входа, а не купувайте ЕПК. Предимството на ЕПК-то е цената, каквото и да си говрим.

# 598
  • Мнения: 25 732
Читави майстори си трябват и за ново и старо, само дето за старо строителство ти трябват поне 3-4 вида майстора в повече...
 
Ето това исках да кажа. И Нико е споделил, че да докараш старо до ниво ШЗ си е като шампионска титла.


Глупости! Един приятелски съвет към Niko: не се хващай със строителство, момче! Не ти е там силата!
При готов проект бригада от трима е изкъртила и изхвърлила боклука за седмица. За апартамент говоря.
Трима по 100 по 7  е 2100. Плюс контейнер 100... 2200. При надник за бяла къртица.

А подмяна на тръби, на ел.?
А къртене на стара дограма и подмяна с нова колко левчета, за приличен апартамент и хубава нова дограма поне 6 камерна?

# 599
  • Мнения: 19 473
Е те новото строителство все с 6 камерна дограма го издават....слагат масовката там и ако щеш

Общи условия

Активация на акаунт