Има ли недостиг на работна ръка?

  • 77 466
  • 2 357
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 12 374
Наши приятели пък, които доста години живяха в Лондон, се вдигнаха и отидоха в Кипър. Мацката каза, че предпочита да си отгледа детето в спокойна държава, а и климатът в Кипър им харесва повече. Супер доволни са. На острова има и много англичани, и руснаци, но всичко е мирно и тихо. Той е програмист и взима повече от добра заплата - и в Англия взимаше добри пари.

Балък за мен е човек, който се оставя да бъде изцяло финансово зависим от друг в продължение на години, и когато ситуацията се сговни, се чуди как и защо се е стигнало до там.

# 226
  • София
  • Мнения: 38 483
В последно време взехме да правим стъпки към финансова независимост и много се радвам на мм, че е деен, защото преди седя 10 г при един робовладелец. Започва да осъзнава, че трудът и опитът му е капитал и може да го продаде, на когото той желае. И аз съм така. Даже нямам определен шеф.

# 227
  • Мнения: 24 467
Всъщност думата "балък" иде от турски, което значи "риба". По наш тълковен речник това е глупав, наивен човек, баламурник. Такъв обикновено е тоя, дето се оставя да го използват - да му плащат нищо за много или да му живеят на гърба, онзи, който влачи хомота и не се и опитва да се измъкне от него. Тоз, дето взема и дето живее на чуждия гръб, не е чак такъв балък. Много често като му опре ножът до кокал си намира друг начин или друг донор. По-скоро той е нагаждач и използвач. Но баламурникът е оня наивник, който друг го използва.

# 228
  • Мнения: 50
Judy,върнете се на 3 страница и прочетете написаното от Вас. Внушението на текста е, че в България се ограбва труда на работещите, а в чужбина те ще получават заплащане според това, което са изработили. Да, те ще получават такова заплащане , но аз съм описала условията,при които това ще става. Има хора, които действително са способни да пренебрегнат трудностите, но има и такива,  които не биха желали да се подлагат на подобни изпитания. Затова мисля, че информация е необходима,макар и само от гледната точка на един човек, т. е. субективна. За Вас лично постът ми може да е спам, но за някой друг може да е полезен.

# 229
  • Мнения: 24 467
Judy,върнете се на 3 страница и прочетете написаното от Вас. Внушението на текста е, че в България се ограбва труда на работещите, а в чужбина те ще получават заплащане според това, което са изработили. Да, те ще получават такова заплащане , но аз съм описала условията,при които това ще става. Има хора, които действително са способни да пренебрегнат трудностите, но има и такива,  които не биха желали да се подлагат на подобни изпитания. Затова мисля, че информация е необходима,макар и само от гледната точка на един човек, т. е. субективна. За Вас лично постът ми може да е спам, но за някой друг може да е полезен.


Кои са тия "Вас"? Не се заяждам, но така написано касае лично и конкретно мен, с тази главна буква. А аз нищо такова не съм писала. Понеже дори не съм си го и мислила.  Затова питам кои "Вас" имаш предвид?
Не знам кой какво "внушава". Лично аз не го правя.
В България определено има работодатели, които плащат мизерни заплати и това едва ли трезвомислещ човек ще го отрече. Никога не съм писала, че се отнася до всички, обаче, та да си приказваме за "внушения". Достатъчно дълго обслужвам и работодатели, и работници.МРЗ не стига за нищо реално. Даже обявената официално за средна работна не е достатъчна, ако човек издържа деца или трябва да се грижи за хронично болен. А хора работещи има и на МРЗ у нас. Затова и тук е измислено понятието "Държавата на работещите бедни.". Не в Англия, например.
 И не прочетох някой да е писал, че "чужбина те ще получават заплащане според това, което са изработили", най-малкото пък аз съм писала подобно нещо. Ето, това са вече внушения - да се вадят изводи от темата без основание за такива.
Дай цитат на подобни изказвания. Понеже така звучат наистина доста ... измислено тези изводи.

Последна редакция: чт, 30 май 2019, 09:58 от Judy

# 230
  • Мнения: X
Само да вметна, че, също като в чужбина, тук масово живеят твърде много хора заедно.

# 231
  • София
  • Мнения: 12 374
Тя и средната за София/Варна/Пловдив е една, а за масата по-малки градове е съвсем друга. За Северозапада да не говорим, имам колежки и приятелки от там.

# 232
  • София
  • Мнения: 38 483
Средната я дават 937 май. По две - 1874. Няколко години изкарахме с такива пари. Едвам, едвам, с доста лишения.
За семейство с две деца говоря.

# 233
# 234
  • Мнения: 50
Има недостиг - на специалисти в редица области. Включително за работници на машини.
Иначе за администратори общи, за лежачи по бюра, завеждащи кореспондения и писачи на компютър - не.
Нормално е човек да откаже работа, която не му гарантира издръжката, плюс тази, на децата. Нормално е да запраши за там, където поне това ще получава. Масово хората няма да се оставят да мрат от глад и в мизерия. Това, че има и недостатъчно разумни хора и те си личат, не е база за направата на изводи за масата. Човек по принцип няма да седи гладен.
Е, има и такива от сорта на "По-добре гладен и на студено, отколкото потен и уморен.". Но и те трябва все нещо да ядат, нали?

Това е Вашият цитат.Съжалявам, ако съм го разчела погрешно.

# 235
  • Мнения: 50
Има недостиг - на специалисти в редица области. Включително за работници на машини.
Иначе за администратори общи, за лежачи по бюра, завеждащи кореспондения и писачи на компютър - не.
Нормално е човек да откаже работа, която не му гарантира издръжката, плюс тази, на децата. Нормално е да запраши за там, където поне това ще получава. Масово хората няма да се оставят да мрат от глад и в мизерия. Това, че има и недостатъчно разумни хора и те си личат, не е база за направата на изводи за масата. Човек по принцип няма да седи гладен.
Е, има и такива от сорта на "По-добре гладен и на студено, отколкото потен и уморен.". Но и те трябва все нещо да ядат, нали?

# 236
  • Мнения: 24 467
Чудесно!
И къде в него, казваш, са "внушенията", че
Цитат
в България се ограбва труда на работещите, а в чужбина те ще получават заплащане според това, което са изработили
?

Ни "България" е спомената, ни "чужбина", нито имам обобщения от типа "навсякъде" и "по принцип".
Да, има си недостиг, това е факт. За някои професии - особено голям. Има и неадекватно заплащане. Ако нямаше, хората тук нямаше да търсят под дърво и камък медицински персонал и друг, който в момента у нас е кът.
И няма нищо по-нормално от това, ако работещият не получава достатъчно там, където работи, да "запраши" другаде, където пък това няма да е така. Ако не му се плаща на друго място по-добре, що да си прави труд да се мести? Включително и от Враца в Пловдив, за което вчера тук си говорехме. Апропо - Пловдив е различно от Лондон, примерно.  Laughing
Де ги прочете тия твоите обобщени внушения още се чудя.
Да не бъркаш нещо поста, автора, темата, форума?

# 237
  • Мнения: 50
Познаваме ли се, за да ми говорите така фамилиарно? Както и да е, известно ми е, че всеки иска добър живот, съвсем човешко е. Исках просто да споделя моята гледна точка и разбирането ми, че за да успее човек трябва да се бори упорито навсякъде.

# 238
  • Мнения: 11 546
Скрит текст:
Ми чети темата,може пък и да получиш отговор..
Аха, ясно! Само неработещ човек  може да нарече някой, който работи балък.
Ясно е едно и то отдавна..
Чукча е писател,не читател..
Нищо ново под слънцето де..
Joy

П.п.Ще те помоля да спреш със свободните си съчинения и да не ми слагаш думи в устата.Грозно е.Нарича се "инсинуация"

Никога,никъде, не съм казала,че тези които работят са балъци.

И пак ще те помоля,преди да спамиш с простотии,вземи прочети темата

Съгласна съм с казаното за чужбина,ММ е в Йоркшир вече 4та година
[\spoiler] А, чета, чета. Държиш се така сякаш си хванала Господ за шлифера, а всъщност си хванала един балък да те издържа. Wink

# 239
  • Мнения: 24 467
Познаваме ли се, за да ми говорите така фамилиарно? Както и да е, известно ми е, че всеки иска добър живот, съвсем човешко е. Исках просто да споделя моята гледна точка и разбирането ми, че за да успее човек трябва да се бори упорито навсякъде.

А вие защо биете негрите?
 Joy
По повод последното ти - нищо против. Друга беше проблематиката по между ни.
Скрит текст:
Намираме се в обществен форум. Не съм те обидила. Зададох въпрос във връзка с твое твърдение и твое лично обръщение към мен. Ти ме обвини, че правя внушения някакви си и след това не можа да се обосновеш, че е така. Не съм виновна за положението, в което изпадна по този повод, в крайна сметка.
Споделяй каквито си искаш гледни точки. Никой тук не ти пречи.Най-малко пък аз. Но когато изрично твърдиш и набеждаваш някого за нещо, то трябва да си сигурна, че си права, преди да го постнеш. Никой няма да търпи подобно отношение и миролюбиво да ти се радва.

Общи условия

Активация на акаунт