91 НЕГ "Проф. Константин Гълъбов" - тема 4

  • 61 184
  • 743
  •   1
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 18 039
Да, Дъждец, това написах точно назад, майка на дете (познавам я лично) в един от осмите класове, в които се учи в момента със сигурност, пише във форума, чете и темата.. Но дотам. В годините назад колкото и неща да са подхващани срещу директорка/учители, все са били по инициатива на децата. Наивно е обаче да вярваме, че те ще се справят сами, макар да е похвално застъпването на позиция пред екрана или поставянето на име и подпис под оплкаване в инспектората, МОН и сие..


Не мисля, Шарлот... Аз съм  разпознаваема с тези три деца за всеки, решил да разбере коя съм. Още преди години писах тук, че е подигравка с децата стипендия от 21 лева за 6.00. Не че със стипендия ще обеднеят/забогатеят, принципен е въпросът. Преди има-няма седем-осем години писах във форума, че Детелин Кънев си е за моментално гонене и че е толкова откачен в определена посока още от мое време.  И за тази дама по информационни в  8 клас съм писала, даже бях споделила май , че от източник знам, че срещу нея се води дело за сериозна обида на ученик с друг произход,  и за 8 клас за випуска на голямата ми дъщеря съм писала , в който се смениха, не помня вече, 4 или 5 учители по мат. И за други неща.... И никакъв реваншизъм не е имало, защото или никой не чете, или ако чете, не му пука...Затова и назад ти казах, че с оплакване във форума няма да стане. Но не съм  го писала на лични, пиша го тук..

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 16:01 от пенсионирана русалка

# 616
  • София
  • Мнения: 1 210
Всъщност въобще не се касае за частен случай, което е и по-страшното. Ние с Шарлот сме в един клас, но се обадиха и Magsyn и Еiger,  които са в различни класове и не са в класа на "късата клечка". И какво показва сметката - в 4 класа от 7 има проблем. Това е повече от 50% и повече от представителна извадка. Говоря за 8мите класове, но както виждам нагоре нещата не са никак по-добре.
И не мога да не спомена, че в кварталното училище на малкия ми син имат онлайн обучение по всички предмети вкл. ТП и ИИ от ден първи, а "елитното" училище на дъщеря ми буксуват и не могат да отлепят вече 14 дни.
Имам база за сравнение и с друго "елитно" училище, в което беше дъщеря ми до 7кл (и не говоря само за настоящата ситуация, а по принцип)  и сравнението никак, ама никак не е в полза на НЕГ.

Последна редакция: сб, 04 апр 2020, 19:32 от jenap

# 617
  • София
  • Мнения: 5 014
Като страничен наблюдател мисля, че ефективността и организацията на ДО е в голяма степен работа на ръководството. То трябва да избере и разпореди вида и формата на ДО - синхронно, редуване на синхронно с асинхронно, да спусне графика на часовете /по учебна програма или с намалени часове/, задължително присъствие в часовете или не, да организира регистрацията на ученици и учители, да организира обучение на учителите за работа с платформата, да дефинира задължения и препоръки към учителите относно тестове, домашни задания, оценяване и натовареност и да проследи и контролира реализацията на целия процес по въвеждане и функциониране на ДО. Трябва да осигури поне някакво унифициране в качеството на работата на учителите и на обучението.
Има и още нещо: тъй като много родители сега са си у дома, при онлайн часове те могат лесно да проследят тяхното протичане /и това на практика се случва/ - какво и как преподава учителят, какво е поведението и какво е нивото на знания на учениците от класа, и това изисква още повече усилия от обичайното, според мен.  
Тук оставам с впечатлението ако не за симбиоза между ръководство и учители за пестене на усилия и прикриване на проблеми, което от своя страна действа демотивиращо дори на иначе съвестни учтели, то поне за незаинтересованост и безхаберие.
Дано да намерите начин за преодоляване на кризата в НЕГ.

# 618
  • Мнения: 502
Не, не е добре ДО в горните класове, поне в 9ти, върху който имам наблюдения. Позадействаха се, но с това темпо, с което се движат, докато се синхронизират, то ИП ще свърши. Немски почти не учат, пишат някакви съчинения, но часове имаха само 2-3. И по математика не са имали часове, взет е само един нов урок, с който се оправят сами. Не виждам начин да се навакса до края на годината. И това от учителки, за които съм чела само позитиви. За щастие поне по други предмети пишат ли пишат на немски. Странно е, всичко е наопаки. За мен проблемът е в ръководството, елементарно е да се създаде организация и да се изисква от учителите да се спазват изискванията, но явно на директорката изобщо не и се занимава
В началото се възмущавах, после млъкнах, на фона на проблемите в някои 8ми класове и притесненията на 12 клас, ми се струва неетично да се тръшкам за не добрата работа в 9 клас

# 619
  • Мнения: 3 982
Не мисля, Шарлот... Аз съм  разпознаваема с тези три деца.... И никакъв реваншизъм не е имало.

Значи се приемат индулгенции. /шега, нали е позволено?/
Дайте да разведрим темата. Тук дойдох, за да избягам от четивата за епидемията, а си навлякох диспут.

# 620
  • София
  • Мнения: 18 039
Напълно съгласна с Призма.Чуйте едно интервю тук и ще видите колко са изпуснати нещата именно горе, а оттам и "безхаберието" по-долу дори при иначе много съвестни учители в редовни условия. Понеже и най-отявлените критици не могат да отрекат, че в редовните часове по немски в 8 клас се работи, махаме за момент изключението, макар баш за него да трябва да се говори -  как тогава изведнъж точно тези хора стават безхаберни, незаинтересовани,  неотдадени на професията си и подиграващи се с децата..Ако някой не е запознат със ситуацията отвътре, ще реши след тези благи слова, че управата действа ефективно, методично, отговорно, синхронизира работата на учителите, милее за децата, залага на модерни методи на обучение и т.н.А който е запознат, ще се усети на мига колко празни откъм съдържание са тези думи. Не може директор и същевременно учител по немски да изпляска в пространството твърдението, че 12 клас (не лайстунг, а другите 5 паралелки) взимат максимално възможното С2 по езика  на ДСД.Форматът просто НЕ позволява С2 дори и при максимално справяне на ученика и на четирите елемента с 24/24, върхът е заложено от Германия  да е С1. Води се В2-С1 изпитът, опциите са или С1 да вземеш, или В2, или нищо - в зависимост от справянето..Но С2 не е вариант. Сами си направете изводите колко й пука, щом редовият родител е по-информиран...
https://m.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuYm5yLmJ … yRm5lZyU1RSU3Q3Bt

Шарлот , много индулгенции, много нещо ще да е, понеже сега си спомням как точно тук, в тази тема,  се възмутих и вече  съвсем персонално от действията на дамата със затварянето  с катинар на вратата на двора в деня на бала на 12 клас преди няколко години и с парадното й напускане на залата непосредствено след речта при връчването на дипломите на същия този випуск..Поне на следващото връчване, на което аз съм присъствала,  беше по-благоразположена, та даже лично поздравяваше зрелостниците...

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 08:14 от пенсионирана русалка

# 621
  • София
  • Мнения: 5 190
...
  И германците се научиха удобно да се скатват. Не всички, но доста от тях..Което пак ме навежда на мисълта какво/кой най-наред трябва да се смени - директорът..
Интервюто с г-жа Катранджиева е една огромна лъжа. Аз стигнах  до лъжите какъв социален живот кипи, какви събития,  какви инициативи... До некомпетентностите, за които пише Русалка, не стигнах. За учител по немски няма разлика С1, С2?
Госпожо Директор, всички инициативи са на децата и на шепа учители ентусиасти, които, въпреки Вас, успяват, имайки таланти, знания и енергия!
Знаем за катинара на бала на 12-ти клас, знаем, че когато родителите Ви търсим сте неоткриваема, знаем, че имате приближени учители, които не преподават и отсъстват десетки пъти, без заместник, знаем, че децата са спечелили 1000лв. от състезание, които е трябвало да бъдат вложени в спортно оборудване, а децата на практика нямат спорт  и чакат поне някоя нова топка (моля, опровергайте ме!), знаем, че игрището на двора беше доскоро с бордюр (за спъване) през игралното поле!
Знаем, че ръководстовото не организира екскурзии, но е напълно в течение със самоорганизираната "екскурзия" на Боровец, която година след година винаги завършва с полиция и щети за хотелската база.

В изминалите седмици кипи онлайн обучение в повечето училища, но не и при нас! Има класове, които не са  имали нито един урок наживо по немски досега! Децата се чувстват ощетени и унизени, а ние, родителите, имаме чувството, че не Ви засяга съдбата на децата в нашето училище!

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 10:52 от ЗаСлон

# 622
  • Sofia
  • Мнения: 4 394
Дами, чета ви, чета ви и колкото да не искам да "влизам" в чужда тема, не я чувствам чужда Sad Имам и второ дете, пак немски ще целим, не може с години да се знаят тези неща и никой да не успява да направи нещо!

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 11:31 от aniK

# 623
  • Мнения: 19 296
Четох за протеста срещу уволнението на любим учител.  Там в писмото на ученици е изброено почти всичко, за което сте писали. Обаче наистина  Уоруик е права, че медиите трябва да се включат много силно. Тогава не мисля, че се е разшумяло достатъчно.
Аз си мисля, че госпожата е за пенсия със сигурност, защото е директор от 22 години. Учителите имат право на по-ранно пенсиониране, под/около 60г., ако имат стажа.

# 624
  • София
  • Мнения: 5 014
По мой спомен в СМГ имаше протести на родители, ученици и част от учителите, като учителите  /дали и учениците не се включиха, не помня/ заявиха че на 15.09. няма да започнат учебната година. Според мен това излючително много допринесе за развитието на нещата, в по-малка степен медийното отразяване.

# 625
  • София
  • Мнения: 18 039
Бавно, но славно стигаме до истината, че трябва да се задействат деца, родители, медии заедно....
Дъждец, не мисля,че точно протестът срещу пенсионирането на Грегъри като любим учител следваше да е подкрепен от родители. Да, харесваха го заради странностите  му, заради това, че ги побъркваше от учене наизуст по география на  неща от картата, КПП-та и сие, плашеше ги, че само на Господ се полага 6, а накрая все пак им оставяше отлични оценки за положените усилия, водеше г по екскурзии, но това не е достатъчен повод, за мен поне,  и родители да се юрнат да протестират. Още повече, ако знаят, че не всичко е толкова розово покрай него..Краен в изказванията си по въпроси за етноси, понякога циничен, раздаващ им вестници на ВМРО, приканващ ги да капарират екскурзии в туристичскта агенция ( в която май жена му има дялово участие), искащ капаро  за бала години наред  още в 11 клас под предтекст, че запазва от рано датата 24 май, и уреждащ го единствено и само в Шератон, никъде другаде... И когато един випуск възропта, не се умори да повтаря във времето как въпросните деца си карали бала мизерно в шатра на хотел "България".. Сякаш балът в Шератон струва..Но когато децата се оплакваха от Детелин Кънев, когато искаха махането на директорката - тогава имаха наистина нужда от подкрепа.
Ани, за жалост и другаде не е много по-различно. Една дама от 73-то, с фамилно име с Х, опропасти  буквално старта по немски на доста випуски..И оплакванията на отделни родители в инеспктората не помоганаха с нищо. На моя приятелка, лека й пръст, синът в 9 клас (след страхотен късмет в осми с учител) нямаше месеци наред немски заради липса на преподавател.. Питах я тогава защо не се оплачат.. Нямало нищо да стане ми каза тогава..Извини ме, но оставам с впечатлението, че и там е същото. Родителите мълчат за неуредици от страх да не пострадат децата им. Когато Ваня Кастрева им махна примерно директорката, официално поне заради навършена пенсионна възраст, никой родител не застана пред камерата, само учители. Ех, тогава Кастрева да беше махнала  и директорката на НЕГ, ама къде  ти този късмет. А и май са приятелки...

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 12:18 от пенсионирана русалка

# 626
  • Мнения: 2 182
Не съм сигурна, че ако медиите не бяха отразили абсолютно всички протести, подписки, заявления, отговори и проверки в СМГ през лятото на 2017-та, институциите щяха да действат толкова бързо и категорично. Заявлението, че учители няма да влязат в клас на 15.09.,по мои спомени беше в края на конфликта и не беше основен аргумент. Други учителки заплашваха с напускане и в средата на лятото, но по други причини. Продължавам да смятам, че ако конфликтът в СМГ не беше станал тема номер 1 за всички медии (не само офнюз 🙂) , нямаше да уволнят Стоянов.

# 627
  • София
  • Мнения: 18 039
Точно така е и според мен, гласност е решението... А някои ми се сърдят като казвам, че с оплаквания във форума няма да стане нищо. Неправомерният прием в доста училища също беше ако не спрян, то силно редуциран именно с помощта пак на медиите след сигнали на родители  -  и в СМГ, и в 73-то, и в НЕГ, и другаде..

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 12:07 от пенсионирана русалка

# 628
  • Мнения: 3 982
Е, извървяхме параболата и пресякохме гледните точки /при все, че ми се струва, че те от самото начало не са били толкова далечни.Спор се разгоря заради спора и трудното влизане в чужди обувки/.

Бедата от гледище на публичност е липсата на достатъчно остър проблем, който да ангажира масово деца, родители и учители.

В СМГ бяха засегнати и учителите и климатът за работа беше станал невъзможен.  

В НЕГ се поддържа някакъв паритет - някои не учат, други - учат, при това - прекрасно. Един учител по БЕЛ е слаб, други преподаватели по същия предмет са чудесни. Аналогично - с математиката, информатиката и т.н.

С тази стратегия ръководството си е изградило щит. В нормална ситуация късите клечки се заместват с дълги, наети частно и съответно - възнаградени от родителите. При избора на НЕГ и известността за паралелка 8 "Б" всеки родител изработва план "Б" - дали ще е отказ от училището, дали ще са частни уроци ако не от септември, то от декември...

И това е на фона на подбраните /като цяло/ прекрасни деца. Несъмнено средата е важна и подборът на учениците също пази ръководството. Не много родители ще изведат децата от селектираната среда.

Сега с ИП се получава драма. Няма частни виртуални уроци. Самите читави преподаватели, при които биха могли да се вземат ЧУ,  са натоварени с подготовка на собствения преподаван материал....  Това изостря ситуацията при необратимостта специално за 8-мите класове да заместят пропуснатото.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 12:34 от Шарлот

# 629
  • София
  • Мнения: 5 014
Имам позната, чиято дъщеря живее в Германия и май дава уроци по немски онлайн. Ако на някого му трябва, мога да питам.

Общи условия

Активация на акаунт